عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار ايران 
اخبار > بررسي مشكلات صندوق‌هاي بازنشستگي از اولويت‌هاي كاري مركز پژوهش‌هاست


نسخه چاپي  ارسال به دوست

بررسي مشكلات صندوق‌هاي بازنشستگي از اولويت‌هاي كاري مركز پژوهش‌هاست
    رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس با بيان اينكه رسيدگي به مشكلات صندوق‌هاي بازنشستگي از امور ضروري و اصلي كشور است ، گفت: موضوع صندوق‌هاي بازنشستگي و مشكلات مرتبط با آنها يكي از اولويت‌هايي است كه در دستور كار مركز پژوهش‌هاي مجلس قرار دارد.

   

نشست بررسي مشكلات و مسائل صندوق‌هاي بازنشستگي، با محوريت اصلاح سازمان تامين اجتماعي با حضور دكتر كاظم جلالي رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس و معاونان وي، نمايندگان سازمان‌ها، صندوق‌هاي بازنشستگي و كارشناسان اين حوزه در محل مركز برگزار شد.

دكتر كاظم جلالي در اين نشست با اشاره به اولويت‌بندي مشكلات كشور در مركز پژوهش‌هاي مجلس و بررسي آنها، گفت: موضوع صندوق‌هاي بازنشستگي و مشكلات مرتبط با آنها يكي از اولويت‌هايي است كه در دستور كار مركز پژوهش‌هاي مجلس قرار دارد و انتظار مي‌رود تا با برگزاري نشست‌هاي كارشناسي،‌ گزارش كامل و جامعي در اين خصوص تهيه و تدوين شود.

وي افزود: رسيدگي به مشكلات صندوق‌هاي بازنشستگي با توجه به حجم جمعيت تحت پوشش آن از امور ضروري و اصلي كشور است كه بايد براي رفع آنها به جمع‌بندي جامعي رسيد.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات،‌اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر لزوم توجه ويژه به موضوع صندوق‌هاي بازنشستگي تاكيد كرد: ‌بايد پيش از اقدام ضربتي در اين خصوص، گفتمان‌سازي دقيقي در اين زمينه در كشور به وجود بيايد تا فهم مشتركي از آن در بين مسئولان كشور شكل گيرد.

وي با تاكيد براينكه براي رفع مشكلات صندوق‌هاي بازنشستگي به جاي مقصريابي بايد به دنبال راهكار باشيم، ‌توضيح داد: تهيه گزارشي غني و متقن در اين خصوص مي‌تواند به رفع مشكلات كمك كند.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اشاره به حدود 110 سال قانونگذاري در ايران، تصريح كرد: بيش از يك قرن قانونگذاري انبوهي از قوانين را در بيش از 12 هزار موضوع قانوني به وجودآورده است كه برخي از آنها همچون قوانين پولي و بانكي و يا قانون تامين اجتماعي مندرس و قديمي هستند و نياز به بازنگري دارند؛ همچنين قوانين زايد و بازدارنده‌اي در برخي حوزه‌ها وجود دارد كه بايد احصا و رفع شوند.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه در كشور به جاي موضوعات فرعي بايد به مشكلات و مسائل اصلي بينديشم و براي آنها راه‌حل پيدا كنيم، تاكيد كرد: در شرايط فعلي كه كشور در آن قرار گرفته قوانيني همچون قانون پولي و بانكي، ‌قانون تجارت، قانون سرمايه‌گذاري خارجي،‌ قانون كار و قانون تامين اجتماعي از مواردي هستند كه بايد با اولويت بازنگري شده و مورد اصلاح قرار گيرند.

دكتر جلالي ادامه داد: اميد است تا با برگزاري نشست‌هاي كارشناسي با حضور نمايندگان صندوق‌ها، بيمه‌ها و سازمان‌ها مسائل و نگراني‌ها موجود در اين زمينه برطرف شود.

دكتر ايروان مسعودي اصل در ابتداي اين نشست با بيان اينكه موضوع چالش‌هاي صندوق‌هاي بازنشستگي از اولويت‌هاي دولت و مجلس است، گفت: از مجلس قبل هم موضوع صندوق‌هاي بازنشستگي از اولويت‌هاي مهم مورد بررسي بود.

وي افزود: در بخش چالش‌ها و راهكارهاي مي‌توان از نظرات كارشناسان و متخصصان براي رفع مشكلات صندوق‌هاي بازنشستگي استفاده كرد.

دكتر علی حیدری نيز در اين نشست با بيان اينكه حوزه تامين اجتماعي در قلمرو بخش عمومي تعريف شده است، گفت: در ايران يكي از مشكلاتي كه در حوزه بيمه‌هاي اجتماعي وجود دارد اين است كه بيمه‌هاي تجاري، ‌بيمه عمر و سرمايه‌گذاري را در قالب بيمه‌هاي بازنشستگي ارائه مي‌دهند.

وي با بيان اينكه عرصه بيمه تامين اجتماعي داراي سه بخش بيمه‌هاي اجتماعي-‌درماني، حمايتي-توانبخشي و امور امدادي است،‌ تصريح كرد: حدود 42 سازمان، موسسه يا صندوق در اين حوزه فعاليت مي‌كنند كه 22 مورد از انها در بخش بيمه‌هاي اجتماعي فعال هستند.

نائب رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی با بيان اينكه 76 درصد بيمه شدگان كل كشور در سازمان تامين اجتماعي تحت پوشش هستند، خاطرنشان كرد: 11 درصد بيمه شدگان نيز تحت پوشش صندوق بازنشستگي، 6 درصد در نيروهاي مسلح و 3 درصد تحت پوشش بيمه روستاييان و بقيه تحت پوشش ساير بيمه ها هستند.

دكتر محمدرضا واعظ مهدوي نيز در اين نشست با بيان اينكه در مطالعات برنامه ششم چالش‌هاي اساسي كشور درنظام برنامه‌ريزي ارزيابي شد، تصريح كرد: در اين مطالعه يكي از مهمترين چالش‌ها، نظام تعادل منابع و مصارف و آينده صندوق‌هاي بازنشستگي عنوان شده است.

وي افزود: با نگاه مجلس موضوع صندوق‌هاي بازنشستگي يكي از مهمترين موارد اشاره شده در برنامه ششم توسعه است كه اميدواريم تا براين اساس اقداماتي در اين خصوص صورت گيرد.

معاون توسعه آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اشاره به شرايط اشتغال كشور،‌ خاطرنشان كرد: امروز لازم است تا هر تصميمي كه در كشور گرفته مي‌شود اثرات آن بر حوزه اشتغال مورد ارزيابي قرار گيرد.

وي ادامه داد: اگر وضعيت اشتغال در كشور حل شود به تبع ان موضوع درآمد، ‌ايجاد عدالت و توزيع عادلانه امكانات حل خواهد شد و متعاقب آنها رفاه اجتماعي حل خواهد شد.

واعظ مهدوي تاكيد كرد: وقتي شغل ايجاد شود بيمه را به دنبال خواهد داشت و وقتي بيمه باشد امنيت و رفاه را به همراه خواهد داشت.

دكتر محمدحسین شریف‌زادگان نيز در اين نشست با بيان اينكه بايد كاركرد صندوق‌ها در كشور مورد ارزيابي قرار بگيرد، گفت: يكي از كاركردهاي صندوق‌هاي بازنشستگي ايجاد امنيت اجتماعي است.

وي افزود: اگر در صندوق‌هاي بازنشستگي خللي وارد شود هيچ دولتي قادر به رفع آن نخواهد بود.

وزير اسبق وزارت رفاه و تامين اجتماعي تصريح كرد: صندوق‌هاي بازنشستگي در تعادل اجتماعي نقش سازنده اي دارند.

شريف زادگان با بيان اينكه دولت‌ها نبايد در مديريت صندوق تامين اجتماعي دخالت كنند، تاكيد كرد: ‌مديريت كه بر صندوق‌هاي بازنشستگي اعمال مي‌شود بايد مديريتي تخصصي و فني باشد.

در پايان اين نشست مقرر شد تا براساس مسائل موجود در حوزه صندوق‌هاي بازنشستگي،‌ موانع و مشكلات و راهكارهاي موجود بررسي و گزارشي در اين خصوص تهيه و تدوين شود و در اختيار مسئولان كشور قرار گيرد.

شايان ذكر است در اين نشست دكتر رحمت‌الله قلي‌پور قائم‌مقام و دكتر محمد قاسمي معاون پژوهش‌هاي اقتصادي مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي حضور داشتند.









شنبه ١١ شهريور ١٣٩٦
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 






تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099