عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > آرشیو مقالات  
اخبار > پیشنهاد خواهر خواندگی


نسخه چاپي  ارسال به دوست

پیشنهاد خواهر خواندگی
    ...

   

نماینده گرانقدر مردم شهرستان شاهرود، موضوعی است که از دیدگاه بنده شایان توجه است و آنهم مطلبی است که در وبلاگی، به معرفی یکی از ریشه‌های اشتراکات تاریخی-فرهنگی و همچنین پیشنهاد پیمان خواهرخواندگی و همکاری بین‌شهری بین نیشابور و شاهرود پرداخته است. که آدرس مطلب به شرح زیر می‌باشد:
"پیشنهاد بزرگداشت مجاهد شهید، شیخ حسن جوری"
http://neyshabur.blogfa.com/post/122
بنابراین شایسته دیدم که این موضوع را به نمایندگان محترم نیشابور (جناب آقای مروی) و شاهرود (جناب آقای جلالی) اطلاع‌رسانی نمایم. امیدوارم با این بهانه و یا هر مناسبت خوب دیگر، زمینه‌های همکاری بین دو شهرستان شاخص در استان‌های خراسان و سمنان فراهم آید.
با تشکر از شما بزرگواران که وقتتان را در اختیار بررسی این زمینه همکاری و همگرایی قرار می‌دهید.

***

پیشنهاد بزرگداشت مجاهد شهید نیشابور، شیخ حسن جوری
با نکهت خُلق تو، ز خود لاف زدن نیست        جــز عیـــن خطا، نافه‌ی آهــــوی ختن را
از گلشـــن خُلــــق تـــو وزد بـــاد بهاری          در باغ کـه خوشبوی کنـد صحـن چمن را
ســرتـاســر آفاق، چـــو بگرفت سپاهت          ناچـــار عــــــدو، هــاویــه بگـزیـد وطن را
«ابن یمین فریومدی» - در ستایش شیخ حسن جوری
 
نگاهی کوتاه به زندگی، پایگاه اندیشه و تاثیرات مجاهد بزرگ نیشابور
شیخ حسن جوری، عارف و مجاهد بزرگ قرن هشتم هجری، در روستای «جور» نیشابور، دیده به جهان گشود. تحصیلات دینی خود را در نیشابور به سرانجام رسانید تا به مرتبه‌ی مدرسی رسید. سپس به حلقه‌ی تعلیم و درس شیخ خلیفه‌ مازندارنی پیوست و فعالیت‌های تعلیمی و سیاسی خود را پس از شیخ خلیفه، گسترش داده و در راه تثبیت و ترویج عقاید مذهب شیعه اثنی عشری، بیگانه‌ستیزی و مبارزه با حاکمان ستمکار زمان که وابسته به دستگاه جورپیشه‌ ایلخانی-مغولی بودند، مجاهدت نمود که در این راستا چندین بار زندانی گردید، مهاجرت نمود، و سرانجام در سال 746 هجری قمری در صحنه پیکار  و رزم به شهادت رسید. آرامگاه این مجاهد بزرگ در نزدیکی روستاي کلاته میرعلم فيروزآباد شهرستان شاهرود قرار گرفته است.
شیخ حسن جوری، یکی از ارکان اساسی قیام سربداران خراسان بر علیه حکومت مغولی زمان خود به شمار می‌آید به گونه‌ای که این مجاهد بزرگ با الهام از تعالیم شیخ خلیفه‌ مازندرانی، جوشش و حرکتی شگرف در میان خراسانیان برانگیخت و در اندک زمانی ارکان حکومتی مغولان را در ایران‌زمین متزلزل ساخت. شکل‌گیری و برپایی حکومت شیعی سربداران خراسان، در سایه‌ی راهبری روحانی و معنوی وی، همچون برگی زرین و پُرافتخار در تاریخ جنبش‌ها و نهضت‌های آزادی‌خواهی و بیگانه‌ستیزی ایرانیان جلوه‌گری می‌نماید.  
نقش شیخ حسن جوری در برپایی و پایداری قیام سربداران خراسان و دمیدن روح معنویت و تعالیم تشیع در این قیام، چنان بارز و برجسته است که به درستی این مجاهد راستین را می‌توان به عنوان پدیدآور اندیشه خیزش، رهبر معنوی و عمود خیمه‌ی جنبش سربداران خراسان دانست. چنان‌که گفته‌اند پس از آزادی شیخ نیشابور از قلعه حصار یارز، «به اندک زمان لشکری چنان جمع شد که هر یک در مقام تصلف و جلادت خود را کم از رستم دستان و سام نریمان نمی‌دانستند.»(«مطلع السعدین»، عبدالرزاق سمرقندی). حضور رهبری دینی در صفوف لشکر سربداران در حمله به سوی هرات، موجب شد تا لشکر دوازده‌هزار نفری سربداران، لشکر هفتادهزار نفری طغاتیمور را شکست دهد. اما در پی توطئه قتل این شیخ مجاهد به دستور خواجه مسعود و حذف رهبر معنوی و دینی، ورق قیام سربدارن برگشت و جنگ پیروز آنان به شکستی بزرگ مبدل شد؛ «شیخ حسن کشته شد و شکست ملک‌حسین (حاکم هرات) معکوس شد و مردم جمع شدند و خواجه مسعود هزیمت کرده به سبزوار آمد.» («تذکرة الشعراء»، دولتشاه سمرقندی)
اما پرونده‌ زندگی و پایداری نام و اندیشه این شیخ مجاهد نیشابور، با شهادت وی در سال 746 هجری، بسته نشد بلکه اندیشه و تعالیم وی -همچون بسیاری از فرزندان بزرگ نیشابور و مجاهدان و قهرمانان ملی ایران- به پایمردی مریدان و شاگردانش در رگ‌های پرخروش ایران‌زمین‌‌ جریان یافت و به پایمردی بزرگانی چون سید عزالدین سوغندی (از اهالی سوقند نیشابور) و دیگر مریدان آن مجاهد شهید، به مناطق دیگر و نسل‌های پس از خود، منتقل شد؛ چنانکه رد و ربط و اثر تعالیم و اندیشه‌های شیخ حسن جوری نیشابوری را در بسیاری از جنبش‌ها و حکومت‌های شیعی سال‌ها و سده‌های پس از شهادتش –مانند مرعشیان مازندران، کیائیان گیلان و ... و سرانجام دولت پایدار شیعی صفویه- می‌توان پی‌جویی نمود.
برخی منابع
برای مطالعه بیشتر در زمینه زندگی و اندیشه شیخ حسن جوری و قیام سربداران خراسان:
- (دانشنامه جهان اسلام): حسن جوری.
- (ابرشهر: دانشنامه نیشابور): حسن جوری.
- (تبیان): امام عصر و جنبش‌های مردمی.
- (پژوهشکده باقرالعلوم): اندیشه و آرمان در نهضت سربداران.
- (پایگاه حوزه): حذف رهبری دینی: شگرد افراطیون در طول تاریخ.
 
بزرگداشت شیخ شهید نیشابور به عنوان الگوی مجاهدت و راهبر معنوی سربداران
با نگاه به آنچه گفته شد - که بدون تردید، در برابر گفتنی‌ها و نوشتنی‌ها و دریافتنی‌ها درباره‌ی زندگی، اندیشه، تعالیم و مجاهدت‌های شهید «شیخ حسن جوری»، همچون قطره‌ای‌ از دریاست-، بایسته به نظر می‌رسد برای شناخت بهتر و معرفی بیشتر این قهرمان کم‌نظیر ملی و مذهبی، به ویژه در زادگاه و پروردگاه وی، نیشابور، تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده شود.
 همانا، یکی از بسترهای توسعه فرهنگی، اجتماعی و انسانی ام‌البلاد خراسان، بازیابی و بازشناسی و بازنمایی هویت‌ها و ریشه‌های این دیار دیرینه و پایدار است. به زعم نگارنده، بزرگداشت و گرامیداشت‌ بزرگی‌های فرزندان بزرگ نیشابور دستاروردهایی چون «معرفی و ارایه‌ الگوهایی محلی و بومی از تلاش و مجاهدت برای جوانان امروز و نسل‌های آینده‌ حوزه‌ جغرافیایی و فرهنگی نیشابور»، «پاسداری از میراث معنوی و تاریخی حوزه فرهنگ و تمدن ام‌البلاد خراسان» و «شناساندن توانمندی‌های فرهنگی و انسانی شهر پایدار ایرانی را در سطح ملی و فراملی» در پی‌خواهد داشت. گفته‌اند که: «ملتی که گذشته‌اش را نشناسد، آینده‌اش را نمی‌تواند بسازد.» بزرگمردانی چون شیخ مجاهد نیشابور، جزئی انکارناپذیر از گذشته و هویت نیشابور و نیشابوریان‌اند.
 پیشنهادنامه
بنابراین، مفاد پیشنهادی برای بزرگداشت و گرامیداشت این شخصیت برجسته نیشابوری - «مجاهد شهید، شیخ حسن جوری» - را به شرح زیر، به پیشگاه خوانندگان ارجمند «سرزمین بینالود»، مردم حکیم و فرهنگ‌پرور ابرشهر نیشابور و مسولان دلسوز و دوراندیش سرزمین قلمدان‌های مرصّع، پیشکش می‌نمایم:
1. الگوسازی و نمادسازی این شخصیت بزرگ در شئون زندگی اجتماعی شهر و شهرستان نیشابور با اقداماتی همچون:
• نامگذاری یکی از خیابان‌های شهر به نام «مجاهد شهید؛ شیخ حسن جوری».
•  ساخت تندیسی (مجسمه‌) درخور از وی و نصب آن در یکی از اماکن عمومی اصلی شهر نیشابور.
• ثبت رسمی سالروز شهادت شیخ مجاهد نیشابور در تقویم مناسبت‌‌ها و آیین‌های شهرستان نیشابور.
• نامگذاری یکی از اماکن فرهنگی و عمومی نیشابور مانند کتابخانه، فرهنگسرا، بوستان و ... به نام وی.
۲.برگزاری فراخوان مقاله و نشست‌های تخصصی و همایش‌های عمومی در زمینه‌ی بزرگداشت شیخ حسن جوری، و تبیین مجاهدت‌ها و نقش و تاثیر وی و نیشابوریان در/بر قیام سربداران خراسان و جنبش‌ها و حکومت‌های شیعی پس از آن.
3. بسترسازی و ایجاد تسهیلات برای نویسندگان و پژوهشگران و حمایت از آثاری که در زمینه‌ی تبیین و بازشناسی نقش شیخ حسن جوری و نیشابوریان در قیام سربداران خراسان و سایر جنبش‌های بیداری و آزادی‌خواهی، تدوین و سامان می‌یابند.
4. تمهید پیمان خواهرخواندگی بین شهرهای نیشابور (زادگاه شیخ حسن جوری) و شاهرود (آرامگاه شیخ حسن جوری) که این پیمان می‌تواند متضمن همکاری‌های فرهنگی، اجتماعی، علمی و عمرانی بین دو شهر باشد:
•  برگزاری آیین‌های مشترک در زمینه‌ بزرگداشت جایگاه این مجاهد بزرگ.
•  تعریف و توسعه‌ی طرح‌های گردشگری مشترک.
• ساخت المان‌های‌ مرتبط با این شخصیت بزرگ توسط هنرمندان دو شهر و اهدا و تبادل آن‌ها به منظور نصب و نمایش در فضاهای فرهنگی و عمومی دو شهر و همچنین در روستاهای جور نیشابور و فیروزآباد شاهرود. (طرح از جور تا فیروزآباد)
•  برگزاری نمایشگاه‌های مشترک آثار هنری هنرمندان دو شهر با درونمایه راهبری معنوی و مجاهدت‌ها شیخ شهید در قیام سربداران خراسان.
• برگزاری نشست‌های سالیانه مشترک اندیشمندان، پژوهشگران و اهالی فرهنگ دو شهر در سالروز شهادت شیخ حسن جوری.
•  ایجاد و یا گسترش همکاری‌های علمی و پژوهشی بین مراکز آموزش عالی نیشابور و شاهرود باشد.
• نامگذاری یک خیابان، در هر یک از دو شهر، به نام «مجاهد شهید؛ شیخ حسن جوری».
• بهره‌برداری متقابل از پتانسیل‌های موجود در دو شهر، با هدف همیاری در برنامه‌های توسعه‌ی عمرانی، ورزشی، فرهنگی، اجتماعی، آموزشی و ....
5. برنامه‌ریزی تبدیل غار ابراهیم ادهم به یکی از مسیر‌های ویژه گردشگری نیشابور؛ همانگونه که می‌دانید شیخ حسن جوری در بخشی از ایامی که تحت تعقیب مخالفان، معاندان و عمال حکومتی زمان خود بوده است، را در غار ابراهیم ادهم گذرانیده و در همین ایام به تبلیغ تعالیم خود نیز پرداخته است، علاوه بر این در برخی از منابع به حضور بزرگانی چون ابراهیم ادهم (عارف بزرگ قرن سوم هجری- که این غار نیز به نام اوست)، ابوسعید ابوالخیر، ابن سینا، و دکتر علی شریعتی در این غار اشاراتی داشته‌اند. بنابراین مستندسازی آن بخش از زندگی این بزرگان که در این غار سپری کرده‌اند و آماده‌سازی فضای منطقه از دیدگاه المان‌سازی و ایجاد امکانات پذیرایی و اقامتی، ساماندهی و بهینه‌سازی مسیرهای کوهنوردی موجود در منطقه غار، بهانه‌ی خوبی را برای توسعه‌ گردشگری در منطقه فراهم می‌آورد. 

چهارشنبه ٣٠ فروردين ١٣٩١
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099