عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > آرشیو مقالات  
اخبار > جشنواره دشت شقایق ها و نارسایی ها


نسخه چاپي  ارسال به دوست

جشنواره دشت شقایق ها و نارسایی ها
    ...چند سالی است که جشنواره دشت شقایقهای شاهرود با حضور صدها علاقه مند از سراسر کشور برگزار می شود و این امر باعث شده تا ...

   

چند سالی است که جشنواره دشت شقایقهای شاهرود با حضور صدها علاقه مند از سراسر کشور برگزار می شود و این امر باعث شده تا گردشگران زیادی را به خود جذب کند . اما آنچه که در چند سال اخیر ذهن را آزار می دهد عدم وجود برگزاری مناسب این جشنواره ها بوده که ناشی از عدم مدیریت صحیح آن در سطح مطلوب توسط سازمانهای ذی ربط است که چند مورد آن را اشاره می کنم .  

متاسفانه بر اثر وجود عدم مدیریت صحیح در مورد یکی از زیباترین و کم نظیر ترین جاذبه های گردشگری شهرستان شاهرود یعنی دشت شقایقها ، سال به سال از سطح این دشتهای وسیع کم می شود و کم کم می رود تا این زیباییها به فراموشی سپرده شود .

علل متعددی در مورد این مسئله بیان کرده اند که به گفته اکثر کارشناسان چون افراد محلی وجود شقایقها را آفتی برای مزارع خود می دانند آنها را با سمپاشی از بین می برند و بدین ترتیب یکی از زیباترین جلوه های خداوندی پای سود شخصی از بین می رود و البته به نوعی می توان به کشاورزانی که ممر درآمدشان از کشت و زرع است نیز حق داد .

اما اگر کمی مسئولان به فکر می بودند (بالاخص مسئولان گردشگری را می گویم) و با هماهنگی سازمانهای ذیربط چون جهاد کشاورزی و ... تلاش می کردند زمینهایی را در اطراف دشت شقایق با دادن امکانات مکانیزه در اختیار آنان قرا دهند شاید امروز این فاجعه بزرگ زیست محیطی و جاذبه ژئوتوریسمی کم نظیر کشور از بین نمی رفت .

به هر حال هنوز هم دیر نشده . وجود گردشگران در منطقه میامی شاهرود باعث رونق اقتصادی اهالی و در کل شهرستان شاهرود می شود و نباید این فرصتهای طلایی را از دست داد .

اما از زاویه ای دیگر نیز نگاه کنیم : عزیزان اداره میراث !! اینکه مهمانان را دعوت کنید و کمترین امکانات ممکن را نیز در اختیار او قرار ندهید عین بی انصافی است . ببینید چگونه و با چه اشتیاقی مردم از اقصی نقاط ایران به این منطقه می آیند تا به دیدن یکی از زیباترین جادبه های گردشگری بنشینند آنهم با هزینه ای زیاد سوخت و .... ، اما وقتی وارد منطقه می شوند کمبود امکانات اولیه هیهات می کند .

ادامه حیات جذب توریسم در منطقه گردشگر پذیر تنها به جاذبه های آن منطقه ختم نمی شود بلکه به دادن ساپورتهای رفاهی از جمله حمل و نقل مناسب ( تاکید می کنم حمل و نقل مناسب ) ، سرویسهای غذاخوری و بهداشتی ، امکانات پزشکی و خدماتی و .... نیز بستگی دارد و در صورتی که یک گردشگر با این نوع امکانات در منطقه مواجه نباشد شاید بار دیگر هرگز ترجیح به آمدن در آن منطقه نکند .

بر اساس گزارشهای مردمی گرمای طاقت فرسا همراه با آفتاب مستقیم منطقه و عدم وجود امکانات اولیه رفاهی که ذکر شد مردم را کلافه کرده بود و این یعنی از دست دادن توریسم و به طبع آن از دست دادن یک منبع اقتصادی بزرگ .

در بعدی دیگر باید سازمانهای مجری این نوع جشنواره ها در ارائه برنامه های جنبی چون نمایشها و بازیهای محلی نیز کمی دقت داشته باشند . وجود نمایشنامه های طنز بی محتوا ، اجرای بازیهای کم جاذبه محلی و .... نه تنها باعث جذب گردشگران نمی شود بلکه آنان را از آمدن به چنین مکانهایی پشیمان می کند . بهتر است اگر می خواهد فقط وقت مردم پر شود از برنامه های دیگری نظیر گل یا پوچ ، هفت سنگ ، گرگم به هوا و ....!! استفاده کنید نه اجرای بعضی برنامه های غیر کارشناسی و لمپن .

به هر حال این چند مجال را گفتم تا بدانیم اجرای کارهای مهم برنامه ریزی مهم و مدون را می خواهد و بس . یا باید یک برنامه با قوت هر چه تمامتر برگزار شود و در غیر این صورت اگر برگزار نشود ، بهتر است .

البته همینجا باید اشاره کنم که باید به برگزار کنندگان این نوع جشنواره ها در شاهرود که من کما بیش در جریانم که چگونه با کمترین امکانات دست و پنجه نرم می کنند نیز خسته نباشید بگوییم . ولی این چند نکته را گفتم تا در آینده شاهد هرچه بهتر برگزار شدن اینگونه برنامه ها باشیم و به مسئولان هم باید گفت از درآمد گردشگری غافل نشوید . شاهرود داری همه نوع جاذبه گردشگری فرهنگی ، تاریخی و طبیعی می باشد و اینرا نباید دست کم گرفت .

سید امیر رضا حسینی نژاد – کارشناس ارشد جغرافیا ، برنامه ریزی توریسم

چهارشنبه ٤ خرداد ١٣٩٠
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1390/03/04 12:40
0
0
ما در شاهرود فرصت برای خیلی از کارها داریم شامل جذب توریست ،جذب سرمایه گذار صنعت همه به خاطر اینکه خداوند گوشه ای از بهشت خود را در شاهرود قرار داده شهرستانی با اقلیم های متفاوت یا به عبارتی قاره کوچک ولی جای بسی تاسف است که به راحتی این فرصت ها را از دست می دهیم وگاها تبدیل به چالش می کنیم کاش مسئولین ما کمی با هم تعامل داشتند و از این فرصت ها به خوبی استفاده می کردند بیاموزیم از کسانی که حتی با نداشتن این جاذبه ها با هزینه های هنگفت باز سرمایه گذار و گردشگر جذب می کنند به امید روزگاری پر از وفاق و همدلی ما شاهرو دیها
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099