صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار ايران 
اخبار > گزارش كيهان از ديدار هيات پارلماني اروپا و توضيحات دكتر جلالي


نسخه چاپي  ارسال به دوست

گزارش كيهان از ديدار هيات پارلماني اروپا و توضيحات دكتر جلالي
    نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس در خصوص سفر هيئت پارلماني اروپا گفت: فارغ از حاشيه پررنگ اين سفر که متاسفانه بر متن آن غلبه کرد، از دستاوردهاي اين سفر نيز نبايد غافل ماند.

   

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دكتر جلالي، روزنامه كيهان روز سه‌شنبه (3دي ماه) در گزارشي با اشاره به سفر هيات پارلماني اروپا به ايران و حاشيه هاي آن نوشت: جلسه علني روز يکشنبه مجلس شوراي اسلامي در حالي برگزار شد که اعتراض به رفتار خارج از عرف ديپلماتيک هيئت پارلماني اروپا بيشترين زمان جلسه نمايندگان را به خود اختصاص داد.

    روز يکشنبه نمايندگان پس از يک هفته سرکشي به حوزه هاي انتخابيه خود در جلسه علني خود و در ادامه بررسي طرح تشکيل سازمان مديريت، برنامه ريزي و بهره وري در يکي از مصوبات خود شوراهاي منتقل شده به اين سازمان را تعيين کردند.

    نمايندگان مجلس مصوب کردند، شوراهايي که رياست آنها و دبيرخانه شوراهاي قانوني که دبيري آنها در قانون مديريت خدمات کشوري، قانون برنامه و بودجه کشور و ساير قوانين و مقررات با سازمان مديريت و برنامه ريزي سابق و معاونت هاي مذکور در ماده يک مي باشند، به اين سازمان منتقل مي گردند که از ۲۱۹ نفر نمايندگان حاضر در صحن مجلس، اين ماده با ۱۱۰ راي موافق، ۵۷ راي مخالف و۲۰ راي ممتنع به تصويب رسيد.
   
    تذکرات نمايندگان پيرامون يک ديدار فتنه برانگيز
     در ادامه جلسه علني روز يکشنبه خانه ملت، علي لاريجاني رئيس مجلس به تعدادي از نمايندگان اجازه داد تا تذکرات آيين نامه اي خود را در صحن مطرح کنند.

    حجت الاسلام حميد رسايي نماينده مردم تهران در مجلس در تذکري با استناد به ماده ۲۴ آيين نامه داخلي مجلس با بيان اينکه سگ زرد برادر شغال است، گفت: اتحاديه اروپا در لطمه زدن به منافع مردم ايران فرقي با آمريکا ندارد، در سالگرد فتنه ۸۸ کميته اي از پارلمان اروپا به ايران آمده و علي رغم اينکه به اين کميته تاکيد شده بود که با کساني که عليه جمهوري اسلامي ايران فعاليت دارند، ديداري نخواهند داشت، اما اين هيئت در بدو ورود در يکي از سفارتخانه ها با دو تن از کساني که فتنه گري کردند و در دادگاه نظام جمهوري اسلامي محکوم شدند، ملاقات مي کنند.

    وي خطاب به علي لاريجاني رئيس مجلس تصريح کرد: اين هيئت پس از ملاقات با فتنه گران با شما ملاقات کرده اند؛ سوال اين است که چرا برنامه ريزان اين ملاقات را لغو نکردند؟

     نماينده مردم تهران در مجلس تصريح کرد: وقتي اين هيئت به ملاقات آقاي هاشمي رفسنجاني رفت، رفتاري خلاف ادب ديپلماتيک انجام داد؛ ما به آقاي هاشمي درون خانواده خود انتقاداتي داريم اما اگر يک خارجي بخواهد به شخصيت هاي ما توهين کند براي ما قابل تحمل نيست.
    وي ادامه داد: از همه بدتر اينکه وقتي اين هيئت به اروپا بازگشت، اعضاي آن گفتند که مهمترين ملاقات ما، ملاقات با فتنه گران در سفارت يونان بوده است. بنابراين چرا وزارت خارجه عزتمندانه برخورد نکرده است.
   
    توضيحات رئيس گروه دوستي پارلمان ايران و اروپا
     در ادامه کاظم جلالي رئيس گروه دوستي پارلمان ايران و اروپا در تذکري در خصوص ديدار هيئت پارلماني اروپا با فعالان فتنه سال ۸۸ گفت: ما براي آخرين هماهنگي روز سه شنبه قبل از سفر اين هيئت، جلسه اي را گذاشتيم و از وزارت امور خارجه، مديرکل اروپاي وزارت خارجه شرکت کرد و دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي که همواره هماهنگ کننده اين قبيل کارهاست هر چه تماس گرفتيم فردي از آن در جلسه شرکت نکرد و از وزارت اطلاعات نيز ۲ نفر در جلسه حضور يافتند و از مجلس شوراي اسلامي نيز بنده و آقاي بروجردي حاضر بوديم.

    جلالي ادامه داد: در اين جلسه قرار شد که آخرين برنامه ها را با يکديگر چک کنيم و ببينيم که آيا پيش شرطي تعيين کردند يا خير که مديرکل اروپاي وزارت خارجه گفت، اخيرا که سوسياليست هاي پارلمان اروپا به تهران سفر کردند، ملاقاتي با محمدجواد لاريجاني معاون بين الملل رئيس قوه قضائيه داشته و در آن ديدار خواسته بودند که اعضاي پارلمان اروپا در سفر به ايران با جعفر پناهي و نسرين ستوده ديدار کنند. وي افزود: مديرکل اروپاي وزارت خارجه در آن جلسه گفت که آقاي محمدجواد لاريجاني با اين درخواست آنها موافقت کرده است؛ ما بلافاصله با اين ديدار مخالفت کرديم و اعلام کرديم که نمايندگان مجلس با هرگونه ملاقات به غير از مسئولان جمهوري اسلامي ايران مخالف هستند. وي ادامه داد: بنده در وسط همان جلسه با محمدجواد لاريجاني تماس گرفتم و تلفن را روي بلندگو گذاشتم تا همه دوستان بشنوند و از وي سوال کردم که آيا شما چنين قولي داده ايد که وي گفت، به اين دليل چنين قولي را داده ام که افرادي که در کشور مرتکب جرمي شده اند و محاکمه شدند و مدت مجازات خود را سپري کرده اند، ما چيزي را نداريم که پنهان کنيم و آنها با هر کسي که مي خواهند ملاقات کنند، ملاقات داشته باشند و ما به عنوان قوه قضائيه با اين ملاقات موافق هستيم. اظهارات اين نماينده مجلس در حالي است که ستاد حقوق بشر قوه قضائيه و محمد جواد لاريجاني به عنوان رئيس اين ستاد، مسئوليتي در قبال سفرهاي هيئت هاي خارجي به کشور ندارند و نهادهايي همچون دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي، وزارت خارجه و در اين موضوع خاص گروه دوستي پارلمان ايران و اروپا بايد پاسخگو باشند.
   
    محمدجواد لاريجاني: اظهارات جلالي شتاب زده بود
     پس از نطق جلالي در صحن علني مجلس و متهم کردن ستاد حقوق بشر قوه قضائيه در خصوص ديدار هيئت پارلماني اروپا با دو تن از محکومين فتنه، محمدجواد لاريجاني دبير ستاد حقوق بشر در گفت وگو با پايگاه اطلاع رساني اين ستاد اظهار داشت: اين کار خلاف عرف ديپلماتيک است و شايد از لحاظ قوانين ما هم نوعي تخلف قانوني باشد چرا که يکي از ملاقات شوندگان داراي محکوميت معلق است و احيانا هماهنگي با قاضي اجراي احکام ضروري بوده است. اما در عين حال دادن جايزه به افرادي که در نظام اسلامي متهم شده و در جريان يک فرايند قانوني روشن و دقيق محکوم شده اند توهين به ملت و توهين به نظام سياسي مدني ما محسوب مي شود لذا رفتار هيئت اروپايي در اين قسمت به هيچ وجه قابل توجيه نيست.

     وي همچنين تاکيد کرد: به نظر من آقاي جلالي در مطالبي که بيان کرده اند مقداري شتابزدگي به خرج داده و تسامح در دقت داشته اند، زيرا در هر صورت روال کار بر اين است که مسئولان محترم مجلس نظرات مختلف نهادها را مي گيرند، ارزيابي مي کنند و نهايتا تصميم مي گيرند آنچه به مصلحت است انجام دهند يا خير و کسي نمي تواند مجلس را به انجام کاري مجبور کند.

     جلالي هم در پاسخ به اظهارات رئيس ستاد حقوق بشر در گفت و گو با فارس با بيان اينکه سخنانم در خصوص ستاد حقوق بشر نادرست منعکس شده است، گفت: در آخرين جلسه هماهنگي پيش از سفر، وزارت امور خارجه مدعي بود که آقاي محمدجواد لاريجاني رئيس کميته حقوق بشر قوه قضائيه در ملاقاتي با رئيس فراکسيون سوسياليست هاي پارلمان اروپا که چندي پيش به ايران سفر کرده بود، براي ملاقات رسمي اين افراد با هيئت پارلماني اروپا مانعي نديده است، لذا در جلسه مذکور نماينده وزارت خارجه قائل بود که اين بيان اکنون براي آنها حقي را ايجاد کرده و پيگير ملاقات هستند.

    رئيس گروه دوستي پارلمان ايران و اروپا ادامه داد: محمدجواد لاريجاني تاکيد کرد که چون اين هيئت مهمان مجلس است هر آنچه را که شما تصميم بگيريد ما عمل مي کنيم. جلالي افزود: فارغ از حاشيه پررنگ اين سفر که متاسفانه بر متن آن غلبه کرد، از دستاوردهاي اين سفر نيز نبايد غافل ماند.
   
    لاريجاني: ديدار دزدانه هيئت پارلماني اروپا کار زشتي بود
     در ادامه صحن علني مجلس علي لاريجاني پس از تذکرات نمايندگان مجلس نسبت به ديدار هيئت پارلماني اروپا با دو تن از محکومان فتنه گفت: ديدار پنهاني خصوصا براي اروپايي ها کار بسيار سخيفي است و اگر مي خواستند ملاقاتي داشته باشند، بايد درخواست شان را به طرف ايراني مي گفتند. حالايا ما مي پذيرفتيم و يا نمي پذيرفتيم. عقل هم حکم مي کرد رفتار ديپلماتيک خودشان را خودشان رعايت مي کردند، اما اين اقدام را انجام ندادند و کار سخيفي کردند.

    وي با اشاره به اظهارات رسايي که خواستار عدم ملاقات لاريجاني با هيئت پارلماني اروپا بود، گفت: ما يکسري منافعي را در اين ديدار و گفت وگوهاي سياسي ديپلماتيک مي ديديم و نظر بنده اين نبود که اين موضوع در ايران اين طور برجسته شود و الان هم برجسته کردن آن را غلط مي دانم. لاريجاني در پايان خاطرنشان کرد: وزارت خارجه کاردار يونان را احضار کرد و به او تذکر داد.
   
    مجلس از توضيح لاريجاني و جلالي قانع نشد
     جبار کوچکي نژاد نماينده مردم رشت در مجلس در تذکر شفاهي طي سخناني در صحن علني با اشاره به توضيحات رئيس مجلس در خصوص ديدارهاي هيئت پارلماني اروپا با فتنه گران اظهار داشت: مجلس از توضيح لاريجاني و جلالي در مورد هيئت پارلماني قانع نشد.
   
    سوال از وزير خارجه درباره توافقنامه ژنو
     پيش از پايان جلسه علني روز يکشنبه پارلمان، سوال ملي جواد کريمي قدوسي نماينده مردم مشهد و کلات از وزير امور خارجه درباره ناديده گرفتن مصاديق حقوق هسته اي ملت ايران در توافقنامه ژنو، اعلام وصول شد.

    حجت الاسلام محمدحسن ابوترابي فرد که در غياب علي لاريجاني رياست جلسه علني خانه ملت را برعهده داشت، زنگ پايان جلسه را به صدا درآورد و زمان جلسه بعدي را روز سه شنبه ۳ دي ماه اعلام کرد.
سه شنبه ٣ دی ١٣٩٢
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099