عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > آرشیو مقالات  
اخبار > حقوق سربازان وظيفه


نسخه چاپي  ارسال به دوست

حقوق سربازان وظيفه
    ...براساس اصلاح ماده 49 این قانون مقرر کردند که این حقوق با توجه به تحصیلات و درجات آنان توسط ستاد کل تهیه و به تصویب فرماندهی کل برسد...

   

خدمت وظیفه عمومی در سالهای اخیر در برخی  از کشورهای جهان برچیده شده است ، آخرین آنها کشور آلمان بود که در ژانویه 2011 ، خدمت وظیفه عمومی را برداشت ، پیش از این در سایر کشورهای اروپا نیز خدمت  اجباری سربازی  برچیده شده است هم اکنون از 27 کشور اروپایی تنها 4 کشور دارای نظام خدمت اجباری سربازی هستند که از جمله آنها کشور قبرس است که مورد ادعای ترکیه میباشد و البته سابقه درگیری نظامی بر سر این ادعا   چند دهه  پیش  داشته است ، منتها روند برچیده شدن خدمت سربازی در کشوری نظیر آلمان یا کاهش آن در اتریش به یک نکته برمیگردد که این صرفنظر از نیاز کشور به سرباز میباشد و آن هزینه سرباز است .

 يكي از اقدامات مهم و تعيين ‌كننده كارل تئودور سوگوتنبرگ وزير دفاع آلمان در دوران وزارت خويش،لغو خدمت سربازي اجباري در آلمان بوده است.

او قصد دارد نيروهاي ارتش آلمان را به گروهي كوچك‌تر و مؤثرتر محدود كند. گوتنبرگ مي‌گويد كه خدمت سربازي ديگر با ساختار ارتش فعلي آلمان همخواني ندارد و وجود آن از لحاظ سياسي - امنيتي قابل توجيه نيست. حذف خدمت سربازی در آلمان هشت میلیارد یورو صرفه جویی در هزینه خواهد داشت و با 50% افزایش در استخدام نیرو تعداد نیروی ارتش آلمان به 185 هزار نفر میرسد .

پارگراف بالا برگرفته از مطالب خبرگزاری ها بود و معنای آن هزینه سرباز وظیفه برای دولتی نظیر آلمان و حال چرا هزینه سرباز وظیفه اینقدر زیاد است که مقرون به صرفه نیست که از آنها بجای سرباز کادر استفاده شود ؟ جواب آن را میتوان در مصوبات مجلس در 2 سال پیش جستجو کرد ، مصوباتی که هنوز اجزایی نشده است ، مصوباتی که علی رغم بسیاری از ضعف ها بندهای مربوط به آن اجرا نشده است و احتمالا همین بندها که منطقا صحیح میباشد هیچگاه به اجرا نمیرسد ، ان مربوط به حقوق سربازان است  که در ذیل  میبینیم :

نمایندگان مجلس در ادامه بررسی طرح اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی حقوق سربازان وظیفه را حداقل 60 و حداکثر 90 درصد حداقل حقوق کارکنان نیروهای مسلح مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین کردند.

براساس اصلاح ماده 49 این قانون مقرر کردند که این حقوق با توجه به تحصیلات و درجات آنان توسط ستاد کل تهیه و به تصویب فرماندهی کل برسد.

براساس تبصره یک این ماده مقرر شد به کارکنان وظیفه متاهل یا سرپرست خانواده معادل صددرصد حق عائله‌مندی کارکنان پایور نیروهای مسلح پرداخت شود.

براساس تبصره 2 نیز مصوب شد حقوق کارکنان وظیفه در دوران آموزش و قبل از دریافت درجه یا سردوشی به میزان 50 درصد حقوق اولین ماه دوران خدمت آنان باشد.

همچنین مصوب شد به کارکنان وظیفه در خاتمه خدمت دوره ضرورت معادل یک ماه حقوق به عنوان پاداش پرداخت شود ضمن آنکه مقرر شد حق بازنشستگی و حقوق اولین ماه خدمت از حقوق ماهانه کارکنان وظیفه کسر نشود.

ماده 49 مکرر به ماده 49 الحاق و بر اساس آن مقرر شد نیروهای مسلح و سازمان‌های وابسته و سایر دستگاه‌ها که کارکنان وظیفه را در اختیار دارند مکلفند با توجه به اعتبارات مصوب، امکانات زیست، ‌پوشاک و خوراک و بهداشت و درمان متناسب آنان در محل خدمت را فراهم کنند.

خوب اگر قرار باشد فقط 60% حقوق واقعی یک سرباز به او پرداخت شود آیا باز هم مقرون بصرفه است که سربازی اجباری داشته باشیم و از سرباز وظیفه استفاده نماییم ؟ قصد ما اتلاف نیروهای موجود که نباید باشد ، نباید بگوییم این عمر و وقت و ساعت کار این افراد برای ما مجانی تمام میشود پس چه اهمیت دارد و آن را بخدمت بگیریم .. اگر به اعتلای کشور علاقمند هستیم میبایست تمام نیروها را با حداکثر بازده ممکن مورد استفاده قرار بدهیم .. اگر هم جیب ملت و کشور تفاوت دارد و این دو را جدا میدانیم چه توقعی از ملت داریم که که منافع شخصی را فدای منفعت عمومی نماید . البته این چندان عیب مردم نیست که دنبال منفعت شخصی خود باشند چرا که طبیعتا نفع شخصی انها بیشتر در زندگی شان موثر است منتها اگر دولتی نفع کشور را بخواهد نمیتواند  برای منفعتی ناچیز منفعتی بزرگتر را از ملت از بین ببرد چرا که کشور از همان مردم تشکیل شده است .به هر حال افزایش حقوق سربازان میتوانست قدری موضوع خدمت نظام را روشن نماید ، همینطور که دولت محترم یارانه را برمیدارد و میگوید قیمت پایین سوخت و .. موجب عدم توجه به مصرف بهینه ، فساد و .. میشود ، استفاده از نیروی سرباز وظیفه با پرداخت تنها 5 درصد از حقوق آنها که حتی هزینه ایاب و ذهاب ایشان نیز نمیشود از این دست میباشد ، قرار نیست که فقط از زمین به آسمون بباره .. روزگار غریبی است ..

 

يکشنبه ٢٨ فروردين ١٣٩٠
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099