صفحه اصلي > تمام اخبار > آرشيو اخبار 
اخبار > جهانگیری:متاسفانه در رقابت های جناحی گاه مصالح ملی قربانی می شود/دكتر جلالي: همه بايد براي رفع شكلات معيشتي مردم تلاش كنيم


نسخه چاپي  ارسال به دوست

جهانگیری:متاسفانه در رقابت های جناحی گاه مصالح ملی قربانی می شود/دكتر جلالي: همه بايد براي رفع شكلات معيشتي مردم تلاش كنيم
    نشست مشترك رييس و اعضاي فراكسيون مستقلين ولايي مجلس با معاون اول رييس جمهور برگزار شد.

   

اسحاق جهانگیری روز دوشنبه (22 آذر) در دیدار با اعضای فراکسیون مستقلين ولايي مجلس شورای اسلامی با تبریک ایام میلاد پیامبر (ص) و امام صادق (ع)‌ با اشاره به سابقه حضور حسن روحانی رییس جمهوری در چند دوره از مجلس شورای اسلامی گفت: من نیز دو دوره افتخار نمایندگی مردم را در مجلس شورای اسلامی داشته ام و سایر اعضای دولت نیز بعضا سابقه حضور در خانه ملت را تجربه کرده اند و تقریبا همه اعضای دولت یازدهم با دغدغه های نمایندگان مجلس شورای اسلامی آشنا هستند.

معاون اول رییس جمهوری، مجلس دوره دهم را مجلسی ویژه توصیف کرد و افزود: نمایندگان این دوره از مجلس در شرایط خاصی انتخاب شدند و انتظاری که از دولت دارند این است که دولت مسائل و مشکلات مردم را حل و فصل کند.

وی با اشاره به گلایه برخی از نمایندگان مبنی بر بی اعتنایی بعضی از دستگاه های دولتی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دولت احترام ویژه ای برای مجلس شورای اسلامی و نمایندگان خانه ملت قائل است و همواره در جلسات هیأت وزیران بر این موضوع تاکید می شود که باید رابطه صمیمانه و تعامل سازنده ای میان قوای سه گانه و به ویژه دولت و مجلس وجود داشته باشد.

جهانگیری در ادامه با یادآوری اوضاع منطقه و شرایط نابسامان برخی کشورها نظیر سوریه و عراق، به موقعیت و جایگاه ممتاز جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: البته برخی تلاش می کنند تا ایران را به مسائل جدیدی در منطقه وارد کنند از این رو هم دولت و هم مجلس باید تلاش کنند تا با همدلی و اتحاد از وضعیت مطلوب فعلی کشور صیانت شود.

معاون اول رییس جمهوری همچنین با تاکید بر لزوم مراقبت و حفاظت از برجام و دستاوردهای آن تصریح کرد: اینکه آمریکا بدعهد و با ملت ایران دشمن است موضوعاتی درست است اما نباید فراموش کنیم که از طریق برجام بسیاری از مشکلات کشور حل و فصل شد و امروز به توافقات خوبی با دنیا دست پیدا کرده ایم.

جهانگیری در ادامه افزود: اینکه شرکت بوئینگ اصرار دارد که با ما قرارداد امضا کند و خودش هم در این خصوص اطلاع رسانی می کند و می گوید دولت آمریکا اصرار دارد ما این قرارداد را امضا کنیم، همه اینها بیانگر یک واقعیت مهم است و آن اینکه ایران در منطقه نقطه قابل اعتماد است.

وی تاکید کرد که این گونه رفتارها و سخنان نشانگر آن است که: دنیا می خواهد در ایران سرمایه گذاری کند و حساب ویژه ای نیز روی جمهوری اسلامی ایران باز می کند و البته این دستاوردها و موفقیت ها مرهون هدایت های خردمندانه رهبر معظم انقلاب و پایداری و مقاومت ملت ایران است. البته اعتدال و عقلانیت حکم می کند که از این موقعیت مغرور نشویم و در عین حال از موضع خود کوتاه نیاییم بلکه از این شرایط برای پیشرفت کشور استفاده کنیم.

جهانگیری با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور همچون بیکاری، گفت: بیکاری در شرایطی است که هنوز نرخ مشارکت جامعه فعال 38 درصد و نرخ مشارکت زنان حدود 15 درصد است و این در حالی است که در تیرماه سال جاری یک میلیون و 200 هزار نفر متقاضی شغل بودند.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: اگر اقتصاد های خوب دنیا را بررسی کنیم که سالانه چه میزان فرصت شغلی ایجاد می کنند و اقتصاد ایران را با آنها مقایسه کنیم، خواهیم دید که اقتصاد ایران اگر رشد مناسبی داشته باشد می تواند فرصت های شغلی مناسب ایجاد کند. براساس تجربه برنامه سوم توسعه که موفق ترین برنامه پس از انقلاب اسلامی است، در آن دوران حدود 600 هزار شغل ایجاد شد و اگر 1 میلیون و 200 هزار متقاضی شغل وجود داشته باشد یعنی هنوز برای نیمی از آنها شغلی وجود ندارد.

وی تصریح کرد: البته معتقد هستم مشکل بیکاری مشکلی غیرقابل حل نیست اما شرط حل این مشکل این است که عزم و اراده جدی در تمام کشور وجود داشته باشد.

جهانگیری اظهار داشت: متاسفانه امروز عزم و اراده برخی افراد این است که رییس جمهوری و دولت را زمین گیر کنند و متاسفانه وقتی وارد فضای سیاسی و رقابت های جناحی می شویم، مصالح ملی قربانی می شود.

معاون اول رییس جمهوری گفت: اگر اجماع ملی صورت گیرد و بپذیریم که اقتصاد مساله اصلی کشور است به دستاوردهای خوبی خواهیم رسید اما نمی توان مدعی پذیرش این واقعیت بود که اقتصاد مهمترین مساله کشور است اما کارهایی کنیم که به ثبات و آرامش اقتصاد کشور آسیب وارد کند.

وی با تاکید بر اینکه قدرت مجلس شورای اسلامی فقط در قانون گذاری نیست، خاطرنشان کرد: قدرت مجلس بیش از قانون گذاری است و هیچ جلسه مهمی نیست که نماینده ای از مجلس شورای اسلامی در آن حضور نداشته باشد. مجلس بیش از آنکه قانون گذار باشد در ایجاد فضای مثبت در کشور موثر است و دولت نیز علاقه مند است که فضای کشور فضای کار و تلاش باشد.

جهانگیری همچنین با اشاره به برخی انتقادات نسبت به بالابودن سن تعدادی از اعضای هیات دولت گفت: شاید این انتقاد در برخی موارد قابل بررسی باشد اما وجه مثبت این موضوع این است که این افراد از تجربیات ارزشمندی برخوردارند و دیگر به دنبال مطرح شدن و جویای نام نیستند بلکه می خواهند تجربیات خود را در اختیار حل مشکلات کشور قرار دهند.

معاون اول رییس جمهوری لازمه حل مشکلات را اجماع داخلی در کشور دانست و گفت: دغدغه اصلی امروز کشور این است که برای حل مشکلات اجماع وجود ندارد. البته در سخن ادعا می شود که همه به دنبال حل مشکلات هستند اما علیه مدیران اجرایی که سرمایه های کشور هستند صبح تا شب تخریب می شود و فضایی ایجاد می گردد که انگیزه ها برای کار تضعیف می شود.

دكتر كاظم جلالي رییس فراکسیون مستقلين ولايي مجلس شورای اسلامی نيز در این جلسه با تاکید بر اینکه باید به دولت در حل مشکلات مردم کمک کنیم، گفت: برخی به دنبال دعواهای سیاسی هستند اما اعضای این فراکسیون معتقدند که مجادله های بی حاصل به روند کار و تلاش در کشور لطمه می زند.

دكتر جلالی افزود: جمهوری اسلامی ایران در عرصه منطقه ای و بین المللی از موقعیت خوب و تاثیر گذاری برخوردار است اما در عین حال تهدیدهایی نیز علیه کشور وجود دارد كه در حوزه داخلی نیز عمده چالش ها مربوط به اقتصاد، معیشت و بیکاری مردم است.

وی با اشاره به اینکه در سه سال و نیم اخیر دولت تلاش های فراوانی انجام داده است، افزود: دولت تدبیر و امید میراث دار برخی مشکلات و گرفتاری های گذشته است که برخی از این مشکلات ناشی از فشارهای خارجی و برخی نیز به دلیل سوء مدیریت بوجود آمده است.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس مجلس شورای اسلامی یکی از اتفاقات خوب در دولت یازدهم را برجام دانست و گفت: اگرچه این روزها علیه برجام شعار سرداده می شود اما باید به یاد داشته باشیم اگر مذاکرات و برجام نبود بخشی از مشکلات کشور که امروز حل شده است، همچنان باقی بود و امروز قادر نبودیم تولید نفت را افزایش دهیم و به آسانی بفروشیم و پول آن را دریافت کنیم و در عرصه بین الملل مراوده داشته باشیم.

وی افزود: برای بوجود آمدن برجام راهی منطقی و روشی صحیح پیموده شده است و امروز حداقل پیش وجدان خود و در پیشگاه خداوند سربلند هستیم که همه تلاش خود را در این مسیر به کار گرفتیم و حالا اگر کسی مثل ترامپ می آید و سعی می کند فضا را بر هم بزند ما نباید دچار خودسرزنشی شویم.

این نماینده مجلس با قدردانی از معاون اول رییس جمهوری که بیشتر وقت خود را مصروف اقتصاد مقاومتی کرده است، گفت: آقای جهانگیری وقت فراوانی برای اقتصاد مقاومتی که خواست و مطالبه جدی مقام معظم رهبری است گذاشته است و وارد مجادلات و دعواهای سیاسی نمی شود و در جهت حل مشکلات مردم تلاش می کند.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس با بيان اينكه رفع مشكلات كشور زمان‌بر است، گفت: براي حل مشكلات مردم به ويژه در حوزه اقتصاد و معيشت بايد دست در دست يكديگر بگذاريم و از مشكلات نهراسيم.

حسينعلي اميري معاون پارلماني رييس جمهور در ابتداي اين نشست نير دكتر جلالي را منشا خير در مجلس دانست و گفت: خير انديشي دكتر جلالي در مجلس نسبت به تعامل دولت و مجلس باعث شده است تا بسياري از موضوعات و مشكلات در اين بين رفع شود.

وي افزود: در خصوص بررسي راي اعتماد به سه وزير اخير با تلاش دكتر جلالي و فراكسيون مستقلين ولايي پيام تعامل دولت و مجلس به منصه ظهور رسيد.

در این نشست برخی اعضای فراکسیون مستقل مجلس شورای اسلامی هم در سخنانی مسائل و موضوعات اصلی کشور را مطرح کردند و به بیان مهمترین دغدغه های خود پرداختند.
سه شنبه ٢٣ آذر ١٣٩٥
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099