صفحه اصلی > آرشیو روز نوشته ها  
اخبار > از پنجشنبه هیجدهم تا شنبه بیست و هفتم آذرماه


نسخه چاپي  ارسال به دوست

از پنجشنبه هیجدهم تا شنبه بیست و هفتم آذرماه
    از پنجشنبه هیجدهم تا شنبه بیست و هفتم آذرماه

   

از روز پنجشنبه هیجدهم آذرماه مصادف با روز دوم ماه محرم تا شنبه بیست و هفتم آذرماه یعنی همزمان با دوازدهم محرم به مدت ده روز در شاهرود بودم.

1/ پنجشنبه هیجدهم آذرماه، با هواپیما به شاهرود رفتم و به مناسبت روز جهانی هواپیمایی در مراسمی که به همین مناسبت در فرودگاه شاهرود برگزار شده بود، شرکت و سخنرانی کردم. پس از آن با فرماندار محترممان جلسه ای را در خصوص مسائل شهرستان داشتیم و عصر هنگام نیز در گلزار شهداء، به زیارت شهیدان همیشه جاوید نائل آمدم. شبهنگام در جمع نمازگزاران مسجد الرسول حضور یافتم. در آنجا پس از نماز مغرب و عشاء برنامه جالبی را دیدم و آن انکه نمازگزاران در قرائت یک صفحه از قرآن کریم، ابتدا ترجمه و تفسیر مختصری را از امام جماعت متواضع و بزرگوار آن مسجد، حضرت حجه الاسلام و المسلمین، جناب آقای حسین پور می شنوند که برایم بسیار جالب بود. سپس در تکیه بازار، در مراسم ختم مادر برادر بزرگوارم جناب آقای محمدرضا جلالی حضور یافتم. پس از آن در جمع عزاداران حسینی در امامزاده محمد بسطام شرکت کردم. سخنان امام جمعه عزیزمان حضرت حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای ترابی بسیار جذاب و قابل استفاده و عزاداری نیز شورانگیز بود.

سپس در جمع مردم شریف روستای گرجی حضور یافتم. روستای گرجی به ظاهر کوچک اما جمعیت عزاداران بسیار گسترده بود. در آخر شب نیز جلسه ای را با امام جمعه محترم و فرماندار عزیزمان در خصوص مسائل شهرستان داشتیم.

2/ روز جمعه نوزدهم آذرماه، صبح هنگام ملاقات مردمی داشتم و جهت شرکت در نماز جمعه به شهر مجن رفتم و  درجمع پر معنویت مردم گرانسنگ شهر مجن حضور یافتم و دقایقی نیز در بین الصلاتین با آنان سخن گفتم. عصر هنگام نیز در مراسم رونمایی از ضریح امام زاده ابراهیم مجن حضور یافتم. خداوند خیرین عزیز مجن خصوصاً جناب آقای مهدوی و همسر مکرمه ایشان را حفظ فرمایاد که بانی اینکار ارزشمند هستند. شب هنگام نیز در جمع عزاداران روستاهای رویان و جعفرآباد حضور یافتم.

3/ روز شنبه بیستم آذرماه صبح هنگام در جمع دانش آموزان دبیرستان پسرانه شاهد حضور یافتم. حقیقتاً آثار زنده و فعال و پر نشاط بودن را از چهره دبیرستان می توان درک کرد.

در جلسه با دانش آموزان پس از قرآن و مداحی، اینجانب سخن گفته و به پرسش های دقیق و خوب آنان پاسخ دادم. پس از آن به اتفاق ریاست محترم آموزش و پرورش شاهرود به مجموعه آموزشی الزهرا رفتیم و از این مجموعه بازدید کردیم. انصافاً زیبا و با امکانات خوب ساخته شده است. این مجموعه دخترانه است.

سپس به اداره آموزش و پرورش رفتیم و از همه بخش ها بازدید کرده و با کارکنان زحمتکش آن دیدار داشتیم. آنگاه به روستای راهنجال رفتیم. اهالی محترم این روستا تاکنون در روز یازدهم محرم مراسم بزرگ خود را برگزار می کردند که امسال آنرا به روز پنجم منتقل کرده اند. پس از آن در مراسم پر شکوه و عظیم و پر معنویت «یاعباسی» در شاهرود افتخار حضور داشتیم. نماز مغرب و عشاء ا در مسجد شهرک امام حضور یافتم و از منبر عالمانه حضرت حجه الاسلام و المسلمین جناب اقای محمدی بهره بردم. ایشان در شبکه معارف رادیو و تلویزیون سخن می گویند و انصافاً مطلع، عالم و خوش بیان هستند. پس از آن در جمع عزاداران مسجد حضرت ابوالفضل (علیه السلام) باعزاداران شرکت کردم که سخنران آن، جناب آقای محمدی عزیز بودند. آنگاه به حسینیه حضرت ابوالفضل در جمع شاهکوهیهای بزرگوار حاضر شدم و سپس به حسینیه استربندیهای مقیم شاهرود رفتم.

4/ روز یکشنبه بیست و یکم آذرماه صبح هنگام به اداره ثبت احوال شاهرود رفتم و با رئیس و کارکنان محترم آن دیدار کردم و از بایگانی اداره بازدید کردم. اسناد بسیار تاریخی و ذیقیمتی است. اسناد بایگانی شده حضرت آیت الله طاهری حضرت حجه الاسلام والمسلمین حسینی شاهرود امام جمعه و نماینده سابقمان را ملاحظه کردم و به روحشان درود فرستادم. سپس در محل دفتر ملاقات مردمی داشتم. ظهر هنگام در جمع عزاداران روستای قلعه حاجی حضور یافتم و دقایقی سخن گفتم. آنگاه از پروژه مصلای بزرگ شاهرود بازدید کردم. انصافاً کار بزرگ و قابل افتخاری انجام شده است. پس از آن در محل دفتر ابتدا جلسه ای جهت تیم بسکتبال داشتم و سپس شورای محترم شهر بسطام و شهردار زحمتکش آن شهر آمدند و جلسه ای در خصوص مسائل مختلف شهر بسطام داشتیم. پس از نماز مغرب و عشاء نیز جلسه ای در خصوص دانشگاه پیام نور برگزار شد و سپس در یادواره شهدای روستای علی آباد افتخار حضور یافتم وآنگاه به روستای چارطاق رفته و در جمع عزادارن شرکت کردم و سپس به اتفاق امام جمعه محترم و عزاداران به روستای پرو رفتیم.

5/ روز دوشنبه بیست و دوم آذرماه از صبح تا ظهر در محل دفتر ملاقات مردمی داشتم. ظهر هنگام در جمع نمازگزاران مسجد قرآن حضور یافتم و سپس در جمع عزاداران حسینی در نیروی انتظامی شرکت کردم. سپس به روستای فرح آباد و پس از آن امیرآباد و نهایتاً یونس آباد رفتم. شب هنگام نیز در جمع نمازگزاران مسجد مصلی، سپس در عصمتیه و پس از آن در زینبیه و بعد از آن در مسجد غربا حضور یافتم. سپس به سمت شهر مجن عزیمت کرده و در جمع عزاداران در حسینیه پائین شرکت کرده و نهایتاً به پایگاه بسیج رفته و در هیأت عزاداری بسیار پر معنویت و با صفای آنان توفیق حضور یافتم.

6/ روز سه شنبه بیست و سوم آذرماه صبح زود به اتفاق فرماندار عزیز و جمعی از مسئولین به سمت منطقه پل ابریشم حرکت کردیم. جاده این منطقه از شریف آباد در حال ساخت است و انشاء الله در آینده نزدیک مردم محروم این منطقه از نعمت جاده آسفالته بهره مند خواهند شد. از روستاهای محمدآباد، حسین آباد، چاه شیرین و چاه فرش بازدید کردیم. با شوراها جلسه مفصلی داشتیم. خوشبختانه آخرین روستای ما در آن منطقه که دارای جاده بسیار نامناسبی بود، از جاده آسفالته بسیار خوبی برخوردار شد و با بکار افتادن یک دستگاه آب شیرین کن دارای آب مناسبی نیز شدند. پس از آن از مسیر خاکی به روستای خانه گلی رفتیم. دیگر این روستا هیچ ساکنی ندارد. بیاد دارم چند سال پیش به این روستا رفتم و شب هنگام بود. در منزلی مستقر شدم و مردم این روستا به آن منزل آمدند. دیدم چشمهایشان شدیداً از کمبود نور ضعیف شده لذا با مسئولین امر در کشور درمیان گذاشتم و در مدت کوتاهی برق به آن روستای زیر بیست خانوار رسید اما پس از آن با سرعت برق روستا را ترک کردند.

پس از آن به روستای مسیح آباد و کلاته عبدل رفتیم. این دو روستا از محرومترین روستاهای ماست. سپس به روستاهای فیروز آباد پائین، فیروز آباد بالا، کلاته سادات، استربند و فرومد رفتیم و با مردم عزیزمان ملاقات داشتیم. خوشبختانه مبلغ سیصد میلیون تومان برای آب فرومد و اصلاح شبکه اعتبار تخصیص یافته و جاده فرومد به شفیع آباد نیز در دست احداث است و تا حدودی رضایت نسبی در مردم به وجود آمده است. ان شاء الله موضوع گاز رسانی به این منطقه نیز باید تسریع شود. در مسیر بازگشت به روستای عباس آباد رفتیم و با مردم ملاقات کردیم. در پایان نیز به روستای کلاته فرهنگ رفتیم. در این روستا همه مردم فامیل نزدیک هستند. در منزلی جمع شدیم و به سخنان آنان گوش فرا دادیم. حدود نیمه شب بود که به شاهرود بازگشتیم.

7/ روز چهارشنبه بیست و چهارم آذرماه مصادف با روز تاسوعای حسینی، نخست در جمع عزاداران حسینی در شاهرود حضور یافتم. آنگاه به روستای شهیدان میقان رفتم و در جمع بسیار با صفا و شکوهمند مردم در ظهر تاسوعای حسینی حضور یافتم. پیامک هایی مبنی بر انفجار در شهر چابهار ، خبر از شهادت و زخمی شدن عزاداران حسینی داد و بسیار دردآور بود. سپس در شهر بسطام و درجمع عزادارن حضور یافتم. عصر تاسوعا در تکیه بازار در مراسم معنوی شمع و چراغ شرکت کردم و پس از نماز به اتفاق فرماندار عزیزمان به سمت میامی و روستاها عزیمت کردیم. ابتدا در جمع عزاداران حسینی در روستای حسین آباد میامی سپس هونستان، کوهان و بکران حاضر شدیم و در ضمن مشکلات مردم را نیز شنیدیم و هر کدام چند کلامی نیز با مردم عزیزمان سخن گفتیم.

خوشبختان جاده ای با عنوان ترکمنستان به میامی حدود 25 کیلومتر آماده شده و از آن عبور کردیم. این همان جاده ایست که به یاد دارم در مجلس ششم با پیگیری مهندس نوروز زاده نماینده محترم وقت اسفراین و اینجانب ، یکی از جلسات بودجه را به تنش جدی تبدیل کرد. در عبور از این جاده هم خاطراتم را در پی گیری احداث این جاده مهم ترانزیتی کشور بیاد آوردم و هم خیلی شادمان شدم. به میامی بازگشتیم و در جمع عزادارن حضور یافته و چند کلامی سخن گفتیم. از اینکه برای اولین بار در این حسینیه دیدم که گرمای آن در نتیجه گاز رسانی به شهر میامی است خدا را شکر کردم و اشک شوق ریختم. انشاء الله در آینده نزدیک بیمارستان میامی نیز افتتاح شود. پس از آن به روستای ابراهیم آباد رفتیم. خوشبختانه برادر عزیزم جناب آقای رحیمی فرماندار عزیز سابقمان هم حضور داشت و مقداری گفتگو کردیم. در پایان طبق روال معمول به روستاهای سرحدات رفتیم. همه مراسم عزاداریها به پایان رسیده بود. فقط در روستای ارمیان در محل فاطمیه چند تن از خانم ها مشغول عبادت بودند که لحظاتی را با آنان گفتگو کردیم و نهایتاً به شاهرود بازگشتیم.

8/ روز پنجشنبه بیست و پنجم آذرماه به مناسبت عاشورای حسینی در برخی از هیأت های عزاداری شهر شرکت کردیم. از جمله در هیأت سادات شاهرود که خیلی با صفا بود. سپس به روستای دیزج رفتیم. سنت حسنه این روستا برگزاری نماز اول وقت در ظهر عاشورا و بعد برداشتن نخل است. انصافاً این مراسم محشری است و پر از معنویت می باشد. پس از صرف ناهار به اتفاق فرماندار محترم به سمت طرود به راه افتادیم  تا از این فرصت از روستاهای زلزله زده بازدید کنیم و پیشرفت کارها را نیز ببینیم.ابتدا به روستای بیدستان ، بعد به مهدی آباد و سطوه رفتیم. بیش از سیصد و بیست ساختمان در حال احداث است و همه سقف زده شده است. تلاش مسئولان در این منطقه ستایش برانگیز است. اگر چه مردم عزیزمان گلایه هایی نیز دارند. برای نماز مغرب و عشاء به طرود بازگشتیم و در آنجا ضمن حضور در جمع نمازگزاران چند کلامی نیز سخن گفتیم و در خصوص پتاس طرود و نزدیکی آغاز این پروژه و پیگیریهای انجام شده، به مردم گزارشی دادیم و سپس به سمت شهر راه افتادیم و به روستای مغان رفتیم. مردم عزیز از وضعیت جاده و میدان هفت تیر ناراضی بودند. در خصوص میدان هفت تیر بنده پیگیری کردم و مصوبه ساخت زیرگذر را از وزیر مسکن و شهرسازی در سفر اخیرش به سمنان گرفتم. قرار شد بودجه این زیرگذر به شکل سه سهم از ناحیه وزارت مسکن، استانداری و شهرداری شاهرود پرداخت شود. قرار بود در جمع عزاداران روستای قلعه نو خالصه شرکت کنیم ولی چون با تآخیر به روستا رسیدیم مردم در حال متفرق شدن بودند لذا بازگشتیم.

9/ روز جمعه بیست و ششم اذرماه صبح چند ملاقاتی داشتم. آنگاه به سمت شهر کلاته خیج عزیمت کرده و در جمع نمازگزاران جمعه حضور یافتم و پس از نماز نیز سخنرانی کردم. مردم با صفای کلاته خیج بسیار غیرتمند و متدینند. پس از آن به شاهرود بازگشتم و در اجتماع عظیم روز یازدهم حضور یافتم. این بزرگترین اجتماع سالانه مردم شاهرود است که نخل بر می دارند. دقایقی نیز توفیق سخن گفتن در این اجتماع داشتم. پس از این مراسم نیز ملاقاتی با برخی شهروندان عزیزمان داشتم و آنگاه در جمع نمازگزاران مسجد جامع شاهرود حضور یافتم و سپس در جمع عزاداران حسینی در مسجد غربا شکرت کردم. و آنگاه به شهر بسطام رفته و در محل امامزاده توفیق شرکت در جمع مردم عزیز آن شهر را داشتم.

10/ روز شنبه بیست و هفتم آذرماه  قرار بود امروز استاندار عزیزمان در شاهرود حضور یابند تا جلساتی را داشته باشیم اما به دلیل نزدیکی سفر ریاست محترم جمهور و لزوم تهیه مقدمات این امکان فراهم نشد لذا عمده وقت من از صبح پس از حضور در مراسم زیارت عاشورای نیروی انتظامی به ملاقات مردمی گذشت. سپس در مراسم چهلمین روز درگذشت مرحوم غروی در مسجد آقا شرکت کردم و سپس به سمت سمنان عزیمت کردم. ابتدا با استاندار محترم و معاونین ایشان و مدیر کل محترم راه و ترابری و ریاست محترم فرودگاه شاهرود جلسه ای در زمینه فرودگاه شاهرود داشتیم که تصمیم گرفته شد مبلغ یک میلیارد و پانصد هزار ریال جهت سقف کاذب و سیستم گرمایش و سرمایش تخصیص یابد و صدا و سیما نیز ساعات پرواز فرودگاه شاهرود را تبلیغ نماید و پرواز عتبات عالیات نیز از شاهرود انجام شود. مشروح گزارش این جلسه را در بخش دست نوشته خواهم نگاشت.

پس از آن موضوعاتی دیگر نیز با استاندار محترم پیگیری شد. از جمله مسائلی از شهر کلاته خیج، گاز رسانی به روستای قلعه شوکت، مصلای شاهرود، کمک به حوزه های علمیه و مساجد و ... .

حدود ساعت 30/21 از شاهرود به مست تهران عزیمت کردم و حدود ساعت 20/23به منزل رسیدم و سفر ده روزه ام به شاهرود به پایان رسید.

شنبه ٤ دی ١٣٨٩
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099