عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار ايران 
اخبار > راه حل مسئله یمن با توقف جنایات عربستان در این کشور آغاز می شود


نسخه چاپي  ارسال به دوست

راه حل مسئله یمن با توقف جنایات عربستان در این کشور آغاز می شود
    رییس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا از بی تفاوت بودن مجامع بین المللی در قبال موضوع یمن انتقاد کرد و گفت: راه حل مسئله یمن با توقف جنایات عربستان در این کشور آغاز می شود.

   

دکتر کاظم جلالی رییس و اعضای گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا که به منظور دیدار و گفتگو با مقامات سیاسی و مسئولان پارلمان اروپا عازم بروکسل شده‌اند صبح امروز (چهارشنبه 14 شهریور ماه) با وندرمالن رئیس کمیته روابط خارجی و رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و بلژیک دیدار و گفتگو کردند.

دکتر کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا در ابتدای این دیدار به روابط حسنه ایران و بلژیک اشاره کرده و گفت: ایران و بلژیک در طول سالیان گذشته در عرصه پارلمانی روابط مطلوبی داشته‌اند و سفر ریاست پارلمان بلژیک در شهریورماه سال گذشته به ایران، شاهدی بر این امر است.

وی با اشاره به روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و بلژیک، تصریح کرد: در سال گذشته شاهد جهش خوبی در روابط اقتصادی دو کشور بوده‌ایم که باید سطح آن افزایش پیدا کند.

نایب رئیس اتحادیه بین‌المجالس جهانی به مواضع سیاسی بلژیک در خصوص برجام نیز اشاره و تاکید کرد: مواضع سیاسی بلژیک در حمایت از برجام مثبت بوده است اما در شرایط فعلی نیازمند اقدامات ملموس و عملی در حمایت از برجام هستیم.

وی همچنین برجام را دست آورد بزرگی برای اتحادیه اروپا برشمرد و اضافه کرد: برجام فرصتی برای ایجاد چندجانبه گرایی در معادلات بین‌المللی بوده و نقش اروپا در آن جدی است چراکه مذاکرات برجام ابتدا میان ایران و اروپا آغاز شد و سپس چین و روسیه به آن پیوسته و در نهایت آمریکا به این گفتگوها اضافه شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران پس از برجام به تمام تعهدات و مسئولیت‌های خود جامعه عمل پوشانده، گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز با 12 گزارش خود، پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش در برجام را تایید کرده است.

وی افزود: با خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تحدید منافع ایران در این معاهده بین‌المللی، اکنون از یک‌سو نیازمند اقدامات عملی و جدی اروپا در راستای عمل به تعهداتش در برجام هستیم و از سوی دیگر اروپا در خللء حضور آمریکا نیز باید تعهداتش را عهده‌دار شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ادامه به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره عهدشکنی آمریکایی‌ها اشاره و تصریح کرد: همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی از ابتدا خاطرنشان کرده بودند، آمریکا عهدشکن بوده و به تعهدات بین‌المللی پایبند نیست و خروج این کشور از برجام نیز بر این امر صحه گذاشت.

رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا با تاکید بر لزوم اقدامات عملی اروپا در خصوص برجام، گفت: برای پابرجا بودن برجام، اروپا در کنار چین و روسیه می‌بایست در این حوزه اقدامات عملی و کارآمدی انجام دهند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ادامه به انتظار افکار عمومی ایران در خصوص اقدامات عملی اروپا در قبال حفظ برجام اشاره کرد.

رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا از بی‌تفاوت بودن مجامع بین‌المللی در قبال موضوع یمن انتقاد کرد و گفت: در حالی که مجامع بین‌المللی در خصوص موضوع یمن خاموش هستند، یکی از بزرگترین فجایع انسانی تاریخ بشر در این کشور شکل گرفته و جنایت علیه بشریت، زنان و کودکان، به بدترین شکل ممکن در حال انجام است.

دکتر جلالی توقف فوری اقدامات نظامی عربستان سعودی و امارات در یمن را خواستار شد و تصریح کرد: ابتدا باید فورا اقدامات نظامی این دو کشور در یمن متوقف شود و سپس گفتگوها برای حل این بحران آغاز شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی همچنین ابراز امیدواری کرد: گفتگوهای جمهوری اسلامی ایران و اروپا درباره یمن ادامه دارد و امیدواریم این گفت‌وگوها نتایج خوبی به همراه داشته باشد.

پس از سخنان دکتر جلالی و در ادامه این دیدار، وندرمالن رئیس کمیته روابط خارجی و رئیس گروه دوستی پارلمانی بلژیک و مجلس ایران در تبیین دیدگاه‌های خود گفت: به نمایندگی از تمامی نمایندگان و دولت بلژیک اعلام می‌کنم که ما آماده انجام هر اقدامی برای حفظ برجام هستیم.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تمام تعهدات خود عمل کرده و بر سر این موضوع اجماع وجود دارد، تصریح کرد: مسئولیت حفظ برجام هم اکنون بر گردن اروپاست و پارلمان بلژیک معتقد است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران غیرقانونی و فاقد مبنا است.

رئیس کمیته روابط خارجی بلژیک ادامه داد: اکثر نمایندگان بلژیک معتقد هستند که بلژیک و اروپا می‌بایست تاثیر تحریم‌ها را محدود کرده و برنامه‌های جدی برای حفظ برجام داشته باشیم.

وندرمالن در خصوص برنامه‌های کمیسیون سیاست خارجی بلژیک در خصوص برجام و تحولات خاورمیانه نیز اظهار داشت: در ماه جاری میلادی و در ماه اکتبر، با توجه به رفتارهای آمریکا در کمیسیون سیاست خارجی بلژیک، درباره تحولات خاورمیانه، برجام و روابط فراآتلانتیکی (اروپا و آمریکا) جلسات کارشناسی خواهیم داشت.

رئیس گروه دوستی پارلمانی بلژیک و مجلس ایران تاکید کرد: بحران یمن نیز از جمله موضوعاتی است که برای کمیسیون سیاست خارجی بلژیک اهمیت بسیار دارد.

وندرمالن با اشاره به مخالفت بلژیک و اروپا با مواضع ترامپ، اظهار داشت: با تمام آنچه دکتر جلالی و بقیه نمایندگان محترم گفتید موافقم، ما در بلژیک و در اروپا عمیقا با ترامپ مخالف هستیم و اقدامات یکجانبه آمریکا در عرصه بین‌الملل را برنمی‌تابیم.

وی اضافه کرد: ما در بلژیک اعتقاد ویژه‌ای به نظم جهانی داریم و عنصری مثل ترامپ را عامل اخلال در نظم جهانی می‌دانیم.

وندرمالن با اشاره به اهمیت استقلال بین‌المللی اروپا تصریح کرد: معتقدیم که اروپا و بلژیک باید برای مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم همکاری کنند.

وی با انتقاد از نقش پررنگ دلار در ارتباطات بین المللی، گفت: متاسفانه آمریکا از قدرت دلار سوء‌استفاده می کند و از این ابزار برای مقابله با اروپا و سایر کشورها بهره می‌برد.

رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان بلژیک در پایان به برنامه‌ریزی کشورش برای امکان کنار گذاشتن دلار در مراودات بین‌المللی با جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: باید برای استقلال از دلار برنامه داشته باشیم تا آمریکا با سلاح دلار به خاموش کردن صدای کشورهای مستقل جهان نپردازد.

در ادامه این دیدار، دکتر سیامک مره صدق نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی و عضو هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به ایراد نظرات خود پرداخت و اظهار داشت: امروز به نمایندگی از تجار یهودی ایرانی می‌گویم که حتی تجار کوچک و متوسط ما نیز به انتظارات اقتصادی خود از برجام نرسیده‌اند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما نیز در کنار هموطنان خود، خواستار اقدامات عملی و محسوس اروپا در موضوع برجام هستیم.

دکتر زهرا ساعی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و عضو هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار با تاکید بر ضرورت اقدامات عملی اروپا در مسئله برجام، گفت: برجام معاهده‌ای بین‌المللی است که برای آن زحمات زیادی کشیده شده و اروپا برای حفظ اعتبار خود باید تلاش ویژه‌ای انجام دهد تا وجهه بین‌المللی اروپا خدشه‌دار نشود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی خروج آمریکا از برجام را موجب بی‌نظمی در عرصه بین‌المللی خواند و افزود: خروج یکجانبه آمریکا از برجام عامل ایجاد عدم توفیق در مذاکرات آتی در جامعه جهانی خواهد شد و امروز اقدامات عملی اروپا در این زمینه بسیار مهم است چراکه علاوه بر برجام، وجهه بین المللی اروپا با اقدامات آمریکا در حال خدشه دار شدن است.

وی تصریح کرد : اعمال ترامپ موجب بی اعتبارشدن سازمان‌های بین‌المللی و به خطر افتادن صلح و آرامش جهانی خواهد.

دکتر کمال دهقانی فیروزآبادی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و عضو هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار گفت: در سال 2017 شاهد دو حمله تروریستی، یعنی حمله به پارلمان ایران توسط داعش و عملیات انتحاری داعشی‌ها در بلژیک بودیم که هردو اقداماتی جنایتکارانه و تاسف‌برانگیز بود.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران هزینه‌های زیادی برای مبارزه با تروریسم داده است و سد اصلی در مقابل رشد تروریست‌های افراطی بوده است و امروز اروپا و جهان مدیون تلاش‌های ایران در سرکوب تروریست‌ها هستند.

شایان ذکر است در این دیدار همچنین دکتر مهدی فرشادان، عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس و پیمان سعادت سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلژیک، اتحادیه اروپا و آکردیته در لوکزامبورگ، حضور داشتند ./
پایان پیام
 
چهارشنبه ١٤ شهريور ١٣٩٧
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099