عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > آرشیو پربیننده ترین ها  
اخبار > آسیب شناسی طرح های شتاب زده


نسخه چاپي  ارسال به دوست

آسیب شناسی طرح های شتاب زده
    ...بالاخره پس از چندین سال کار در شهرستان شاهرود به این نتیجه رسیدم که افراد اگر از لحاظ مالی مرفه باشند ،به هیچ وجه راضی به زندگی در آپارتمان چه در شهرک ها و چه در نقاط بالاشهر نمی باشند ....

   

سلام و ارادت خدمت دکتر جلالی

اینجانب اعتقاد دارم که در این چند سال بودجه های سنگینی در در  دو بخش  مسکن مهرو وامهای اشتغالزایی حیف و  میل گردید که                          می توانستیم با این بودجه ها بسیاری از زیر ساختهای کشور را متحول کنیم و نتیجه بسیار بهتری بگیریم البته پروژه یارانه ها هم اگر مدیریت درستی نداشته باشد  نتایج وحشتناکی در انتظار ما خواهد بود در اینجا بصورت خیلی ساده و روان پروژ های مسکن مهر را بررسی نموده ام و مطمئن هستم پروژه های مسکن مهر فرجام خوبی نخواهد داشت .

موشکافی پروژهای مسکن مهر شاهرود و تعمیم آن به کل کشور:

اینجانب چندین سال است که درشهر شاهرود مشغول ساخت و فروش مسکن می باشم در این سالها عمده افرادی که متقاضی مسکن بودند به دو گروه تقسیم می شدند :

1-فرادی که از لحاظ مالی مشکلی نداشتند متقاضی ساختمانهای ویلایی (تک واحده ) بودند و به هیچ عنوان راضی به خرید ساختمانهای آپارتمانی نبودند .

نکته :تقریبا 25درصد افرادی که متقاضی خانه های ویلایی بودند قبلا آپارتمان نشین بودند و پس از چندین سال که در ساختمانهای آپارتمانی زندگی کرده بودند و از لحاظ مالی غنی شده بودند بدنبال تعویض ملک خود به ویلایی بودند . 

2-گروه دوم :افرادی که از لحاظ مالی ضعیف بودند و می خواستند با اندک پس انداز خود از مستا جری نجات پیدا کنند و صاحب یک خانه قیمت مناسب آپارتمانی باشند .

بالاخره پس از چندین سال کار در شهرستان شاهرود به این نتیجه رسیدم که افراد اگر از لحاظ مالی مرفه باشند ،به هیچ وجه راضی به زندگی در آپارتمان چه در شهرک ها و چه در نقاط بالاشهر نمی باشند .

البته این نکته را نیز بگویم که هر چه تعداد تراکم واحدهای آپارتمان کمتر باشد متقاضی آن بیشتر است (مثلا یک آپارتمان 3 واحدی متقاضی خرید بیشتری دارد به نسبت یک آپارتمان 20 واحدی )

نکاتی در مورد مسکن مهر شاهرود :

3-ما در شهرستان شاهرود 8000واحد مسکن مهر در دست ساخت داریم که تا کنون فقط 4000 متقاضی ثبت نام شده اند و 4000 واحدنیز بدون متقاضی نیز داریم.

نکته : از  چند ماه گذشته  به اینطرف هر ماه چندین نفر که جزء 4000نفر ثبت نامی مسکن مهر بودند با اینجانب تماس و قصد انصراف از مسکن مهر و بدنبال آپارتمان های کم حجم تر (مثلا 2 واحده یا 3 واحده ) بودند و اظهار می داشتند که نمی توانند زندگی در بلوهای 20 واحدی را تحمل کنند و به هر طریق می خواهند از مسکن مهر انصراف دهند .

با توجه به حجم عظیم سرمایه گذاری دولت در مسکن مهر در 2 سال گذشته اشتغال عظیمی  (ناپایدار و موقت ) در این زمینه ایجاد گردیده ( حداقل 15 درصد از این اشتغال برای کارگران افغانی بوده ) و در صورتیکه در یک حالت خوشبینانه تمام  پروژ های مسکن مهر به اتمام برسد یا در یک نگاه بدبینانه پروژ ه ها نیمه تمام رها شود  موجی از بیکاری سراسر شهر های ایران  را فرا می گیرد .

4- در شهر ستان شاهرود فرض کنیم هیچ کدام از افراد متقاضی 4000واحد ثبت نامی انصراف نمی دهند ولی 4000 واحد صنعتی ساز در پشت دانشگاه صنعتی متقاضی خرید ندارد .

به هر واحد 20میلیون تومان  وام قرض الحسنه تعلق می گیرد و تقریبا هر واحد علاوه بروام ذکر شده حداقل  10 میلیون  تومان دیگر هزینه دارد که برای 4000 واحد می شود (120 میلیارد تومان ) !!!

2نکته  در مورد  کیفیت ساخت مسکن مهر:

1-شرکتهایی که طرف قرارد اد با ادارات هستند وبرای کارمندان ادارات مشغول ساخت مسکن مهر می باشند که این شرکتها در سا خت ،از مصالح با کیفیت مناسب استفاده کرده اند و سلیقه خوبی هم به    خرج داده اند .

2- شرکتهایی که به طور عمده  برای عموم مشغول به کار هستند که این شرکتها به هر طریق توانسته اند از اجناس نامرغوب استفاده کرده اند و به دلیل حجم بالای کار وفله ای انجام شدن آن و همچنین قراردادهای چند دست چرخیده تا به پیمانکار واقعی رسیده (پیمانکاری که تجربه کاری و کیفیت کاری کمی دارد اما کار را ارزان تحویل می دهد ) .نمونه اینکار چند اسکلت ساختمانهای صنعتی ساز بود که در ماه گذشته هنگام وزش طوفان فروریخت و بدستور استاندار شبانه آنهارا جمع آوری کردند که آبروی مسکن مهر حفظ شود اما جان افرادی که در این ساختمانها قرار است زندگی کنند برای آنها مهم نیست .

نمونه دیگر از کیفیت کار را می توانید در ساختمانهایی که بلوار علامه مجلسی در چهار راه شهرک بهشتی ساخته شد ه را ببینید ساختمانهایی که انگار در یک روستای دور افتاده ساخته شده و کف اتاقهای آن بجای سرامیک ،سیمان کشیده اند در گچکاری اصلا هزینه نگرده و در کاشی کاری از کاشی های بسیار بی کیفیتی استفاده کرده اند .واگر وارد  این واحد ها شوید فکر می کنید که یک واحد دست 2 است که 10سال از تاریخ ساخت آن گذشته .

حال با تفاسیر فوق باید بدانیم چه لزومی داشت دولت بصورت فله ای و یکجا بخواهد اینگونه مردم را صاحب مسکن نماید .مردمی که اصلا در شهرستانها ذائقه آپارتمان نشینی ندارند و هنوز سالها زمان می برد تا فرهنگ زندگی در  مجتمع های بزرگ برای ما جا بیافتد .

آیا  با این سرمایه های هنگفت ملی که در این طرحها اسراف شده و کلی انرژی مسئولین را به هدر داده بهتر نبود جور دیگری به این قضیه نگاه شود و نسخه دیگری برای این قضیه پیچیده شود . 

البته ظریفی می گفت چون فرهنگ آپارتمان نشینی در شهرستانها حاکم نیست باید در هر بلوک 20 واحده چند مامور نیروی انتظامی شبانه روز حضور داشته باشند تا مانع دعوا و درگیری وانجام کارهای غیر اخلاقی در این بلوکها گردند .

نکته دیگر اینکه در این 4000واحد اضافی درشهرستان شاهرود حداقل 120 میلیارد بودجه حیف و میل شده در صورتیکه ورزشگاه 15 هزار نفری شاهرود معطل 5 میلیارد بودجه است ویا نیروگاه شاهرود نیز تا افتتاح چندمیلیارد تومان دیگر فاصله دارد و...

در اینجا یک پیشنهاد خدمت ریاست محترم جمهور دارم مبنی براینکه بجای اینکه بخواهند شتابزده و فله ای  یک طرح را شروع و در آخر نیمه تمام رها نمایند  و یا این طرحها را باکیفیت پائین انجام دهند بهتر است آسته برن و آسته بیان که گربه شاخش نزند !

البته بنده بیشتر نگران این هستم که روزی طرح یارانه ها هم مانند آن 3 ساختمان مسکن مهر بایک طوفان کوچک ویران گردد که آنوقت کار حضرت فیل هم نیست که این مملکت را جمع کند .

لذا صحبت و اظهار نظر  در این خصوص بسیار می باشد که اگر لازم بود نکات ریزترو همچنین  راهکارهای عملی نیز برای آن ارائه خواهیم داد .

برای نماینده محترم شهرستان شاهرود آقای جلالی که همچین فضایی را برای اظهار نظر امثال اینجانب فراهم نموده اند بسیار سپاسگذارو نهایت قدردانی دارم.

سه شنبه ٧ تير ١٣٩٠
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1390/04/13 18:1
0
0
خدا کند مسکن مهر در آخر به مردم بی مهری نکند .
کاربر مهمان
1390/04/13 15:37
0
0
دولت از یک طرف قصد خصوصی سازی دارد و از طرف دیگر وارد مقوله هایی مانند مسکن می شود و مشخص است که نتیجه معکوس می دهد .
کاربر مهمان
1390/04/08 20:33
0
0
اصلا اینکه دولت خونه بسازه بده مردم غلطه دولت باید اقتصاد رو درست کنه تا مردم خودشون خونه تهیه کنند یا بسازند مسکن مهر درنهایت موفق نیست
کاربر مهمان
1390/04/08 10:24
0
0
اگردولت به جای واگذاری مسکن واگذاری زمین راانتخاب میکرد نه نیازی به این بودجه های کلان بود نه نیازی به فرهنگ سازی برای آپارتمان نشین ها،هرکس هم خونه شوباسلیقه خودش میساخت,درسته وسعت شهرهازیادمیشد امادیگه این مشکلاتونداشت
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099