صفحه اصلي > تمام اخبار > آرشيو اخبار 
اخبار > دکتر جلالي از کتاب «اقتصاد ایران در سال 1395» رونمایی کرد


نسخه چاپي  ارسال به دوست

دکتر جلالي از کتاب «اقتصاد ایران در سال 1395» رونمایی کرد
    رییس مركز پژوهش‌هاي مجلس از کتاب «اقتصاد ایران در سال 1395» که توسط مرکز پژوهش های مجلس تدوین و منتشر شده است، رونمایی کرد.

   

در نشست امروز (دوشنبه 4 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی دکتر جلالی رییس مرکز پژوهش‌های مجلس از کتاب «اقتصاد ایران در سال 1395» که توسط مرکز پژوهش‌های مجلس تدوین و منتشر شده است، رونمایی کرد.

شایان ذکر است قبل از رونمایی از این کتاب، دکتر جلالی گزارشی از وضعیت اقتصادی ایران ارائه کرد.

همچنین در ادامه دکتر محمد قاسمی معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس نیز راهکارهایی برای رفع مشکلات اقتصادی ایران بیان کرد.

شایان ذکر است پس از تهیه و تدوین کتاب «اقتصاد ایران در سال 1394» و استقبال وسیع و گسترده نهادها و دستگاه‌های مختلف به ویژه مجموعه‌های فعال در حوزه اقتصادی، مرکز پژوهش‌های مجلس برای دومین سال متوالی به تهیه گزارش سال اقتصاد ایران در سال 1395 اقدام کرد.

گفتنی است در اواخر سال 1393 رییس محترم مجلس شورای اسلامی از مرکز پژوهش‌ها خواستار تحلیل منسجمی از وضعیت اقتصاد ایران به صورت سالانه شدند که پس از انتشار کتاب اقتصاد ایران در سال 1394، کتاب «اقتصاد ایران در سال 1395» نیز تهیه، تدوین و منتشر شد.

شایان ذکر است پایش اقتصاد ایران به صورت کامل نخستین بار توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در قالب کتاب «اقتصاد ایران در سال 1395»، انجام شده است.

در بخشی از مقدمه این کتاب آمده است: گرچه دستگاه‌های اجرایی کشور گزارش‌های آماری متعددی از شاخص‌های اقتصاد ایران منتشر می‌سازند اما گزارش‌های مذکور عمدتا با دو کاستی همراه هستند؛ نخست آنکه تنها تصویری از برخی بخش‌های اقتصاد ایران را ارائه می‌کنند و دوم آنکه فاقد چارچوب تحلیلی روشنی برای دسته‌بندی داده‌ها و مسائل هستند.

وجه تمایز گزارش حاضر، انتخاب چارچوبی برای بیان وضعیت اقتصادی است که معطوف به نیازهای سیاستگذاران به ویژه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی است. درکنار این چارچوب، آخرین داده‌ها و اطلاعات در دسترس توصیف شده و در فصل پایانی، مهمترین فرصت‌ها و چالش‌های یک سال آتی و برخی اولویت‌ها برای سیاستگذاران اقتصادی تبیین شده است.

بنابراین گزارش، کتاب حاضر در قالب 4 فصل تحت عناوین، محیط اقتصاد، متغیرهای کلان اقتصادی، بخش‌های اقتصاد و بخش عمومی، تدوین شده است.

شايان ذكر است دكتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نيز در ابتدای جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) پارلمان به ارائه توضیحاتی درباره نشست غیرعلنی امروز قوه مقننه پرداخت و اظهار داشت: ما از ساعت 8 صبح جلسه غیرعلنی داشتیم و در این جلسه مرکز پژوهش‌ها گزارشی از اقدامات اقتصادی و نیز مسائل روز کشور ارائه کرد.

وی همچنین از اقدامات مرکز پژوهش‌ها به دلیل گردآوری گزارش وضعیت اقتصادی کشور در سال 95 قدردانی کرد.

رئیس مجلس تصریح کرد: همچنین در جلسه غیرعلنی صبح امروز مجلس از کتاب مرکز پژوهش‌ها در حوزه اقتصادی نیز رونمایی شد.
دوشنبه ٤ ارديبهشت ١٣٩٦
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099