عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار ايران 
اخبار > بررسي پیش نویس طرح جدید فعالیت احزاب سیاسی در نشست مشترك مركز پژوهش‌ها با وزارت كشور و خانه احزاب


نسخه چاپي  ارسال به دوست

بررسي پیش نویس طرح جدید فعالیت احزاب سیاسی در نشست مشترك مركز پژوهش‌ها با وزارت كشور و خانه احزاب
    بررسي پیش نویس طرح جدید فعالیت احزاب سیاسی در نشست مشترك مركز پژوهش‌ها با وزارت كشور و خانه احزاب، با حضور رييس مركز پژوهش‌ها، نمايندگان مجلس، معاون سياسي وزير كشور و اعضاي خانه احزاب برگزار شد.

   

 جلسه هم اندیشی درباره پیش نویس طرح جدید قانون احزاب سياسي در مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با حضور دکتر کاظم جلالی رئیس مرکز، دکتر اسماعیل جبارزاده معاون سیاسی وزارت کشور، محمدرضا صباغیان رئيس كارگروه احزاب سياسي كميسيون شوراها و امور داخلي مجلس، قاسم میرزایی نيکو نماينده مجلس شوراي اسلامي در كميسيون ماده (10) قانون احزاب سياسي، دكتر حسين كمالي رييس خانه احزاب و اعضاي شوراي مركزي خانه احزاب ايران برگزار شد.

دکتر کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش هاي مجلس در این جلسه با اشاره به وضعیت نظام حزبی در ایران گفت: دموكراسي بدون تحزب قاعدتاً معنايي ندارد.

وي نقش احزاب در دموكراسي و مردم سالاري را با اهميت و ماهوي دانست و تصريح كرد: تحزب جزئي از دموكراسي نيست، بلكه اصل دموكراسي است و بدون وجود احزاب در يك كشور نمي توان ادعا كرد كه دموكراسي كاملي در آن كشور وجود دارد.
رئيس مركز پژوهش‌هاي مجلس، تاكيد كرد: احزاب نقش موثري نيز در بازخورد تصميمات در داخل كشور، ثبات سياسي كشور و آينده نگري دارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه گفت: نظام‌مند نبودن احزاب در ایران موجب ایجاد مشکلات عدیده ای شده و لذا کسانی را که در صحنه سیاست حزبی فعالیت می کنند باید به عنوان جهادگران عرصه تحزب و تشکل های سیاسی نامگذاری کرد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی افزود: اگر در کشور احزاب به صورت منسجم فعالیت داشته باشند به کادرسازی و تربیت نیروهای سیاسی می پردازند و در هر انتخاباتی، برنامه ها مبنای تصمیم گیری رای دهندگان خواهد بود و دیگر توجه چندانی به افراد نخواهد شد.

کاظم جلالی در ادامه با اشاره به مزایای تقویت فرهنگ حزبی گفت: رشد تفاهم، مدارا و فهم نظرات همدیگر منوط به گسترش فعالیت احزاب می باشد.

رئیس مرکز پژوهش ها در ادامه گفت: آقاي دکتر لاریجانی رئیس مجلس تاکید ویژه ای بر اصلاح قانون احزاب و تشکل های سیاسی در راستای تسهیل و تقویت احزاب داشته اند كه این جلسه نیز در راستای بازنگري و بهبود قانون احزاب تشكیل شده است.

به احزاب به عنوان زینت المجالس و زينت الايام نگریسته می شود

در اين نشست همچنين دكتر اسماعیل جبارزاده، معاون سیاسی وزارت کشور با اشاره به عدم موفقیت احزاب در جمهوری اسلامی ایران گفت: قبل از اصلاح قانون، باید این تفکر و باور شکل بگیرد که بدون وجود احزاب سياسي، کشور قابل اداره نیست. اگر قرار باشد كه حزب براي كسب قدرت تلاش نكند، انگيزه اي براي حزب باقي نمي ماند.

معاون سياسي وزارت کشور در ادامه گفت: در شرایط فعلی احزاب نقشی در شکل گیری دولت ها ندارند و بيشتر به عنوان زینت المجالس و زينت الايام به آنها نگریسته می شود.

جبارزاده افزود: در نبود احزاب سياسي،‌ مجلس ما به يك مركز توليد قانون تبديل شده است و معيار کارآمدی مجالس ما تعداد طرح ها و قوانين است در حالي كه هيچ كدام از آنها دليل بر خوب بودن يك مجلس نيست.

معاون سياسي وزارت كشور گفت: الان بهترين زمان و فرصت براي پرداختن و حل مساله احزاب است. ريشه حوادث دي ماه چيزي جز عدم ايفاي نقش توسط احزاب نبود. ما اين نظام را با تمام وجودمان دوست داريم. اين نظام حاصل خون شهداي بزرگواري است كه جان خودشان را نثار كردند و بنابراين بايد براي حفظ آن بكوشيم. درصورتي كه احزاب واقعي در كشور شكل گرفته و قدرت را در دست داشته باشند اعتراض ها، تظاهرات ها و اجتماع ها، حزب حاكم را زير سوال مي برند و تبديل به يك مساله امنيتي براي نظام نمي شوند. در آن صورت حزب حاكم هست كه بايد پاسخگوي انتظارات مردم باشد و از خودش و عملكرد خودش دفاع كند. جبارزاده همچنين بر نقش احزاب در آموزش نيروهاي متخصص و مديران كارآمد تاكيد كرد.

حزب ابزاري براي بيان خواسته هاي مردم است

در اين نشست دكتر حسين كمالي، رئيس خانه احزاب ايران نيز گفت: قانون اساسي ما از ظرفيت هاي خوبي برخوردار است و براي اداره جامعه كاملاً كارآمد است.

رئيس خانه احزاب ايران ضمن اشاره به شرايط و فضاي ملتهب دوره تاريخي تصويب قانون احزاب 1360 آن قانون را محدود كننده دانست و تاكيد كرد: در آن زمان قانون با احتياط و نگراني كامل نسبت به اتفاقات احتمالي ناشي از فعاليت احزاب نوشته شد و تلاش قانونگذاران محدود كردن فعاليت احزاب سياسي بود.

كمالي افزود: امروز قانون احزاب مصوب 1395 نيز با اخذ رويكرد قانون 1360 نوشته شده است و به جاي تسهيل در فعاليت احزاب، آنها را محدود مي كند.

حسين كمالي ضمن تاكيد بر ضرورت تغيير نوع نگاه به احزاب سياسي گفت: امروز بايد سازوكارهاي متناسب با قانون اساسي كشور براي احزاب سياسي طراحي كنيم.

در ادامه اين نشست همچنين نمايندگان مجلس شوراي اسلامي حاضر در نشست و اعضاي خانه احزاب به ارائه نظرات خود در خصوص مشكلات و مسائل احزاب پرداخته و بر ضرورت بازنگري قانون احزاب سياسي تاكيد كردند.

در پايان اين نشست مقرر شد كميته اي متشكل از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و كارشناسان مركز پژوهش هاي مجلس، وزارت كشور و خانه احزاب ايران تشكيل شود تا پيش نويس طرح قانون جديد احزاب سياسي را بررسي، اصلاح و تكميل نمايد.

شايان ذکر است طرح جدید فعالیت احزاب در هفت فصل و در جلسات متعددی با حضور اساتید و کارشناسان دفتر مطالعات سیاسی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تهیه شده است


سه شنبه ١٥ اسفند ١٣٩٦
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099