صفحه اصلی > تمام اخبار > آرشيو اخبار 
اخبار > انتشار گزارش‌های مرکز پژوهش‌ها علیه کاندیدایی در ایام انتخابات سخنی ناصواب است


نسخه چاپي  ارسال به دوست

انتشار گزارش‌های مرکز پژوهش‌ها علیه کاندیدایی در ایام انتخابات سخنی ناصواب است
    رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر این‌که کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران باید بزرگترین دغدغه همه ما باشد، نسبت به صحبت‌های رییسی در دانشگاه شهید بهشتی درباره انتشار گزارش‌های مرکز علیه او در ایام انتخابات واکنش نشان داد و گفت: این سخن ناصوابی است کما این‌که اگر ما اشتباه کرده باشیم حاضر به عذرخواهی هستیم.

   

دکتر کاظم جلالی در هفتمین همایش نقش پژوهش در فرآیند قانون‌گذاری، گفت: در آستانه دهه پنجم انقلاب و برقراری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستیم که باید بزرگترین دغدغه همه ما کارآمدی نظام جمهوری اسلامی باشد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که باید ارکان قوای سه‌گانه و مسئولان آسیب‌شناسی نسبت به خود داشته باشند، اظهار کرد: باید بتوانیم ضعف‌ها را کاهش داده و تمامی تلاش را برای کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم. قطعا ما هم به عنوان نماینده بعد از گذشت ۱۰ دوره از مجلس شورای اسلامی باید این کار را انجام دهیم و فکر کنیم که مرکز پژوهش‌ها و مجموعه مجلس چه وظیفه سنگینی دارند.

دکتر جلالی استفاده از ظرفیت‌های اطلاعات پژوهشی به خصوص در مجلس شورای اسلامی را ضروری دانست و ادامه داد: در بسیاری از کشورهای دنیا احزاب تلاش می‌کنند خلاءهای پژوهشی را پر کنند، اما در ایران علی‌رغم این‌که در قانون اساسی اصل تحسب وجود دارد اما دارای احزاب سیاسی قدرتمند نیستیم. عمدتا احزاب در زمان انتخابات شکل گرفته و بعد از آن فعالیت آنچنانی ندارند البته قرار نیست در اینجا آسیب‌شناسی تحزب کنیم که نکات زیادی دارد.

وی افزود: در چنین شرایطی ناچار به بهره‌مندی از مراکز پژوهشی و دانشگاهی هستیم. برای انجام وظایف مجلس شورای اسلامی به اطلاعات پژوهشی به موقع و دقیق نیاز داریم، چون وظیفه نمایندگان قانون‌گذاری و نظارت است کما این‌که اکنون وظیفه سوم دیگری یعنی دیپلماسی پارلمانی هم اضافه شده است. لذا باید در کنار بالابردن ارتقاء کارآمدی قوه مقننه در جهت مقاوم‌سازی اقتصادی و امنیتی کشور در برابر تهدیدها تلاش کرد. باید یکسری اقدامات کلی و یکسری اقدامات متناسب با شرایط جدید انجام داد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در توضیح این اقدامات، اظهار کرد: نکته اول توجه به حوزه جامع‌شناختی قوانین است مثلا اخیرا مجلس شورای اسلامی قانون منع به کارگیری بازنشستگان را تصویب کرد که این قانون سرمایه اجتماعی برای نظام قانون‌گذاری به وجود آورد. یکی از نقاط قوت آن بدون استثنا بودن از اجرای قانون است. البته طبق تاکیدات رهبری و با دستور رییس مجلس شورای اسلامی کارگروهی در مرکز پژوهش‌ها شکل گرفته است تا این دغدغه رهبری برای استفاده از افراد بی‌بدیل رفع شود اگر افرادی هم هستند که مثلا سن ۴۸ و ۵۰ سال را دارند و به سن بازنشستگی رسیده و توان کار دارند و بازنشسته شده‌اند چه‌طور می‌توان از آنها استفاده کرد.

به گفته دکتر جلالی، قوانینی که بتواند در جهت بهبود وضعیت معیشتی، رفاه و رونق کسب‌وکار باشد می‌تواند از ظهور و بروز خوبی در جامعه برخوردار شود.

وی توجه قوا به قانون‌گذاری را از دیگر اقدامات خواند و افزود: نباید تصور شود که یک قانون برای همیشه دائمی خواهد بود. این روند مطلوب نیست. از طرف دیگر ما هر ساله با قانون بودجه‌ریزی در کشور مواجهیم که در ماه‌هایی دغدغه شده و به فراموشی سپرده می‌شود باید نظام بودجه‌ریزی هم سامان یابد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی توجه به اولویت‌های کشور را از دیگر اقدامات لازم در شرایط فعلی خواند و توضیح داد: ما در دو دوره نهم و دهم مجلس شورای اسلامی اولویت‌های کشور را مشخص کردیم این‌که در چه حوزه‌هایی نیاز به قانون‌گذاری است و چگونه باید رفتار شود. البته با شرایط جدید اولویت‌ها متفاوت شده، ما در معرض تهدید و تهاجم اقتصادی هستیم لذا باید متناسب با آن اولویت‌ها را تعیین کرد.

دکتر جلالی با بیان این‌که باید کرسی رشته‌های مربوط به پارلمان در دانشگاه‌ها ایجاد شود، گفت: ما تلاش کردیم که از کارهای پژوهشی دانشگاه‌ها و دانشجویان استفاده کنیم. البته موفقیت اندک و نسبی داشتیم که باید افزایش پیدا کند.

وی با تاکید بر این‌که در حوزه‌های مربوط به پژوهش بی‌طرفی را لحاظ می‌کنیم، اظهار کرد: همه ما کفش‌های سیاسی خود را جلوی مرکز پژوهش‌ درآورده و بدون نگاه جناحی و سیاسی کار پژوهشی می‌کنیم. ما خدمت‌گذار همه نمایندگان و ارکان کشور هستیم.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اخیرا کسی در مناظره در دانشگاه گفته زمانی که کاندیدای ریاست جمهوری بوده هر روز در مرکز پژوهش‌ها علیه او جزوه چاپ می‌شده است که این سخن ناصوابی است. اگر ما این کار را کردیم با تاریخ انتشار و موضوع رسانه‌ای کنیم قطعا اگر اشتباهی صورت گرفته باشد عذرخواهی می‌کنیم البته که این‌طور نبوده است.

وی افزود: زمان انتخابات ریاست جمهوری خودم نامه‌ای به بزرگواران در بحث یارانه نوشتم همان زمان گزارشی به عنوان پول‌پاشی منتشر شد که مدت‌ها قبل تهیه شده بود بنده در آخرین لحاظ آن گزارش را مطالعه کردم. این بدان معناست که من و آقای لاریجانی در جریان نبودیم، لذا چنین حرف‌هایی با توجه به کارنامه مرکز پژوهش‌ها درست نیست. ما تمامی تلاش‌مان بر آن است که از مرکز پژوهش‌ها استفاده جناحی و سیاسی نشود و در خدمت حاکمیت باشد.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی افزود: تمامی تلاش بر آن است که مطالب مرکز پژوهش‌ها روشن، قابل اطمینان، به موقع و مرتبط باشد.

دکتر جلالی در پایان گفت: این مرکز دو کار جدید را در دستور کار دارد اولین کار آن است که گزارش‌های مرکز به عنوان سابقه بماند و کار تکراری صورت نگیرد لذا به دنبال راه‌اندازی بانک گزارش‌های مرکز پژوهش‌ها هستیم. کار دوم تهیه بانک گزارش‌های مراکز پژوهشی پارلمانی جهان است نمونه آن مربوط به پارلمان کانادا است که شامل حدود ۸۰۰ عنوان گزارش که بعد از دهه ۸۰ میلادی منتشر شده را از بین ۸۰۰۰ گزارش کارشناسی شده انتخاب کرده‌ایم.

انتهای پیام
 
دوشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٧
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099