عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > آرشیو مقالات  
اخبار > تبصره مشکل گشا


نسخه چاپي  ارسال به دوست

تبصره مشکل گشا
    ... خدمت وظيفه عمومي 30 سال است و مراحل آن براي كليه مشمولان به شرح زير است:...

   

قانون نظام وظیفه ماده ای دارد که از زمان پدید آمدن سربازی چند بار دستخوش تغییرات ناچیز شده است و این ماده مدت خدمت وظیفه عمومی میباشد که ماده 3 قانون وظیفه عمومی مصوب 13/2/1350 و ماده 4 این قانون مصوب 16/8/1363 میباشد این ماده قانون مدت خدمت وظیفه عمومی مشتمل بر دوره ضرورت ، احتیاط ، ذخیره اول و دوم را بیان کرده و در تبصره سن خاتمه خدمت را نیز آورده است ، تبصره ای که به معنی عبور از سن مشمولیت است . این تبصره در سال 1350 خاتمه سن مشمولیت را 45 سالگی عنوان داشته و در سال 1363 ، در شرایطی که کشور در حالت جنگ بود با تغییراتی این سن به 50 سالگی افزایش یافت هر چند هیچگاه سربازان ذخیره فراخوان نشدند و تنها در ابتدای جنگ گروهی از سربازان دوره احتیاط فراخوان شدند . این پیش بینی و دور اندیشی قانون گذاران برای تعیین مدت خدمت وظیفه عمومی و تبصره مربوطه برای اتمام سن مشمولیت سبب طولانی تر شدن دوره محرومیت مشمولین غایبی شده که به خدمت سربازی نرفته اند و قصد رفتن نیز ندارند و از طرفی موجب انباشت خیل عظیمی از این مشمولین غایب شده است ، اصلاح این ماده قانون و  تبصره مربوط به آن میتواند بسیار مشکل گشای باشد .

بعنوان مثال میتوان دوره احتیاط و ذخیره را به نصف کاهش داد و سن خاتمه مشمولیت را از 50 سالگی به 35 سالگی کاهش داد یا اینکه در تبصره مربوطه سن خاتمه دوره مشمولیت را به 30 سالگی کاهش داد و در صورتی که کشور در شرایطی قرار بگیرد که نیروهای ذخیره فراخوان شوند این سن به 40 یا 50 سالگی افزایش یابد .

متن ماده های ذکر شده در قانون سال 50 و 63  را در ذیل می آورم :

‌قانون خدمت وظيفه عمومي
‌مصوب 1350.2.13
‌فصل اول - كليات
‌ماده 3 - مدت خدمت وظيفه عمومي 25 سال است و مراحل آن براي مشمولان اعم از مشمولان عادي و مشمولان فارغ‌التحصيل ديپلمه و بالاتر به‌شرح زير است:
‌الف - دوره زير پرچم 2 سال.
ب - دوره احتياط 6 سال.
ج - دوره ذخيره اول 8 سال.
‌د- دوره ذخيره دوم 9 سال.
‌تبصره 1 - در مواقع ضرورت و بسيج همگاني ممكن است افراد مشمول اين قانون تا سن شصت سالگي نيز احضار شوند.
‌تبصره 2 - تاريخ شروع و پايان خدمت در مراحل احتياط و ذخيره در مورد مشمولان عادي و فارغ‌التحصيل كمتر از ليسانسيه بر اساس سال تولد‌آنها و در مورد مشمولان ليسانسيه به بالا از تاريخ پايان خدمت زير پرچم آنان محاسبه و در هر حال تاريخ خاتمه آن از سن 45 سالگي تجاوز نخواهد‌كرد.

.....................

قانون خدمت وظیفه عمومی (29/7/63)

‌قانون خدمت وظيفه عمومي
‌ماده 4 - خدمت وظيفه عمومي 30 سال است و مراحل آن براي كليه مشمولان به شرح زير است:
‌الف - دوره ضرورت دو سال و در صورتي كه مشمولان مازاد بر نياز باشند شوراي عالي دفاع مي‌تواند اين مدت را تا 18 سال تقليل دهد.
ب - دوره احتياط 8 سال.
ج - دوره ذخيره اول 10 سال.
‌د - دوره ذخيره دوم 10 سال.
‌تبصره 1 - تاريخ شروع و پايان خدمت در مراحل احتياط و ذخيره از تاريخ پايان خدمت دوره ضرورت محاسبه مي‌گردد و در هر حال تاريخ خاتمه‌آن از سن 50 سالگي تجاوز نخواهد كرد.
‌تبصره 2 - در مواقع ضرورت و بسيج همگاني ممكن است افراد مشمول اين قانون تا سن شصت‌سالگي نيز احضار شوند.
‌تبصره 3 - مفاد بند الف اين ماده نسبت به مشمولاني مجري است كه از اول فروردين ماه سال 1363 به خدمت اعزام شوند.

شنبه ٤ تير ١٣٩٠
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1390/04/16 14:12
0
0
سلام آقای دکتر و ادریس عزیز خودمان ادریس یکی از بهترین کارشناسان و تحلیلگران در مورد قوانین سربازی محسوب می شه اینو می توانید از سایت خودش متوجه شوید اگه بقیه نمایندگان بجز آقای دکتر نیز فقط با اندازه نیمی از درک و خلاقیت ادریس را داشتند ایران دارای بهترین قوانین می شد ادریس جان نابقه ای مطمئنم
کاربر مهمان
1390/04/04 15:52
0
0
این مواد قانونی رو بد نیست دکتر جلالی خودشان هم بخوانند .. چون استفاده از آن در حیطه کار مجلس است
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099