صفحه اصلی > تمام اخبار > آرشيو اخبار 
اخبار > طبق گزارش مرکز پژوهش ها رشد اقتصادی 8/9 درصد است


نسخه چاپي  ارسال به دوست

طبق گزارش مرکز پژوهش ها رشد اقتصادی 8/9 درصد است
    رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه در عرصه بیکاری همچنان با مشکلات بسیاری مواجه هستیم، گفت: طبق گزارش مرکز پژوهش ها رشد اقتصادی 8/9 درصد است.

   

دكتر كاظم جلالي درباره عملکرد چهارساله دولت یازدهم به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: گزارشی که امروز توسط مرکز پژوهش‌های مجلس در حوزه اقتصاد تهیه شده، نشان می دهد در این بخش اتفاقات خوبی رخ داده است.

دكتر جلالی ادامه داد: اقتصاد ایران را در دو بخش می توان تحلیل کرد. یکی در مقایسه با محیط بیرونی و اقتصاد جهانی و دیگری در بخش عملکردهای داخلی. در رابطه با اقتصاد جهانی باید گفت، ما با رشد اقتصادی چندانی مواجه نیستیم. به صورتی که در سال 2016 رشد اقتصادی در سطح جهان 7/2 بوده و پیش بینی می شود، این رقم در سال 2017 به 1/3 برسد.

او افزود: براساس گزارش بانک جهانی دلیل عدم رشد بالا تضعیف تجارت جهانی، کاهش سطح سرمایه گذاری و افزایش نااطمینانی‌های سیاسی است.

دكتر جلالی ادامه داد: در موضوع رشد اقتصادی بحث شرکا مهم است. در این زمینه چین یکی از شرکای اقتصادی ایران محسوب می شود و این کشور در حالی که همواره رشد اقتصادی دو رقمی داشته اخیرا رشدش کاهش پیدا کرده است و این موضوع بر اقتصاد ایران هم تاثیر می گذارد. در همین راستا برخی کشورهای منطقه که شریک اقتصادی ما هستند نیز از رشد بالایی برخوردار نبودند.

او با اشاره به قیمت نفت گفت: بحث قیمت نفت نیز یکی از موضوعات قابل توجه بوده و برآورد قیمت آن حدود 50 دلار است. قطعا این موضوع می تواند تاثیرگذار باشد و در کنار تحریم قابل تامل است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت: وضعیت رشد اقتصادی کشور بر اساس ارزیابی مرکز پژوهش های مجلس 8/9 درصد است بنابراین ما در بخش های مختلف شاهد رشد هستیم. این آمار نشان می‌دهد وضعیت اقتصادی کشور در شرایط کنونی نسبت به گذشته پیشرفت محسوسی داشته است.

او اشاره به موضوع برجام و دستاورد آن بیان کرد: در رابطه با برجام هم اگرچه در عرصه بانکی گشایش چندانی به وجود نیامد اما در زمینه کشتیرانی و حمل و نقل هوایی شاهد تغییرات قابل توجهی هستیم. به گونه ای که ما قرارداد 200 فروند هواپیما را منعقد کردیم و بخش کشتیرانی احیا شد و در بخش خودرو سازی امکان مشارکت با کشورهای معتبر بین المللی و تولید مشترک فراهم آمد.

دكتر  جلالی با بیان اینکه دولت توانست تورم را تک رقمی کند، گفت: در شصت سال گذشته تجربه تورم تک رقمی تنها در سال های 59، 64و 69 بدست آمد و این چهارمین تجربه در زمینه کنترل تورم است. البته شاهد رکود در کشور هستیم و از این منظر نیاز داریم به سمت خروج از این معضل حرکت کنیم.

او افزود: در عرصه بیکاری همچنان با مشکلات بسیاری مواجه هستیم اما امکان اشتغال در کشور وجود آمده است. در حال حاضر وضعیت کشور رو به بهبود بوده اما روند آن کند است.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس با تاکید بر اینکه باید فرهنگ سوپر منی در انتخابات کنار گذاشته شود، گفت: ما مشکلاتی در عرصه اقتصادی داریم که کسی نمی تواند، مدعی سوپر منی باشد. وقتی فردی ادعا می‌کند، همه مشکلات اقتصادی را حل می کند این نشان می دهد یا طرف نمی داند مشکلات کشور چیست یا یک تصور غلط نسبت به جایگاه ریاست جمهوری دارد. به هر صورت امروز باید یک کار تیمی انجام داد و افراد در انتخابات ریاست جمهوری باید واقع بینانه صحبت کنند.
سه شنبه ١٢ ارديبهشت ١٣٩٦
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099