عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > آرشیو مقالات  
اخبار > پایان ماه عسل


نسخه چاپي  ارسال به دوست

پایان ماه عسل
    ...با در نظر گرفتن مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق و قطعیت افزایش هزینه های نظام درمان و سلامت، اکنون موضوع اصلی نظام درمان، سرنوشت سهم پرداخت هزینه ها از جیب مردم است. سهمی که ...

   

با سلام و احترام

جناب آقاي دكتر جلالي بنده يكي از مديران دانشگاه هاي علوم پزشكي تيپ يك و بزرگ هستم . از دور سوابق سياسي شمارا مد نظر داشتم و متوجه شدم جناب عالي سايت داريد . حضرت عالي سابقه طولاني در مجلس داريد و نفوذ بالا حتي اظهار نظر هاي  شما در حوزه هاي غير سياسي را از مجلس شنيده ام و به درايت شما ايمان دارم.استحضار داريد كه كميسيون تلفيق ١٠% سهم سلامت از يارانه ها را كه چندي پيش خود نمايند گان محترم مجلس علي رغم ميل دولت محترم تصويب نموده اند و هدف شان اجراي دستو رات مقام معظم رهبري بوده  را لفو و ٥٦ هزار ميليارد سلامت را حذف نمود اين يعني چه؟ مجلس محترم چگونه برنامه پنجم (بند ٣٤) را اجرايي مي كند؟ چگونه طرح پزشك خا نواده اجرا شود؟ چگونه  بيمارستان هاي هيات امنايي اجرايي شوند؟ چگونه نظام بهرهوري باليني  پرستاران اجرا شود؟ چگونه خانه هاي بهداشت فرسوده ساخت و روستاييان محور توسعه شوند؟ چگونه  تكاليف برنامه پنجم حوزه سلامت اجرا شود؟ مطمئن با شيد با اين تصميمات مجلس مردم  پول بيشتري از جيب خود براي سلامت خواهند داد وزارت بهداشت كه وزارت نفت نيست كه پول توليد كند ،سلامت توليد مي كند كه متاسفانه  عده بسياري از سياستگذاران آن را نمبينند و فقط مطالبه مي كنند. با اين اعتبارات سال ١٣٩٠ از دي ماه به بعد  مطالبات و حتي حقوق و پرداختي هي سلامت به زمين خواهد ماند تا كه برسد به اجراي مفاد قانون برنامه ژنجم توسعه. آقاي دكتر عزيز آستين ها را با لا بزنيد و در صحن علي مجلس دين خود را نسبت به مردم بي بضاعت و محروم و سلامت جامعه ادا كنيد ؟ مطمئنم شما مي توانيد و البته دلتان هم مي خواهد چون عاشق مردم هستيد به مجلس بگوييد حد اقل روي مصوبه خود بايستيد  تا ديگران هم قوانين شما را اجرا كنند مردم هيچ گاه حرف قانون گزار قانون گريز را نمي پذيرند با سپاس و اميد اصلاح مصوبه تلفيق در صحن علني.

سرنوشت سهم پرداخت مردم از درمان

با در نظر گرفتن مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق و قطعیت افزایش هزینه های نظام درمان و سلامت، اکنون موضوع اصلی نظام درمان، سرنوشت سهم پرداخت هزینه ها از جیب مردم است. سهمی که به گفته بیشتر کارشناسان در شرایط فعلی 60 تا 70 درصد برآورد می شود و قرار بوده طی سالهای اجرای برنامه پنجم توسعه، به 30 درصد کاهش یابد.

چرا بودجه 10 درصدی حذف شد؟

موسی الرضا ثروتی در بیان دلیل مخالفت اعضای کمیسیون تلفیق می گوید: "دولت پیشنهاد برداشت حدود 11 هزار میلیارد تومان از حساب ذخیره ارزی در بودجه داده بود که نمایندگان آن را حذف کرده و در عوض هزار میلیارد تومان برای نوسازی و مقاوم‌سازی مدارس و 2 هزار میلیارد تومان برای بهداشت و درمان تصویب کردند."

گفتار این نماینده مجلس، نشان می دهد کمیسیون تلفیق در بررسی بودجه ای خود، چندان اهمیتی برای مصوبه صحن علنی مجلس که مقرر کرده بود 10 درصد از درآمد هدفمندی یارانه ها به وزارت بهداشت اختصاص یابد، قائل نبوده و در جستجوی فرصتی برای حذف این مبلغ بوده و بررسی بودجه سال 90، بهترین فرصت را در اختیار این کمیسیون قرار داده تا به بهانه پیشنهاد دولت برای برداشت از ذخیره ارزی، مبلغ و محل افزوده بودجه وزارت بهداشت را تغییر دهد. یعنی به جای 10 درصد درآمد هدفمندی یارانه ها که گفته می شود بین 6 هزار و 200 تا 6 هزار و 500 میلیارد تومان است، تنها 2 هزار میلیارد تومان، آن هم از حساب ذخیره ارزی در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد.

اکنون با توجه سرنوشت سایر مصوبات بودجه ای که منبع آنها "حساب ذخیره ارزی" بوده و عنوان می شود یکی از اساسی ترین انحرافات سالانه دولت از بودجه مصوب مجلس در این حوزه رقم خورده، چندان دور از انتظار نیست که 2 هزار میلیارد تومان وزارت بهداشت، به این نام از حساب خارج و به مصارف دیگر دولت از جمله مخارج جاری قوه مجریه برسد.

به بیان دیگر، هزینه ها و مشکلات نظام سلامت و بهداشت در سال هدفمندی یارانه ها، بیش از سالهای گذشته خواهد بود.

با این مصوبه و همچنین با افزایش هزینه های بهداشتی درمانی متعاقب افزایش عمومی قیمتها، دورنمای شیرین حل برخی از مشکلات در حوزه سلامت، اندک اندک کمرنگ می شود به گونه ای که می توان مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق را در صورت تصویب در صحن علنی مجلس، پایانی برای ماه عسل بودجه ای وزارت بهداشت دانست

سه شنبه ٦ ارديبهشت ١٣٩٠
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099