صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار مجلس 
اخبار > خداحافظی توکلی از مرکز پژوهش‌ها‌ی مجلس


نسخه چاپي  ارسال به دوست

خداحافظی توکلی از مرکز پژوهش‌ها‌ی مجلس
    روزنامه آرمان: عضو هیأت‌رئیسه مجلس از انتخاب کاظم جلالی به عنوان رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در این هیأت خبر داد.

   

آرمان:عضو هیأت‌رئیسه مجلس از انتخاب کاظم جلالی به عنوان رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در این هیأت خبر داد. حسین سبحانی‌نیا درباره نتیجه تصمیم‌گیری هیأت‌رئیسه مجلس برای ریاست مرکز پژوهش‌های نهاد قانونگذاری گفت: کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود در مجلس به عنوان رئیس مرکز پژوهش‌ها انتخاب شد. سید شریف حسینی، دیگر عضو هیأت‌رئیسه مجلس نیز گفت: مفتح، مؤید حسینی صدر، کاظم جلالی، توکلی و عباس رجایی برنامه‌های خود را برای اداره مرکز پژوهش‌های مجلس ارائه کردند که در نهایت کاظم جلالی به عنوان رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس انتخاب شد. جلالی مردی است که در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری سال 84 تعدادی از نمایندگان مجلس را به دفتر ‌هاشمی فراخواند و خواست تا همگی از ‌هاشمی حمایت کنند و پس از آن به لاریجانی نزدیک شد. در انتخابات مجلس نهم هم او ایفاگر نقش لیدر حامیان لاریجانی در مجلس بود و آنان را نشست‌هایی در حمایت از لاریجانی دعوت می‌کرد. این بار برخلاف سال 84 توانست کاندیدای موردنظر خود را بر کرسی ریاست بنشاند و از این لحاظ مرد پیروز میدان پس از لاریجانی بود.

نخستین گفت‌وگوی جلالی در جامه رئیس مرکز پژوهش‌ها

او در نخستین گفت‌وگوی خود در قامت رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، این مرکز را محل تغذیه فکری، اطلاعاتی و علمی نمایندگان خواند و گفت: تعامل مرکز پژوهش‌ها با نمایندگان مجلس باید بیشتر شود. کاظم جلالی‌ درباره برنامه‌های خود برای اداره مرکز پژوهش‌های مجلس، گفت: چند نفر برای ریاست این مرکز اعلام آمادگی کردند که هم‌گی در جلسه هیأت‌رئیسه مجلس و هیأت امنای مرکز پژوهش‌ها حاضر شدند، رأی‌گیری با ورقه انجام شد، نهایتاً من به عنوان ریاست این مرکز انتخاب شدم. نماینده مردم شاهرود در مجلس افزود: زمانی که مرکز پژوهش‌های مجلس در دوره پنجم تشکیل شد، من آن موقع رئیس دفتر مطالعات سیاسی مرکز بودم. وی ادامه داد: با روال کار مرکز پژوهش‌های مجلس آشنایی دارم، در دوره هفتم نیز احساس می‌کردم بهترین جایی که می‌توانم مسئولیت آن را به عهده بگیرم ریاست این مرکز بود ولی آن موقع بیشتر توجه‌ها به سوی آقای توکلی بود و احتمال رأی آوردنم در هیأت‌رئیسه مجلس و هیأت امنای مرکز پژوهش‌ها وجود نداشت بنابراین برای ریاست این جایگاه نامزد نشدم. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با یادآوری سوابق کاری خود در زمینه‌های دانشگاهی و پژوهشی، یادآور شد: بیشتر ذائقه‌ام با کار علمی و پژوهشی سازگار است. رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس نهم با بیان اینکه نمایندگان براساس تخصصی که دارند می‌توانند به این مرکز کمک کنند، تصریح کرد: مرکز پژوهش‌ها محلی برای تغذیه فکری، اطلاعاتی و علمی نمایندگان است بنابراین تعامل مرکز پژوهش‌ها با مجلس باید بیشتر شود.

در جلسه صبح چه گذشت؟

در حالی جلالی به عنوان رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس انتخاب شد که صبح روز گذشته عضو هیات‌رئیسه مجلس از جلسه این هیات برای بررسی سوابق و صلاحیت گزینه​های تصدی ریاست مرکز پژوهش​ها خبر داد و گفت: تعدادی از نمایندگان فعلی و قبلی مجلس از جمله رئیس کنونی مرکز پژوهش​ها، رئیس مرکز آمار و دو تن از نمایندگان تهران در مجلس هشتم از جمله این کاندیداها هستند. علیرضا منادی با بیان اینکه احمد توکلی رئیس فعلی مرکز پژوهش​های مجلس، کاظم جلالی نماینده شاهرود، حمید رضا کاتوزیان نماینده تهران در مجلس هشتم، علی عباسپور نماینده تهران در مجلس هشتم و عادل آذر رئیس فعلی مرکز آمار ایران از جمله گزینه​های مطرح برای تصدی ریاست مرکز پژوهش​های مجلس هستند، گفت: هیات‌رئیسه مجلس این افراد را پیشنهاد کرده و درمورد آن تصمیم‌گیری خواهد کرد.

چرا توکلی حذف شد؟

احمد توکلی نسبت خانوادگی نزدیکی با علی لاریجانی دارد اما معمولا این خویشاوندی را در امور سیاسی دخیل نمی‌کرد آنچنان که سال 84 از قالیباف حمایت کرد. رسانه‌های اصولگرا در تحلیل خداحافظی توکلی با مرکز پژوهش‌های مجلس نوشتند: توکلی و یارانش در ماجرای انتخاب رئیس مجلس نهم، تمام‌قد از غلامعلی حدادعادل حمایت کردند. پیش از این روح‌الله حسینیان که خود از موافقان ریاست حداد بر مجلس بود از لاریجانی خواسته بود تا ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس را از توکلی بگیرد. گفتنی است توکلی از مجلس هفتم ریاست مرکز پژوهش‌ها را برعهده دارد. وی پیش از این و در دوران تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری سال 84 با بیان اینکه روابط فامیلی در انتخاب تاثیر ندارد گفته بود که پسرخاله علی لاریجانی است.

رئیس کمیسیون اصل 90 هم انتخاب شد

بالاخره نمایندگان مجلس، رئیس کمیسیون اصل 90 که از نگاه برخی مهم‌ترین کمیسیون فعال در مجلس است را هم انتخاب کردند. نمایندگان مجلس با 130 رأی موافق و 77 رأی مخالف از 207 رأی مأخوذه، محمدعلی پورمختار، نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ را به عنوان رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس انتخاب کردند. در حین رأی‌گیری برای ریاست کمیسیون اصل 90، تعداد زیادی از وکلای ملت در تذکرات آیین‌نامه‌ای، نسبت به معرفی یک کاندیدا برای ریاست یک کمیسیون از سوی هیات‌رئیسه مجلس انتقاد کرده و خواستار اصلاح آیین‌نامه داخلی در این زمینه شدند. پیش از این اعلام شده بود روح‌الله حسینیان از جمله کاندیداهای تصدی کرسی ریاست کمیسیون اصل 90 است. او خود نیز چندی قبل اعلام کرده بود برای حضور در این سمت آمادگی لازم را دارد اما روز گذشته تنها یک نفر کاندیدای ریاست اصل 90 بود و آن هم کسی جز محمدعلی پورمختار نبود.

 

منبع خبر : روزنامه آرمان   http://armannewspaper.ir/?News_Id=3917

دوشنبه ١٢ تير ١٣٩١
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099