صفحه اصلی > پرسمان  
اخبار > در سوال در خصوص دهستان طرود


نسخه چاپي  ارسال به دوست

در سوال در خصوص دهستان طرود
    ...

   

*پرسش:

برادر ارجمند جناب آقاي دكتر جلالي

نماينده محترم مردم شريف شهرستانهاي شاهرود و ميامي

با سلام و احترام

   به استحضار مي رساند دهستان طرود محروم است و قرار است همچنان غبار محروميت برآن باشد زيرا:

١) بدليل نبود فرصتهاي شغلي بيش از دو سوم جمعيت آن مهاجرت موقت كرده اند و تنها اميد اشتغال مردم كه پروژه پتاس نام داشت از اول دولت نهم جزو مصوبات سفر قرار گرفت و تا کنون که قریب ٥ سال از آن می گذرد با مطالعات پایان یافته ، فقط بصورت رسانه ای در حال انجام است و هیچ اقدام عملی در مسیر احداث کارخانه انجام نشده است . ما روستاییان متعجبیم از اینکه چگونه انجام پروژه ها در شهرها(مثل نیروگاه گازی) از اصل ٤٤ عبور می کند و دولت سرمایه گذار آن می شود و لی احداث کارخانه در منطقه محروم که تبصره ذیل اصل ٤٤ نیز اجرای آنها را از اعتبارات دولتی تا ٥٠ درصد مجاز شمرده به هیچ وجه توسط دولت اجرا نمی شود بلکه در مسیر بسیار طولانی به اسم واگذاری به بخش خصوصی فقط در شعارهای افراد باقی می ماند. واقعاً اگر یک دهم نیروگاه گازی توسط نماینده محترم تلاش می شد با توجه به بستر قانونی موجود مطمئناً سرمایه گذار و مجری آن در منطقه محروم طرود هم شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران مانند پتاس خور می شد و تا بحال به بهره برداری می رسید.

٢) در حالیکه چندبار درخواست ارتقا به بخش به حضور نماینده محترم ارسال شده و یا از طریق این سایت به استحضار مبارکشان رسیده ولی نه آن را در سایت منتشر می نمایند و نه نظر خودشان را اعلام می نمایند ولی زمانیکه درخواست ارتقا منطقه مشابه با جمعیت کمتر از طرود مطرح می شود نماینده محترم اظهار نظر می فرمایند پی گیری میکنند تا بتبدیل به بخش شود.

٣) جاده شاهرود طرود معلمان مسیری است که شاهرود را به استان اصفهان وصل می کند و هرچه زمان می گذرد عبور و مرود وسایل نقلیه به خصوص وسایل سنگین از این مسیر بیشتر و بیشتر می شود.از سالها بیش ارتقا این مسیر به جاده اصلی به تصویب رسیده ولی در عمل هیچ اقدامی برای تعریض و بهبود کیفیت جاده و نصب علائم و خط کشی( بخصوص کیلومتر ٦٠ به بعد) انجام نمی شود و عرض جاده در برخی نقاط کمتر از ٨٠/٥ می شود که عبور دو کامیون از مقابل هم بسیار سخت و در بعضی اوقات منجر به برخورد آینه ها می شود. چند بار به صدا و سیما اعلام شد که مشکلات این جاده را گزارش نمایند ،انجام نشد بالاخره با تلاش تعدادی جوانان و دلسوزان بصورت شخصی فیلمبرداری و مشکلات ثبت و ضبط شده تحویل صدا وسیما شد متاسفانه پخش نشد.

٤)صدا و سیمای ما تا دلت بخواهد تبلیغات تلویزیونی چیپس و پفک و سوق دادن مردم به سمت مصرف گرایی را ترویج می کند و اگر روزی دوربینش به یک منطقه محروم بیاید مطمئناً برای دریافت و انعکاس مشکلات مردم نمی آید بلکه برای تامین برنامه های خودش حضور می یابد. بطور مثال چندین بار در خصوص شتر و درخت خرما و... از دهستان طرود برنامه تهیه شده ولی دریغ از یکبار انعکاس مشکلات مردم.

٥) در حالیکه بیشترین شتر استان سمنان در دهستان طرود قرار دارد و مرکز اصلاح نژاد همچنین،بدلیل بی توجهی مسئولین روز به روز از جمعیت آن کاسته می شود و اگرچه مرتع بومی این حیوان با ارزش جنوب شهرستان را شامل می شود و به گواه کارشناسان مرتع ،شتر موجب حرس بوته ها و علفزار ها می شود،لکن به هرجا از زیستگاه خود پا می گذارد مواجه می شود با نهیبهای محیط زیست و شکایت مرتعداران غیر بومی ، واقعاً جای سوال دارد شما که قدم به قدم زیستگاه این حیوان را به مرتعداران غیر بومی داده اید (سنگسری و....) آیا فکر می کنید کار درستی انجام داده اید. فشار آوردن به شترداران بابت مراتع محدوده دهستان طرود دقیقا مثل بیرون راندن فلسطینیها از سرزمینشان است.

٦) و بسیاری موارد دیگر......

نماینده محترم براستی راه علاج این مسائل چیست؟ چرا می گوییم کلنگ پتاس طرود بزرودی بر زمین زده می شود ولی از آن خبری نمی شود؟ چرا درخواستهای مردم طرود در خصوص ارتقا را سطحی دانسته و برای آن اظهار نظر ندارند و در مقابل نقاط ضعیفتر مورد نظر و حمایت نماینده محترم است؟

مردم شهیدپرود دهستان محروم طرود خواستار ارتقا سیاسی به بخش فقط و فقط در تابعیت شهرستان شاهرود هستند.

با تشکر

 

*پاسخ:

با سلام و تحیت

1-      بعضی اوقات عبارات مانند تیر و خنجری در قلب انسان فرو می رود و فقط باید آهی کشید و بس. بنده برای پتاس طرود ده برابر نیروگاه گازی تلاش کردم و نمی دانم به جنابعالی که فردی تحصیل کرده هستید چه بگویم. اساساً مطالعه پتاس طرود به همت این کمترین بود. یافتن سرمایه گذار با تلاش حقیر بود. طرح آن در جلسه دولت و گرفتن مصوبه فقط و فقط با پیشنهاد اینجانب بود. پس از آن چندین جلسه با وزیر، با مدیر عامل ایمیدرو با معاون معدنی وزیر، با معاون اول رئیس جمهور و ... گذاشتم و اکنون سرمایه گذار آماده است واگر این مصوبه دولت ظرف یک سال معطل نمی ماند تاکنون پروژه کلی پیشرفت کرده بود. اگر شما توانستید حتی یک جلسه بدون حضور و یا همت بنده جهت تعیین تکلیف پتاس طرود بیابید که تشکیل شده و یا فردی غیر از بنده پی گیر آن بوده باشد بنده تسلیم همه گفته های شما هستم. برادر عزیز قلم را که در دست می گیرید خداوند متعال را هم در نظر بگیرید و هر عبارتی را ننویسید که موجب دلسردی خدمتگزاران شود.

2-      در خصوص بخش شدن طرود با توجه به این که میامی تبدیل به شهرستان شده است به نظر می رسد بهترین پیشنهاد این است که طرود به بخش تبدیل شود. بنده هم رایزنی های اولیه را انجام داده ام اما شما انتظار داریدمن همه چیز را بر روی سایت بگذارم اما این با اصل تدبیر بعضاً منافات دارد و حتی شاید در بین مسئولین اثر منفی هم داشته باشد اگر چه قطعاً برای بنده جهت جلب افکار عمومی خوب است اما به اصل کار صدمه می زند.

3-      در خصوص جاده حق با شما و مردم عزیز منطقه است. بنده هم پی گیرم. متاسفانه وزارت راه و ترابری در خصوص همین جاده و جاده بیارجمند - بردسکن تاکنون اقدام جدی انجام نداده است. اگر چه همان طور که مطلعید جاده بیارجمند – چاه جام در حال احداث می باشد و در این خصوص باید از مسئولین محترم راه و ترابری تشکر نمائیم.

4-      در خصوص صدا و سیما همان طور که بارها متذکر شدم شبکه استانی ما باید با عدالت ضمن انعکاس توفیق های دولت و نظام در استان، محرومیت ها را نیز به تصویر بکشد. اتفاقاً همین عدم به تصویر کشیدن محرومیت ها موجب شده که برخی مرکز نشینان حتی ندانند در استانشان چه خبر است؟ من مطمئنم بخش زیادی از مردم عزیز شهرنشین ما از وضعیت روستاها و محرومیت آنان خصوصاً در همین منطقه طرود، فرومد، خارتوران و ... بی خبرند. بنده قبلاً‌ هم در جلسات مختلف با حضور مسئولین و در شواری اداری استان هم گفتم که برخی مناطق روستایی ما در شهرستان های شاهرود ومیامی به مناطقی از سیستان و بلوچستان تند می زند. لذا حق آن است این محرومیت ها منعکس گردد.

5-      در خصوص مرکز اصلاح نژاد شتر گزارشاتی که بنده از مسئولین محترم جهاد کشاورزی دریافت می کنم بر عکس نظرات شماست و آنان قائلند این مرکز به عنوان یکی از مراکز مهم مورد توجه جدی آنان است. با این حال بررسی خواهم کرد.









دوشنبه ٩ آبان ١٣٩٠
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1390/08/09 16:59
4
0
سلام ، در طول این سال هایی که آمار و ارقام بودجه شهرستان شاهرود با نزدیک به 40 درصد جمعیت استان را می دیدم ، همیشه میزان بودجه آن نیز برابر با حداقل 40 درصد بودجه کل استان بوده ، دلیل محرومیت را در ناکارآمدی شاهرودی ها در توزیع عادلانه آن بین منپمناطق شهرستان هایی بدانید که به آن ها اجازه ظهور و بروز را نمدهند ، تا با مهاجرت جمعیت آن ها به شاهرود مرکزیت خود را حفظ کنند ، برادر یا خواهر تحصیل کرده گرامی سهم سمنان در چند سال اخیر در بودجه استان با دامغان تقریبا برابر بوده و تقریبا یک و نیم برابر مهدیشهر ، نصف شاهرود و یک و دو دهم برابر گرمسار بوده ، ریشه مشکلات شما ایجاد فاصله اطلاع رسانی از مرکز شهرستان شما به مرکز استان است ، نه فاصله فیزیکی ، در دامغان ، سمنان مهدیشهر و گرمسار همه مردم اوضاع بخش های گوناگون استان را به خوبی می دانند و این نکته در بودجه ریزی هم عملیاتی می شود اما امان از شاهرود های زیاده خواه ، به سالنامه آماری ،فصل دوم جمعیت ، بودجه ها و . . . حتما نگاه کن ، موفق باشید .
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 






تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099