عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > آرشیو مقالات  
اخبار > چشم هم چشمي در استان چرا؟


نسخه چاپي  ارسال به دوست

چشم هم چشمي در استان چرا؟
    ...در این استان همه چیز چشم و هم چشمی شده و هر کس که زورش بیشتر باشد منافع بیشتری را بسوی شهرستان خود جذب می نماید...

   

با سلام خدمت نماینده گرامی

آقای جلالی در این  استان همه چیز چشم و هم چشمی شده و هر کس که زورش بیشتر باشد منافع بیشتری  را  بسوی شهرستان خود جذب می نماید فارغ از اینکه عدالتی هم در کار است و اینکه  مناطق کمتر توسعه یافته در نظر گرفته نمی شوند و هر امتیازی که شهرستانها می گیرند مرکز استان هم باید حتما آن امتیاز را داشته باشد و این یک بی عدالتی محض است.

 مثلا امتیازمنطقه  ویژه اقتصادی دامغان که در زمان نمایند گی آقای سبحانی برای شهرستان دامغان اخذ شد و ما شاهرودیها از اینکه  این امتیاز را به شهرستان دامغان داده اند خوشحال شدیم اما بلافاصله بعد از آن اعلام شد که شهرستان سمنان نیز امتیاز یک منطقه ویژه اقتصادی را اخذ نمود (ضرب المثل پی میاد رو دنبه ) و مرکز استان مانند همه پروژ های دیگر در این مساله هم بقدری  سرعت عمل داشت که اسم دومنطقه ویژه دامغان وسمنان با هم در مجلس تصویب شد !!!!!!!

   شما استحضار دارید  مناطق ویژه اقتصادی برای مناطقی تعریف شد ه که  محروم هستند و جذابیت سرمایه گذاری کمتری دارند و بدینوسیله امتیازات خاصی از جمله بخشودگی مالیاتی و .... به آنها اعطا می شود که بتوانند صنایع تولیدی را جذب نمایند . با این تفاسیر  دادن این امتیاز به شهرسمنان  یک بی عدالتی محض می باشد و شهرستان گرمسار هم برای اینکه از قافله عقب نمانده باشد جدیدا امتیاز یک منطقه ویژه اقتصادی را اخذ کرده و زمین آن اختصاص یافته و در این مساله هم فقط حق شهرستان  شاهرود پایمال شده  !!!!!( البته این نکته را هم بگویم با این وضعیتی که اکثر استانها امتیازچندین منطقه ویژه اقتصادی را اخذ  کرده اند عملا  در چند سال آینده این مناطق خاصیت اصلی خود را از دست خواهند داد وحتما مزایای آنها کاهش می یابد )

  آما جناب دکتر جلالی  از آنجاییکه ما مردم شاهرود واقع بین هستیم و بدنبال چشم و هم چشمی نیستیم بهتر است شما  بجای اینکه انرژی و زمان  خود را معطوف  به گرفتن امتیاز منطقه ویژه اقتصادی نمایید بعللی که در ذیل آمده ،   بدنبال اخذ  امتیاز  صنایع چرخه کامل تولید فولادو ذوب آهن  باشید :

1-      افزایش تولید فولاد از اهداف مهم کشور می باشد و در این زمینه  چند روز پیش وزیر صنایع فرمودند که دولت  امتیازات و حمایت های بسیار خوبی برای  ایجاد صنایع تولید فولاد گرفته است و می بایست تولید کشور در چند سال آیند در این زمینه جهش داشته باشد  .

2-      کلا استان سمنان منابع بسیار خوبی از از سنگ آهن که ماده اولیه فولاد می باشد را داراست .

3-      دانشگاه صنعتی شاهرود  می تواند پشتوانه علمی – تحقیقاتی خوبی برای این شرکتها باشد  و نیروهای جوان تحصیلکرده بیکار  در رشته های صنعتی در شاهرود بسیار زیاد می باشند  که زمینه جذب آنها فراهم می شود .

4-      مورد دیگر ی که از عوامل اصلی  در تولید فولاد می باشد گاز می باشد که ما درمسیر ترانزیت گاز از جنوب به شمال قرار گرفته ایم .

5-      از لحاظ خطوط ریلی و جاده ای مزیت های بسیار مناسبی داریم .

6-      از لحاظ انرزی برق نیز با افتتاح نیروگاه برق به یک تولید کنند ه برق تبدیل خواهیم شد و در این زمینه هم مزیت خوبی داریم .

7-      صنایع فولاد و ذوب آهن  جزء صنایع مادر می باشد و هر دولتی در راس امور باشد باید از این صنایع حمایت نماید  .

8-      اشتغالزایی و ارزش افزوده بسیار بالایی دارد .

9-      در زمینه منابع آبی لازم برای این شرکتها ،دو سد بزرگ (کالپوش و مجن ) در دست احداث می باشد .

10-   عمده بازار مصرف این محصولات در نزدیکی شاهرود قرار گرفته اند (تهران –مشهد – شمال کشور – استانهای مرکز ی ایران )

 

((و همه این مسائل یعنی شنا کردن در مسیر جریان آب ))

 

 

اما چند نکته مهم را باید در نظر داشته باشیم :

کلا در کشور ما تجربه نشان داده که شرکتهای بزرگی که اساس آن سهامی عام بوده مدت زمان بهره برداری از آنها بسیار طولانی و در کوتاه مدت بهره وری آن نیز بسیار کم می باشد زیرا درابتدا از مدیران بومی  استفاده می شود که  توان تخصصی مدیران پائین وشرکت  از لحاظ مالی ضعیف می باشند (( البته علت اصلی  فروش سهام این شرکتها به مردم  در شهرستان شاهرود(عام بودن آن )  نفع بردن مستقیم مردم از فعالیتهای این شرکتها بود که تا کنون فقط در شرکت سیمان شاهرود  این امر محقق شده است ))

 نمونه ای از عملکرد این شرکتها  در شهرستان شاهرود:

 (شرکت سیمان شاهرود :بیش از ده سال طول کشید تا به بهره برداری برسد

شرکت فولاد :هنوز بامشکلات مالی و مدیریتی دست و پنجه نرم میکند .

شرکت سیمان بیارجمند و شرکت کک شاهرود :بعد از چندین سال هنوز به بهره برداری نرسیده اند .

لذا اگر جنابعالی بتوانید  امتیازاتی  در این زمینه از دولت عدالت محور اخذ نمایید برا ی اینکه  اشتباهات  گذشته تکرار نشود  و بتوانیم در کوتاه مدت شاهد افتتاح پروژه ها باشیم و همچنین مسیر مناسبی را طی کنیم پیشنهاد میگردد :

1-      امتیاز تولید این محصولات به شرکتهای توانمند و با تجربه که سرعت عمل دارند  واز شرکتهای  تراز اول ایران می باشند داده شود .

2-      مناطقی که برای احداث این پروژه ها درشهرستان شاهرود در  نظر گرفته می شود مناطقی باشد که دارای حجم بیکاری زیاد، قابلیت جذب جمعیت و تبدیل به شهر را داشته باشند مانند (مجموعه روستاهای دهملا ، قلعه نو خرقان و همچنین مجموعه روستاهای اطراف بکران که تقاطع خط آهن با جاده میامی به ترکمنستان  در این روستاست )

زیرا ایجاد شهرهای پرجمعیت در این مناطق می توانند در آینده امتیاز خوبی در فرایند استان شدن  شهرستان شاهرود   باشند و هم اینکه توسعه متوازن را در ابتدا رعایت نماییم .

 

 

 

·         توضيح دكتر كاظم جلالي نماينده شاهرود

از آن جا كه نويسنده محترم اين مقاله خواهان پاسخ در بخش سوالات بودند، بنده حيف دانستم كه اين مقاله خوب و كارشناسي در بخش مقالات درج نشود. لذا هم مقاله را در جاي خود درج كرديم و هم بر خلاف معمول در اين بخش پاسخ كوتاهي ارائه مي نماييم:

1-      در خصوص منطقه ويژه اقتصادي به درستي اشاره كرديد، اتفاقاً يكي از سوالات جدي اين است كه چرا پس از اخذ موافقت منطقه ويژه اقتصادي توسط شهرستان دامغان، باز هم مركز استان گامي به پيش نهاد و اين امتياز را نيز كسب كرد. حال با توجه به اينكه بسياري از شهرستان ها اين باصطلاح امتياز را كسب كردند عملا ديگر خاصيت چنداني ندارد. اي كاش منصفان به همين موضوع منطقه ويژه اقتصادي توجه مي كردند. بياد دارم در سفر اول دولت در مقابل اصرار بنده جهت گرفتن امتياز منطقه ويژه اقتصادي، بالاخره سمنان به تصويب رسيد و منهم كه در جلسه دولت چالش را براي پارك علمي و فناوري داشتم ديگر فضا براي چالش جديد نبود.

2-      اما در خصوص آنچه بعنوان فولاد، ذوب و كك فرموديد مطلب درستي است. البته بدانيد پيش بردن همين پروژه ها نيز حركت در مسير آب نيست. بياد دارم  در دولت قبلي جلسه اي را جهت بررسي طرح هاي معدني – صنعتي و اقتصادي در استان گذاشتند و مدير كل مربوط در جلسه كميته برنامه ريزي استان توضيحات مفصلي داد و برخي از پروژه هاي شاهرود را هم نام برد بنده در آن جلسه به اعتراض گفتم اين پروژه ها را كه شما نام برديد همه را خود ما در شاهرود و به همت مردم پي گيري كرديم بفرماييد شما چه كرديد؟

برادر عزيزم همه اينكارها با همت خود ما انجام شد و همين يعني شنا در خلاف مسير آب. الان چه كسي در استان راه اندازي فرودگاه شاهرود و استمرار كار آن را دغدغه دارد؟ يك نفر و يك مسئول بجز خودمان را مثال بزنيد. همين بيست و چهارم بهمن ماه باز بنده بحث مفصلي را با مدير محترم شركت آسمان داشتم. يا مثلا امتياز نيروگاه شاهرود را عادي و بدون پي گيري ودردسر دادند؟ حتماً مطلب مرا در اين خصوص در بخش پربيننده ترين ها بخوانيد. اگر بنده نبودم و سماجت نمي كردم اصلا اين كار انجام نمي شد. فولاد، كك، ذوب، فاز دوم سيمان و سيمان بيارجمند و كنسانتره و ... همه و همه را كه خودمان انجام داده ايم. البته در وسط راه آنهم با كلي چانه زدن و رفت و آمد حمايت هايي شديم. حرف زياد است بنا ندارم خيلي از مسائل را باز كنم. اما پيشنهادات شما سازنده است و فعلا براي همه پروژه هايي كه شما نام برديد درحال تلاش هستيم. مثلا براي سيمان بيارجمند جلسات زيادي داشتيم  و اين هفته نيز جلسه اي را با مديران بانك ها براي نهايي كردن كار در تهران داريم.

با تشكراز شما

كاظم جلالي

پنج شنبه ٢٨ بهمن ١٣٨٩
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1389/11/30 16:43
0
0
با تشكر فراوان از آقاي دكتر جلالي و زحماتشان.از اينكه مردم شاهرود در عرصه سازندگي پيشقدم شده و سرمايه هاي اندك خودرا جهت آباداني مملكت بكار گرفته اند آيا دين آقايان مسئولين در استان و مركز نسبت به اين مردم فهيم بيشتر نخواهد شد؟ تاكنون عكس اين بوده است.تقاضاي رسيدگي عاجل داريم.
کاربر مهمان
1389/11/30 13:37
0
0
باتشکرازدکترجلالی نماینده مادام العمر شاهرود .(سلطنت جلالی = سلطنت مبارک)هنوز20سال دیگرمانده
کاربر مهمان
1389/11/28 12:29
0
0
با سلام قبل از انقلاب در طرح امایش سرزمین برای شاهرود فولاد لحاظ شده بوده پیشنهادی خوبی مطرح فرموده اید ضمنا بعنوان یک شهر وند تمنا دارم اقای جلالی زیاد من من نکند اگر نگران انتخاب می باشید همین جو فعلی جوابگو است
کاربر مهمان
1389/11/28 12:12
0
0
تا کنون شعار مسئولین در مرکز استان اینبوده و ثابت هم شده که می گویند مال شاهرود ما ل ما ، مال خودمان هم مال ما .و این شده که الان در سمنان درهمه شاخص های توسعه یافتگی در کشور اول می باشد .
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099