عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار ايران 
اخبار > پژوهش زیربنای پیشرفت پایدار کشور است


نسخه چاپي  ارسال به دوست

پژوهش زیربنای پیشرفت پایدار کشور است
    رئیس مرکز پژوهش های مجلس با بيان اينكه پژوهش رفاه مردم را افزایش می‌دهد، گفت: پژوهش کمک کننده سیاستگذاری و زیربنای توسعه و پیشرفت پایدار اقتصاد نظام جمهوری اسلامی ایران است.

   

دكتر كاظم جلالي در آيين تجليل از فرهنگيان و دانش‌آموزان پژوهشگر استان سمنان كه امروز (شنبه 1 دي ماه) به مناسبت هفته ملي پژوهش و فناوري در سالن فجر سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان سمنان برگزار شد با بيان اينكه پژوهش نقشی حیاتی در توسعه اقتصادی و اجتماعی جوامع دارد، گفت: پژوهش زیربنای اصلی پیشرفت پایدار اقتصادی محسوب می شود و به سیاستگذاری دقیق کمک می کند.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس با بيان اينكه پژوهش رفاه مردم را افزایش می‌دهد، خاطرنشان كرد: كار پژوهشي در کشورهای در حال توسعه ظرفيت‌سازي می‌کند و از همه مهمتر، همکاری‌‍های بین‌المللی بین کشورها را تقویت می‌کند.

وي با تاكيد براينكه پیشرفت‌های اقتصادی در دنیای امروز مبتنی بر فناوری‌های نوین است، تصريح كرد: امروزه با فناوری‌‌های نوین، نقش منابع طبیعی و خام فروشی برای درآمدزائی کشورها روز به روز کمرنگ-تر می‌شود.

دكتر جلالي فروش نفت خام در قرن حاضر را به منزله صادرات ارزان سرمایه ملی دانست و تاكيد كرد: توجه به پژوهش و علوم دانش بنیان عامل مانع خروج سرمایه ملی است.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس با بيان اينكه فناوری و نوآوری ثمره پژوهش‌های گسترده علمی هستند، يادآور شد: در دنیای امروز، کشورهایی که استقلال ملی و توسعه پایدار جامعه را هدف قرار داده اند، در برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و سیاست‌های کلان خود، به تامین منابع مالی برای پژوهش توجه ویژه ای دارند و پیوسته بر بودجه‌های تحقیقاتی خود می افزایند.

وي درخصوص اقدامات صورت گرفته در بخش تحقيق و توسعه برخي كشورها، يادآور شد: طبق آخرین آمارها میانگین سهم تحقیق و توسعه از تولید ناخالص داخلی در کشورهای دنیا، 2/2 درصد است. کره جنوبی بیش از 4 درصد، ژاپن، فنلاند و سوئد بیش از سه درصد و کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور متوسط بیش از 2/5 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف تحقیق و توسعه می‌کنند. در حالی که در کشور ما تنها حدود 0/5 درصد از تولید ناخالص داخلی صرف تحقیق  توسعه می‌شود.

وي ادامه داد: علاوه بر بودجه پژوهشی، سرمایه انسانی نیز یکی از ارکان اصلی اقتصاد دانش بنیان است. سرمايه‌ انساني عبارت است از مهارت و دانش مردمي كه در يك جامعه زندگي مي‌كنند و نقش مركزي در توسعه آن جامعه و اقتصاد به عنوان جامعه و اقتصاد دانش‌بنيان دارد.

دكتر جلالي تتاكيد كرد: ذخيره سرمايه انساني در سطح مهارت‌ها، قابليت‌ها و دانش اعضاي جامعه تبلور پيدا مي‌كند و اين ذخيره در طول زمان از طريق سرمايه‌گذاري بر روي آموزش حاصل مي‌شود.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات،‌اسلامشهر و پرديس در مجلس يکي از الزامات تحقق اقتصاد دانش‌بنيان، آموزش و پرورش و حضور افراد متخصص و تحصيل کرده براي خلق، تسهيم، توزيع و کاربرد دانش به صورت اثربخش دانست و گفت: اقتصادهاي دانش‌بنيان در قرن بيستم به مجموعه‌اي از شايستگي‌هاي جديد نظير مهارت‌ فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهارت‌هاي حل مسئله، مهارت‌هاي تحليلي، يادگيري و کار به‌صورت گروهي و ارتباطات مؤثر نياز دارند و دستيابي به اين شايستگي‌ها خود مستلزم یک نظام آموزشي منعطف است که در آن آموزش‌هاي ابتدايي، پايه و اساس يادگيري را فراهم آورد و در دوره‌هاي بالاتر مهارت‌هاي کليدي، خلاقيت و تفکر انتقادي را به دانش آموزان بياموزد.

وي تاكيد كرد: بازمهندسي آموزش‌ها بر اساس فناوري اطلاعات و ارتباطات و ديجيتالي شدن امور و استقرار نظام يادگيري مستمر در طول زندگي افراد نيز از ديگر ابعاد مهمي است که در يک نظام آموزشي اثربخش بايد مدنظر قرار گيرد.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تاكيد براينكه  ميان آموزش و پژوهش همواره پيوندي استوار و دوسويه برقرار بوده است،‌تصريح كرد: بهبود، ارتقا يا توسعه آموزش و پرورش در همه ساحت‌هايش نيازمند فعاليت هاي پژوهشي و تحقيقاتي است، ضمن آنكه تنظيم سياست ها و برنامه ها، تدوين قوانين و تعيين اصول، اهداف و خط مشي هاي آموزشي همگي به پشتوانه مطالعه و تحقيق و پژوهش مي‌توان ثمرده و نتيجه‌بخش باشد.

وي توضيح داد: پژوهش نه تنها پشتوانه اسناد و برنامه‌هاي بالادستي وزارت آموزش و پرورش است بلكه اين اسناد خود نيز برآنند كه سهم مهمي از پيشبرد اهداف نظام آموزشي كشور بر دوش امر پژوهش است.

دكتر جلالي تاكيد كرد: يكي از اسناد بالادستي وزارت آموزش و پرورش كه به اين مهم، بسيار توجه نشان داده و بابي مفصل را به آن اختصاص داده، سند تحول بنيادين آموزش و پرورش است.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس در خصوص « سند تحول بنيادين و جايگاه پژوهش»، يادآور شد: سند تحول بنيادين آموزش و پرورش به مثابه ميثاق نظام آموزش و پرورش، نقش و جايگاه بسيار مهمي را به امر پژوهش اختصاص داده و آن را يكي از شش زيرنظام اصلي خود با عنوان زيرنظام پژوهش و ارزشيابي نظام تعليم و تربيت رسمي عمومي قرار داده است.

وي در تشريح « سند تحول بنيادين و جايگاه پژوهش » با اشاره به هدف عملياتي شماره 23 آن با عنوان "توسعه ظرفيت پژوهش و نوآوري، نظريه پردازي و مستندسازي تجربيات تربيتي بومي براي تقويت و توسعه پژوهش در نظام آموزش و پرورش" يادآور شد: در اين بخش از سند راهكارهايي همچون تدوين نظام جامع حمايت از پژوهشگران حوزه آموزش و پرورش، حمايت مادي و معنوي از طرح هاي موفق و نوآوري هاي تربيتي بومي، مستند سازي و انتشار يافته هاي پژوهشي در داخل و خارج از كشور، ايجاد بانك اطلاعاتي فعال و كارآمد، حمايت از كرسي هاي نظريه پردازي در علوم تربيتي و روش هاي تعليم و تربيت، فراهم آوردن زمينه هاي كاربست يافته هاي جديد و نوآوري در مدارس  و نظام تعليم و تربيت رسمي عمومي، براي تعالي نقش پژوهش ارائه شده است.

دكتر جلالي خاطرنشان كرد: اگرچه سند تحول بر نقش و جايگاه پژوهش در آموزش و پرورش بسيار تاكيد داشته است اما در اين باره تاملاتي وجود دارد كه بايد بسيار به آنها توجه كرد و كنشگران اين حوزه به اين ملاحظات دقت بسيار داشته باشند.

وي ادامه داد: بر اساس سند تحول بنيادين و ديگر اسناد و قوانين بالادستي وزارت آموزش و پرورش، پژوهش في نفسه براي وزارت آموزش و پرورش هدف به شمار نمي رود بلكه پژوهش، تحقيق و نوآوري بايد در خدمت دو جريان آموزش و پرورش باشد، تا بتوان به مدد پژوهش، اهداف تربيتي و آموزشي نظام آموزش و پرورش را محقق ساخت، به بيان ديگر پژوهش بايد تسهيل‌گر فرايند آموزش و تربيت باشد.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس يادآور شد: همانگونه كه در راهكار 1-23 سند تحول آمده، وزارت آموزش و پرورش براي تقويت جريان پژوهش و گسترش فرهنگ و تفكر پژوهشي در بين مديران و مربيان، بيش از آنكه به سمت نهادسازي حركت كند بايد از ظرفيت هاي موجود خود استفاده كند، نهادسازي امري است كه گاهي نه تنها سبب تحول در جريان عادي امور نمي‌شود بلكه آن را نيز به حالت تعليق در مي‌آورد.

وي توضيح داد: سند تحول  به درستي تدوين نظام جامع در حوزه پژوهش آموزش و پرورش را به مثابه يك راهكار ارايه داده است، اين راهكار در پاسخ به اين مساله است كه امروزه در حوزه‌هاي پژوهشي با نوعي تشتت مواجه هستيم، در وزارت آموزش و پرورش هر يك از نهادها و سازمان‌هاي تابعه اين وزارتخانه اعتبارات و ساختارهاي پژوهشي ويژه خود را دارند، بي‌آنكه پيوندي ميان آنها باشد. از همين‌رو گاهي مشاهده مي‌شود كه برخي موضوعات موازي و همپوشان در چند نهاد مختلف مورد پژوهش قرار گرفته‌اند.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس تصريح كرد: در وزارت آموزش و پرورش سازماني با عنوان سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي وجود دارد كه ذيل اين سازمان پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و پژوهشكده‌هايي وجود دارد. به نظر مي‌رسد تقويت اين نهاد و متمركز شدن بر آن در جهت پاسخگويي به نيازهاي پژوهشي وزارت آموزش و پرورش امر بسيار ضروري است.

وي ادامه داد: نكته مهم ديگري كه سند تحول به درستي به اشاره كرده است، استفاده از ظرفيت هاي پژوهشي بيرون از ساختار وزارت آموزش و پرورش است. امروزه نهادها، مراكز علمي و تحقيقاتي و پژوهشي و انجمن هاي علمي بسياري بيرون از آموزش و پرورش وجود دارد كه اتفاقا بر رروي مسائل نظام آموزشي كشور متمركز شده‌اند و سعي بر ارايه راه حل هايي براي اين مسائل دارند، همه اين سازوكارهاي پژوهشي از يك‌سو انباشتي از تجربه و تخصص در حوزه آموزش و پرورش دارند و از سوي ديگر از اعتبارت و بودجه كشور هزينه مي‌كنند. بنابراين ضرورت دارد ميان اين دو حوزه ارتباطي به مراتب بيشتر ايجاد شود تا هم از اتلاف هزينه جلوگيري شود و هم اينكه راه‌حل‌هاي پژوهيده‌تري براي مسائل مبتلابه آموزش و پرورش بيابيم.

دكتر جلالي همچنين خاطرنشان كرد: سند تحول بنيادين و برنامه زيرنظام پژوهش و ارزشيابي نظام تعليم و تربيت رسمي و عمومي بر يك امر مهم توجه نشان داده‌اند و آن تقويت فرهنگ پژوهش و روحيه پرسشگري است. اين امر بسيار مهمي است كه البته تنها نبايد در اسناد بالادستي اين وزارتخانه بماند بلكه بايد در عمل نيز نظام آموزش و پرورش در پي تربيت دانش آموزاني با فرهنگ پژوهش و روحيه پرسشگري باشد. اين دو وجه شخصيتي بسيار مهم، نه فقط براي دانش آموزان بلكه براي مديران، كارشناسان و معلمان نيز بسيار ضروري است.

وي افزود: فرهنگ پژوهش و روحيه پرسشگري به اين معنا نيست كه مربي يا متربي در نظام تعليم و تربيت دست به تدوين يك اثر پژوهشي ببرد و لزوما نتيجه كار خود را در يك سازوكار پژوهشي به چاپ برساند بلكه به اين معناست كه فرد بايد در مواجه با مسائل حيات فردي و شغلي و اجتماعي‌اش بتواند با پرسشگري، تتبع و تحقيق راه حل مناسبي بيايد.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس با بيان اينكه فرهنگ پژوهشگري و روحيه پرسشگري به معناي توانايي حل مساله است، گفت: فرهنگ پژوهشگري و روحيه پرسشگري از مهمترين مهارت هايي است كه بسيار ضروري است تا دانش آموزان ما امروزه آن را كسب كنند. متاسفانه نداشتن توانايي حل مساله از عوامل زمينه ساز ابتلاي دانش آموزان به آسيب هاي اجتماعي است.

وي ظرفيت‌سازي در توليد نظريه هاي علمي و الگوهاي نظري بومي در حوزه تعليم و تربيت را از اهداف مهم برنامه زيرنظام پژوهش و ارزشيابي دانست و تصريح كرد: اين هدف بسيار مهم بوده زيرا امروزه انديشمندان حوزه تعليم و تربيت به اين نتيجه رسيده‌اند كه نمي‌توان براي متربيان در كشورهاي مختلف، يك نسخه آموزشي و تربيتي واحدي نوشت چرا كه همه اينها در فرهنگ‌ها و بافت‌هاي مختلفي زيست مي‌كنند.

دكتر جلالي يادآور شد: بنابراين بوميسازي الگوهاي تربيتي از وظايف مهم نظام تعليم و تربيت كشورمان است كه البته اين امر مهم نيازمند تحقيق و پژوهش بسيار در جهت شناخت فرهنگ و بافت كشورمان است.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس يادآور شد: تا همين اواخر شناخت مسائل مبتلابه كنوني نظام آموزش و پرورش و تلاش در جهت يافتن راه حل هايي براي آنها از اهميت بسيار بالايي برخوردار بوده است، اما امروز با توجه شتاب تحولات زندگي اجتماعي و پديدآمدن مسائل نو، وضعيت متفاوت از گذشته شده است. بنابراين نظام آموزش و پرورش بايد از سطح شناخت مسائل جاري نيز فراتر رود و با رصد مستمر تحولات كشور، سنجش دروندادها و بروندادهاي نظام تعليم و تربيت و عملكرد آن، پيگيري دستاوردها و چالش هاي نظام هاي تعليم و تربيت در سراسر جهان سعي بر آن دارد تا چالش هاي آينده نظام آموزش و پرورش را از همين حالا شناسايي كند و به پشتوانه پژوهشگران حوزه تعليم و تربيت راه حل هايي براي آنها ارايه دهد.

وي ادامه داد: براي نمونه رصد تحولات جمعيتي از ضروريات نظام آمورزش و پرورش است، ما بايد بدانيم در 6 سال آينده چه تعداد ورودي مقطع ابتدايي خواهيم داشت؟ براي تربيت و آموزش آنها به چه تعداد نيروي انساني نياز خواهيم داشت؟ يا اينكه تا 10 سال آينده چه تعداد نيروي انساني از وزارت آموزش و پرورش خارج خواهند شد؟ همين چالشي كه امروزه وزارت آموزش و پرورش در خصوص تامين منابع انساني مورد نياز و حجم بالاي بازنشستگي نيروي انساني با آنها مواجه است ناشي از آن است كه ما از ظرفيت پژوهشي براي رصد تحولات نيروي انساني اين وزارتخانه بهره نبرديم.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس در پايان خاطرنشان كرد: البته شوراي عالي آموزش و پرورش در زيرنظام پژوهش و ارزشيابي به اين امر پرداخته و پيش بيني چالشها، مسائل و بحران هاي پيش روي نظام آموزش و پرورش كشور را از وظايف اين زيرنظام قرار داده است، كه اميدواريم وزارت آموزش و پرورش در عمل نيز بتواند اين مهم را اجرايي كند.

شايان ذكر است 25 تا 30 آذر هفته پژوهش نامگذاری شده است.

در آئین تجلیل از فرهنگیان و دانش آموزان پژوهشگر استان سمنان از سه پژوهشگر برتر استان، سه پژوهشگر برتر در بیست و یکمین برنامه معلم پژوهنده و پنج دانش آموز پژوهشگر برتر تقدیر شد.
انتهای پیام /
شنبه ١ دی ١٣٩٧
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099