صفحه اصلی > تمام اخبار 
اخبار > توزیع عادلانه بودجه با آمایش سرزمین


نسخه چاپي  ارسال به دوست

توزیع عادلانه بودجه با آمایش سرزمین
    رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس با بيان اينكه بودجه و حاشیه‌ آن ا از حساسیت بالایی برخوردار است، گفت: هر نماینده دوست دارد منطقه و حوزه انتخابیه خود را آبادتر کند که این درخواست گاهی سهم‌خواهی نمایندگان از بودجه تلقی می‌شود. مشکل اصلی سهم‌خواهی نیست بلکه ما باید از ابتدا آمایش سرزمین را انجام می‌دادیم و براساس آن حرکت می‌کردیم

   

با توجه به درآمدنفتی در سال آینده، به نظر می‌رسد که کشور در شرایط سختی قرار بگیرد، از همین‌رو توجه به بودجه 98 بیشتر شد. در زمانی که ممکن است کشور در سال آتی با چالش‌های جدی مواجه شود، بودجه نقش حیاتی پیدا می‌کند و برخی از موارد در اولویت قرار می‌گیرند.

بودجه و حاشیه‌ آن از‌جمله مسائلی است که از حساسیت بالایی برخوردار است و درخصوص چگونگی تخصیص آن نظرات متفاوتی وجود دارد. همیشه عده‌ای موافق نحوه اجرای آن هستند و عده‌ای دیگر مخالف! یکی از مسائلی که در حاشیه بودجه مورد بحث قرار گرفت خواسته بودجه بیشتر نمایندگان برای حوزه انتخابیه خودشان بود.

دكتر کاظم جلالی، نماینده مردم تهران، ری،‌ شمیرانات، ‌اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی درخصوص خواسته بودجه بیشتر نمایندگان به «ابتکار» گفت: «اگر آمایش سرزمین انجام می‌شد، بودجه براساس نیازهای هر منطقه توزیع شده و نمایندگان خواهان بودجه بیشتری برای حوزه انتخابیه خود هنگام بررسی و تصویب بودجه نبودند».

وی افزود: «هر نماینده دوست دارد منطقه و حوزه انتخابیه خود را آبادتر کند که این درخواست گاهی سهم‌خواهی نمایندگان از بودجه تلقی می‌شود. مشکل اصلی سهم‌خواهی نیست بلکه ما باید از ابتدا آمایش سرزمین را انجام می‌دادیم و براساس آن حرکت می‌کردیم. این اتفاق در کشور نیفتاد که نشان از ضعف ما است. ما مسئولان باید اعتراف کنیم که اگر آمایش سرزمین انجام می‌شد، توسعه بر اساس اهدافی که برای هر منطقه در نظر گرفته می‌شد و ظرفیت‌هایی که در آن منطقه وجود داشت، شکل می‌گرفت».

بودجه جاری محل اختلاف نیست

جلالی با بیان اینکه در ارتباط با بودجه دو بحث بودجه جاری و عمرانی مطرح می‌شود، توضیح داد: «در بودجه جاری اختلافی بین نمایندگان و دولت وجود ندارد زیرا بخشی از آن به حقوق و دستمزد برمی‌گردد که به کارمندان دولت داده می‌شود. بخش دیگر بودجه جاری، سایر هزینه‌‌ها از جمله هزینه‌های ضروری است. با‌توجه به شرایط جدیدی که در آن قرار داریم باید در این بخش بودجه، صرفه‌جویی انجام شود. دولت تلاش دارد برخی از هزینه‌های اضافی در این بخش را کم کند تا در عمل از انضباط مالی بهتری در بخش هزینه‌های جاری برخوردار باشیم».

اولویت بودجه، تمام کردن پروژه‌های عمرانی نیمه‌کاره

دكتر جلالی اضافه کرد: «در بخش هزینه‌های عمرانی، آنطور که شنیده می‌شود حدود 64 هزار میلیارد تومان به عنوان منابع عمرانی در بودجه گنجانده شده است. باید در این بخش توجه و تلاش کنیم تا پروژه‌های ضروری در کشور انجام شود و پروژه‌های زخمی شده‌ای که از پیشرفت فیزیکی بالاتری برخوردار هستند به نتیجه برسند.‌ در سال‌های گذشته پروژه‌های بسیار زیادی در داخل کشور کلنگ‌زنی کردیم که اجرای تعداد زیادی از آنها شروع شده، به‌گونه‌ای که برخی از آنها پیشرفت فیزیکی 10 تا 90 درصدی داشته‌اند؛ تمام کردن این پروژه‌ها باید در اولویت قرار بگیرد».

دكتر جلالی معتقد است بعضی از پژوه‌های عمرانی باید به بخش خصوصی واگذار شود. از آنجا که بخش خصوصی از اجرای این پروژه‌ها استقبال می‌کند، باید این پروژه‌ها به این بخش سپرده شود.‌

وی در‌این‌باره گفت: «‌در جلسه شورای عالی اقتصادی که سران سه قوه حضور دارند، درباره این موضوع به صورت مفصل بحث و تصمیم‌گیری شد تا این پروژه‌ها واگذار شوند».

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزود: «برخی از پروژه‌های عمرانی، حاکمیتی است و تنها دولت و حکومت می‌توانند آنها را اجرا کنند. برای اجرای این پروژه‌ها باید آنهایی که از پیشرفت فیزیکی بیشتری برخوردار بوده‌اند در اولویت قرار بگیرند.»

همکاری مجلس با دولت در حل مشکلات مردم

نماینده مردم تهران، ری،‌ شمیرانات، ‌اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مجلس از قابلیت خوبی برای همکاری با دولت در حل مشکلات مردم برخوردار است، گفت: «باتوجه به کمبود منابعی که با آن مواجه هستیم، باید از منابع موجود به صورت بهینه استفاده کنیم به‌گونه‌ای که با کمترین هزینه، بیشترین فایده را به کشور برسانیم‌. دولت و نمایندگان مجلس باید کمک کنند تا در این شرایط که منابع کمتر است، بتوانیم کشور را اداره کنیم. البته رفتار ما باید همیشه منطبق بر یک منطق اقتصادی باشد که امروز ضرورت آن از همیشه بیشتر است».

در شرایط سخت و حساس پیش‌ روی کشور، به نظر می‌رسد که باید حفظ منافع ملی را اولویت تمام مسائل اقتصادی قرار داد و اکنون که فشار بر اقتصاد کشور زیاد است، مسائل حاشیه‌ای را حذف کرده و برای اجرایی کردن برخی از تصمیمات تغییر رویه داد، به‌گونه‌ای که سطح رفاه عموم مردم اندکی بهتر شود.
يکشنبه ٩ دی ١٣٩٧
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099