عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > آرشیو مقالات  
اخبار > مشمولین غایب


نسخه چاپي  ارسال به دوست

مشمولین غایب
    ...از آنجایی که مشمولین دوران جنگ اغلب متولدین دهه 40 بوده اند و قبل از آن همواره این تعداد در محدوده پانصد هزار مشمول سالانه بوده است ، بدین معنا که...

   

از آنجایی که تعداد مشمولین هر سال تابعی از موالید ذکور  19 سال قبل میباشد ، امروز نگاه کردم به سایت ثبت احوال کشور

http://www.sabteahval.ir/DesktopModules/Contents/assets/AmarHayati/V38-80.html

و نگاهی  کردم به متولدین سالهای 1355 تا 1370 ، پیش از سال 1355 ، متولدین ذکور همواره کمتر از 700.000 نفر در سال بوده است که طبیعتا مشمولین هر سال کمتر از این تعداد میشده است بعد از سال 1355 متولدین ذکور شروع به افزایش داشته است که در سالهای 55 تا 57 این تعداد هفتصد و اندی هزار بوده است در سال 58 قریب به نهصد هزار مشمول ذکور و در سال 59 بیش از یک میلیون و دویست هزار مشمول ذکور داشته ایم که بالاترین سال موالید کشور بوده است تا سال 65 همواره موالید ذکور بالاتر از یک ملیون نفر بوده ایت و بعد از آن موالید ذکور با کاهش محسوسی روبرو شده که بعد از سال 70 ، موالید ذکور همواره کمتر از هشتصد هزار در سال بوده است ، که داستان ادامه یافته تا جایی که در سال 78 موالید ذکور به کمتر از ششصد هزار در سال رسیده است .  خوب حالا چرا این حرفها را میزنیم و چه میخواهیم نتیجه بگیریم ؟؟

اول اینکه از آنجایی که مشمولین دوران جنگ  اغلب متولدین دهه 40 بوده اند و قبل از آن همواره این تعداد در محدوده پانصد هزار مشمول سالانه بوده است ، بدین معنا که کشور در شرایط جنگی که بسیاری از مشمولین غیبت کرده بودند و از سربازی فرار کرده بودند و .. با حداقل تعداد ممکن سرباز وظیفه اداره شده است که ما زحمات و جانبازی های آنها را قدر میداریم .

دوم اینکه سال 77 تا 79 که سربازی فروش رفت این امکان برای متولدین تا سال 60 بوجود آمد که سربازی را بخرند لازم به ذکر است سال 77 که فروش سربازی آغاز شد تنها تا متولدین دیپلم سال 58 میتوانستند سربازی را بخرند زمانی که هنوز متولدین ذکور کمتر از نهصد هزار نفر در سال بود و در سال 80 که فروش سربازی که تنها میتوانست به بهانه نیاز نیروهای مسلح قطع شود ، لغو شد متولدین ذکور سال 1361 بالای یک میلیون نفر بود و دوره سربازی هم دو ساله بود ، یعنی اینکه از لحاظ مواید در سطح بالایی قرار داشتیم در حالی که دوره سربازی هم کامل دو ساله بود .

سوم اینکه اگر در سالهای 80 تا 85 ، تنها 80 درصد مشمولین به خدمت وظیفه اعزام میشدند همواره تعداد سرباز وظیفه در حال خدمت بالغ بر یک میلیون و پانصد هزار میشد در حالی که ما تقریبا هیچگاه تعداد کل مشمولین وظیفه در حال خدمت را بالغ بر یک میلیون نفر نداشته ایم .

چهارم اینکه در دو سال اخیر که متولدین سالهای 70 و 71 فراخوان شده اند معافیتهای 3 برادری و .. اعمال شد و عده زیادی از مشمولین معاف شدند در حالی که مدت سربازی 25 درصد کاهش یافته است و تعداد مشمولین هم نسبت به 10 سال قبل حدود 30 درصد کاهش یافته است و تحول خاصی هم در کشور نداشته ایم که بگوییم ده سال پیش نیاز بسیار بیشتری به سرباز وظیفه داشته ایم .

پنجم اینکه موالید ذکور سالهای 72 تا 78 رو به کاهش است و با این وجود به نظر نمی آید که مسئولین نیرو های مسلح احساس کمبود در سرباز وظیفه داشته باشند .

ششم اینکه سال پیش کمتر از 350.000 مشمول وظیفه به خدمت اعزام شده است که کمتر از نیمی از متولدین ذکور کشور بوده و رئیس نظام وظیفه مدعی شده است که 9 درصد بیش از اعلان نیاز نیروهای مسلح سرباز وظیفه تامیین کرده اند .

هفتم اینکه مشمولین متولد سالهای پیش از 1365 بالغ بر 25 سال سن دارند ، آمار دقیقی از تعداد غایبین نمیتوان ارائه داد ، منتها براوردها چیزی در حدود اعزام چهارصد هزار مشمول در سال بوده است و معافیت کمتر از دویست هزار مشمول ( در بعضی سالها تعداد معافیتها بیشتر بوده است مثل وقتی معافیت 3 برادری یا قبلتر  چاقی و لاغری اعمال شد ) ، این بدین معنا است که حدود 2 میلیون مشمول غایب متولد سنوات 61 تا 65 هستند و قریب به یک میلیون مشمول غایب سنوات قبل از 1360 ، یعنی اینکه 3 میلیون نفر از  18 میلیون نفر جمعیت ذکور  بین 25 تا 50 سال کشور  را مشمولین غایب تشکیل میدهند که این بالغ بر 25 درصد جمعیت فعال جوان بین 25 تا 35 سال کشور میباشد ، توان جذب کشور نیز هم اکنون سالانه 350.000 سرباز وظیفه است  که ما فرض را بر این داریم که این تعداد به سربازی میروند و سالانه حداکثر  150.000 نفر هم از معافی های مختلف بهره میبرند با این وجود برای سالهای آتی هم سالانه حداقل  یکصد هزار مشمول غایب پیش بینی میشود ، با وجودی که این تعداد کمتر از مشمولین غایب دهه 50 و 60 میباشد ، در صورتی که مشکل سربازی مشمولین دهه های قبل مرتفع نشود ما جمعیت بیشتری از افراد مستعد بین 25 تا 50 سال خواهیم داشت که در محرومیتهای ناشی از تبعات غیبت سربازی به سر میبرند .

هشتم اینکه ترکیب جمعیتی تفاوت کرده عفو مشمولین دهه 50 و نیمه اول دهه 60 یا فروش خدمت سربازی به آنها میتواند ضمن حل مشکل عده زیادی از جوانان ، ساختار نظام وظیفه عمومی را برای رسیدگی به امور مشمولین سنوات دهه 70  منظم نماید ، تصور کنید سالانه نظام وظیفه فراخوان متولدین سال 1355 لغایت 1372 و .. میدهد که این بدان معنا است که هر سال به چند میلیون مشمول اعلام میشود به سربازی بروند و تنها مثلا ده درصد آنها به خدمت نظام میروند که آن ده درصد در واقع تازه مشمولین هستند ، وقتی هم تعداد مشمولین وظیفه میلیونی شد و امکان جذب مشمول در حدود چندصد هزار نفر ، دیگر فراخوان مشمولین در حقیقت بی معنا است ، مثل کسی است که در خانه به اندازه 4 نفر غذا دارد ولی هر بار به 30 نفر بفرما میزند و اگر از این 30 نفر 10 تای آنها قبول دعوت کنند میزبان نمیتواند جوابگو باشد ، حالا فرض کنید پسر صاحبخانه وظیفه دارد مهمانان را به زور هم شده به خانه بیاورد ولی وقتی هم صاحبخانه و هم پسرش میدانند که فضا و غذای میزبانی کم دارند ناچار میشوند که اگر مهمان رو هم از دور میبینند رو برگردانند که تو را ندیده ایم . خلاصه اینکه نیازی مبرم به حل این مشکل است ، بهترین راه و منصفانه ترین محدود کردن دوران سربازی به سنین 19 تا 27 یا 19 تا 30 سال میباشد که هر ساله عده ای که به هر دلیل به خدمت سربازی نرفتند و محرومیت کشیدند و خود را از امکان استخدام و .. محروم کرده اند مشکل سربازی شان خاتمه یابد که این در بسیاری از کشورها نظیر روسیه ، قزاقستان ، اتریش و .. اعمال میشود . راه دیگر اخذ جریمه است برای مشمولینی که به سربازی نرفته اند و مثلا سنشان به 30 سال رسیده است که این کار در کشور مصر به عنوان نمونه انجام میشود ، طریقه دیگری هم میشود انجام داد که پیش از این با معافیت رهبری  در کشور داشته ایم یعنی اینکه مشمولین غایب سنوات چند سال بعد از سال 55 معافیت دریافت کنند ، به هر حال بیشترین انباشت مشمولین غایب مربوط به متولدین پیش از 1365 میباشد کسانی که متوقع هستیم خدمت نظام را تا کنون انجام داده باشند ، واقعیت هم این است که در اداره کشور فرض بر این بوده که مشمولین متولد سنوات 1365 و قبلتر تا کنون خدمت وظیفه را انجام داده اند ، این مشمولین مهمانهای سالهای قبل بوده اند که به مهمانی نرفته اند و میزبان همچنان مدعی ایشان است برای مهمانی های بعد ، غافل از اینکه میزبان برای مهمانی های بعد تدارک مهمانهای قبلی را ندیده است . حال مهمانان نجیب هستند . توقع داریم میزبان هم رعایت حال میهمان را بنماید.

سه شنبه ٣ خرداد ١٣٩٠
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099