صفحه اصلی > تمام اخبار > آرشيو اخبار 
اخبار > ايران یکی از کشورهای حامی مظلومان و پرچم دار مبارزه با تروریسم و افراط‌گرائي است


نسخه چاپي  ارسال به دوست

ايران یکی از کشورهای حامی مظلومان و پرچم دار مبارزه با تروریسم و افراط‌گرائي است
    سفير ايران در روسيه با بيان اينكه امروزه نظام اسلامی ایران به یک کشور پیشرفته در عرصه های مختلف علمی و تکنولوژی مبدل شده است گفت: ايران یکی از کشورهای حامی مظلومان و پرچم دار مبارزه با تروریسم و افراط‌گرائي است.

   


حضار محترم ، عالی جنابان، خانم ها و آقایان

جناب آقای مورگولف معاون محترم وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه

   برای من مایه افتخار است که ميزبان شما عزيزان هستم. ابتدا لازم می دانم از دولت فدراسیون روسیه، مجالس سنا و دوما، وزارت امورخارجه کشور دوست، روسيه، و همچنين به از شخص جناب آقای مورگولف معاون محترم وزارت امورخارجه روسیه و ساير مقامات، سفرا، دیپلمات ها، وابستگان نظامی، دفاعی و امنیتی و شخصیت های سیاسی ، دانشگاهی و مطالعاتی که در مراسم مجازی روز ملی جمهوری اسلامی ایران شرکت کرده اند، تقدیر و تشکر نمایم.

میهمانان محترم،

     روز ملی امسال جمهوری اسلامی ایران مصادف با با پدیده جدید و تهدید جدی «همه گیری کرونا ویروس» در جهان شده است. چهل و دو سال قبل در چنین روزی، مبارزات مردم ایران به بار نشست و حكومت پادشاهی در ایران به خواست الهی و با اراده مردمی سرنگون و اندكي بعد با رفراندم حکومت جمهوری اسلامی تأسیس شد. اين رفراندم نشان داد كه خواست و اراده مردمي آنان در کشور ما از مولفه های اصلی قدرت جمهوری اسلامی ایران مي باشد. البته هر چند جمهوری اسلامی ایران پس از دستیابی به استقلال و آزادی در طول 4 دهه گذشته تلاش کرد که روابط صلح آمیزی با دنیای خارج داشته باشد ولی متاسفانه از ابتدای تشکیل حکومت جمهوری اسلامی ایران تمامی دنیا طلبان و محافل اهریمنی بنای ناسازگاری با این نهال نوپای انسانی و توحیدی گذاشته و از هرگونه ظلم و ستم ، زورگویی و سلطه طلبی فروگذار نکردند. دشمنی‌های كور آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران هیچگاه متوقف نگردید. آمریکایی‌ها ۴۰ سال است که با ترفندهاي گوناگون می‌خواهند نظام جمهوری اسلامی ایران را ساقط كنند. اما ما در این مدت، بیش از چهل برابر رشد کرده‌ایم و با وجود همه اين ناملايمات، انقلاب اسلامی ایران، هم اکنون به درختی تنومند مبدل گشته و گام دوم خود را در چهل سال دوم با قدرت آغاز نموده و علیرغم تمامی مشکلاتی که بر سر راه آن ایجاد نموده و می نمایند، اهداف اصولی تعیین شده خود را با رهبری حکیمانه رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای به پیش خواهد برد.

 امروزه نظام اسلامی ایران به یک کشور پیشرفته در عرصه های مختلف علمی و تکنولوژی مبدل شده است. پیشرفت های خیره کننده در حوزه های فن آوری هسته ای، سلول های بنیادی، علوم پزشکی، بیوتکنولوژی، نانو تکنولوژی، صنایع دفاعی و نظامی و همچنین سایر حوزه ها تنها گوشه ای از دستاوردهای انقلاب اسلامی به شمار می آید.

حضار محترم،

   روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در  سطح عالي ادامه دارد. رایزنی های روسای جمهور دو کشور طیف وسیعی از همکاری‌ها در سطح دوجانبه از جمله اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی، نظامی، دفاعی، پارلمانی و همکاری‌ها در سطوح مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بين‌المللي، بویژه مبارزه مشترک علیه تروریسم را در بر می‌گیرد. سفر روز گذشته جناب آقای قالیباف، رئیس محترم پارلمان ایران، به مسکو و ملاقات‌های ایشان با مقامات بلند پایه روسیه و چهار مرتبه سفر وزیر امور خارجه ایران به مسکو در دوره کرونا نشان می دهد که تهران و مسکو در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی در کنار هم هستند.گسترش همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و روسیه نتایج مفیدی داشته و دو کشور می‌توانند دو شریک مکمل در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، منطقه‌ای و بین‌المللی باشند. هدف و ماموریت ویژه اینجانب در مسکو توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه به ویژه در زمینه‌های اقتصادی و فرهنگی است. دیپلماسی فرهنگی نیز توانسته به ایجاد مفاهمه و درک مشترک میان ملتها کمک نماید. تصویر ملت روسیه در ذهن ما، تصویر روشن و خوبی است و این به علت مقاومت‌هاي استلال طلبانه‌اي است که ملت روسیه با تدبير و درايت رهبر روسيه، جناب آقاي ولاديمير پوتين، در مقاطع مختلف از خود نشان داده است.

    در سطح دوجانبه اجرای توافقات اقتصادی دو کشور بویژه در حوزه‌های انرژی و حمل و نقل از روند خوبی برخوردار است و برگزاری کمیسیون های مشترک اقتصادی و پارلمانی به این روند سرعت بخشیده است. ما در آينده اي نزديك شاهد شکوفایی روابط تجاری ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا خواهيم بود.

   در سطح منطقه‌ای، متاسفانه، مسیری که آمریکا برای منطقه در پیش گرفته است مسیر افزایش دامنه تنش‌ها ، جنگ و خونریزی است. نقشه‌ی بلندمدت آمریکا برای منطقه به زیان همه‌ی ملت‌ها و کشورها به‌ویژه ایران و روسیه است و باید با هوشمندی و تعامل نزدیک‌تر، آن را خنثی کرد.

   اطمینان داریم با وجود فشارهای آمریکا بر كشورهاي منطقه براي حمايت از سياست يكجانبه گرائي و زورمدارانه خود، ايران و روسیه روابط خود را برخلاف میل و خواست کاخ سفید، بیش از پیش توسعه خواهند داد. ثبات منطقه برای ایران و روسیه اهمیت دارد و تقویت این روابط برای برقراری صلح و ثبات در منطقه مهم است. ما همانند گذشته آماده همکاری و رایزنی بیشتر بین دو کشور در این زمینه هستیم. ایران همواره حامی ثبات و امنیت منطقه بوده و با مقابله با داعش در منطقه و همچنین ارایه پیشنهاد پیمان عدم تعرض به کشورهای منطقه، این اراده را به اثبات رسانده است.  

   به باور ایران آنچه را که امروز منطقه بیش از هر زمان دیگری به آن نیازمند دارد همانا یک گفتگوی فراگیر و جامع درون منطقه­ای در راستاي همزيستي مسالمت‌آميز و بدون دخالت بيگانگان است. این بنای طرحی است که ایران سال ها در چارچوب قطعنامه 598 سازمان ملل متحد به دنبال آن بوده است. طرحی که امروز با ابتکار رئیس جمهوری محترم ایران به عنوان «طرح پویش صلح هرمز» شناخته می­شود.

عالیجنابان،

         متاسفانه با سياست‌هاي يكجانبه گرايانه و قلدرمآبانه آمريكاي ترامپ در چهار سال گذشته،  نظام بین‌الملل در حال تضعیف بود و اينك مي بينيم كه نظم مورد نظر جامعه جهاني جای خود را به بی نظمی و هرج و مرج داده است. آمریکا با پیمان شکنی و خروج از توافق هسته ای با ایران نه تنها تعهدات بین‌المللی خود را نقض کرده بلکه با اعمال تحریم‌های ظالمانه‌ا تروريسم اقتصادي را  بر مردم ایران وضع کرده است. ایران بعد از خروج آمریکا، در چارچوب برجام به کاهش تعهدات خود در برجام اقدام کرده است. با مصوبه اخير مجلس شوراي اسلامي فرصت دولت آمریکا برای لغو همه تحریم‌ها علیه ایران و بازگشت به برجام رو به پایان است. در زمینه برجام فدراسیون روسیه با درک واقعیت های بین‌المللی و با احترام به حقوق بین‌الملل، حمایت‌های خوبی از جمهوری اسلامی ایران بعمل آورده است كه جاي تقدير و تشكر دارد.   

     يك‌جانبه‌گرایی آمريكا، دخالت در امور داخلی دیگر کشورها، تضعیف جایگاه شورای امنیت سازمان ملل متحد، نادیده گرفتن قطعنامه‌های بین‌المللی و اعمال تحریم‌های یک‌جانبه، تروریسم، افراطی‌گری‌، نقض حاکمیت داخلی کشورها و اقدامات تحریک آمیز قومیت ها و مذاهب از موارد مشترک نگراني‌های ایران و روسیه درسطح بين‌المللي است. گسترش و تعمیق همکاری‌های دو کشور و چندجانبه‌گرایی پاسخ راهبردي به تلاش‌هاي آمريكا براي توسعه نفوذ و اعمال سلطه است.

حضار محترم،

 جمهوری اسلامی ایران علیرغم اینکه خود در جهان به عنوان یکی از بزرگترين کشورهای قربانی تروريسم شناخته می شود، به گواه تاریخ معاصر به یکی از کشورهای حامی مظلومان و پرچم دار مبارزه علیه تروریسم و افراط‌گرائي تبدیل شده است. حمایت از مظلوم و مقابله با کشتار و ترور در ایران، فرهنگی است که ریشه در پیشوایان اسلامی ما و قبل از اسلام نیز ریشه در تمدن ایرانیان پارسی دارد كه به عنوان مثال دفاع از مردم مظلوم آفريقاي جنوبي در زمان حاكميت آپارتايد و حمايت از مردم مظلوم فلسطين ريشه در همين فرهنگ دارد. در اینجا جا دارد از قهرمان ملي مبارزه با تروريسم از جمله ژنرال بزرگ ایرانی سپهبد شهید قاسم سلیمانی که برای تحقق صلح و امنیت بین‌المللی ناجوانمردانه توسط دولت تروريست آمريكا به شهادت رسید و شهداي هسته‌اي كه نقش بي بديلي در پيشرفت و دستآوردي‌هاي علمي جمهوري اسلامي ايران داشته‌اند، یادی کنم.

حضار محترم،

     به هم پیوستگی سرنوشت جامعه جهانی متاثر از شیوع ویروس کرونا، جامعه جهانی را به باز تعریف مسئولیت های فردی، جمعی و جهانی وا داشته است. در این باز تعریف، مسئولیت جامعه جهانی سنگین‌تر می‌شود و دولت های زیادی به این درک واقعی می رسند که مبارزه با این بلای خانمان سوز مساله‌ای جهانی  است كه مستلزم همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی و اقدام مشترک بشریت است. با این وجود رژیم آمریکا با خودخواهی و عدم درک شرایط حساس کنونی، از ویروس کرونا و تولید واکسن کرونا به عنوان ابزاری برای پيشبرد اهداف و سیاست‌هاي  خصمانه خود استفاده می کند، به گونه‌ای که متاسفانه مبارزه با این ویروس کشنده توسط برخی دولت‌های تحت تحریم از سوی آمریکا از جمله در جمهوری اسلامی ایران با مشکل مواجه شده و به گونه تلخ تر و غم انگیزتری در جریان است. در این خصوص خرسندم عرض کنم که به دنبال امضای قرارداد خرید واکسن روسی «اسپوتنیک V» و تولید مشترک آن بین تهران و مسکو، هفته قبل نخستین محموله این واکسن با یک پرواز هواپیمای ایرانی به مقصد تهران ارسال شد.

حضار محترم،

   یک بار دیگر از حضور شما در این  نشست مجازی  تشکر می کنم . اطمینان دارم حضور شما نشانه دوستی بین ملت ها و دولت های ما است و می تواند در تعمیق روابط فی ما بین موثر باشد.

پنج شنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٩
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099