اخبار > نطق پیش از دستور دکتر کاظم جلالی در مجلس هفتم


نسخه چاپي  ارسال به دوست

نطق پیش از دستور دکتر کاظم جلالی در مجلس هفتم
    .

   

جلسه 101

كاظم جلالي ـ

بسم‌الله الرحمن‌ الرحيم‌

 بعنوان‌ اولين‌ نطق‌ پيش‌ از دستور دوره‌ هفتم‌، نخست‌ لازم‌ مي‌دانم‌ از مردم‌ شريف‌ و بزرگوار شهرستان‌ شاهرود و شهرهاي‌ بسطام‌، بيارجمند، كلاته‌خيج‌، ميامي‌ و مجن‌ بخاطر اعتماد مجدد با آراء (61) درصد به‌ اينجانب‌ تشكر و قدرداني‌ نمايم‌. همچنين‌ سالروز ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي‌ را بر همه‌ ارتشيان‌ عزيز تبريك‌ عرض‌ مي‌كنم‌.

 در ماه‌ ربيع‌الاول‌ و در آستانه‌ ولادت‌ پيامبر عظيم‌الشأن‌ اسلام‌ قرار داريم‌. پيامبري‌ كه‌ فرمود: « اني‌ بعثت‌ لاتمم‌ مكارم‌ الاخلاق‌ » و فلسفه‌ بعثت‌ خود را در تكميل‌ مكارم‌ اخلاقي‌ دانست‌ و خود اسوه‌ اخلاق‌ و انسانيت‌ و برترين‌ ابزار وي‌ در هدايت‌ انسانها، برخورداري‌ از معجون‌ اخلاق‌ الهي‌ و انساني‌ بود. پيامبر به‌ ما نشان‌ داد جامعه‌ و حاكميتي‌ ماندگار است‌ كه‌ بنياد آن‌ بر شالوده‌هاي‌ اخلاقي‌ گذاشته‌ شود و بجاي‌ آنكه‌ اخلاق‌ جامعه‌ سياسي‌ شود، سياست‌ جامعه‌ بايد اخلاقي‌ شود. بر ماست‌ بعنوان‌ مدعيان‌ رهروي‌ آن‌ بزرگوار، در خود نيك‌ نظر كنيم‌. آيا اخلاقمان‌ سياسي‌ است‌ يا سياستمان‌ اخلاقي‌؟

 متأسفانه‌ در بعد فردي‌، غيبت‌، تهمت‌، افتراء و هتاكي‌ جزو مسلمات‌ پذيرفته‌ شده‌ اخلاق‌ سياسي‌ ماست‌ و در بعد اجتماعي‌ نيز نتوانسته‌ايم‌ از پتانسيل‌ بالا و والاي‌ اخلاقي‌ الهي‌ كه‌ اسوه‌ بشريت‌ از آن‌ بهره‌ برده‌ بود استفاده‌ نماييم‌. حتماً با محوريت‌ اخلاق‌ مي‌توانستيم‌ روابط‌مان‌ را به‌ اين‌ ميزان‌ از افتراق‌ و تنش‌ نكشانيم‌. حتماً با محوريت‌ اخلاق‌ مي‌توانستيم‌ با جوانانمان‌ ارتباطي‌ صميمانه‌ و عاطفي‌ آنهم‌ از سر دلسوزي‌ و با هدف‌ هدايت‌ و پرورش‌ ايجاد نماييم‌. ما نيازمند يك‌ جامعه‌ اخلاقي‌ حق‌محور هستيم‌ و با كمال‌ تأسف‌ امروز جامعه‌ سياسي‌ ما بيش‌ از پيش‌ بسمت‌ خط‌محوري‌ و جناح‌گرايي‌ در حال‌ پيشروي‌ است‌. ديگر عده‌اي‌ بجاي‌ آنكه‌ ديگران‌ را با معيار ثبات‌ بر حق‌ بسنجند، با معيار ثبات‌ بر خط‌ و جناح‌ مي‌سنجند، ولو آنكه‌ خط‌ و جناح‌ در بخشي‌ از عملكرد خود قابل‌ نقد و يا بر سبيل‌ حق‌ نباشد و اين‌ خود از فاصله‌ گرفتن‌ سياست‌ از اخلاق‌ حكايت‌ دارد.

 جامعه‌ با رعايت‌ معيارهاي‌ اخلاقي‌ و حق‌محوري‌ مي‌تواند بسمت‌ عدالت‌ حركت‌ نمايد و انواع‌ و اقسام‌ تبعيضها را بزدايد و از آنجا كه‌ بي‌عدالتي‌ زشت‌ترين‌ پديده‌ غيراخلاقي‌ بر روي‌ زمين‌ است‌، هماره‌ مصلحان‌ منادي‌ عدالت‌ بوده‌اند و عدالت‌ تحصيل‌ نمي‌شود مگر آنكه‌ جامعه‌اي‌ در بعد فردي‌ و اجتماعي‌ رويكرد اخلاقي‌ داشته‌ باشد. جامعه‌ اخلاقي‌، جامعه‌ متعادل‌ است‌. جامعه‌ متعادل‌ هرگز بسمت‌ افراط‌ و تفريط‌ روي‌ نمي‌گرداند. افراط‌گرايي‌ پديده‌ زشت‌ جوامع‌ غيرحق‌محور، غيرعدالت‌طلب‌ و غيراخلاقي‌ است‌.

 جامعه‌ اخلاقي‌، رسيدن‌ به‌ قدرت‌ را آخرين‌ حلقه‌ آمال‌ خود نمي‌بيند و از همه‌ ارزشها براي‌ رسيدن‌ به‌ قدرت‌ بهره‌ نمي‌برد. در جامعه‌ اخلاقي‌ با محوريت‌ مبدأ و معاد، اساساً حوزه‌اي‌ بنام‌ قدرت‌ وجود ندارد و همه‌ مسؤوليت‌ است‌ و از انسان‌ درخصوص‌ همه‌ اعمالش‌ در جايي‌ سؤال‌ مي‌شود و بدان‌ جزا و پاداش‌ تعلق‌ مي‌گيرد.

 در جامعه‌ اخلاقي‌ سمت‌ و سويي‌ به‌ استفاده‌ از خشونت‌ نيست‌. جامعه‌ خشن‌، يك‌ جامعه‌ غيراخلاقي‌ است‌. در جامعه‌ اخلاقي‌ پيشكسوتان‌ و بزرگان‌ داراي‌ حرمت‌ هستند و حريم‌ آنان‌ شكسته‌ نمي‌شود. با بهانه‌هايي‌ چون‌ جوانگرايي‌، بزرگترين‌ سرمايه‌هاي‌ اجتماع‌ را به‌ مسلخ‌ نمي‌برند. در جامعه‌ اخلاقي‌، اختلاف‌ سليقه‌ وجود دارد، اما از اختلاف‌ سليقه‌ در چارچوب‌ ساز و كارهاي‌ اخلاقي‌ براي‌ اداره‌ بهتر جامعه‌ استفاده‌ مي‌شود، نه‌ آنكه‌ با تصلب‌ بر سليقه‌ها و يا وسعت‌ دادن‌ به‌ جنگ‌ سليقه‌ها بتوان‌ اصل‌ و بن‌ را بريد. لذا در چنين‌ زماني‌ براي‌ اداره‌ بهتر جامعه‌، سكوت‌ پديده‌ اخلاقي‌ مي‌شود تا سخن‌ گفتن‌. اين‌ هماني‌ است‌ كه‌ مولايمان‌ علي‌ (عليه‌السلام) به‌ ما آموخت‌ و ما چونان‌ صدها حكمت‌ وي‌، بدان‌ عمل‌ نكرديم‌.

 با اين‌ تفصيل‌، بنظر مي‌رسد تبديل‌ اخلاقي‌ سياسي‌ به‌ سياست‌ اخلاقي‌ يك‌ ضرورت‌ اجتناب‌ناپذير امروز ماست‌. آنچه‌ از گذشته‌ بشكل‌ چالش‌ و امروز بسمت‌ تهديد مي‌رود، مسأله‌ نزاع‌ سياسي‌ و سرجمع‌ رقابتهاي‌ سياسي‌ بي‌قاعده‌ جامعه‌ ماست‌ كه‌ اولاً مي‌تواند به‌ ناكارآمدي‌ نظام‌ بيانجامد و ثانياً حتي‌ بخشهاي‌ كارآمد نظام‌ را در منظر مردم‌ و جهانيان‌ ناكارآمد جلوه‌ دهد.

 متأسفانه‌ طي‌ ساليان‌ اخير، نزاع‌ سياسي‌ جامعه‌ را فشل‌ نموده‌ است‌ و اختلافات‌ به‌ اداره‌ بهينه‌ جامعه‌ لطمه‌ جدي‌ وارد كرده‌ است‌ و در اين‌ ماجرا نبايد يكطرف‌ را يكسره‌ تخطئه‌ نمود، بلكه‌ با صراحت‌ بايد گفت‌ نزاع‌ طرفيني‌، امروز ما را اينچنين‌ رقم‌ زده‌ است‌.

 به‌ انتخابات‌ رياست‌ جمهوري‌ نزديك‌ مي‌شويم‌. رهبري‌ بزرگوار انقلاب‌ اسلامي‌ با روشن‌بيني‌، راهبرد مشاركت‌ حداكثري‌ را تبيين‌ نمودند. طبعاً يك‌ وظيفه‌ متوجه‌ آحاد مردم‌ است‌ كه‌ چونان‌ گذشته‌ با معنادار يافتن‌ مشاركت‌ خود، سرنوشت‌ خويش‌ را رقم‌ زنند. وظيفه‌ ديگر متوجه‌ برگزاركنندگان‌ انتخابات‌، چه‌ مجريان‌ و چه‌ ناظران‌ است‌ كه‌ فضاي‌ مشاركت‌ حداكثري‌ را ايجاد نمايند و از هرگونه‌ اعمال‌ نظر ناصواب‌ و يا تنگ‌ و تاريك‌ جناحي‌ بپرهيزند. وظيفه‌ اين‌ بخش‌ از حاكميت‌ بسيار سنگين‌ است‌.

 آگاه‌ باشيم‌ كه‌ دشمن‌ بدنبال‌ شكل‌ دادن‌ يك‌ اپوزيسيون‌ آبرومند در داخل‌ كشور با هدف‌ تجميع‌ ناراضيان‌ داخلي‌ و استفاده‌ از همه‌ ظرفيت‌ شكافهاي‌ موجود و محتمل‌ مي‌باشد. نگذاريم‌ با اعمال‌ نسنجيده‌ ما زمينه‌ تشكيل‌ چنين‌ مخالفيني‌ فراهم‌ شود كه‌ متأسفانه‌ امروز برخي‌ بر روي‌ اين‌ عامل‌، با عنايت‌ به‌ فشارهاي‌ خارجي‌ حساب‌ باز كرده‌اند.

 در خانه‌ اگر كس‌ است‌ يك‌ حرف‌ بس‌ است‌

 يك‌ وظيفه‌ هم‌ متوجه‌ جناحها و تشكل‌هاي‌ سياسي‌ ماست‌ كه‌ ضمن‌ رقابت‌ سالم‌ و فراهم‌ كردن‌ فضاي‌ رقابت‌، با هدف‌ مشاركت‌ حداكثري‌ از ايجاد فضاي‌ تخريب‌ بپرهيزند. همه‌ كسانيكه‌ كانديداي‌ رياست‌ جمهوري‌ شده‌اند، از سرمايه‌هاي‌ بزرگ‌ و قابل‌ تكريم‌ جامعه‌ ما هستند و هر يك‌ در بخشي‌ از اداره‌ كشور داراي‌ سوابق‌ و پيشينه‌ روشن‌ در دفاع‌ از انقلاب‌ اسلامي‌ و نظام‌ هستند.

 مراقب‌ باشيم‌ كه‌ با هتاكي‌ و بي‌حرمتي‌ اين‌ سرمايه‌هاي‌ اجتماعي‌ را آسيب‌ نرسانيم‌ و خصوصاً پاس‌داشتن‌ حرمت‌ بزرگان‌ و پيشكسوتان‌ ضرورت‌ اجتناب‌ناپذير است‌. .... يك‌ وظيفه‌ سنگين‌ هم‌ متوجه‌ كساني‌ است‌ كه‌ خود را آماده‌ كانديداتوري‌ رياست‌ جمهوري‌ مي‌نمايند. از آنجا كه‌ جامعه‌ ما فاقد احزاب‌ قوي‌ و كارآمد است‌، در فقدان‌ احزاب‌، بهترين‌ فرصت‌ براي‌ استفاده‌ بهينه‌ از افكار و ايجاد تضارب‌ آراء و عقايد مي‌تواند در دوران‌ انتخابات‌ رياست‌ جمهوري‌ پديد آيد. كانديداها مي‌توانند سطح‌ مباحث‌ را ارتقاء بخشند و از مفاهيم‌ انتزاعي‌ خارج‌ شده‌ و با ارائه‌ برنامه‌هاي‌ كارشناسي‌ شده‌، راههاي‌ برون‌رفت‌ از مشكلات‌ را نشان‌ داده‌ و رقابت‌ را از حوزه‌ اشخاص‌ به‌ حوزه‌ برنامه‌ها ارتقاء دهند.

 با كمال‌ تأسف‌ بعنوان‌ يك‌ شهروند مدعي‌ هستم‌ كه‌ تا اين‌ زمان‌ كانديداها جز كلي‌گويي‌ و پرداختن‌ به‌ مفاهيم‌ ذهني‌، برنامه‌اي‌ ارائه‌ نداده‌اند و سخنان‌ ايشان‌ در سطح‌ اداره‌ يك‌ كشور به‌ بزرگي‌ و سابقه‌ ايران‌ و با مشكلات‌ پيش‌ روي‌ ما در عرصه‌ داخلي‌ و بين‌المللي‌ نيست‌. طبعاً انتقاد خردمندانه‌ و صادقانه‌ از گذشته‌ مي‌تواند مثبت‌ ارزيابي‌ شود، اما با سلبيات‌ و نفي‌ گذشته‌ و بازي‌ با احساسات‌ و هيجانات‌ نمي‌توان‌ جامعه‌ را اداره‌ كرد.

 من‌ در اين‌ قسمت‌ به‌ برخي‌ از مشكلات‌ كه‌ نيازمند ارائه‌ برنامه‌ مدون‌ و عملياتي‌ از طرف‌ كانديداهاست‌، بعنوان‌ يك‌ شهروند اشاره‌ مي‌كنم‌:

 در عرصه‌ بين‌المللي‌ بر كسي‌ پوشيده‌ نيست‌ كه‌ پرونده‌هاي‌ هسته‌اي‌، حقوق‌ بشر و تروريسم‌ همچنان‌ اگرچه‌ به‌ ناحق‌ در مجامع‌ بين‌المللي‌ با پشتيباني‌ قدرتهاي‌ برتر، عليه‌ كشورمان‌ گشوده‌ است‌ (نايب‌ رئيس‌ ـ وقت‌ شما تمام‌ است‌) و البته‌ حل‌ اين‌ مسايل‌ در آينده‌ آسان‌ نخواهد بود و نيازمند برنامه‌ و شخصيت‌ مقتدر و داراي‌ جايگاه‌ در عرصه‌ بين‌المللي‌ است‌. اما در عرصه‌ داخلي‌ نيز مسايلي‌ همچون‌ بيكاري‌، فقر، فساد اداري‌، گراني‌ و اعتياد دامنگير جامعه‌ ماست‌.

 بيكاري‌ هم‌اينك‌ در برخي‌ نقاط‌ كشور وضعيتي‌ يافته‌ است‌ كه‌ به‌ مرور، كار تبديل‌ به‌ بردگي‌ مي‌شود. بسياري‌ از جوانان‌ تحصيلكرده‌ حاضرند با حقوقهاي‌ بسيار ناچيز و حتي‌ ناديده‌ گرفتن‌ مدرك‌ تحصيلي‌ در سطوح‌ پايين‌ جامعه‌ كار نمايند. با بيكاري‌ روزافزون‌، به‌ مرور قشر خيابانگرد شكل‌ گرفته‌ و در پيك‌ ساعت‌ كار در خيابانها مشغول‌ قدم‌ زدن‌ هستند.

 در جامعه‌ ما طبقه‌ متوسط‌ در حال‌ از بين‌ رفتن‌ و فاصله‌ بين‌ فقير و غني‌ در حال‌ افزايش‌ و قشر متوسط‌ به‌ مرور بسمت‌ فقر غلتيده‌ است‌ و عده‌اي‌ نيز با استفاده‌ از انواع‌ رانتها بسمت‌ غني‌ شدن‌ بي‌رويه‌ رفته‌اند. بازسازي‌ طبقه‌ متوسط‌ يك‌ ضرورت‌ است‌ و بدون‌ رشد طبقه‌ متوسط‌، توسعه‌ بمعناي‌ مطلق‌ كلمه‌ كه‌ در عرصه‌ سياسي‌ و اقتصادي‌ ميسور نيست‌. معلمان‌ از تبعيض‌ سخت‌ نالانند، بازنشستگان‌ هر روز بيش‌ از گذشته‌ در شيب‌ تند فقر گرفتار مي‌شوند و سرعت‌ تورم‌ بسيار بيشتر از ميزان‌ رشد سالانه‌ حقوق‌ ناچيز آنهاست‌، كارگران‌ و دهقانان‌ كه‌ از وعده‌هاي‌ انقلاب‌ برخوردار نمودن‌ آنان‌ از ابزار توليد بود، گام‌ مؤثري‌ را نديدند، نه‌ دهقانان‌ چندان‌ صاحب‌ زمين‌ و تجهيزات‌ شدند و نه‌ كارگران‌ داراي‌ سهام‌ كارخانه‌ها. بحث‌ اصلاح‌ ساختار اداري‌ كشور...

 

جلسه 126

كاظم جلالي ـ

بسم الله الرحمن الرحیم

بدون مقدمه نکاتی را به استحضار ملت شریف ایران و برگزیدگان مردم می­رسانم.

گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران­ـ روسیه بنا بر دعوت همتای خود در دومای روسیه از تاریخ (14) لغایت (19) تیرماه سالجاری از این کشور دیدار کرد. شایان ذکر است که این سفر قرار بود از تاریخ (11) لغایت (16) اسفندماه سال گذشته انجام گردد که بدلیل عدم تعیین وقت ملاقات با رئیس شورای فدراسیون و یا رئیس دوما‏، این سفر از سوی طرف ایرانی به تعویق افتاد. اعضای هیأت اعزامی از گروه دوستی قبل از عزیمت جلسات متعددی با نهادها و سازمانهای مؤثر در مناسبات تهران­ـ مسکو داشته­اند.

در طول سفر هیأت پارلمانی کشورمان (12) ملاقات با مقامات سیاسی­ـ پارلمانی روسیه برگزار و پیرامون مسایل بین­المللی و مناسبات دوجانبه و آخرین تحولات منطقه و همچنین درخصوص رویداد بزرگ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بحث و تبادل­نظر کرد که این ملاقاتها عبارتند از:

ملاقات با ریاست دومای روسیه که معمولاً در پروتکل آنها دیدار گروه دوستی با ریاست دوما جایگاهی ندارد و استثنائاً درخصوص هیأت پارلمانی ایران چنین امکانی را فراهم نمودند که اتفاقاً تا چند ساعت قبل از سفر این ملاقات هنوز قطعی نشده بود و بنده قبل از عزیمت به روسیه با ریاست محترم مجلس مشورت کردم که آیا علی­رغم عدم قطعیت ملاقات با ریاست دوما و نظریه کارشناسی سفارتمان در مسکو مبنی بر انجام حتمی سفر‏، آیا سفر انجام شود یا خیر؟

جناب آقای دکتر حدادعادل بر ضرورت انجام سفر تأکید کردند که اتفاقاً در خلال سفر بر ما روشن شد که نظریه ایشان به صواب بوده است.

ملاقات با نایب رئیس دوما‏، دیدار با رئیس آژانس انرژی اتمی و رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی (طرف روسی)که بحثهای جدی درخصوص نیروگاه اتمی بوشهر و مسایل مربوط به سوخت نیروگاه و تصمیم مجلس شورای اسلامی بر احداث نیروگاههای جدید انجام شد.

همچنین ملاقاتهای جداگانه و بعضاً طولانی مدت با رؤسای کمیته­های امنیت‏، امور بین­الملل‏، امور دفاعی دوما و دو ملاقات با اعضای گروه دوستی دومای دولتی روسیه و یک دیدار با اعضای گروه دوستی پارلمانی در شورای فدراسیون روسیه و دیدار با رئیس فراکسیون میهن در دوما و ملاقات با رئیس دپارتمان آسیایی وزارت امور خارجه و نهایتاً ملاقات با ریاست مجلس قانونگذاری سن­پطرزبورگ و ملاقات با نماینده تام­الاختیار آن مجلس در امور روابط خارجی.

همچنین نمایندگان محترم بیش از (12) ساعت جلسه با کارشناسان بخشهای مختلف و نمایندگان نهادها و سازمانهای فعال ایرانی در مسکو داشتند و در طول جلسات کارشناسان حوزه­های مختلف گزارشی از آخرین تحولات و مسایل روابط دوجانبه به هیأت اعزامی ارائه دادند. اعضای هیأت پارلمانی کشورمان در طول سفر باتوجه به جوسازی و تبلیغات منفی گسترده محافل­ سیاسی ­ـ خبری غرب (بویژه آمریکا) علیه کشورمان و ریاست جمهوری منتخب در مقطع پس از انتخابات ریاست جمهوری‏، مصاحبه­های متعددی با رسانه­های خبری انجام دادند که انعکاس وسیعی در برخی از رسانه­های تأثیرگذار جهانی داشته است. همچنین هیأت از مرکز طراحی شرکت سازنده هواپیمای توپولف و از دفتر فناوریهای ریاست جمهوری بازدید داشتند.

متأسفانه ابتداء یک سایت ضدانقلاب خبری مبنی بر تفریحی بودن سفر نمایندگان به روسیه مخابره نمود و آنگاه یک سایت درون خانواده انقلاب این خبر را بدون کنکاش از صحت و سقم‏، تکرار و نهایتاً یک روزنامه پس از گذشت یک هفته از این خبر‏، دیروز مطلع شد و گویی کشف بزرگی انجام داده است و این خبر جعلی و کاملاً دروغ را بعنوان تیتر (1) به خوانندگان خود ارائه نموده است.

این سفر بحمد الهی کاملاً موفق ارزیابی می­شود، سفیر و کارشناسان نمایندگی ما در مسکو قائل بودند که کمتر سفری را سراغ دارند با این فشردگی و حجم کار و موفقیت‏، آنهم در مقطع زمانی بسیار حساس پس از انتخابات (نایب رئیس ـ وقت شما تمام است) البته ناگفته پیداست که معمولاً عرف سفرهای گروه دوستی‏، بازدید از اماکن تاریخی و افتخارات مربوط به کشور مقابل می­باشد، ما هم برای گروههای دوستی سایر کشورها در شهرهای اصفهان و شیراز برنامه­هایی را تدارک می­بینیم و این عرف است و مطلب دیگر اینکه دلسوزان به بیت­المال که نوشته­اند این نمایندگان بی­درد و یا کم­درد از پول بیت­المال به تفریح­ پرداخته­اند‏، آگاه باشند که این سفر به هزینه طرف مقابل انجام شده است.

همگان را به پاسخ سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو که در همان سایت محترم درج شده است ارجاع می­دهم. ضمناً از روابط عمومی مجلس شورای اسلامی در کم­کاری جهت پاسخگویی به افکار عمومی شدیداً منتقدم.

کلام دیگر آنکه‏، در روند تخریب مجلس شورای اسلامی اینک که نمایندگان مجلس می­توانند در تلطیف فضای سیاسی جهانی...  (نایب رئیس ـ جناب آقای جلالی! با آن صفحه­ای که من از شما می­بینم من فکر کنم به آخرش نمی­رسیم‏، یکدقیقه از وقتتان گذشته است)چشم.

اینک که نمایندگان مجلس می­توانند تلطیف فضای سیاسی جهانی نقش مؤثر خود را ایفاء نمایند‏، دستهای آشکار و پنهان درصدد هستند که مجلس شورای اسلامی را از این نقش مؤثر خود در کمک به دولت باز دارند و نمایندگان محترم خصوصاً هیأت رئیسه محترم مجلس باید نسبت به این مسأله به شکل جدی بیندیشد. والسلام­علیکم و رحمه­الله و برکاته

 

جلسه 269

كاظم جلالي ـ

بسم‌الله الرحمن الرحيم

طي روزهاي آينده استان سمنان مفتخر به تشريف‌فرمايي مقام معظم رهبري است و روزهاي تاريخي و بزرگي در اين استان رقم خواهد خورد. سفر معظم‌له در روزهاي حساس و بيادماندني انجام مي‌شود. از طرفي دو انتخابات مهم خبرگان رهبري و شوراها و از طرف ديگر شرايط متغير و متحول بين‌المللي با عنايت به پرونده هسته‌اي كشورمان در پيش است.

استقبال حماسي مردم هوشمند و ولايتمدار ما در استان سمنان و شهرستان شاهرود، بار ديگر جلوه‌اي روشن و بيادماندني از يكدلي و اتحاد ملتي است كه بپاي استقلال، آزادي و دين‌محوري و آرمانخواهي خويش ايستاده است.

رزمايش قوي و هوشمندانه پيامبر اعظم يكبار ديگر عزم جدي ملت ايران در صيانت از تماميت ارضي و دستاوردهاي گرانسنگ انقلاب اسلامي و همچنين توانمندي بالا و والاي نظام خوداتكاء و مستقل جمهوري اسلامي را به جهانيان نشان داده است. اميد است پيام روشن اين رزمايش را آنان كه بايد درك كنند، درك نمايند.

جا دارد موفقيت اين رزمايش را به محضر فرماندهي معظم كل قوا، فرماندهي محترم سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و همه رزمندگان و سلحشوران اين عرصه تبريك عرض نمايم.

امسال ملت ما در حالي روز سيزدهم آبان بعنوان روز مبارزه با استكبار جهاني را گرامي داشت كه مسؤولان نئومحافظه‌كار آمريكايي در جريان پرونده هسته‌اي و صدور قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل در تازه‌ترين اظهار نظر با بي‌پروايي تام بحث Regime Change يا تغيير رژيم را بعنوان سياست اصلي خود به صراحت مطرح كردند.

سيزدهم آبانماه از يكطرف يادآور خاطره تبعيد ابرمرد تاريخ معاصر يعني امام عظيم‌القدر ماست كه خود سرآغاز حركت منتهي به انقلاب اسلامي ايران است و از طرف ديگر يادآور رشادت دانش‌آموزان در سرنگوني رژيم آمريكايي پهلوي و از طرف ديگر حكايتگر اشغال جاسوسخانه آمريكا توسط دانشجويان پيرو خط امام است كه در اصل در چنين روزي هيمنه آمريكا شكسته شد.

با درود و سلام به ارواح طيبه همه شهيدان بزرگوار انقلاب اسلامي و (8) سال دفاع مقدس، نكاتي را در محضر ملت بزرگوار ايران و شما برگزيدگان و نخبگان اين ملت عرض مي‌نمايم:

1 ـ پيش‌نويس قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل كه اين روزها در محافل بين‌المللي و در بين گروه (1+5) و از آن پس احياناً در شوراي امنيت سازمان ملل مطرح خواهد شد، حكايت از عزم جدي محافل سلطه‌جوي جهاني بويژه افراط‌گرايان حاكم بر ايالات متحده آمريكا در برخورد با جمهوري اسلامي است و گويي اين سرمستان قدرت از (27) سال گذشته درس نياموخته‌اند و به مصاف ملتي مي‌روند كه بارها و در مقاطع مختلف با درايت و دليري و آرمانخواهي خود، فرصت درس آموختن از تجربه ناكامي را براي آنان فراهم كرده است.

امروز بر هيچكس در داخل و خارج كشور پوشيده نيست كه سياست اصولي و خدشه‌ناپذير جمهوري اسلامي ايران، صيانت از حقوق ملي و در اين زمان حق استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي است و در اين طريق بحول و قوه الهي هيچ مماشات و سستي و فتوري عارض ملت و مسؤولين نخواهد شد.

2 ـ بنظر مي‌رسد كه مسؤولين با درك دقيق فضاي بين‌المللي بايد آمادگي شرايط مختلف احتمالي را داشته باشند. بي‌ترديد جمهوري اسلامي در عرصه جهاني از مؤلفه‌هاي بسيار قدرت، برخوردار است. استفاده بهينه و بهنگام از اين مؤلفه‌ها مرهون مديريت دقيق ديپلماسي و سياست خارجي است. امروز بايد با تيزبيني و دقت فرصتها را شناخت و همه فرصتها را بايد در خدمت ديپلماسي هسته‌اي كشور قرار داد.

3 ـ دستيابي به انرژي هسته‌اي براي مصارف صلح‌آميز، امروز سياست محوري و كانوني نظام است. بي‌ترديد با رفتن پرونده به شوراي امنيت و صدور قطعنامه اول و احتمالاً در آينده‌اي نه چندان دور قطعنامه دوم، ما را در آستانه ورود به مرحله جديدي قرار مي‌دهد و طبعاً اين مرحله نيازمند تمهيد مقدماتي است. بي‌ترديد حفظ وحدت، انسجام، يكدلي و تقويت همديگر بايد دغدغه اصلي همه مسؤولان نظام و ملت و كشور در شرايط فعلي باشد. سخنان تفرقه‌افكنانه و مأيوس‌كننده را بايد كنار نهاد. بي‌شك همه ما به بركت نظام جمهوري اسلامي آبرو و عزت يافته‌ايم و همه اينها را مرهون امام، شهيدان و ايثارگران و پايمردي ملت‌مان هستيم. نكند با برجسته كردن برخي اختلافها و سوءتفاهم‌ها، تيشه بر ريشه اين نظام برآمده از خون شهيدان زنيم.

4 ـ در حاشيه بحثي كه مطرح كردم، مشفقانه لازم مي‌دانم چهار دغدغه ديگر خود را نيز با شما در ميان بگذارم:

اول؛ از يك منظر، فلسفه انقلاب اسلامي ما اخلاقي كردن سياست بود. بياييم صادقانه به ارزيابي اين مسأله بنشينيم، آن هم در سال پيامبر اعظم و در يك جامعه مدعي دين‌محوري. چه اندازه در طريق اخلاقي كردن سياست تلاش كرده‌ايم؟ بنظر مي‌رسد بيش از اندازه اخلاق‌مان سياسي شده است. كمي به اطراف خود نظر بيندازيم، گويي براي رسيدن به هدف از همه ابزارها مي‌توان استفاده كرد، حتي از ابزارهايي همانند دروغ‌پردازي‌، تهمت، افتراء و بهتان زدن كه در دين مبين ما بعنوان گناهان كبيره برشمرده شده است.

دوم آنكه بي‌ترديد امروز بزرگترين چالش ما كارآمدي نظام جمهوري اسلامي در عرصه داخلي و خارجي است. كارآمدي به معناي آنكه ارزيابي عمومي آن باشد كه مسؤولين اين نظام توان حل مشكلات مردم را دارا هستند. بحران كارآمدي نظام مي‌تواند لطمات جدي را به كشور و نظام اسلامي ما وارد نمايد. اين كارآمدي در گرو كمك به دولت و دولتمردان با هدف حل مشكلات مردم است. پس بايد همگي در تقويت دولت ذره‌اي ترديد به خود راه ندهيم. فلسفه رقابت سياسي در نظامهاي دموكراتيك در كارآمدتر كردن نظام خلاصه مي‌شود. در كشور ما بعنوان كشور مدعي دين و اخلاق و مبدأ و معاد، بايد سرجمع رقابتهايمان به ارائه برنامه بهتر جهت بهبودي وضعيت عمومي مردم باشد.

سوم؛ با هدف تقويت دولت نبايد از نقد درون‌گفتماني و تذكرات مشفقين به كشور و نظام هراسيد، بلكه بايد از چاپلوسان فرصت‌طلب نگران بود.

چهارم آنكه با هدف كارآمدي نظام، از تجربه صاحبان تجربه و از ظرفيتهاي ملي و تأثيرگذار بايد استفاده نمود. به مسلخ بردن شخصيتهاي بزرگ و آزمون‌پس‌داده نظام حتي در راستاي منافع ملي نيست، تا چه رسد به اخلاق و دين و معاد.

و اما چند نكته درخصوص حوزه انتخابيه‌ام مطرح مي‌كنم:

شهرستان شاهرود از استعدادهاي بالايي برخوردار، اما از بي‌عدالتي و تبعيض خسته و رنجور است. آنقدر از اين باب سخن گفته شد و كسي بدان وقعي ننهاد كه خود از گفتن نيز خسته شده‌ايم.

قابل توجه وزير محترم راه و ترابري! در حاليكه اداره‌كل راه در شهرستان شاهرود مستقر است، چرا معاونت راههاي روستايي در مركز استان قرار دارد؟ جالب است بدانيد مركز استان حدود (25) روستا دارد و شاهرود بيش از (200) روستا.

قابل توجه وزير محترم كشاورزي! از سال 1336 مركز تحقيقات كشاورزي با يك رويكرد كارشناسانه در شاهرود بعنوان يكي از قطبهاي بزرگ كشاورزي و باغي كشور مستقر شد. طي دو سال گذشته اين مركز را به سمنان منتقل كردند و لابد در حال ساخت و ساز تأسيسات جديد براي اين مركز هستند و هنگامي كه از اين انتقال پرسش مي‌شود، به اين جواب كوتاه بسنده مي‌كنند كه مدير اين مركز هر از گاهي بايد با مسؤولان استان جلسه‌اي داشته باشد، پس بايد در مركز استان مستقر باشد. قابل توجه اينكه دستور بازگشت اين مركز را دو وزير يعني آقايان: حجتي در دولت قبلي و اسكندري در دولت فعلي داده‌اند، اما هيچكس وقعي بدين دستورات ننهاده است.

قابل توجه وزير محترم علوم، تحقيقات و فناوري! پارك علمي و فناوري با يك نگاه دقيق و كارشناسي، با عنايت به وجود دانشگاه بزرگ صنعتي شاهرود و مؤلفه‌هاي ديگر در شهرستان شاهرود مستقر شده است. گويي به تازگي معاونت مربوطه وزارت علوم مدعي انتقال آن به مركز استان شده است.

جناب آقاي دكتر احمدي‌نژاد! خود متولد شهرستاني از استان سمنان هستيد كه تازيانه تبعيض را مي‌توان بر چهره آن ديد، پس چاره‌اي بينديشيد. مردم استان محل تولد شما منتظر اقدامات عدالتخواهانه شما هستند. در دولت قبل وعده گازرساني به شهرهاي كلاته‌خيج، ميامي و بيارجمند داده شده بود. اين وعده محقق نشد و بار پاسخگويي به مردم بر دوش ما باقي ماند. اميد است وزير محترم نفت به اين مسأله عنايت كنند، اگرچه اميدي ندارم، زيرا در جلسه حضوري به ايشان توضيح دادم، سپس با پاسخ كتبي تكراري مواجه شدم كه چندين سال است همواره به اينجانب ارسال مي‌شود.

اميد است وزارت نيرو در تحقق آرزوي ديرينه مردم مُجن جهت عملياتي و اجرايي شدن ساخت سد مُجن و پيگيري ايجاد نيروگاه برق شاهرود و تسريع در پروژه‌هاي انتقال آب از چشمه‌سارهاي قطري و جمع‌آوري و استحصال فاضلاب و سد كالپوش جديت خود را نشان دهد.

وزير محترم راه و ترابري (14) ماه پيش در شاهرود به مردم وعده داده بود كه حداكثر ظرف (3) ماه فرودگاه شاهرود را فعال نمايد. «هزار وعده خوبان يكي وفا نكند»، براستي پاسخگوي اين وعده‌ها كيست؟

در پايان لازم مي‌دانم از رئيس‌جمهور محترم در معرفي جناب آقاي دكتر محمد عباسي بعنوان وزير تعاون تشكر كنم. سوابق، تجربه، تدين (رئيس ـ آقاي جلالي وقتتان تمام است) و توانمندي ايشان حكايت از آن دارد كه اين برادر عزيز مي‌تواند سرمنشأ تحولات جدي در اين وزارتخانه باشد و اقتصاد تعاوني را به جايگاه شايسته خود آنچنان كه در قانون اساسي و برنامه توسعه چهارم آمده است برساند. والسلام‌عليكم و رحمه‌الله

 

جلسه 334

كاظم جلالي ـ

بسم‌الله الرحمن الرحيم

مقدمتاً هتك حرمت حرمين شريفين امامين عسكريين توسط پليدترين موجودات عالم، شهادت حضرت زهراء (سلام‌الله عليها) و ارتحال ملكوتي حضرت آيت‌الله  العظمي فاضل لنكراني را به همه آزادگان و مسلمانان بويژه مقام معظم رهبري تسليت عرض مي‌كنم.

مقام معظم رهبري در ديدار اخير نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با ايشان، ضمن تأكيد بر حمايت از دولت بر نقد منصفانه اشارت نموده و فرمودند: ضمن تبيين نقاط قوت، انتقادات خود را مطرح نماييد.

بي‌ترديد هر انسان منصفي هنگامي كه نقطه مثبتي را مي‌بيند بايد بدان بپردازد تا انتقادات، چهره خصمانه به خود نگيرد. اينجانب در اين مختصر مي‌خواهم به يكي از نقاط قوت دولت بپردازم و آن هم انجام سفرهاي استاني است. در آغازين سفرهاي دولت، بنده نيز همانند برخي ديگر به اين سفرها با ديده ترديد و ابهام مي‌نگريستم، اما امروز خود، اهميت اين سفرها را وجدان نموده‌ام.

اولاً روح سفرهاي هيأت دولت به استانها، بازگشت به اصول اوليه انقلاب اسلامي و توجه جدي به روحيه خدمتگزاري مردم است. روحيه تفرعن و زيستن قيصري و كسراوي در جامعه الهي و اسلامي بايد زدوده شود و همه مسؤولين بايد در اين حس مشترك باشند كه خادم و نوكر مردم هستند و با رفتار و منش خود اين را به اثبات رسانند. بايد حجاب‌هاي جدايي مردم و مسؤولين را در نورديد و روحيه مستضعف‌گرايي را در مسؤولين تقويت نمود، امروز مردم ما بيش از هميشه نياز به اميد، نشاط و تلاش دارند. نااميد كردن مردم و سياه‌نمايي و بداخلاقي سياسي هميشه بد است. بي‌ترديد سفرهاي استاني، اين روحيه اميد به آينده را در مردم تقويت مي‌نمايد.

ثانياً اين سفرها در تقويت گفتمان غالب امروز جامعه ما يعني عدالتخواهي بسيار مؤثر است. اين گفتمان علاوه بر اينكه منبعث از اصول و شعارهاي اوليه انقلاب اسلامي است، امروز به يك ضرورت انكارناپذير تبديل شده است، هر كسي دل در گرو عزت و عظمت اين مرز و بوم دارد، نبايد بگذارد گفتمان «عدالت‌خواهي» با شكست مواجه شود، ثالثاً‌ پيام والاي اين سفرها گريز از تمركزگرايي و به مراكز پرداختن و توجه به حواشي و حاشيه‌نشين‌هاست كه بسيار پيام مباركي است.

سفر رياست محترم جمهور به استان سمنان و شهرستان شاهرود و اهتمام دولت به خواسته‌هاي بر حق مردم اين ديار، كاملاً‌ در راستاي «عدالت‌گستري» و «مهرپروري» بوده است.

شهرستان شاهرود بعنوان بزرگترين شهرستان كشور بلحاظ وسعت و ام‌القراي عرفان ايران با وجود عرفاي نامداري چون بايزيد بسطامي و شيخ ابوالحسن خرقاني و كسب رتبه دوم در كشور به واسطه تقديم شهيداني هميشه جاويد در دوران دفاع مقدس و قرار داشتن در مسير جاده ابريشم و شمال به جنوب و شرق به غرب كشور، با تنوع آب و هوايي و زيست محيطي و داشتن بزرگاني چون مرجع بزرگ تقليد شيعه حضرت آيت‌الله العظمي سيدمحمود شاهرودي (طاب‌‌ثراه) و شعراي گرانقدري چون ابن‌يمين فريومدي و فروغي بسطامي و صدها مزيت ديگر، متأسفانه با كم‌توجهي به خواسته‌هاي خود مواجه بود.

اعلام فرمانداري ويژه توسط رياست محترم جمهوري براي اين شهرستان بزرگ و تاريخي بعنوان يك آرزوي ديرينه، مرهمي بر زخمهاي چند دهه گذشته اين مردم نجيب و شريف بود. اميد است زمينه اجرايي شدن اين تصميم تاريخي هرچه سريعتر فراهم شود.

مقام معظم رهبري در سفر بيستم آبانماه 85، شاهرود را شهر معلمان دين و اخلاق دانستند و از آن بعنوان شهري باصفا، با مردماني باصفا و دلهايي باصفا تعبير فرمودند.

استان سمنان، استاني مستعد، با نيروي انساني قوي و كارآمد و با داشتن مردماني نجيب و شريف در همه شهرستانهاي خود يعني گرمسار، سمنان، دامغان و شاهرود مي‌تواند بعنوان استاني مهاجرپذير و معين استان تهران و استانهاي شمالي كشور محسوب شود.

دولت در اين سفر، مصوبات بسيار مناسب و خوبي را درجهت رشد و ارتقاء استان سمنان گذراند. رئيس‌جمهور محترم، خود در انتهاي جلسه بيش از (5) ساعته دولت كه از ساعت (9) شب آغاز و تا ساعت (5/2) نيمه شب استمرار يافت، اشارت كردند كه اين (5) درصد مسير است و بايد با عزمي جدي (95) درصد ديگر مسير كه اجراي دقيق مصوبات است را در پيش گيريم.

ما اميدواريم در سال «اتحاد ملي و انسجام اسلامي» در استانمان با وحدت كلمه مردم و مسؤولين براي عمران و آباداني آن تلاش نماييم.

در پايان، آقاي رئيس‌جمهور! هيأت محترم دولت! پس از پايان (30)‌ سفر به (30) استان كشور، خدا قوت. والسلام

(تعدادي از نمايندگان ـ احسنت، احسنت)

 

جلسه 399

كاظم جلالي ـ

بسم الله الرحمن الرحيم

«السلام عليك يا اباعبدالله و علي الارواح التي حلت بفنائك».

ماه محرم و ايام شهادت حضرت حسين بن علي (عليه‌السلام) و فرزندان و ياران آن حضرت بويژه حضرت سيدالساجدين (عليه السلام) را بر همه شيفتگان طريق ولايت و همه مسلمانان و موحدين و حقيقت‌جويان تسليت عرض مي‌نمايم.

در چنين ايامي خباثت يزيدي صهيونيستها در سرزمينهاي اشغالي فاجعه آفريد و يكي از سياهترين دوران را در كارنامه منفور خويش به ثبت رسانيد. واعجبا از دنيايي كه دم از دفاع از حقوق بشر و گسترش ارزشهاي انساني مي‌زند و در مقابل چنين صحنه‌هاي كشنده‌ و رقت‌باري سكوت كرده است و عجيب‌تر آنكه سردمداران كشورهاي اسلامي و عربي به صدور بيانيه و اعلام مواضع اكتفا كرده‌اند. در حاليكه انتظار آن است سازمان كنفرانس اسلامي تشكيل جلسه داده و تصميم كارساز و تأثيرگذار بگيرد و از سلاح نفت، امروز استفاده برنده نمايد.

يكي از مؤلفه‌هاي استمرار قدرت سياسي در هر نظام كارآمدي مسؤولين نظام است. مراد از كارآمدي آن است كه مردم احساس نمايند مسؤولين از آنچنان تواني برخوردارند كه مي‌توانند مشكلات آنان را حل و فصل نمايند.

بزرگترين سرمايه نظام و انقلاب اسلامي مورد تأكيد همواره حضرت امام و مقام معظم رهبري، پشتيباني مردم بوده و دقيقاً به همين دليل اصل خدمتگزار بودن مسؤولين براي مردم سرلوحه دستورات اين دو بزرگوار بوده است. مردم را به هيچ قيمتي نبايد از دست داد. با همين مقدمه بر پديده‌اي كه اخيراً بر جامعه ما عارض شده و عوارض بسيار ناگواري داشته است، اشاره مي‌كنم.

در مسأله بروز سرماي شديد در كشور و همزمان كمبود گاز و قطع شدن در بسياري از شهرها نكاتي وجود دارد كه بايد بدان به درستي انديشيد.

نكته اول صبوري مردم است. حقيقتاً مردم شريف و نجيب ما در همه نقاط آسيب‌ديده خصوصاً در شهرستان شاهرود با نجابت تام و با ايثارگري و همراهي، شعور بالاي خود را به نمايش گذاردند.

نكته دوم اينكه مردم با هر نوع باج دادن به اجنبي حتماً‌ مخالفند و اگر قرار بود باج دهند به بزرگترها مي‌دادند نه به كشورهاي درجه چندم و اصل عزت را در روابط بين‌المللي خود همواره پاسداري مي‌نمايند.

نكته سوم، كشور تركمنستان با محاسبات دقيق، گاز را در ورود اولين توده سرما به كشور قطع كرد. اين نشان مي‌دهد كه اين كشور با محاسبات دقيق براي چنين روزهايي برنامه‌ريزي كرده بود. سؤال اساسي اين است كه اولاً‌ چرا در دنيايي كه كسوف و خسوف و ساير مسائل طبيعي را حتي براي پنجاه تا صد سال آينده پيش‌بيني مي‌كنند و كشور همسايه ما نيز بر اساس چنين پيش‌بيني‌هايي برنامه‌ريزي كرده بود، چرا براي ورود اين توده‌هاي پياپي هواي سرد، ما هيچگونه پيش‌بيني و برنامه‌ريزي نكرد‌ه‌ايم؟ و همه بار را بر روي دوش مردم مي‌اندازيم كه چرا مردم بخاري نفتي و احياناً نفت انبار نكرده‌اند؟ اگر برنامه‌ريزي دقيق داشتيم، همين خط لوله (48) اينچ كه از پارچين تهران به سنگ‌بست خراسان در حال انجام است مي‌توانستيم با سرعت به ميامي شاهرود رسانده و از مسير خط (42) اينچ به شمال كشور وصل نماييم تا درخصوص مسير انتقال مشكلي نداشته‌ باشيم. همين كاري كه الان از دامغان تا شاهرود بناست يكماهه انجام شود و البته ده روز نيز از اين يكماه گذشته است.

نكته چهارم، اگر در ميزان گاز مصرفي دچار كمبود هستيم، چنانچه پيش‌بيني لازم را كرده‌ بوديم مي‌توانستيم به جاي استفاده از صندوق ذخيره ارزي در امور كم اهميت‌تر به اين امر مهم اهتمام بورزيم تا زمستاني اينچنين سياه و سخت را براي مردم خود رقم نزنيم.

ثالثاً آيا دستگاه ديپلماسي ما اخبار دقيق مربوط به تغيير در سيستم تصميم‌گيري كشور همسايه را به دقت به مراجع تصميم‌سازي كشورمان منتقل كرد؟ مگر تجربه سال گذشته قطع گاز به اروپا را توسط برخي كشورهاي همسايه نديده بوديم؟

برادران و خواهران گرامي! حيف نيست در مقابل كارهاي بزرگي كه مسؤولين و نظام مقدس جمهوري اسلامي ارائه مي‌دهند در مقابل مسائلي اينچنين همانند قطع گاز، تَرَك و شكافهايي را در اذهان مردم ايجاد نماييم؟ بند زدن و رفو كردن اين گسستها چندان كار ساده‌اي نيست و اي بسا به بنيادهاي اصيل مشروعيتي نظام خونبارمان آسيب رساند.

مسأله ديگر اين است، چرا برخي مسؤولين نفتي و گازي در روزهاي اخير اين همه مصاحبه كرده‌اند و گفته‌اند مشكل گاز حل شده است، ديگر حرف آنان باور مردم نمي‌شود. هر روز كه گفتند مشكل حل شده از فردا مشكل دو چندان شده است. صداقت بزرگترين سرمايه مسؤولين نظام ماست. چرا آن را به زير سؤال مي‌بريم؟

متأسفانه در شبكه‌هاي سراسري سيما علي‌رغم نام بردن از پاره‌اي از مناطق داراي مشكل، از شاهرود سخني به ميان نمي‌آيد. مردم ما بر آن تصورند كه شايد شاهرود به فراموشي رفته است و چرا از مشكل آنان سخني به ميان نمي‌آيد؟ و حداقل انتظارشان از نماينده خود بيان مشكلاتشان بود كه البته اينجانب تلاش نمودم اين مشكلات را بطور خصوصي به مسؤولين منتقل كنم و به تريبون نكشانم و از روز نخست با ارتباط مستمر با همه مسؤولين... (رئيس ـ آقاي جلالي وقت شما تمام است) چشم، از جمله رياست محترم جمهور، وزير محترم نفت، وزير محترم كشور، معاونت محترم پارلماني وزير نفت، رئيس شركت گاز، استاندار محترم، فرماندار محترم پيگير بودم.

جا دارد از معاونت محترم اجرايي رياست جمهوري و وزير محترم كشور از سفر شاهرود با هدف دلجويي از مردم و رسيدگي به مشكلات آنان پيرو دستور رياست محترم جمهور تشكر و قدرداني كنم. اما مشكل همچنان باقي است و صد حيف كه تبيين مشكلات مردم مورد سوءاستفاده نامحرمان قرار مي‌گيرد و بايد درد را در نهانخانه دل فروخورد و از اين بابت از مردم عذرخواهي مي‌كنم. از استاندار محترم، فرماندار محترم و مسؤولين محترم استاني و شهرستاني گاز كه تلاشهاي ايثارگرانه و بي‌وقفه داشته‌اند تشكر مي‌كنم.

سه شنبه ٤ مرداد ١٣٩٠
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099