عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار ايران 
اخبار > علت مشکلات کشور دوری از تفکر بسیجی است


نسخه چاپي  ارسال به دوست

علت مشکلات کشور دوری از تفکر بسیجی است
    رییس مرکز پژوهش های مجلس در جریان امضای تفاهمنامه همکاری مشترک با سازمان بسیج مستضعفین یادآور شد: در دوران دفاع مقدس شاهد نهادینه شدن تفکر بسیج بودیم و مشکلات امروز ما در کشور ناشی از دوری از تفکر بسیجی است و نهاد بسیج در طول انقلاب در حساس ترین موقعیت ها از نظام اسلامی پاسداری کرد.

   

تفاهمنامه همکاری مشترک مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و سازمان بسیج مستضعفین امروز (یکشنبه 27 مرداد ماه) به امضای دکتر کاظم جلالی و سردار غلامرضا سلیمانی روسای دو طرف رسید.

دکتر کاظم جلالی در این نشست دوجانبه با اشاره به اهمیت بسیج، گفت: سازمان بسیج برآمده از یک تفکر است که گنجاندن آن در قالب یک سازمان دشوار است.

وی افزود: امام خمینی(ره) همواره بسیج را یک تفکر می دانست که شجره طیبه است و حتی ایشان در اواخر عمر خویش فرمان تاسیس بسیج دانشجویی را دادند و با این اقدام بربُعد تفکری این نهاد تاکید داشتند‌.

نماینده مردم تهران، ری،‌شمیرانات،‌اسلامشهر و پردیس در مجلس تصریح کرد: بسیج یک نگاه تفکری است که در پرتوی انقلاب اسلامی تشکیل شد و امام با تشکیل بسیج تفکر انقلاب را حفظ و حراست کردند.

وی با تاکید براینکه در دوران دفاع مقدس شاهد نهادینه شدن تفکر بسیج بودیم، خاطرنشان کرد: مشکلات امروز کشور به دلیل دور شدن از تفکر بسیجی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه نهاد بسیج در طول انقلاب در حساس‌ترین موقعیت‌ها از نظام اسلامی پاسداری کرد، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب امروز تبیین فرموده‌اند که بسیج چه ماموریت هایی دارد.

وی با تاکید براینکه بسیج به عنوان یک نهاد مردمی است، توضیح داد:موفقیت بسیج یعنی موفقیت مردم و تحقق مردم سالاری دینی و همه ما امروز وام دار بسیج هستیم.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس تاکید کرد: اگر توفیق حضور در بسیج را ندارم اما به عنوان یک بسیجی تفکر بسیجی را دوست دارم.

وی ادامه داد: با امضای تفاهمنامه همکاری مشترک مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و سازمان بسیج مستضعفین بر آن شدیم تا از ظرفیت‌های متقابل دو طرف استفاده شود و همکاری جدی در این زمینه به خصوص با توجه به گام دوم انقلاب اسلامی و فرمایشات رهبری درتحقق این گام صورت گیرد.

رییس مرکز پژوهش‌های ملجس در پایان ابراز امیدواری کرد که همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس با بسیج یک همکاری مفید و طولانی مدت باشد و خاطرنشان کرد: مرکز پژوهش های مجلس یکی از نهادهای مهم حاکمیتی کشور است که در آن جوانان متخصص و متعهد مشغول کار هستند؛‌ در خردادماه سال گذشته رهبر معظم انقلاب با فرمایشات مشفقانه‌شان در خصوص مرکز پژوهش‌ها مدال افتخاری به این مرکز اعطا کردند و مورد لطف ایشان قرار گرفتیم.

سردار غلامرضا سلیمانی نیز در این نشست با اشاره به لزوم تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، گفت:ما توانستیم پنجمین دهه انقلاب را با افتخار آغاز کنیم به گونه‌ای که بیانیه رهبری نیز در این رابطه بر حضور مردم و سازمان یافته جوانان برای پیشرفت نظام و انقلاب تاکید داشتند.

وی افزود:چهل سال عمر پر برکت انقلاب، کارنامه‌های درخشانی دارد و در این بین باید به کم و کاستی‌هایی نیز توجه می‌کنیم و بر همین اساس باید از ظرفیت‌های مردمی بیشتر استفاده شود.

سردار سلیمانی عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی عصاره مردم است و اگر سازمان بسیج در کنار مجلس قرار بگیرد می‌تواند سرعت تحقق برنامه ها را افزایش دهد.

وی تصریح کرد:در درون کشور ۸۰ میلیون نفر عضو بسیج هستند و از نظر ما هرکس به دنبال موفقیت روز افزون کشور و میهن است در قالب تفکر بسیجی قرار دارد و در این بین سازمان بسیج هم تلاش دارد برنامه های نظام به واسطه سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها تسریع بخشد.

رییس سازمان بسیج عنوان کرد: همکاری با مرکز پژوهش‌های مجلس را به فال نیک می گیریم تا با سایر سازمان‌های کشور نیز وارد همکاری شویم.

وی افزود: بسیج در همکاری با سایر دستگاه‌های کشور از جمله قوه قضاییه در پیشگیری از جرایم و فسادهای اقتصادی می‌تواند کمک کند؛ در واقع سازمان بسیج در عرض دستگاهی قرار نمی‌گیرد و طول ماموریت‌های آنها عمل می‌کند.

وی افزود: ما در استان‌‌ها از مجمع بسیج استانی بهره‌مند هستیم که یک پارلمان مردمی محسوب می‌شود و با فعال کردن کارگروه های تخصصی راهکارهای مفید را ارائه می‌کنند.

سردار سلیمانی توضیح داد: امروز این امکان در سازمان بسیج وجود دارد که با روش‌های فناوری رسانه می‌تواند با دورترین ارکان بسیج دراقصی نقاط کشور ارتباط برقرار کند و بر همین اساس شبکه شبا از دستاوردهای فناوری رسانه‌ای است که سازمان بسیج از آن بهره‌مند شده است.

وی خاطرنشان کرد:از نگاه خوب رییس مجلس و همه نمایندگان که در تعامل و پشتیبانی از بسیج سنگ تمام می‌گذارند تشکر می‌کنم و امیدوارم در سایه این همکاری‌ها برای مردم عزیز و انقلاب اسلامی در پنجمین دهه انقلاب گام‌های مستحکم‌تری برداریم.

رییس سازمان بسیج تصریح کرد: در بسیج هر برنامه‌ای که به صورت مردمی برگزار می‌شود کیفیت آن برنامه ها اعجازبرانگیز می شود و مردم به زیبایی اهداف و ماموریت ها را محقق می‌کنند.

وی عنوان کرد: در بحث محرومیت زدایی نیز مشارکت مردمی ضامن اتفاقات بزرگ شد.بر همین اساس هر دستگاهی برای موفقیت باید از مشارکت‌های مردمی خارج از تشریفات بهره‌مند باشد.

رییس سازمان بسیج یادآور شد: در مناطق سیل زده ۱۱ هزار و پانصد مسکن ترمیم و ساخته شد که در تحقق آن شاهد مشارکت معجزه آسای مردم بودیم، لذا انعقاد تفاهمنامه همکاری مشترک با مرکز پژوهش‌های مجلس می‍تواند در رابطه با بهره‌مندی از ظرفیت‌های مردمی نقش بسزایی داشته باشد.

شایان ذکر است تفاهمنامه همکاری مشترک مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و سازمان بسیج مستضعفین با توجه به ضرورت همکاری و تبادل دانش و تجربه و با هدف همکاری متقابل و پشتیبانی حقوقی و تقنینی از ماموریت‎های بسیج و خدمات علمی_پژوهشی، با استفاده از امکانات طرفین شامل توانمندی‌های علمی، نیروی انسانی، فنی، اطلاعاتی، تجربی و تخصصی است.

گفتنی است زمینه‌های همکاری تفاهمنامه همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و سازمان بسیج مستضعفین همکاری‌های پژوهشی، آموزشی، توسعه‎ای و راهبردی در زمینه‎های دفاعی و امنیتی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، علمی، حقوقی و قضایی با اولویت موضوعات؛ اقتصاد مقاومتی، خدمات جهادی و محرومیت زدایی، امنیت پایدار، مبارزه با مفاسد و کمک به مدیریت بحران را شامل می‌شود.

همچنین فراهم نمودن بسترهای لازم برای رفع موانع قانونی و اجرایی تحقق بسیج ده‎ها میلیونی، ارائه خدمات مشاوره‎ای، نظارتی و مشارکت در اجرای پژوهش‎های مورد علاقه طرفین،‌ تبادل نتایج طرح‎های پژوهشی و گزارش‎های کارشناسی تهیه شده، فراهم ساختن دسترسی کارشناسان به منابع کتابخانه‎ای، گزارش‎ها، پژوهش‌ها و امکانات نرم افزاری مورد توافق طرفین، هدایت طرح های تحقیقاتی محققان در راستای شناسایی مسائل و مشکلات و ارائه برنامه ها و راهکار های لازم، توسعه و بهبود فعالیت های آموزشی، تهیه و آموزش نرم افزارها و بانک های اطلاعاتی مورد نیاز طرفین و اجرای پروژه های مطالعاتی و پژوهشی مورد نظر به سفارش هریک از طرفین،‌از دیگر زمینه‌های این همکاری دوجانبه است./
پایان پیام

 
يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099