صفحه اصلی > پرسمان  
اخبار > در خصوص تبصره اضافه شده


نسخه چاپي  ارسال به دوست

در خصوص تبصره اضافه شده
    ...

   

*پرسش:

با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر جلالی و تشکر بابت پیگیری هایتان.

شما قبلاً در نوشته ای در مورد قانون دو برادری فرموده بودید که:

"با تلاشی که انجام شد فعلاً یک تبصره در ذیل بند 9 ماده مربوطه در کمیسیون تصویب شد ولی با این حال «انشاء جدید و قابل توجیهی» از تبصره که بیشتر می تواند «متضمن منافع جوانان» باشد را جناب آقای دکتر لاریجانی پیشنهاد داده اند که مقرر شد خود ایشان با شورای مجترم نگهبان رایزنی کنند که این انشاء از تبصره مورد تصویب قرار گیرد که قرار شد امروز بعد از ظهر بنده به ایشان یادآور شوم با شورای محترم نگهبان هماهنگ نمایند."

و در سایت پژوهشگاه مجلس و در گزارش کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی قرار داده شده در سایت با لینک خبر

http://rc.majlis.ir/fa/legal_draft/state/799384?fk_legal_draft_oid=720618

تبصره اضافه شده بدین صورت آورده شده است که:

"در مورد معافیت از انجام خدمت ضرورت یک نفر از فرزندان خانواده ای که دو برادر آنان خدمت سربازی را انجام داده اند، ستاد کل نیروهای مسلح تصمیم گیری می کند."

1- آیا وقتی این متن در سایت پژوهشگاه مجلس قرار می گیرد دیگر غیرقابل تغییر است؟

2- آیا این تبصره همان انشاء قابل توجیه اشاره شده ی شما هست؟

3- و اگر این تبصره همان انشاء قابل توجیه اشاره شده ی شما باشد ضمانت اجرایی آن وجود دارد؟ و ضمانت اجرایی آن چیست؟

با تشکر از صبر و تلاش شما.

در پناه خدا سرفراز و پیروز باشید.

 

*پاسخ:

با سلام و تحیت

بنده شخصاً با این تبصره موافق نیستم و فکر می کنم  انشاء آن باید به گونه ای باشد که حق تصمیم گیری به ستاد کل داده نشود بلکه در خصوص نحوه اجرای آن ستاد کل طبق نیازهای سالیانه خود تصمیم گیری نماید لذا بر اساس مفاد نامه ارسالی ستاد کل که انصافاً در این خصوص همکاری قابل ستایش و تقدیری از خود نشان داده است تبصره ای را تنظیم نمودیم که جناب آقای دکتر لاریجانی نیز با دست خط و انشاء خود بسیار خوب آن را مرتب نمودند. متاسفانه در جلسه ای که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با نماینده محترم شورای نگهبان داشت آن انشاء مود توافق قرار نگرفت. بنده هم چندین بار با نماینده محترم شورای نگهبان به شکل حضوری و تلفنی صحبت کردم باز هم توافق حاصل نشد. از جناب آقای دکتر لاریجانی که انصافاً‌ دلسوزانه پی گیر موضوع هستند تقاضا کردم شخصاً‌ با شورای محترم نگهبان مذاکره نمایند، تا این که جناب آقای دکتر کامران روز چهارشنبه یازدهم آبان ماه اصرار داشتند که تکلیف قانون نظام وظیفه مشخص و در صحن مطرح شود و چندین بار هم خواستند که تذکر آئین نامه ای دهند که ریاست محترم مجلس از ایشان خواستند به جایگاه هیئت رئیسه تشریف بیاورند و در آن جا مجدداً ما چهار نفر (بنده، دکتر لاریجانی، جناب بروجردی و دکتر کامران) گفتگو کردیم و بنده باز هم تقاضا کردم دکتر لاریجانی مذاکره ای با شورای نگهبان داشته باشند که در همان جا بنده تلفنی با دکتر اسماعیلی عضو محترم شورای نگهبان تماس گرفتم و آقای بروجردی و دکتر کامران با ایشان گفتگو کردند و فعلاً از نظر آن ها همین عبارت مصوب کمیسیون، مورد قبول است.

بنده پس از آن چه گذشت مجدداً از دکتر لاریجانی تقاضا کردم یک رایزنی دیگر با شورای محترم نگهبان داشته باشند تا شاید بتوان تغییراتی در تبصره ایجاد کرد و حال که این هفته مجلس تعطیل است باز هم پی گیری می نمایم اما این که چه میزان این تلاش ها قرین به توفیق باشد را نمی دانم.

شنبه ١٤ آبان ١٣٩٠
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1390/08/24 4:16
0
0
سلام جناب دکتر جلالی من متاهلم ودانشجو نیز هستم نمیدونم یادتون هست یا نه من سال 84اومدم دفترتون توی بهارستان راجع به همین سربازی که باعث شده زندگیمونو همیشه با استرس و دلواپسی ادامه بدیم باهاتون صحبت کردم اون موقع مجلس بحث ارتش مدرنو می کرد که نیاز به سربازی دیگه نباشه و این همه خرج رو دست کشور نذاره که خود شما هم یکی از کسانی بودید که موافقو اصلا" این فکر شما بود که با مجلس مطرح کردید که دیگه نمی دونم به کجا کشید.می خوام بگه احسنت به شما که تو این چند سال خواستین واقعا"این مشکلو از سر راه جوونا بردارین و تلاش کردین. کاش اونایی که مخالف تصویب این قانون هستن که احتمال میدم مرفهین بی درد این جامعه هستن بدونن که دو سال سربازی که اینقدر دارن راحت در موردش حرف می زنن میتونه این جوون تو این مدت مشکلاتی مثل هزینه ازدواج,کمک به پدر مادر,از دست ندادن کار و ... رو حل کنه و به منی که متاهلم و دانشجو که مجبورم برا خرج خونوادم به سختی کار کنم این اجازه رو بده که زندگی که دارم رو بدتر ازین دیگه نکنه و کنار خونوادم و زنو بچم بمونم.ما که نمیتونیم حرف خودمونو برسونیم و بگیم چه فشاری رو تحمل می کنیم امیدمون اول به خداست بعد به شماست.براتون دعا میکنیم که همیشه سلامت و موفق باشید. مهدی حسین پور از توابع بسطام شهرستان شاهرود.کاضم جلالی همیشه محکم و سربلند مثل کوه شاهوار.
کاربر مهمان
1390/08/17 8:34
6
1
چرا رک نمیگین حذفش کردیم تا ما تکلیف کار خودمون رو بدونیم. فقط میگین شورای نگهبان ، ستاد کل ، مجلس ، شورای امنیت ملی
کاربر مهمان
1390/08/15 10:38
2
11
بسوزد آنکه سربازی بنا کرد ...... تو را از من مرا از تو جدا کرد ...... گروهبانان مرا بیچاره کردند ...... لباس شخصی ام را پاره کردند ...... به خط کردند تراشیدند سرم را ...... لباس آش خوری کردند تنم را
کاربر مهمان
1390/08/15 10:35
0
8
با سلام و تحیت. بچه ها توضح مختصری برای صحبت های دکتر جلالی عرض میکنم. باتوجه به صحبت های دکتر هر فرد باسوادی میتونه یه نوع برداشت برای این صحبت ها داشته باشه. ببینید یه جا دکتر جلالی همش میگن همه موافق هستن ما منتظر ستاد نیروهای مسلح (فیروز آبادی) هستیم تا شورای نگهبان قبول کنه. از طرف دیگه امروز آقای جلالی عنوان میکنن که ستاد همکاری قابل ستایشی با ما داشته و این دفعه شورای نگهبان مخالف هستن. خب شاید همه شما بگید دکتر جلالی همه مارو سرکار گذاشته یا هر نوع استنباط دیگه. اما بچه ها ببینید کسی که باید این قانون رو تصویب کنه=مجلس. کسی که باید تایید کنه=شورای نگهبان. کسی که باید اجرا کنه =ستاد کل نیروهای مسلح هست. خیلی واضح هست شورای نگهبان به هیچ عنوان نمیتونه دخالت کنه وقتی ستاد موافق باشه با توجه به صحبت امروز دکتر جلالی . ولی دکتر جلالی دارن قضیه رو سمت شورای نگهبان میبرن این حرف دکتر یادتون باشه (بنده مراعات خیلی از مسائل رو باید بکنم) یعنی دارن با زبان بی زبونی میگن این ستاد هست که داره سنگ میندازه. شاید بگید جرا دکتر جلالی گناه رو گردن شورای نگهبان میندازه؟ خب طبیعی هست. همه ما باید بریم کجا خدمت کنیم؟ (ارگان های مربوط به ستاد کل نیروهای مسلح). پس اینجا اگر گناه رو بندازیم گردن شورای نگهبان منطقی به حساب میاد چون دیگه شورای نگهبان عملا با رد کردن و یا موافقت کردنش عمدتا به هیچ کدوم از سربازا سروکار نداره. نتیجه گیری: حرف دکتر جلالی رو برعکس کنید: همه سنگ انداختن ها دست ستاد هست. با توجه به همه شرایطی که پیش اومده این مصوبه انشالله به صورت قانون چه در شورای نگهبان و هم مجلس رای میاره و تایید میشه و وقتی که حالت قانونی پیدا کرد نظام وظیفه خودشو در تنگنای جواب دادن سوال همه خانواده های دو برادری میبینه. هر روز مراجعه، هر روز پیگیر شدن کی اجرا میشه این قانون؟ و این فشاری وارد میکنه برستاد که محبور به اجراش میشن. همه خوش بین باشید و بدونید این مصوبه اجرایی خواهد شد. جلسات متعددی برگزار شده، یکی از شرایط ستاد کل نیروهای مسلح این بوده که یکی از برادرها تعهد خدمتی باشه ۵ سال و دیگری خدمت دوره ضرورت را گذرنده باشد. اما مجلس قبول نکرده خداروشکر. پیشنهاد دیگه مجلس قابل تامل هست که امیدواریم این هفته ستاد نظر مساعدی بدن انشالله. با تشکر نماینده دو برادری ها
کاربر مهمان
1390/08/15 10:22
0
6
پس با این اوضاع و احوال دیگه شانس اجرای دوبرادری خیلی خیلی کمه. واقعا ..... کوچکترین توجهی به حقوق و خواسته های ما نکردن. آقای دکتر بهتون پیشنهاد میکنم این کشور رو ترک کنید چون واقعا حیفه شما اینجا باشید! ای کاش بقیه هم مثل شما بودن و با غمهای ما غمگین و با شادیهای ما شاد میشدن. تا آخر عمرم دعاتون میکنم و هیچ وقت شما رو از یاد نخواهم برد و شما رو الگوی خودم و بچه هام خواهم کرد. موفق باشید.
کاربر مهمان
1390/08/15 0:18
1
12
خیلی مردی دکتر. انشالله هرچی از خدا می خوای به دست بیاری که تو این وانفسا به دنبال حق این جوونهایی. درود بر شما. خواهش می کنم رایزنی کنید تا برای این چند ماه آخر سال هم که شده این قانون اجرا بشه تا امثال پسر بنده که مدتیه به خاطر این مسئله و مشکلاتی که با خانواده عروسم براش پیش اومده بابت عدم معافیت افسرده شده، این بچه ها هم بتونن نفس راحتی بکشن بعد این سه چهار سال. بازهم درود بر شما
کاربر مهمان
1390/08/14 22:18
1
8
ضمن احترام به همه دو برادری های عزیز و ارجمند، خواستم بگم که ما که دوبرادری شاملمون نمیشه و منتظر تصویب این قانون هستیم تا از مزایای اون استفاده کنیم چه گناهی کردیم؟ لطفا در تسریع روند تصویب این طرح بکوشید. با احترام.
کاربر مهمان
1390/08/14 21:44
1
7
دکتر جلالی عزیز شرافت شما برای همه اثبات شد.شما بیشتر از آنچه حتی وظفه تان بوده پیگیری کردید. امیدوارم فرزندانتان به بالاترین مدارج مادی . معنوی براسند.
کاربر مهمان
1390/08/14 21:31
0
6
اگر اين قانون به اين شكل ابتر بسته بشه واقعا شان مجلس زير سوال ميره هردو تبصره اضافه شده به دو ايراد شوراي نگهبان به معني خنثي شدن اين مواد از قانون است
کاربر مهمان
1390/08/14 21:24
0
6
با وجود اینکه میدونم این قانون به احتمال زیاد امسال اجرا نمیشه و باعث جدایی من از نامزدم میشه اما بازم به خاطر احساس وجدان شما نسبت به ما جوانان مظلوم و خاموش همیشه شخص شما جناب دکتر عزیز را هیچوقت از خاطر نمیبرم و همیشه دعای بهترین خوشی ها را برای شما میکنم .
کاربر مهمان
1390/08/14 21:5
1
7
تو این مدت حسن نیت و بزرگواری شما به ما ثابت شد. اجرا نشدن این قانون هم شاید جزئی از سرنوشت ما باشه. به هر حال واقعا ازتون سپاسگذاریم که این همه وقت دنبال مشکل ما بودید و از هیچ کمکی دریغ نکردید. ان شاالله در تمام مراحل پیش رویتان موفق و سرفراز باشید.
کاربر مهمان
1390/08/14 18:32
5
16
به هر حال ما از توجه و زحمات شما سپاسگذاریم. ما به خوبی واقف هستیم که شما چه زحمتهایی کشیده اید. حتی اگر این قانون هم تصویب نشود ما باز هم شرمنده شما هستیم که این همه اذیتتان کردیم و بدون شک هیچ گاه این همه بزرگواری شما رو فراموش نخواهیم کرد.
کاربر مهمان
1390/08/14 17:49
4
17
با تشکر از زحمات فراوان حضرتعالی که بحق زحمت می کشید و لطف می کنید ، اما ظاهرا اینطور که بوش می آد ، قضیه منتفي خواهد بود و پادگان ها منتظر ما هستند . متاسفم واسه چنین مجلسی . جناب دکتر زحمات شما فراموش نخواهد شد . حسن نیت شما به همه ثابت شده است .
کاربر مهمان
1390/08/14 17:28
4
15
آفرین
کاربر مهمان
1390/08/14 16:36
17
18
با سلام و عرض ادب خدمت جناب آقای دکتر جلالی عزیز و دوستمان که اینچنین محترمانه سوال پرسیده بودند جناب آقای دکتر بنده با توجه به اینکه قانون 2 برادری شامل بنده نمی شود از شما تقاضا کرده بودم برای ما عایبین با سن بالای 30 نیز کاری انجام دهید که شما لطف کردید با جناب آقای لاریجانی صحبت نموده بودید لذا مجدداً از شما درخواست پیگیری دارم
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099