عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار ايران 
اخبار > کنوانسیون رژیم حقوقی خزر در مرکز پژوهش ها بررسی می شود


نسخه چاپي  ارسال به دوست

کنوانسیون رژیم حقوقی خزر در مرکز پژوهش ها بررسی می شود
    رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر برای تصویب باید به صورت لایحه به مجلس ارائه شود و این مرکز نیز بررسی کارشناسی را انجام می دهد.

   

دكتر کاظم جلالی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا افزود: در این کنوانسیون بحث تقسیم حدود آب ها مطرح نیست، همان طور که رییس جمهوری در سخنرانی خود در آکتائو قزاقستان مطرح کرد علت عضویت ایران در کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر این است که برخی کشورها پایگاه نظامی در این دریا ایجاد نکرده و در امور آن دخالت نکنند.

وی با بیان این که بحث زیست محیطی دریای خزر بسیار مهم است، ادامه داد: مسائل زیست محیطی در این دریا با مشکل روبرو شده است.

رییس مرکز پژوهش های مجلس درمورد استفاده از منابع زیر بستر آب نیز گفت: ایران به دلیل آن که در قسمت عمیق دریای خزر قرار دارد هزینه استخراج زیر بستر بالا است، این بحث از گذشته مطرح بوده که این امر به صورت مشاع یا بر اساس تقسیم عادلانه انجام شود که جمهوری اسلامی ایران پیگیری های خوبی در این زمینه انجام داده است.

دكتر جلالی به حضور خود در روند مذاکرات دریای خزر در سال های گذشته اشاره کرد و یادآور شد: بنده در مجلس ششم به عنوان عضو ناظر در چندین دور مذاکرات دریای خزر شرکت کردم .

وی خاطرنشان کرد: چندین سال است که این مذاکرات انجام شده باید این کنوانسیون در قالب لایحه به مجلس بیاید و کارشناسان مرکز پژوهش ها کار کارشناسی انجام دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: دولت مذاکرات خود را با کشورهای ساحلی انجام داده است و پس از آن لایحه ای به مجلس ارائه می کند.

دكتر جلالی ادامه داد: در این مذاکرات تعیین حدود و خط مبدا هنوز تصمیم گیری نشده است، قرار است که بعدا کشورها به صورت دو جانبه در این زمینه با هم توافق کنند و بیانیه تفسیری هم جمهوری اسلامی ایران در این زمینه داده که قابل توجه است.

به گزارش ایرنا، کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر روز یکشنبه 21 مرداد 97 با حضور رییسان جمهوری کشورهای ساحلی این دریا به امضا رسید.

تحدید حدود و خط مبدا دو موضوع اصلی است که تصمیم گیری درباره آن به مذاکرات آتی کشورهای ساحلی دریای خزر موکول شد.
سه شنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٧
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099