صفحه اصلی > تمام اخبار > آرشيو اخبار 
اخبار > طرح تشکیل هلدینگ های تجاری ایران در روسیه


نسخه چاپي  ارسال به دوست

طرح تشکیل هلدینگ های تجاری ایران در روسیه
    دكتر کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو طی نشستی با تجار ایرانی طرح تشکیل هلدینگ های تجاری ایرانی در روسیه را تشریح کرد.

   

در این نشست دكتر جلالی با اشاره به جلسات متعددی که با حضور وی و رایزنان سفارت با تجار و فعالان ایرانی اصناف مختلف برگزار گردیده بود گفت در این نشست های تخصصی ضمن آسیب شناسی تجارت ایران با روسیه در مبدا، مسیر، مقصد و بازار روسیه، راه های رفع موانع و مشکلات موجود و همچنین راهکارهای گسترش تجارت بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست ها طرح های مختلفی از سوی خود تجار محترم ایرانی پیشنهاد گردید که در این میان، طرح تشکیل هلدینگ های تخصصی تجاری ایرانی به عنوان یک طرح کاربردی مورد تاکید بیشتری قرار گرفت. این طرح در نهایت در تعامل بین خود تجار محترم و رایزنان اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو پرورانده شد و اکنون در جمع عمومی شما که از فعالان اصناف مختلف تجاری هستید ارائه و به بحث گذاشته می شود.

متعاقب این امر، طرح تشکیل هلدینگ های تجاری صادرات و واردات کالا بین دو کشور شامل هفت هلدینگ در روسیه و هفت هلدینگ همتا در ایران، ایجاد یک کنسرسیوم تخصصی در روسیه و همسو با آن در ایران در راس هلدینگ ها و در نهایت تاسیس یک شرکت مادرتخصصی تجاری ایران و روسیه در راس هر دو کنسرسیوم یادشده و سازوکار تسویه حساب، توسط بخش اقتصادی سفارت تشریح گردید.

همچنین راه های تسهیل تجارت به ویژه در زمینه حمل و نقل و شبکه تامین و توزیع در مبدا و مقصد و نیز گام ها و مراحل پیش بینی شده برای تاسیس و راه اندازی سازوکار یادشده تبیین گردید.

از جمله مزایای این سازوکار، به کاهش هزینه های تامین کالا، حمل و نقل، گمرک و امور اداری، کاستن از رقابت داخلی بین تجار ایرانی، تجمیع توانمندی ها و هم افزایی و همچنین اتخاذ استراتژی منسجم تجاری در زمینه صادرات و واردات و ایجاد شبکه گسترده توزیع اشاره گردید.

 سفیر کشورمان در  روسیه نیز با تاکید مجدد بر اینکه این طرح در واقع ابتکاری است که در وهله اول توسط خود تجار ارائه شده است و رایزنان اقتصادی سفارت در پنج ماه اخیر با مشارکت خود شما آن را بازطراحی کرده اند، افزود در نهایت خود تجار باید در مورد قابلیت اجرای این طرح تصمیم بگیرند.

در این نشست که حدودا پنج ساعت به طول انجامید ابعاد مختلف آن از سوی تجار و سفیر و رایزنان اقتصادی سفارت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت قریب به اتفاق اعضای حاضر در نشست، این سازوکار را گامی عملی برای رفع بسیاری از کاستی ها و ارتقاء روابط تجاری دو کشور ارزیابی کردند.

 همچنین در جمع بندی این نشست توسط دكتر جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو مقرر شد کارگروهی متشکل از خود تجار و نماینده‌ای از بخش اقتصادی سفارت، جزئیات طرح شامل تدوین اساسنامه ها و فرآیند ثبت و تاسیس هلدینگ ها و کنسرسیوم های تخصصی واردات و صادرات متقابل ایران و روسیه را پیگیری نمایند.
يکشنبه ٢ آذر ١٣٩٩
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099