صفحه اصلی > تمام اخبار > آرشيو اخبار 
اخبار > ورود دادستان‌های کل کشورهای ساحلی دریای خزر می‌تواند یک اتفاق بسیار مهم باشد


نسخه چاپي  ارسال به دوست

ورود دادستان‌های کل کشورهای ساحلی دریای خزر می‌تواند یک اتفاق بسیار مهم باشد
    سفير ايران در روسيه با بيان اينكه ورود دادستان‌های کل کشورهای ساحلی دریای خزر می‌تواند یک اتفاق بسیار مهم باشد، گفت: خصوصا اگر یک همکاری قضایی نزدیک به یکدیگر داشته و بتوانند این رویه را دنبال کنند تا به نحو مناسبی از دریای خزر صیانت شود.

   


در پی شرکت کاظم جلالی سفیر ج.ا.ایران در فدراسیون روسیه در نشست دادستانهای کل کشورهای حوزه خزر به نمایندگی از دادستان کل کشورمان و امضای موافقتنامه صیانت از محیط زیست دریای خزر، روز دوشنبه 21 تیر ماه سفیر کشورمان در روسیه با حجت الاسلام و المسلمین محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور دیدار و گفت وگو کرد.

دكتر جلالی در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از توجه ویژه دادستان کل کشور به موضوع دریای خزر اظهار داشت: به نظر می‌رسد یک ابتکار خوب از طرف دادستان‌های کل کشورهای ساحلی دریای خزر در این اجلاس صورت گرفته و آن هم مسئله صیانت از محیط زیست دریای خزر است زیرا یکی از خطراتی که دریای خزر در آینده با آن مواجه خواهد شد موضوع استفاده نابجا از منابع دریای خزر و مسائل محیط زیستی آن است.

دكتر جلالی افزود: ورود دادستان‌های کل کشورهای ساحلی دریای خزر می‌تواند یک اتفاق بسیار مهم باشد، خصوصا اگر یک همکاری قضایی نزدیک به یکدیگر داشته و بتوانند این رویه را دنبال کنند تا به نحو مناسبی از دریای خزر صیانت شود.

 در این ملاقات حجت الاسلام و المسلمین منتظری در رابطه با نقش و جایگاه دادستانی کل جمهوری اسلامی ایران در توسعه همکاری‌ها با کشورهای ساحلی دریای خزر اظهار داشت: پنج کشور ساحلی دریای خزر (ایران، روسیه، ترکمستان، قزاقستان، آذربایجان) می‌توانند ارتباطات تنگاتنگی در حوزه‌های مختلف با یکدیگر داشته باشند.

 وی ادامه داد: یکی از مباحث مهم بین دولت‌های کشورهای ساحلی دریای خزر موضوع رژیم حقوقی این دریا است که جمهوری اسلامی ایران مقدمات کار را برای پیوستن به این کنوانسیون فراهم کرده، اما هنوز به مرحله امضا نرسیده است.

 دادستان کل کشور اضافه کرد: امیدواریم با توجه به اهمیت موضوع در دولت آینده این مسئله در دستور کار قرار گیرد و به نتیجه نهایی برسد.

وی با بیان اینکه در حاشیه این کنوانسیون بحث صیانت از محیط زیست دریای خزر مطرح است خاطرنشان کرد: بخشی از مسئله صیانت از دریای خزر به وظایف و تکالیف دادستان‌های کل هر کشور مربوط می‌شود.

دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه به دنبال این هستیم که هرچه سریعتر ایران به کنوانسیون حقوقی دریای خزر بپیوندد، گفت: چون کشورهای ساحلی دریای خزر در خصوص مسائل محیط زیستی باید با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند، بنابراین در بخش حقوقی و قضایی این مسئله را با اهتمام بیشتری دنبال خواهیم کرد.

منتطری افزود از بین پنج کشور ساحلی دریای خزر کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان به این کنوانسیون پیوسته و فقط ایران است که آن را تصویب نکرده؛ بنابراین نکاتی که مدنظر عزیزان است باید هرچه سریعتر جمع بندی شده تا نهایتا ایران به این کنوانسیون ملحق شود.
 وی توضیح داد: اکنون وضعیت به گونه‌ای است که چهار کشور مذکور با هم همکاری و مناسبات مختلف دارند و ایران در این زمینه نباید از این جمع جدا مانده و متضرر شود.
سه شنبه ٢٢ تير ١٤٠٠
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099