صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبارحوزه انتخابیه 
اخبار > بررسي مسائل و مشكلات خبرنگاران و اصحاب رسانه شاهرود و ميامي


نسخه چاپي  ارسال به دوست

بررسي مسائل و مشكلات خبرنگاران و اصحاب رسانه شاهرود و ميامي
    مشكلات و مسائل اصحاب رسانه و خبرنگاران شاهرود و ميامي در نشست فعالان اين حوزه با دكتر جلالي و معاون مطبوعاتي وزير ارشاد بررسي شد و راهكارهايي براي رفع اين موانع درنظر گرفته شد.

   

جمعي از خبرنگاران و اصحاب رسانه‌هاي محلي استان سمنان و شهرستان‌هاي شاهرود و ميامي، يكشنبه( 27 دي ماه) با دكتر كاظم جلالي نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس و دكتر حسين انتظامي معاون مطبوعاتي وزير فرهنگ و ارشاد ديدار و گفتگو كردند.

دكتر كاظم جلالي در اين نشست با اشاره به خبرنگاران حاضر در اين جلسه، گفت: اين عزيزان تنها جمعي از اصحاب رسانه و خبرنگاران شاهرود و ميامي هستند.

وي با اشاره به قدمت و تاريخ شاهرود و ميامي ، تصريح كرد: اين دو شهرستان از توان رسانه‌اي و آگاهي‌رساني بالايي برخوردار هستند.

نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس، تاكيد كرد: با وجود كار سخت و تلاش‌ها و ممارست‌هاي زياد خبرنگاران و فعالان حوزه رسانه، اين عزيزان با مشكلات بسياري نيز روبرو هستند كه بايد با درايت براي رفع اين مشكلات برنامه ريزي كرد.

دكتر حسين انتظامي در ابتداي اين نشست با تقدير از دكتر جلالي، تصريح كرد: به شما تبريك مي‌گويم كه چنين نماينده‌اي داريد چراكه آقاي دكتر جلالي اكنون رييس فراكسيون اكثريت مجلس است درحالي در تاريخ مجلس روساي فراكسيون‌هاي اكثريت همواره جزء نمايندگان تهران بوده‌اند.

وي حضور دكتر جلالي در مجلس را مايه افتخار دانست و يادآور شد: دكتر جلالي از چهره‌هاي شاخص فرهنگي، علمي، اجتماعي و سياسي در مجلس هستند و توجه وي به مسائل فرهنگي نيز ناشي از ديدگاه ايشان است.

معاون مطبوعاتي وزير ارشاد، در اين نشست پس از استماع مشكلات مطرح شده از سوي حاضران در اين نشست، گفت: وضعيت رسانه‌ها در شرايط كنوني جهان به گونه‌اي شده است كه گفته مي‌شود برد رسانه‌هاي مكتوب و حتي رسانه‌هاي ديداري و شنيداري كاهش پيدا مي‌كند و رسانه‌هاي جايگزين كه عمدتا در بستر فناوري اطلاعات وجود دارد جاي اين رسانه‌ها را مي‌گيرد.

وي توضيح داد: كاهش مخاطب رسانه‌ها استثناهايي هم دارد كه سه دسته رسانه شامل رسانه‌هاي بين‌المللي، تخصصي و محلي را دربرمي‌گيرد كه اين رسانه‌ها حتي در شرايط فعلي نيز مي‌توانند با فرصت روبرو باشند.

دكتر انتظامي خاطرنشان كرد: آن آسيبي كه متوجه روزنامه‌هاي سراسري يا راديو سراسري است كمتر راجع به روزنامه‌هاي استاني و شهرستاني و رسانه‌هاي محلي وجود داردكه وجه مميزه اين موضوع تعلق اين رسانه‌ها به مردم يك منطقه است.

وي تاكيد كرد: براي افزايش انسجام ملي و توجه به خرده فرهنگ‌ها، موظف هستيم تا به رسانه‌هاي محلي توجه كنيم.

معاون وزير ارشاد، تصريح كرد: الان در سياست‌هاي حمايتي ما كه در حال عمل به آن هستيم 10 استان به عنوان استان‌هاي كم برخوردار از يارانه 3 برابري برخوردار هستند.

وي ادامه داد: اگر نشريه‌اي تنها مختص يك شهر غير مركز استان باشد نيز از يارانه بيشتري برخوردار خواهد بود چراكه كار در اين سطح با مشكلات خاص خود همراه است.

دكتر انتظامي درخصوص بحث آموزش در حوزه روزنامه‌نگاري و مطبوعات و رسانه، گفت: اكنون هر مركز استان و شهرستان، مي‌تواند نيازهاي آموزش خود را اعلام كند كه براساس اين درخواست‌ها با هماهنگي مركز مطالعات، براي آنجا استاد خواهيم فرستاد و گواهينامه‌اي نيز صادر خواهد شد كه اين باعث ارتقا سطح فعاليت رسانه‌اي در مناطق مختلف خواهد شد.

وي درخصوص بحث بيمه خبرنگاران، يادآور شد: چون خودم از خانواده مطبوعات هستم از من انتظار مي‌رود تا روشي را به كار بگيرم و آن را به عنوان مبناي كار قرار دهم كه به نفع مطبوعات باشد.

معاون مطبوعاتي وزير ارشاد، تصريح كرد: ماده 46 قانون مطبوعات اذعان دارد كه بيمه خبرنگاران برعهده مديرمسئول و صاحب امتياز است.

وي افزود: ما چند ماه پيش براساس ضوابطي براي رسانه‌هاي مختلف، 5 ميليارد تومان براي بيمه خبرنگاران در قالب يارانه ارائه داديم كه در همين چندروز به حساب اين عزيزان واريز خواهد شد.

دكتر انتظامي خاطرنشان كرد: براي سال آينده نيز براي تشويق بيمه خبرنگاران اين ميزان را افزايش خواهيم داد تا مديران مسئول به بيمه خبرنگاران اهتمام ورزند.

وي بالاترين نرخ آمد و شد نيروي انساني در بين صنوف مختلف كشور را مربوط به شغل رسانه‌اي دانست و گفت: يكي  از روش‌هاي تثبيت شغلي در صنف ما، از طريق اعمال همين بيمه‌هاست كه حتي اين تعلق‌ها باعث مي‌شود تا تعصبات حرفه‌اي در كار نيز رخ دهد.

انتظامي درخصوص موضع اشتراك رسانه‌ها، گفت: هنوز براي شهرستان امكان برقراري اين موضوع فراهم نشده است اما مي‌توان سازوكاري ايجاد كرد، كه در شهرستان‌ها با بالابردن فرهنگ اشتراك به بالابردن مخاطبان كمك كرد.

وي درخصوص خانه مطبوعات، گفت: ما تلاش كرده‌ايم تا به صنوف توجه كنيم به عنوان مثال در دستورالعمل‌هايي كه براي جشنواره‌هاي استاني ارسال كرديم مدلي تهيه كرده‌ايم تا انتخاب برترين‌ها در مكانيسمي دقيق صورت بگيرد.

معاون مطبوعاتي وزارت ارشاد درخصوص رتبه‌بندي روزنامه‌ها و رسانه‌ها، خاطرنشان كرد: روزنامه‌هاي كشور براساس 25 شاخص تعيين شده رتبه‌بندي شده‌اند.

وي با بيان اينكه 150 روزنامه در حال انتشار داريم، تصريح كرد: براساس اين شاخص‌ها تمامي روزنامه‌هاي رتبه‌بندي شده‌اند كه براساس اين شاخص‌ها هر شش ماه يك بار، رتبه‌ها بازبيني مي‌شوند.

دكتر انتظامي در پايان تاكيد كرد: ما نه مي‌توانيم و نبايد به رسانه‌ها امرونهي كنيم.

عبدالمحمد رضاييان در اين نشست با بيان اينكه شهرستان شاهرود در سطح استان بيشترين نشريات محلي را دارد، گفت: ما 8 نشريه محلي داريم كه فعاليت خوبي هم دارند.

وي افزود: متاسفانه نشريات محلي شاهرود و ميامي در كنار فعاليت‌هايي كه انجام مي‌دهند با مشكلاتي نيز مواجه هستند.

رضاييان ابراز اميدواري كرد تا با بيان مشكلات خبرنگاران و رسانه‌ها در اين نشست، بخشي از اين مشكلات مرتفع گردد.

سعيد ايماني در اين نشست با تشكر از دكتر جلالي و دكتر انتظامي به دليل تشكيل و حضور در اين جلسه، گفت: شاهرود همواره در استان سمنان يكي از قطب‌هاي رسانه‌اي بوده است.

وي افزود: از 12 نشريه استاني استان سمنان، 8 مورد آن مربوط به شاهرود است.

ايماني فضاي مطبوعاتي و آگاهي رساني در شاهرود را مطلوب دانست و تصريح كرد: متاسفانه نشريات شاهرود به صورت روزنامه منتشر نمي‌شود.

وي يكي از مشكلات نشريات محلي را عدم آموزش كافي دانست و گفت: عدم آموزش مناسب و صدور مجوزهاي ناگهاني درگذشته باعث شده است تا بداخلاقي‌هايي در عرصه مطبوعات صورت گيرد.

ايماني با اشاره به مشكلات بخش رسانه‌هاي مكتوب، يادآور شد: در 3 سال گذشته قيمت كاغذ براي چاپ جهشي 4 برابري داشته است كه اين موضوع شرايط را براي مطبوعات استاني و محلي سخت كرده است.

محمدعلي عباس نژاد در اين نشست با اشاره به مشكلات خبرگزاري‌ها و رسانه‌هاي مكتوب به ويژه در بحث بيمه خبرنگاران بر اتخاذ تمهيدات مناسب در اين زمينه و استمرار آن، تاكيد كرد.

جواد عابديني در ادامه اين نشست مشكل دريافت آگهي‌ها براي نشريات محلي از سوي دستگاه‌ها را يكي ديگر از مشكلات اين نشريات دانست و گفت: متاسفانه تمامي اين آگهي‌هاي به نشريات استاني داده مي‌شود.

وي مشكل بيمه خبرنگاران را از مشكلات اصلي فعالان عرصه رسانه و خبرگزاري‌ها دانست و بر لزوم رفع مسئله تاكيد كرد.

حسن يزداني در اين نشست بحران مخاطب و تنگناهاي مختلف را از مشكلات رسانه‌ها به ويژه رسانه‌هاي مكتوب دانست و گفت: اين مشكلات به ويژه تنگناهاي اقتصادي در شهرستان و براي رسانه‌هاي محلي بيشتر است.

وي خاطرنشان كرد: متاسفانه تعداد اندك مخاطبان رسانه‌هاي نيز در حال ريزش هستند.

عباسعلي حسين‌پور در اين نشست با تاكيد بر اهميت خانه مطبوعات، گفت: خانه مطبوعات يك NGO  نيست، اما به نظر مي‌رسد گاه به آن به چشم همان NGO  نگاه مي‌شود.

وي افزود: نهادهاي مسئول به خانه مطبوعات به عنوان يك رفع تكليف نگاه مي‌كنند و تنها در روز خبرنگار نگاه به خانه مطبوعات تغيير مي‌كند و جدي‌تر مي‌شود.

حسين‌پور با ابراز تاسف از اينكه متاسفانه تعريف مشخصي از خبرنگار نداريم، گفت: تعريف اصولي از خبرنگار و جدي گرفتن خانه مطبوعات از نيازهاي جدي خبرنگاران و رسانه‌ها است.

محمدحسن مقدم‌نيا سرپرست خبرگزاري مهر استان سمنان، با اشاره به مشكلات خبرنگاران، گفت: خبرگزاري در پرداخت حقوق خبرنگاران همواره با مشكلاتي روبرو هستند و اكثر اين خبرنگاران نيز حق‌التحرير بوده و به مشكلات  زيادي بر‌مي‌خورند كه اميد است با تدابير انديشيده شده اين مشكل حل‌ شود.

وي افزود: برخي خبرگزاري ‌ها كه پشتوانه مالي خوبي دارند بهتر مي‌توانند بخش استاني خود را حمايت كنند.

مقدم‌نيا تصريح كرد: اكنون خبرگزاري‌ها گاه به اين سمت مي‌روند كه بخش‌هاي استاني خودگران باشند كه اين استقلال خبرگزاري‌ها را زير سوال مي‌برد.

قيومي در اين نشست تصريح كرد: ما براي پيشبرد برنامه‌هاي نشريات محلي نيازمند اهتمام جدي و رديف خاصي از سوي معاونت مطبوعاتي هستيم.

وي افزود: نشريات محلي گاه به دليل حضور نشريات ملي و حتي استاني دچار مشكل مي‌شوند چراكه گاه اينگونه برداشت مي‌شود كه مطبوعات محلي از نظر مخاطبان، برد لازم را ندارند.

قيومي در ادامه با اشاره به لزوم آموزش در حوزه خبرنگاري و روزنامه‌نگاري، خاطرنشان كرد: ايجاد و ارائه كارگاه‌هاي آموزشي در اين حوزه مي‌تواند زمينه‌ساز پيشبرد فعاليت‌هاي مطبوعات و خبرگزاري‌هاي محلي را فراهم آورد.


يکشنبه ٢٧ دی ١٣٩٤
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099