صفحه اصلی > آرشيو پرسمان  
اخبار > پی گیری نطق میان دستور


نسخه چاپي  ارسال به دوست

پی گیری نطق میان دستور
    .

   

*پرسش:

با سلام و خسته نباشید . می خواستم بدونم که نمایندگان در نطق میان دستور صحبت هایی که می کنند توسط چه کسانی پیگیری میشه اصلا پیگیر ی میشه یا نه .مجلس موظف هست که تمامی سوالات رو پیگیری کنه و یا جواب بده.و نماینده از چه کانالی می تونه پیگیری کنه .یک خورده در این خصوص بیشتر توضیح بدین

 

*پاسخ:

با سلام و تیحت

نطق میان دستور در واقع مواضع یک نماینده در خصوص مسائل داخلی، بین المللی و مشکلات حوزه انتخابیه خود است که بر اساس اولویتی که آن مسائل برای نماینده دارند مورد توجه قرار می گیرند و این نطق دارای هیچ گونه ضمانت اجرا و یا پی گیری نیست. اما اگر نماینده سوالی داشته باشد آن را از وزیر مربوط به موضوع می پرسد و وزیر موظف است ظرف ده روز در کمیسیون حضور یافته و پاسخ دهد و چنانچه پاسخ وزیر در کمیسیون قانع کننده نبود سوال به صحن ارجاع می شود و در دستور کار مجلس قرار می گیرد. البته در این مقطع کمیسیون مربوط موظف است که اعلام نظر نماید که این سوال ملی است یا منطقه ای. اگر سوال ملی بود مستقیماً به صحن علنی ارجاع می شود و اگر منطقه ای بود کمیسیون مربوط به کمک نماینده سوال کننده می آید تا به نوعی با واسطه گری موضوع را حل کند. لذا سوالات منطقه ای کم تر شانس طرح در مجلس را می یابند. حال پس از طرح سوال در صحن اگر نماینده سوال کننده قانع شد که هیچ ولی اگر قانع نشد سوال به رای همه نمایندگان حاضر در صحن گذاشته می شود. اگر نمایندگان پاسخ وزیر را قانع کننده یافتند که هیچ اما اگر رای نمایندگات مبتنی بود بر عدم قانع شدن، این به عنوان یک کارت زرد برای وزیر تلقی می شود. البته این ساز و کار جدیدی است که در مجلس هشتم برای سوال در آئین نامه داخلی ایجاد شده است.

حتماً مستحضرید که بعد از قانون اساسی، محکم ترین قانون در کشور آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی است زیرا همه قوانین در کشور با رای نصف به علاوه یک نفر از نمایندگان حاضر در مجلس تصویب می شود اما مواد آئین نامه داخلی نیازمند تصویب حداقل دو سوم نمایندگان است. همه امور در مجلس باید بر اساس آئین نامه داخلی انجام شود.

دوشنبه ١٠ مرداد ١٣٩٠
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099