عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > شورای عالی امنیت ملی، مذاکرات را مدیریت مي‌کند نه طرح‌های سه فوریتی


نسخه چاپي  ارسال به دوست

شورای عالی امنیت ملی، مذاکرات را مدیریت مي‌کند نه طرح‌های سه فوریتی
    رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایـران با پارلمان اروپا با اشاره به اینکه نباید رفتارهای شتاب زده و نابخردانه کنگره آمریکا را در پیش بگیریم، از منعکس نشدن اخبار یمن در رسانه‌های غربی انتقاد کرد و گفت: ما واقعیت‌ها در مورد مسائل یمن را به مقامات پارلمان اروپا منتقل کردیم.

   

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني دكتر جلالي، نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي  در حاشیه نشست علنی امروز (چهارشنبه 23 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، سفر هیات پارلمانی کشورمان به بروکسل و دیدار با مقامات پارلمان اروپا را مثبت ارزیابی کرد و گفت: پارلمان اروپا برای هیات ایرانی برنامه‌های خوبی را در نظر گرفته بود و ملاقات‌ها در سطح عالی انجام شد.

دكتر کاظم جلالی رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایـران با پارلمان اروپا در ادامه با اشاره به بحث تروریسم، داعش و مواد مخدر عنوان کرد: مواد مخدر بزرگترین منبع درآمدی تروریست‌ها بوده و ما در این‌باره گزارش‌هایی را به مقامات پارلمان اروپا ارائه کردیم.

وی درخصوص تحولات یمن بیان کرد: آنچه در منطقه می‌گذرد را نباید تبدیل جنگ شیعه و سنی کرد و این تروریست‌ها هستند که امنیت منطقه و جهان را به خطر می‌اندازند.

جلالی ادامه داد: ما از مقامات اروپایی درخصوص شیوه پیوستن اروپاییان به داعش سوالاتی را مطرح کردیم چرا که بیشترین اعضای خارجی پیوسته به داعش از بلژیک هستند و این سوال مطرح بود که آیا شما این پدیده را بررسی کرده‌اید؟

وی ادامه داد: همچنین در جریان این دیدارها درخصوص مسائل هسته‌ای نیز مواردی مطرح شد و ما بر صلح‌آمیز بودن انرژی هسته‌ای به‌عنوان حق ملت ایران تاکید کردیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درخصوص ضرورت توسعه روابط ایران و اروپا عنوان کرد: اروپاییان خود را از بازار 80 میلیونی ایران تحریم کرده‌اند، در حالی که آنها طی سال‌های اخیر به دنبال متنوع‌سازی منابع درآمدی هستند و ایران می‌تواند یک منبع مناسب جهت صدور گاز به اروپا باشد.

دكتر جلالی در ادامه به ملاقات 50 دقیقه‌ای هیات ایرانی با رئیس پارلمان اروپا اشاره کرد و افزود: در این دیدار هر دو طرف نقطه‌نظرات خود را عنوان کردند و رئیس پارلمان اروپا نیز با بیان اینکه جایگاه ایران در منطقه بالا است، آمادگی خود جهت سفر به ایران را اعلام کرد.

وی تصریح کرد: همچنین هیات ایرانی با رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا دیدار و در این جلسه درخصوص مسائل منطقه‌ای بحث‌هایی صورت گرفت.

رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایـران با پارلمان اروپاادامه داد: ما همچنین با اعضای کمیته روابط که همتایان ما در پارلمان اروپا هستند، دو جلسه برگزار کردیم که در این جلسات موضوعات بسیاری مطرح شد.

شناخت برخی در اروپا از ایران، از طریق رسانه‌های ضدانقلاب است

وی برگزاری جلسه با کمیته روابط اروپا را مثبت ارزیابی کرد و گفت: تنها یک نماینده که عضو این کمیته نبود، سخنان گزنده و تندی را مطرح کرد و ما نیز در پاسخ به این سخنان عدم آشنایی با ایران را به آنها گوشزد کردیم، چرا که شناخت آنها از ایران از طریق رسانه‌های ضدانقلاب است.

دكتر جلالی افزود: همچنین در ادامه این نماینده مباحثی را درخصوص عدم توجه به مسئله حقوق بشر در ایران مطرح کرد و ما در پاسخ گفتیم که تاریخ اقدامات انگلیس بر علیه ایران را فراموش نخواهد کرد. آن زمان که دولت شما از شاه حمایت می‌کرد، آیا از حقوق بشر سخن می‌گفتید؟

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به آتش زدن یک فرد زنده ایرانی در انگلیس اشاره کرد و گفت: من به آن نماینده انگلیس گفتم آیا این زمان هم نگران اجرای حقوق بشر بودید که در این هنگام نماینده انگلیس گفت که من از کشور خودم دفاع نمی‌کنم و استفاده از حقوق بشر در دنیا وجود دارد، اما خوشحالم که می‌توانم نظراتم را به صراحت اعلام کنم.

وی گفت: ما در جریان این سفر با مقامات بلژیکی، رئیس پارلمان و قائم‌مقام وزیر خارجه و رئیس سیاست خارجی پارلمان بلژیک دیدار کردیم.

توسعه روابط با پارلمان اروپا حائز اهمیت است

رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایـران با پارلمان اروپا ادامه داد: هیات پارلمانی کشورمان در جریان سفر به لوگزامبورگ نیز با وزیر خارجه و اعضای کمیسیون سیاست خارجی این کشور دیدار کرد.

دكتر جلالی بیان کرد: به هر حال باید توجه داشت که پارلمان اروپا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و توسعه روابط با این پارلمان برای ما حائز اهمیت است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درخصوص دستاوردهای این سفر نیز عنوان کرد: طی سالهای اخیر رفت و آمد هیات‌های پارلمانی ایران و اروپا به شدت کاهش یافته بود و دستاورد بزرگ این سفر بیان واقعیت‌های منطقه و ایران بود و ما مواضع خود را را به طور منطقی مطرح کردیم و امیدوارم که روابط پارلمان ایران و اروپا از آینده بهتری برخوردار باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه حجم اطلاعاتی که هیأت پارلمانی کشورمان از اوضاع منطقه در اختیار اعضای پارلمان اروپا قرار می‌داد برایشان جالب بود، تصریح کرد: مسئله یمن هیچ انعکاسی در غرب ندارد و مقامات غربی توسط رسانه‌ها مدیریت می‌شوند.

اگر مواضع اولاند با هدف بر هم زدن توافق هسته‌ای باشد جای انتقاد دارد

وی همچنین در بخش دیگری از این نشست در واکنش به مصاحبه باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا با الشرق‌الاوسط گفت: اوباما برای جلب نظر رفقای منطقه خود و مصرف داخلی آمریکا این سخنان را مطرح کرده و درست شبیه همان کاری است که اولاند رئیس‌جمهور فرانسه در سفر به خاورمیانه انجام داد.

این نماینده مردم در مجلس نهم از طرح این موضوع در دیدار با یکی از اعضای فرانسوی پارلمان اروپا خبر داد و گفت: آن مقام فرانسوی اعلام کرد که اولاند در سفر به خاورمیانه به دنبال پول بود و این حرف‌ها را نیز به همین جهت بیان کردٰ، بنده نیز در پاسخ به او گفتم اگر این مواضع رئیس‌جمهور فرانسه به منظور کاسبی از دوستانش است خیلی ایرادی نداردٰ، اما اگر با هدف بر هم زدن توافق هسته‌ای باشد جای انتقاد دارد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: اوباما در پیام نوروزی خود اعلام کرد که تحریمها ایران را پای میز مذاکره نکشانده و ما امروز در یک فضای معقول و منطقی مذاکره کرده و هیچکس نمی‌تواند ایران را به لجبازی متهم کند.

نباید رفتارهای شتاب زده و نابخردانه کنگره آمریکا را در پیش بگیریم

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره طرح 3 فوریتی توقف مذاکرات هسته‌ای تا قطع تهدیدات آمریکا اظهار داشت: موضوع هسته‌ای از ابتدا در اختیار شورای عالی امنیت ملی بوده و باید اجازه دهیم تا این شورا روند مذاکرات را مدیریت کند.

دكتر جلالی در ادامه گفت: برخی رفتارهای شتاب زده، نابخردانه و مبتنی بر منفعت‌نگری نمایندگان کنگره آمریکا نباید موجب این شود که ما نیز همین رفتار را در پیش بگیریم.

نماینده مردم شاهرود و ميامي در مجلس شورای اسلامی از صهیونیست‌ها، برخی کشورهای منطقه و برخی نمایندگان کنگره آمریکا که تحت تأثیر صهیونیست‌ها قرار داشته و یا به دنبال منافع اقتصادی خود هستند، به عنوان طرفداران شکست مذاکرات هسته‌ای نام برد و افزود: طبیعی است که این دسته از نمایندگان کنگره مواضعی اتخاذ کنند که هدف‌شان تحریک ما باشد اما ما نباید در سناریوی آنها بازی کنیم. البته مجلس هر کجا اقتضا کند تصمیم لازم را اتخاذ می‌کندٰ، اما برخی تصمیمات شتاب‌زده در راستای منافع ملی نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر رصد رفتارهای طرف مقابل در مذاکرات در عین حرکت در چارچوب‌ها و جدا نکردن خود از پازل نظام درباره ادعای برخی نمایندگان امضا کننده مبنی بر بی‌اطلاعی از محتوای طرح 3 فوریتی توقف مذاکرات هسته‌ای گفت: ما به عنوان نماینده پارلمان باید دقت داشته باشیم که پای چه طرحی را امضا می‌‌کنیم زیرا امضای هر نماینده به منزله ناموس اوست.
چهارشنبه ٢٣ ارديبهشت ١٣٩٤
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099