عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار ايران 
اخبار > توسعه همه‌جانبه زير ساخت‌ها و جذب سرمايه‌گذاران بخش خصوصي در اين منطقه ملموس است


نسخه چاپي  ارسال به دوست

توسعه همه‌جانبه زير ساخت‌ها و جذب سرمايه‌گذاران بخش خصوصي در اين منطقه ملموس است
    رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس در بازديد از منطقه آزاد انزلي گفت:توسعه همه‌جانبه زير ساخت‌ها و جذب سرمايه‌گذاران بخش خصوصي در اين منطقه ملموس است.

   

روزنامه اعتماد در صفحه ويژه امروز (شنبه 6 مرداد ماه) خود نوشت؛

دكتر كاظم جلالي، رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي و عضو كميسيون امنيت ملي از طرح‌هاي توسعه‌اي، زيرساختي ايجاد شده و در حال احداث در اين منطقه، بازديد به عمل آورد و با دكتر مسرور و معاون و مديران منطقه در خصوص حوزه‌هاي همكاري مركز تحت مديريت خود با اين سازمان به گفت‌وگو پرداخت.

نماينده مـردم تهران، ري، اسلامشهر، شميرانات و پرديس در مجلس شوراي اسلامي ابتدا به مقايسه تفاوت‌هاي ايجاد شده در منطقه آزاد انزلي طي بازديد گذشته و فعلي خود پرداخت و تصريح كرد كه توسعه همه‌جانبه زير ساخت‌ها و جذب سرمايه‌گذاران بخش خصوصي در اين منطقه ملموس است و تصور نمي‌كردم طي اين مدت چندساله، طرح‌هاي عمراني وسيعي در اين ابعاد صورت گرفته باشد.

عضو كميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي اقدامات سازمان منطقه آزاد انزلي در حوزه زيرساخت‌هاي حضور و جذب توريست را حائز اهميت ارزيابي كرد و گفت: علاوه بر امكانات لازم، جاذبه‌هاي تفريحي، گردشگري بسيار خوبي براي جذب توريسم در اين منطقه ايجاد شده و آمارهاي مثبت موجود از عملكرد اين منطقه در شاخص حضور گردشگران ورودي به منطقه، موئد اين نكته است كه رتبه كشوري منطقه آزاد انزلي در اين شاخص در مسير رشد قرار دارد.

سومين حوزه‌اي كه دكتر كاظم جلالي در ارزيابي عملكرد منطقه آزاد انزلي مورد توجه قرار داد، حوزه اقتصادي بود و با بيان اينكه زيرساخت‌هاي بسيار خوبي در بخش‌هاي اقتصادي در سطح منطقه احداث شده، اشاره به مجتمع بندري كاسپين نمود و اضافه كرد: اين زيرساخت‌ها در بخش‌هاي ارتباطي و ترانزيتي از ويژگي و برتري بيشتري برخوردار است و با توجه به بازديدي كه از اسكله و بندر كاسپين انجام شد، به نظر بنده سازمان منطقه آزاد انزلي كارهاي بزرگي در اين زمينه انجام داده است.

وي در توضيح تاكيد خود بر كارهاي بزرگ صورت گرفته چنين توضيح داد كه تلاش به منظور افزايش ظرفيت تخليه و بارگيري كالا حائز اهميت است و اين مهم زماني اهميت بيشتري پيدا مي‌كند كه توجه داشته باشيم ايران در حاشيه درياي خزر قرار گرفته و اين طرح‌ها زمينه افزايش ظرفيت‌هاي همكاري با كشورهايي اين منطقه در بخش‌هاي ترانزيتي و مبادله كالا را فرآهم مي‌كند.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي اشاره‌اي به استراتژي كشور چين براي ايجاد مسيرهاي ترانزيتي ديگر با اروپا كرد و در ارتباط با مسير تجاري جديد چين، قزاقستان و ايران (بندر كاسپين) كه سازمان منطقه آزاد انزلي ايجاد كرده، تصريح كرد كه چيني‌هاي به دنبال طراحي مسيرهاي موازي ارتباطي با اروپا بوده و ايجاد كريدور جديد تجاري ميان ايران و چين از سوي منطقه آزاد انزلي، نقطه قوتي است، به ويژه اينكه اخيرا نخستين محموله باري آن در بندر كاسپين تخليه شده و تاكيد كرد كه فعال شدن اين كريدور جديد نكته بسيار قابل توجهي است كه در آينده مي‌تواند استمرار و نقش بيشتري داشته باشد.

دكتر كاظم جلالي اضافه كرد كه مي‌توان از كريدور جديد در جهت توسعه همكاري‌هاي ترانزيتي با كشورهاي قزاقستان، روسيه و جمهوري آذربايجان بهره برد.

وي پيشنهاد سوآپ نفت با توجه به زيرساخت‌هاي موجود از طريق منطقه آزاد انزلي را به منظور تنوع بخشي به حوزه‌هاي همكاري با كشورهاي منطقه را مطرح كرد و افزود: از سوي ديگر مي‌توان از ظرفيت‌هاي كريدوري شرق به غرب و شمال جنوب منطقه آزاد انزلي نيز استفاده كرد، چراكه جايگاه و ظرفيت‌هاي اين منطقه، در حوزه ترانزيت بين‌المللي، آينده درخشاني را براي منطقه آزاد انزلي نويد مي‌دهد.

 رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي در پايان با تصريح بر اينكه نشاط عمراني و اقتصادي بالا و شهرك‌هاي صنعتي فعال از مهم‌ترين ويژگي‌هاي منطقه آزاد انزلي است اظهار داشت كه استفاده از توانمندي‌هاي بخش خصوصي در پروژه‌هاي عمراني- زيرساختي ويژگي متمايز اين منطقه است كه اين نكته بسيار خوبي در جهت حمايت عملي از ظرفيت‌هاي بخش خصوصي ارزيابي مي‌شود.
شنبه ٦ مرداد ١٣٩٧
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099