عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار ايران 
اخبار > دستاورد عربستان در يمن كشتار مردم بي‌گناه و شكست بوده است


نسخه چاپي  ارسال به دوست

دستاورد عربستان در يمن كشتار مردم بي‌گناه و شكست بوده است
    رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایـران با پارلمان اروپا گفتگو را راهكاري مطلوب براي رفع منازعات منطقه دانست و گفت: عربستان در يمن هيچ دستاوردي جز كشتار مردم، زنان و كودكان بي‌گناه و تخريب زيرساخت‌هاي اين كشور نداشته است.

   

 کیجو انشیو نوروانتو سفیر فنلاند در تهران به همراه مارون ال کرکشی رئیس و ادوارد ماركوس مدير پروژه عضو برنامه خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان ابتکار مدیریت بحران فنلاند (CMI) با دكتر كاظم جلالي رييس مركز پژوهش‌‎هاي مجلس ديدار و گفتگو كردند.

دكتر كاظم جلالي در اين ديدار با اشاره به ديدارها و گفتگوهاي مقامات جمهوري اسلامي ايران و فنلاند، گفت: مراودات و گفتگوهاي خوبي در جريان ديدارهاي دوجانبه مسئولان در طرف شكل گرفته است كه اميدواريم اين روند به ارتقاي سطح همكاري‌هاي دوجانبه منتهي شود.

وي يكي از موضوعات مهم در عرصه سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران را برجام دانست و تاكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران همواره بر تعهدات خود در عرصه بين‌المللي به ويژه برجام پايبند بوده است.

رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایـران با پارلمان اروپا، افزود: برخلاف اقدام مثبت جمهوري اسلامي ايران به تعهدات خود در برجام، آمريكا از اين توافقنامه خارج شده است ضمن آنكه اروپا نيز هنوز به جمع‌بندي مشخصي براي همكاري عملي با ايران در اين زمينه نرسيده است و لازم است تا در با اراده‌اي جدي گامي مشخص در زمينه حفظ برجام از سوي اروپا برداشته شود.

نماينده مردم تهران، ري،‌ شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به مشكلات به وجود آمده در سطح كشورهاي منطقه، تصريح كرد: گفتگو راهكاري مطلوب براي رفع منازعات منطقه است و جمهوري اسلامي ايران نيز از ابتدا بر رفع مسائل در كشورهايي مانند سوريه و يمن از طريق گفتگو تاكيد داشت اما در اين ميان بايد ابتدا مسائل منطقه را خوب شناخت و براي هر بحران به دنبال علت اصلي آن بود.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس با اشاره به مشكلات يمن و فجايعي كه از سوي عربستان در اين كشور به وجود آمده است، گفت: نخستين گام در حل مسئله يمن توقف اقدامات نظامي است تا در مرحله دوم گفتگوهاي يمني-يمني شكل گيرد تا راه آينده اين كشور از طريق خود مردم يمن ترسيم شود.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس توضيح داد: حضور نظامي عربستان در يمن به نفع اين كشور نيز نيست چراكه آنها اعتقاد داشتند ظرف چند هفته يمن را تصرف خواهند كرد اما 4 سال مقاومت مردم يمن باعث شكست عربستان در اين كشور شده است و هيچ دستاوردي جز كشتار مردم، زنان و كودكان بي‌گناه و تخريب زيرساخت‌هاي يمن نداشته است.

کیجو انشیو نوروانتو نيز در اين نشست با اشاره به تعاملات و همكاري‌هاي جمهوري اسلامي ايران و فنلاند، گفت:‌ با استفاده از زمينه‌هاي همكاري دوجانبه بايد در جهت ارتقاي مناسبات دو كشور گام‌هايي بلند برداريم.

وي افزود: سازمان ابتکار مدیریت بحران فنلاند در زمينه رفع مناقشات بين‌المللي از طريق گفتگو فعاليت مي‌كند و در اين راستا نيز به دنبال گفتگو با كشور منطقه است.

سفير فنلاند در تهران با تاكيد براينكه جمهوري اسلامي ايران نقش مهمي در حل منازعات منطقه‌اي دارد، تصريح كرد: بايد از ظرفيت جمهوري اسلامي ايران در كاهش تنش‌هاي منطقه‌اي استفاده كرد.

مارون ال کرکشی رئیس برنامه خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان ابتکار مدیریت بحران فنلاند (CMI)نيز در اين نشست هدف از ايجاد اين سازمان را حل و فصل منازعات بين‌المللي از طريق گفتگو دانست و گفت: در مسائل مربوط به منازعات منطقه خاورميانه و شمال آفريقا برخي از بازيگران خارج از منطقه دخيل هستند.

وي با بيان اينكه سازوكار مشخصي براي رفع منازعات منطقه وجود ندارد، تصريح كرد: نهادهايي در منطقه وجود دارند كه شكاف و ايرادات عمده‌اي در آنها مشاهده مي‌شود از جمله اتحاديه كشورهاي عرب كه اشكال اصلي اين اتحاديه است كه ايران و تركيه در آن حضور ندارند و يا شوراي همكاري خليج فارس كه جمهوري اسلامي ايران به عنوان بزرگترين كشور حوزه خليج‌فارس در آن حضور ندارد./
پايان پيام


سه شنبه ٢٥ دی ١٣٩٧
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099