صفحه اصلی > پرسمان  
اخبار > دانشگاه صنعتی شاهرود


نسخه چاپي  ارسال به دوست

دانشگاه صنعتی شاهرود
    ...موضوع ایجاد دو دانشگاه در جلسه دولت توسط نماینده محترم سمنان مطرح شد و وزیر محترم علوم با صراحت و البته کمی تندی همان پاسخ را دادند که ...

   

*پرسش 1:

با سلام خدمت اقاي دكتر جلالي

بنده مدرس دانشگاه ازاد اسلامي شاهرود هستم .جناب اقاي دكتر ظاهرا سمنان مجوز ايجاد تاسيس دانشگاه صنعتي را گرفته و هم دانشگاه جامع خواهد داشت و هم دانشگاه صنعتي بطوريكه در حال بهسازي زمين تخصيصي براي تاسيس ان مي باشد

با عنايت به اشتغال پايدار وجود دانشگاهها و نيز بهبود بسيار زياد فرهنگ عمومي شهر پيگيري ايجاد يك دانشگاه جامع در شهرستان شاهرود بسيار بهتر و مهم تر از  پيگيري شركتهاي صنعتي مي باشد لذا استدعا دارم در اينخصوص با وزير علوم كه اين موضوع را منكر شده بود مذاكراتي داشته باشيد .ممنون

 

*پرسش 2:

نماینده محترم مردم شریف شهرستان شاهرود

جناب آقای دکتر جلالی

با سلام و احترام

مدتی است که جنابعالی و همشهریان عزیز و گرامیم در تلاش جهت تأسیس چند دانشکده در زمینه علوم انسانی و الحاق آن به دانشگاه صنعتی شاهرود می¬باشید. بنده در روزهای اخیر از ملاقات جنابعالی و وزیر محترم علوم خبردار گردیدم که شما در آن دیدار به مشکلات دانشجویان و دانشگاهیان پرداختید. همچنین در این دیدار به ضرورت تبدیل سریع دانشگاه صنعتی شاهرود را به دانشگاه جامع شاهرود اشاره نمودید. لازم است پیشاپیش از پیگیری حضرتعالی در این خصوص تشکر نمایم.

نماینده محترم در ادامه شما را به این نکته یاد آور می¬نمایم که از سال 1376 با تلاش همه دانشگاهيان و پيگيريها و جديت ریاست وقت دانشگاه برگ زرينی در تاريخ دانشگاه ورق خورد و شوراي گسترش آموزش عالي در جلسه مورخ 9/6/1381 با تبديل دانشگاه شاهرود به دانشگاه صنعتي شاهرود موافقت نمود .

جناب آقای دکتر جلالی همانطور که جنابعالی نیز مستحضرید، هسته اوليه اين دانشگاه در سال 1352 به عنوان مدرسه عالي معدن با سرمايه و مديريت بخش خصوصي در شهر شاهرود شكل گرفت. به دنبال آن در سال 1366 به مجتمع آموزش عالي شاهرود تبديل و پس از سالها تلاش دانشگاهیان و مسئولين محترم وزارت متبوع و بعد از اخذ موافقتهاي اصولي با ايجاد رشته-هاي مختلف در سال 1371 با موافقت شوراي گسترش آموزش عالي به دانشگاه شاهرود ارتقاء يافت.

نماینده محترم شاهرود، اکنون که این دانشگاه 38 ساله پس از طی این همه راه به این مرحله رسیده است آیا سزاست دانشگاه صنعتی این شهر دوباره به جایگاه گذشته برگردد. آیا وقت آن نرسیده که دانشگاهی جدید و تازه نفس تحت عنوان دانشگاه علوم انسانی شاهرود پا به عرصه این شهر گذارد.

جناب آقای دکتر جلالی، ساخت یک دانشگاه جدید هر چند در نگاه نخست ممکن ننماید اما در برابر عزم راسخ و همت شما و مردم عزیز این شهر دست نیافتنی نمی¬باشد. تأسیس یک دانشگاه جدید، موجی از اشتغال، ساخت زیر بنا و تأسیسات و... را برای این شهر به ارمغان خواهد داشت که به یقین می¬تواند یادگار ارزنده¬ای از ممارستها و تلاشهای جنابعالی برای آیندگان در این شهر باشد.

با تجدید احترام

 

 

*پاسخ:

با سلام و تحیت

بی تردید اگر می شد و یا بشود راهی یافت که دانشگاه صنعتی ما همچنان با همین عنوان باقی بماند و دانشگاه جامع دیگری نیز در شاهرود دایر شود که این بهترین و ایده آل ترین وضعیت می باشد. گویا شما دوستان عزیز مطالب قبلی ما را نخوانده اید، اگر در همین سایت کلمه دانشگاه را سرچ نمایید به کلی مطلب که حاکی از تلاش همگانی ما برای این هدف بود بر خواهید خورد. ما در گام نخست با جلساتی که در سطح شهرستان با حضور مسئولین مختلف از جمله امام جمعه محترم و فرماندار عزیز و ریاست محترم دانشگاه و ... داشتیم به این جمع بندی رسیدیم که برای سفر سوم پیشنهاد ایجاد یک دانشگاه جامع یا دانشگاه تحصیلات تکمیلی را ارائه نمائیم. این پیشنهاد ارائه شد و در پیش مصوبات سفر سوم هم قرار گرفت. در جلسه ای که با همین هدف با حضور استاندار محترم، امام جمعه عزیز، حضرت حاج آقای نظری به عنوان عضو محترم هیئت امناء دانشگاه، فرماندار محترم و ریاست محترم دانشگاه شاهرود خدمت وزیر محترم علوم رسیدیم (که من مشروح ملاقات را در سایت نگاشتم) ایشان اصولاً با تشکیل دو دانشگاه در یک شهر مخالفت کردند و گفتند این هزینه سربار و اضافی به دولت و بیت المال بار می کند و گفتند: «ما می توانیم به همه اهدافی که در تشکیل دو دانشگاه تعقیب می کنید در یک دانشگاه شما را به آن اهداف برسانیم.» حتی در همانجا مسئله موافقت با تشکیل یک دانشگاه جامع در سمنان مطرح شد که ایشان گفت من در هیچ جا اجازه نمی دهم چنین اتفاقی بیفتد که متاسفانه برخی دوستان عزیزمان در سمنان تصور کردند ما خدای ناکرده با چنین اتفاق خوب در سمنان مخالفت کردیم.

همین موضوع ایجاد دو دانشگاه در جلسه دولت توسط نماینده محترم سمنان مطرح شد و وزیر محترم علوم با صراحت و البته کمی تندی همان پاسخ را دادند که باز مشروح آن را نیز در همین سایت در ضمن گزارش هایی در خصوص اینکه در جلسه دولت چه گذشت نگاشتیم.

فکرکنم اگر شما عزیزان همه این مطالب و سوابق موجود در همین سایت را بخوانید تصدیق خواهید فرمود که ما هم مثل شما اینقدر بدیهی شناس هستیم و امور بدیهی را فهم کرده و پی گیری می نمائیم.

مطلب دیگری که باید اشاره نمایم اینکه حال اگر شما جای تصمیم گیرندگان باشید پاسخ دهید که آیا دانشگاه صنعتی شاهرود همچنان در رشته های صنعتی منحصر بماند و نتوانیم سایر رشته ها را داشته باشیم تا هم نیروهای علمی توانمند ما در سایر رشته ها امکان جذب هیئت علمی و آمدن یا ماندن در شاهرود را نداشته باشند و دانش آموزان شاهرودی هم، همچنان امکان ادامه تحصیل در سایر رشته ها را در شهر خودشان نداشته باشند، یا اینکه ما تمامی ظرفیت خودمان را در داشتن و گسترش رشته های صنعتی داشته باشیم و سایر رشته ها را نیز در دانشگاه ایجاد کنیم.

حال اگر پاسخ مثبت است که باید اجازه داد سایر رشته ها ایجاد شود در این صورت یک سوال دیگر باقی می ماند که آیا عنوان دانشگاه را تغییر دهیم یا خیر؟ برخی قائلند عنوان دانشگاه صنعتی باقی بماند و سایر رشته ها هم اضافه شود. برخی معتقدند دانشگاه جامع عنوان برتری است و ما باید عنوان را هم تغییر دهیم و بنده تقاضا می کنم عزیزان دارای تفکر بدون بخشی نگری و منفعت طلبی در راستای منافع عمومی ما را کمک نمایند تا یک تصمیم مناسبی اتخاذ نمائیم. البته فعلاً سه دانشکده با 6 رشته غیر صنعتی در دانشگاه ایجاد خواهد شد و آن ها را گسترش نیز خواهیم داد. اما روی عنوان ما را راهنمایی کنید.

سه شنبه ٦ ارديبهشت ١٣٩٠
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1390/05/31 12:25
0
4
واقآ مسخره است اگه نام صنعتی را بر دارند ما اول دانشگاه را با این نام انتخاب کردیم!!!!
کاربر مهمان
1390/05/18 0:34
1
5
آقای دکتر ما وقتی که انتخاب رشته میکردیم ابتدا صنعتی بودن دانشگاه را در الویت انتخاب خود قرار دادیم.من خود ترجیح دادم مسیر 6ساعته از تهران تا شاهرود را طی کنم بخاطر رفتن به دانشگاه صنعتی وگرنه به طور مثال رفتن به دانشگاه سمنان زمان کمتری از من و امثال من میگرفت.با این کار ارزش مدرک ما دانشجویان مهندسی پایین خواهد آمد.
کاربر مهمان
1390/05/16 10:29
0
5
با سلام،تکلیف ما که این دانشگاه را به اعتبار صنعتی بودنش انتخاب کردیم چه می شود.مطمئنا هیج کدام از دانشجویان دانشگاه صنعتی شاهرود نمی خواهند و اجازه هم نخواهند داد که پیشوند صنعتی حذف گردد.
کاربر مهمان
1390/02/20 18:59
0
4
با سلام.اگز از دید دانشجویان نگاه شود ؛ تغییر نام صنعتی دانشگاه به ضرر دانشجویان هست چونکه سطح مدرکشون پایین تر میاد.ولی اگز از دید مسئولین شهرستان به موضوع بنگریم.برای شهرستان تبدیل شدن به دانشگاه جامع مطلوب تر هست به دلایل مختلف.نباید عملی صورت بگیره که آنچه داریم رو برای انچه قرار است داشته باشیم از دست بدهیم.به نظر بنده سیری که دانشگاه علوم پزشکی طی کرد که از دانشکده به دانشگاه تبدیل شد بهترین روش برای رسیدن به هدف است.اگر بتوان دانشکده علوم انسانی احداث کرد(بطور مستقل و جدا از دانشگاه صنعتی) گام بزرگی برداشته شده.ودیگر مسئولین شهرستان هستند که می بایست به ارتقا دانشکده بپردازند تا به حدی برسد که همچون دانشکده علوم پزشکی به دانشگاه تبدیل شود.با تشکر.
کاربر مهمان
1390/02/18 15:34
0
1
inke gereftane madark az yek daneshgahe sanati baraye reshtehaye mohandesi besyar ba arzesh tar az gereftane haman madrak dar daneshgahe jame hast ke shaki nist. in ro bayad dar nazar dasht ke reshtehaye moHANDESI BESYAR SATHE BALATAR AZ RESHTE HAYE ENSANI HASTAND.LEZA DASHTANE 4 DANESHJU MOHANDESI MOHASEL DAR DANESHGAHE SANATI BESYAR BEHTAR AZ DASHTAN 10 DANESHJU MOTEVASET DAR RESHTEHAYE MOTEVASET HAST.
کاربر مهمان
1390/02/16 19:28
0
4
آقاي دكتر همين و بس كه ما اين دانشگاه را به اعتبار صنعتي بودنش انتخاب كرديم چرا يك نظر سنجي در خود دانشگاه نميكنيد ؟؟؟؟
کاربر مهمان
1390/02/07 14:49
0
2
سلام. بخواهیم یا نخواهیم دانشگاه صنعتی محدود به رشته های مهندسی است و در بقیه رشته ها مانور زیادی نخواهد داشت و این نام مانع بزرگی بر سر تاسیس رشته های دیگر است.
کاربر مهمان
1390/02/07 11:42
1
0
آنچه که نام یک دانشگاه را بلند آوازه میکند پسوند وپیشوند جامع یا صنعتی و...نیست بلکه توان وسطح علمی آن و تونایی وسهم آن در تولید علم وخلق تکنولوژی وتربیت کارشناسان خلاق و موثر است. بخواهیم وبکوشیم تا دانشگاه شهرمان در دنیا بلند آوازه شود انشا ا...
کاربر مهمان
1390/02/06 14:29
0
1
دانشگاه جامع صنعتي شاهرود
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099