صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبارحوزه انتخابیه 
اخبار > جهت رشد دانشگاه‌ها بايد از نگاه‌های تمرکز گرایانه به آنها پرهیز نمود


نسخه چاپي  ارسال به دوست

جهت رشد دانشگاه‌ها بايد از نگاه‌های تمرکز گرایانه به آنها پرهیز نمود
    نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس با بیان اینكه نگاه به دانشگاه‌ها بايد فرامنطقه‌ای باشد، گفت: جهت رشد دانشگاه‌ها بايد از نگاه‌های تمرکز گرایانه پرهیز نمود.

   

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دكتر جلالي، نشست شوراي دانشگاه شاهرود صبح امروز (يكشنبه 19 بهمن ماه) با حضور دكتر كاظم جلالي نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس، دكتر وحيد احمدي معاون پژوهش و فناوري وزير علوم، تحقيقات و فناوري و دکتر فاتح رئیس و روسای دانشکده‌های دانشگاه شاهرود، در محل اين دانشگاه برگزار شد.

دکتر كاظم جلالی در اين نشست با تبریک ایام الله دهه فجر و گراميداشت يادوخاطره امام خميني (ره) و شهداي گرانقدر با بیان اینكه نگاه به دانشگاه‌ها بايد فرامنطقه‌ای باشد، گفت: جهت رشد دانشگاه‌ها بايد از نگاه‌های تمرکز گرایانه پرهیز نمود.

وي با تاکید بر نگاه‌ عادلانه به دانشگاه‌ها افزود: اگر خواهان ديدن رشد و بروز استعدادهاي دانشجويان و دانشگاه‌ها هستيم باید به نقاطي نگاه کرد که بدون مديريت‌هاي متمركز رشد پيدا كرده‌اند و زیر چتر نگاههای استانی نبوده است چراكه در غیر این صورت دچار  عقب ماندگی خواهیم شد.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي دانشگاه را پديده‌اي ملي دانست كه محدود و محصور كردن آنها در مديريت استاني مفيد نخواهد بود.

دكتر جلالی با بیان اینکه باید بین دانشگاه و جامعه ارتباط تنگاتنگی ایجاد شود ،اظهار داشت: دانشگاه ها باید در سرتاسر کشور رشد پیدا کند و جهت گیری ها درست باشد.

وی هزینه در دانشگاه ها و مراکز علمی را سرمایه گذاری دانست و تصریح کرد: خوشبختانه آموزش در کشور از وضعیت خوبی برخوردار است.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي با تاکید بر اهمیت کار پژوهشی در کشور گفت: هر کار آموزشی خروجی اش اگر پژوهشی نباشد، ثمر ندارد یا شاید ثمره آن طولانی مدت نشود.

دکتر فاتح رئیس دانشگاه شاهرود نيز در اين نشست با تبریک ایام مبارک دهه فجر از حضور دکتر جلالی و دکتر احمدی در جلسه شورای دانشگاه قدردانی نمود.

 وی با بیان برخی کمبود‌های دانشگاه شاهرود از مسئولان خواست تا با نگاهي ويژه این دانشگاه را در امر پرورش دانشجو یاری نمایند.

وحید احمدی در هشتمین شورای دانشگاه شاهرود افزود: با وجود بالا بودن مقاله های دانشگاه های ایران نسبت به دانشگاه های مالزی، ولی به دلیل کم رنگ بودن ارتباطات خارجی نسبت به آنها در رتبه بندی پایینتری قرار داریم.

وی بین المللی کردن مجلات و حمایت از آنها را از موارد مهمی دانست که وزارتخانه دنبال می کند و تصریح کرد : وقتی بین المللی شویم، خود به خود استانداردها بالا رفته و فرصت های مطالعاتی خوبی ایجاد می شود.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: با توجه به تحولاتی در داخلی و خارجی، نیازمند ایجاد نگرش نوین در علم هستیم.

احمدی با بیان اینکه یکی از مهمترین چالش ها این است که دانشگاه نتوانسته رسالت واقعی خود را انجام دهد ،اظهار داشت: یکی از تلاطم ها، بحث توسعه کمی نظام آموزش عالی است.

وی ادامه داد: با این خروجی دانشجو از دانشگاه ها، باید به فکر چاره در بحث اشتغال باشیم.

معاون پژوهشی و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تاکنون به کمیت دانشگاه ها زیاد پرداخته شده و ظرفیت های فراوانی ایجاد و دانشجویان زیادی وارد جامعه شدند.

وی یکی از سیاست های اصلی وزارت علوم را ارتقاء کیفیت دانشگاه ها با تاکید بر مرجعیت علمی در منطقه به عنوان مجموعه علمی کشور دانست و خاطرنشان کرد: همه رسالت بزرگی داریم و باید به این مسئله نگرش جدیدی داشته باشیم.


يکشنبه ١٩ بهمن ١٣٩٣
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099