صفحه اصلی > تمام اخبار 
اخبار > مركز پژوهش‌هاي مجلس سال‌هاي پيش درباره عواقب حجم بالاي نقدينگي كشور هشدار داده بود


نسخه چاپي  ارسال به دوست

مركز پژوهش‌هاي مجلس سال‌هاي پيش درباره عواقب حجم بالاي نقدينگي كشور هشدار داده بود
    رييس مركز پژوهش‌هيا مجلس با تاكيد بر لزوم استفاده اين مركز از ظرفيت مراكز علمي و پژوهشي كشور، گفت: مركز پژوهش‌هاي مجلس آمادگي دارد تا از توانمندي‌هاي مطلوب پژوهشگاه‌ها و پژوهشكده‌هاي كشور در بخش‌هاي مختلف استفاده كند.

   

جمعي از روساي پژوهشگاه‌‎‌هاي كشور امروز (دوشنبه 10 دي ماه) با دكتر كاظم جلالي رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، دكتر سعيد باستاني عضو شوراي پژوهشي مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي و نماينده مردم تربت حيدريه در مجلس و دكتر ايروان مسعودي اصل قائم مقام مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي‌ و معاونان اين مركز، ديدار و گفتگو كردند.

دكتر كاظم جلالي در اين ديدار با تشريح ساختار، وظايف و عملكرد مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، گفت: جمهوري اسلامي ايران از كشورهايي بود كه در ايجاد مركز پژوهش‌هاي مجلس،‌پيش‌قدم بود در حاليكه بسياري از كشورهاي دنيا پس از ايران با توجه به ضرورت ايجاد چنين مراكزي به تاسيس مركز پژوهش پارلماني اقدام كرده‌اند.

وي افزود: در بسياري از كشورهاي دنيا كه مجالس آنها بر اساس نظام تحزب شكل مي‌گيرد نمايندگان پارلمان‌ها از پشتيباني پژوهشي و فكري از سوي احزاب خود برخوردار هستند اما در كشور ما به دليل عدم حضور موثر احزاب، نمايندگان مجلس از نظر پشتيباني علمي و كارشناسي بي‌پناه هستند.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي،‌ اقدام مجلس شوراي اسلامي در دهه 70 در تاسيس مركز پژوهش‌ها را گامي مثبت در پشتيباني پژوهشي از نمايندگان مجلس دانست و تصريح كرد: مركز پژوهش‌هاي مجلس مركز پژوهشي كاربردي حكومتي است كه با كار پژوهشي و كارشناسي در دو حوزه تصميم‌گيري و تصميم‌سازي به مجلس شوراي اسلامي ياري مي‌رساند و گزارش‌هايي كاربردي به مسئولان كشور ارائه مي‌دهد.

وي با بيان اينكه نظر كارشناسي مركز پژوهش‌هاي مجلس در خصوص طرح‌ها و لوايح مورد بحث در مجلس ارائه مي‌شود، گفت: بارها و در طول سال‌هاي اخير گفته‌ايم كه اگر لوايح دولت‌ها قبل از ارائه به مجلس در با حضور كارشناسان و با تعامل مركز مورد بحث كارشناسي قرار گيرد نتايج مطلوب‌تري را در عرصه قانونگذاري به همراه خواهد داشت كه آثار مثبت آن در زندگي مردم هم ملموس خواهد بود.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس با بيان اينكه واضع قانون اساسي ابتكار عمل در قانون‌‌نويسي را به دولت‌ها سپرده است، گفت: در دولت‌ها مرجع مشخصي براي قانون‌نويسي وجود ندارد در حاليكه بدنه كارشناسي كشور در داخل دولت‌ها وجود دارد و مي‌توان با همكاري اين بدنه كارشناسي و مركز پژوهش‌هاي مجلس،‌لوايح خوب و متقني را تهيه و به مجلس ارائه داد و مركز پژوهش‌هاي مجلس مي‌تواند نقطه اتصال كار كارشناسي دولت و مجلس باشد.

وي با بيان اينكه مركز پژوهش‌هاي در بسياري از حوزه‌ها و بخش‌هاي كشور گزارش‌هاي موردي و نوبه‌اي تهيه و تدوين مي‎كند، يادآور شد: نخستين مركزي كه در سال‌هاي گذشته در خصوص حجم بالاي نقدينگي يا مشكلات بانكي كشور هشدار داد، مركز پژوهش‌هاي مجلس بود.

دكتر جلالي با اشاره به زمينه‌هاي موجود تعامل مركز با مراكز علمي و دانشگاهي‌ كشور، گفت: مركز پژوهش‌هاي مجلس در سال‌هاي اخير با دانشگاه‌هاي مختلف كشور از جمله دانشگاه علامه طباطبايي(ره)،‌ دانشگاه شهيد بهشتي،‌دانشگاه آزاد اسلامي و همچنين مراكز و انجمن‌هاي علمي تفاهم‌نامه‌هاي همكاري به امضا رسانده است و در حال همكاري است.

وي ادامه داد: مركز پژوهش‌هاي مجلس آمادگي دارد تا از توانمندي‌هاي مطلوب پژوهشگاه‌ها و پژوهشكده‌هاي كشور در بخش‌هاي مختلف استفاده كند.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس در راستاي ايجاد زمينه‌هاي همكاري اين مركز با پژوهشگاه‎ها پيشنهاد داد تا كارگروهي با حضور نمايندگاه مركز و پژوهشگاه‌هاي كشور تشكيل شود تا بتوان با تهيه تفاهم‌نامه‌ همكاري مشترك، زمينه تعاملات هرچه بيشتر و استفاده از توان علمي پژوهشگاه‌ها را فراهم آورد.

دكتر سعيد باستاني نيز در اين نشست با اشاره به ضرورت استفاده از مراكز علمي و پژوهشي در تصميم‌گيري و تصميم‌سازي كشور، گفت: مراكز علمي و پژوهشگاه‌ها ظرفيت‌هاي خوبي دارند كه بايد از اين توان در امور متخلف كشور استفاده كرد.

وي افزود: پژوهشگاه‌هاي كشور با تمركز روي موضوعي خاص و با استفاده از ظرفيت خود نقش مهم و تاثرگذاري در كار كارشناسي و اتخاذ و ارائه‌ راهكارهاي پژوهشي دارند.

عضو شوراي پژوهشي مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، ابراز اميدواري كرد تا اين نشست زمينه‌ساز همكاري هرچه بيشتر پژوهشگاه‌ها و مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي را فراهم آورد.

گفتني است روسا و نمايندگان پژوهشگاه‌ها نيز در اين نشست نظرات و ديدگاه‌ها خود در خصوص ظرفيت‌ها و توانمندي پژوهشگاه‌ها و راهكارهاي استفاده از اين توان را ارائه كردند.

شايان ذكر است در پايان اين نشست كارگروهي با حضور نمايندگان مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي و پژوهشگاه‌هاي حاضر تشكيل شد تا زمينه تهيه تفام‌نامه همكاري مشترك و ايجاد سازوكارهاي تعاملات كارشناسي و پژوهشي را فراهم آورد./
پايان پيام
دوشنبه ١٠ دی ١٣٩٧
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099