عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > آرشیو مقالات  
اخبار > برترین انتخابات؛ بهترین انتخاب


نسخه چاپي  ارسال به دوست

برترین انتخابات؛ بهترین انتخاب
    ...هرچند نتیجه نهایی انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شهرستان های شاهرود و میامی و حتی درصد احتمالی توزیع آرا بین نامزدهای نمایندگی از این حوزه چندان دور از باور نبود و از این حیث انتخابات این دوره را می توان انتخابات عادی برشمرد اما...

   

هرچند نتیجه نهایی انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شهرستان های شاهرود و میامی و حتی درصد احتمالی توزیع آرا بین نامزدهای نمایندگی از این حوزه چندان دور از باور نبود و از این حیث انتخابات این دوره را می توان انتخابات عادی برشمرد اما به نظر می رسد 12 اسفند 1390 و نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را می بایست روز سرنوشت ساز ومتمایز در تاریخچه شاهرود ارزیابی کرد. اهمیت این روز و برتری انتخابات این دوره، برای مردم شهرستان های شاهرود و میامی از چند منظر قابل بررسی است:
1.       مهم ترین اهمیت این روز و انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی را افزون بر حضور پرشور آحاد ملت که نماد همبستگی ملی بود می توان تکمیل روندی امیدوارکننده دانست که از چندی پیش با محوریت تاکید بر الزام حضور دکتر کاظم جلالی در این دوره آغاز شده بود. بر این اساس و در شرایطی که شاید دکتر کاظم جلالی دیگر چندان تمایلی برای حضور در عرصه این دوره انتخابات نداشتند، اجماع کم نظیر مردم و نخبگان شهرستان با سلایق مختلف سیاسی به منظور دعوت از ایشان، می تواند نمایانگر و شاخص مناسبی برای تکوین اتحاد کم سابقه مردم شاهرود در راستای نیل به خواست های مشترک و بالاتر ارزیابی شود.
2.       اهمیت دیگر انتخابات این دوره را می توان افزایش بیش از پیش شعور سیاسی مردم دو شهرستان دانست، به بیان بهتر مردم شهرستان های شاهرود و میامی با آرای خود نشان دادند که با وجود مطالبات و انتقادهایی که از نحوه عملکرد نماینده خود دارند اما در نهایت مقهور تهدیدها، تخریب ها، وعده های موهوم و غیر کارشناسی، نمی شوند و میان سره و ناسره تفاوت قائل هستند. تحلیل رفتار رای دهندگان این دو شهرستان نیز حاکی از آن بود که مردم هرچند انتقادات فراوانی را بر برخی عملکردها مطرح می کردند اما در نهایت بر این نکته واقف بودند که نباید با لجبازی یا قهر سیاسی و حتی قومیت گرایی، سرنوشت خود را رقم بزنند. بدین ترتیب این رفتار رای دهندگان را می توان شاخصی مهم در راستای بهبود و توسعه شاخص های فرهنگ سیاسی مردم شهرستان های شاهرود و میامی به شمار آورد. به ویژه آن که بررسی های میدانی نیز نشان می دهد برنده انتخابات با کم ترین حجم تبلیغات و با اتکا به شناخت عمومی مردم راهی مجلس شورای اسلامی شده است.
3.       حذف همزمان نمایندگان سه حوزه انتخابیه دیگر استان سمنان و ایجاد فرصتی منحصر به فرد برای نماینده توانمند شهرستان های شاهرود و میامی، می تواند از دیگر ویژگی های مهم انتخابات این دوره ارزیابی شود. به عبارت بهتر در حالی که نمایندگان جدید دامغان، سمنان و گرمسار هر سه فاقد تجربیات نمایندگی هستند این فرصت استثنایی برای منتخب مردم شهرستان شاهرود و میامی فراهم آمده است تا مطالبات و کمبودهای شهرستان را با قدرت بیشتری پی گیری کند و در عین حال به مدیریت نمایندگان جدید استان بپردازد.
در همین حال، حذف مصطفی کواکبیان منتخب پیشین مردم سمنان از صحنه مجلس شورای اسلامی که تبحر خاصی برای موج سواری سیاسی و شانتاژ داشت و با بهره گیری توامان از آموزه های اپورتونیسم (فرصت طلبی) و لمپنیسم، مدیریت خود را به پیش می برد، نویدگر تکوین فضایی مساعدتر و عقلانی تر در استان سمنان برای پی گیری مطالبات به حق مردم شهرستان های شاهرو و میامی خواهد بود.
4.       تاثیر رای قاطع مردم شهرستان به دکتر کاظم جلالی و انتخاب ایشان برای چهارمین دوره متوالی نیز موضوعی است که نمی توان به راحتی از آن عبور کرد. بدون تردید و با شناختی که از پی گیری های دکتر جلالی در موضوعات مختلف وجود دارد، ایشان خواهند توانست با توکل به خداوند و اتکا به پشتوانه عظیم اعتماد مردمی از این پس از موضعی برتر از گذشته و با خاطری آسوده تر به پی گیری های خود ادامه دهند و این در حالی است که اشراف بر معضلات و بن بست های شهرستان و تجربیات ارزشمند وی در 12 سال گذشته نیز روشنگر مسیر توسعه شهرستان خواهد بود. در همین حال، اجماع نخبگان شهرستان برای دعوت از ایشان افزون بر ایجاد فضای همدلی در شهرستان، بدیهی است که از این پس دیگر پی گیری امور را تسهیل خواهد کرد.
5.       سرانجام به نظر می رسد انتخاب دکتر جلالی برای چهارمین بار و تبدیل تدریجی ایشان به یک رجل سیاسی می تواند موید مجالی برای تحقق یک فرصت دست یافتنی و نه موهوم برای مردم شهرستان و کشور باشد. دکتر کاظم جلالی بدون اغراق و با اتکال به خداوند و کنار گذاشتن برخی از خصوصیات که نزدیکان و دلسوزان ایشان نیز در جلسات خصوصی شاید بارها به ایشان یادآور شده اند می تواند در قامت یک نامزد توانمند برای ریاست جمهوری اسلامی ایران باشد. فرصتی که در صورت تحقق می تواند حامل دستاوردهایی بیش از استان شاهوار برای مردم این خطه باشد.
يکشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩١
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099