عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار ايران 
اخبار > نظام اجرایی کشور باید نوسازی شود/ برخی از مدیران سن مدیریتی خود را گذرانده اند


نسخه چاپي  ارسال به دوست

نظام اجرایی کشور باید نوسازی شود/ برخی از مدیران سن مدیریتی خود را گذرانده اند
    رئیس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه رئیس جمهور در ترمیم کابینه خود، از وزرا و معاونان جوان استفاده کند، گفت: باور جوانان و کنار کشیدن از مسئولیت می تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل کند.

   

دکتر کاظم جلالی امروز (دوشنبه 11 تیرماه) در دومین همایش ملی جوانان و قانونگذاری که در سالن همایش های مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد، ضمن خوشامدگویی به حاضران و به ویژه جوانان حاضر در این همایش، به سید فرید موسوی، فاطمه حسینی، حمیده زرآبادی، زهرا ساعی به عنوان نمایندگان جوان مجلس حاضر در این جلسه نیز خوشامد گفت.

از ظرفیت جوانان آنطور که باید استفاده نمی کنیم

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در جوان بودن کشور ایران تردیدی نیست، افزود: اگر از جوانان کشورمان درست تقدیر نشود، آفت ها و مشکلات پیرامون آنها بیشتر خواهد شد. این در حالی است که از جمله ویژگی های اساسی جوانان ایران فرهیختگی است، اما همیشه این سوال مطرح است که چرا از ظرفیت جوانان آنطور که باید و شاید استفاده نمی کنیم.

وی با بیان اینکه جنگ را در دوران دفاع مقدس جوانان اداره کردند، افزود: در آن زمان جوانان شاهرود جزو لشگری بودند که فرمانده آن شهید زین العابدین بود. این شهید بزرگوار در 27 سالگی فرماندهی یک جنگ بزرگ را برعهده گرفته بود و ما همگی این جوان 27 ساله را باور داشتیم، بنابراین فرماندهان جوان آن زمان با انرژی جنگ را اداره کردند و هنوز هم به دلیل باور خود انرژی لازم را برای فعالیت در عرصه های مختلف مدیریتی دارند.

دکتر جلالی با تاکید بر اینکه این باور باید در مسئولان و جوانان نسبت به جوانان امروز نیز ایجاد شود، ادامه داد: البته باور جوانان در میان مسئولان اولی تر است، این در حالی است که برخی از وزرای کنونی دولت ، زمانی که سن آنها زیر 30 سال بود نیز وزیر بودند و حتی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز زمانی که کمتر از 30 سال داشت ریاست صداوسیمای جمهوری اسلامی را برعهده گرفت.

برخی افراد در مقابل انتخاب جوانان در پست های مدیریتی ایستادگی می کنند

این نماینده مردم در مجلس دهم با انتقاد از اینکه برخی افراد در مقابل انتخاب جوانان در پست های مدیریتی ایستادگی می کنند، با بیان مثالی افزود: بارها شنیده ام انتخاب مدیر یک شبکه تلویزیونی که سن چندانی نداشته با انتقادها روبرو شده است و جناح های مختلف نسبت به سن او واکنش نشان داده اند.

وی با یادآوری این موضوع که انسان ها در دوران جوانی خواهان نشان دادن خود هستند، لذا جامعه باید خواسته آنها را سمت و سو و جهت دهد، تصریح کرد: اکثر وزرا، روسای جمهور و نخست وزیران جمهوری اسلامی در ابتدای انقلاب بسیار جوان بودند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با انتقاد به اینکه اکنون خودنمایی ها در میان جوانان به سمت و سوی دیگری رفته است، اظهار کرد: اگر این خودنمایی در دوران جوانی به سمت عرصه مدیریتی سوق داده شود، جوانان تلاش می کنند به بهترین شکل ممکن عمل کرده و در ادامه به یقین مشکلات رفع خواهد شد، لذا باید کار را به دست جوانان سپرد.

وی بیان کرد: اکنون در کابینه دولت تنها یک وزیر جوان وجود دارد که به اعتقاد من تا این لحظه موفق عمل کرده است لذا باید به آقای واعظی آفرین گفت که یک جوان را شناسایی و به عنوان وزیر معرفی کرد.

دکتر جلالی همچنین توصیه کرد: وزرای دیگر همچون وزیر ورزش در دوران وزارت خود جوانانی همچون آذری جهرمی را شناسایی کرده تا پس از آنها در صورت صلاحدید برای وزارت انتخاب شوند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در ادامه با بیان اینکه سن مدیریتی برخی از وزرا و مسئولان کشور از مدیریت گذشته است، گفت: نظام اجرایی باید خود را نوسازی کند، لذا بهتر است آقای روحانی در تعیین کابینه از وزرای جوان استفاده کرده یا حداقل معاونین آنها را از میان جوانان انتخاب کند.

وی معتقد است باور جوانان و کنار کشیدن از مسئولیت از سوی برخی از مسئولان فعلی می تواند علاوه بر کشف استعدادهای بسیاری از جوانان، مشکلات کنونی کشور را نیز حل کند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس همچنین افزود: آقای آذری جهرمی وزیر ارتباطات در حوادث اخیر شخصا به پاساژ علاءالدین رفت که این به معنای انرژی بالا، توانایی و قدرت شنیدن حرف مردم است اما در مقابل برخی از وزرا نشستن و بلند شدنشان را نیز به زحمت انجام می دهند.

دکتر جلالی با بیان اینکه جوانان اکثرا دارای تیم هستند و می توانند افراد موفق هم سن خود را شناسایی کرده و به کار گیرند، گفت: امیدوارم این همایش بتواند در عرصه قانونگذاری و در راستای به کارگیری جوانان تاثیرگذار باشد ضمن آنکه در مرکز پژوهش ها نیز در مراکز علمی و پژوهشی از حضور جوانان بهره می بریم.

وی ادامه داد: راهکارها در امر قانونگذاری برای استفاده از توانمندی و استعداد جوانان در مرکز پژوهش ها بررسی شده است و از پژوهشگران خواسته ایم با تشکیل گروه هایی بازخورد استفاده از جوانان را در مشاغل و پست های مختلف مورد واکاوی قرار دهند ضمن آنکه باید در مجلس و در میان نمایندگان از جوانان بیشتری استفاده کرد.

دکتر جلالی همچنین تسهیل ازدواج جوانان و گنجاندن مفاد متعدد در رابطه با جوانان در قانون برنامه ششم توسعه را از جمله تلاش های مجلس و مرکز پژوهش ها برای حمایت از جوانان عنوان کرد.

صنعت و دانشگاه با یکدیگر فاصله بسیاری دارند

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با انتقاد از فاصله میان دانشگاه و صنعت، گفت: نظام دانشگاهی کشور به شدت از این فاصله گله دارد لذا باید مشخص شود قرار است کشور در آینده به لحاظ اقتصادی و علمی به چه سمتی سوق پیدا کند تا فضای دانشگاهی نیز به آن سمت رود.

وی بیان کرد: در گذشته به دلیل غلبه فضای بیزینس بر دانشگاه ها انبوهی از دانشجو صرفا در رشته های تئوری و کم هزینه بدون آموختن مهارت خاصی تربیت شده اند که این موضوع انبوه بیکاران را به دنبال داشت و بیکاری معضل امروز جامعه است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس در پایان گفت: امیدوارم این همایش در حوزه قانونگذاری و مجلس و ارتباط بیشتر جوانان با امر قانونگذاری موثر باشد و در ادامه بتوانیم در پی یک تحول از نیروهای جوانان مستعد بهره برداری مناسب تری داشته باشیم./
دوشنبه ١١ تير ١٣٩٧
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099