صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبارحوزه انتخابیه 
اخبار > بحث مبادله سوخت از دستور كار ايران خارج نشده است


نسخه چاپي  ارسال به دوست

بحث مبادله سوخت از دستور كار ايران خارج نشده است
    جلالي گروه 15 را در راستاي همگرايي و رشد توسعه كشورهاي عضو موثر دانست .

   

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، كاظم جلالي نماينده مردم شاهرود و سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست‌خارجي مجلس شوراي اسلامي كه در حاشيه جلسه علني امروز چهارشنبه مجلس با خبرنگاران گفت‌وگو مي‌كرد در پاسخ به سؤالي در خصوص اهميت اجلاس گروه 15 كه قرار است در آينده نزديك در تهران برگزار شود گفت كه حضور چند كشور مختلف دنيا در پايتخت جمهوري اسلامي ايران و نيز شركت در يك اجلاس بين‌المللي بيانگر آن است كه سياست منزوي كردن جمهوري اسلامي ايران توسط ايالات متحده آمريكا كه طي ماه‌هاي گذشته با شدت بيشتري پي گرفته مي‌شد شكست خورده است.
وي افزود: جمهوري اسلامي ايران يك كشور بين‌المللي غير قابل انزوا است و قدرت‌هاي بزرگ با توجه به اين اهميت بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران بايد سياست‌هاي خود را نسبت به ما اصلاح كنند.
جلالي گروه 15 را در راستاي همگرايي و رشد توسعه كشورهاي عضو موثر دانست و افزود: در كنار اين مسائل با تشكيل گروه 15 در تهران جمهوري اسلامي ايران فرصت‌ خوبي خواهد داشت تا مواضع خود را براي روساي جمهور و مسئولين حاضر در اجلاس تبيين كنند.
همچنين در ملاقات‌هاي دو جانبه‌اي كه در حاشيه اجلاس صورت خواهد گرفت مسائل مختلف همچون مسئله هسته‌اي كشورمان و نيز ظرفيت‌هاي كشورهاي عضو بررسي خواهد شد.
وي در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس در خصوص اهميت و تاثير‌گذاري اجلاس كميته سياسي بين‌المجالس آسيايي كه در امروز در تهران آغاز شده است گفت كه اين نهاد نهاد بين‌المللي آسيايي نهادي است كه با همت جمهوري اسلامي ايران به عنوان نهادي تاثير‌گذار پارلماني شكل گرفته و جمهوري اسلامي ايران نقش موثري در آن دارد و كميته سياسي اين اتحاديه در تهران مستقر است كه اين اجلاس به شكوفا‌تر شدن اين نهاد پارلماني بين‌المللي كمك شاياني مي‌كند.
سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست‌خارجي مجلس در ادامه در پاسخ به سؤالي در خصوص مبادله سوخت و نيز پيشنهادات تركيه و برزيل در اين زمينه اظهار داشت: سياست‌هاي هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران همواره شفاف بوده و هيچ گاه بحث مبادله سوخت از دستور كار جمهوري اسلامي ايران خارج نشده چرا كه جمهوري اسلامي ايران هيچ گاه به دنبال پيچيده‌‌تر كردن موضوعات منطقه‌اي و بين‌المللي نيست و ما همواره به دنبال حل مسائل مختلف هستيم اما بايد حل مسائل منصفانه، عادلانه و مبتني بر منافع جمهوري اسلامي باشد.
وي تأكيد كرد كه برزيل و تركيه به عنوان 2 كشور تاثير‌گذار بين‌المللي و منطقه‌اي كه با ما روابط خوبي دارند و مي‌توانند نقش تاثير‌گذار در اين گونه مسائل ايفا كنند مورد استقبال جمهوري اسلامي هستند.
جلالي ادامه داد: ايفاي نقش كشورهاي همچون برزيل و تركيه مي‌تواند از روند يكجانبه گرايي در دنيا جلوگيري كرده و از اين منظر پيشنهادات اين كشورها مثبت ارزيابي مي‌شود.
نماينده مردم شاهرود در مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به سؤالي در خصوص سفر رئيس مجلس به تركيه نيز اظهار داشت: شرايط فعلي كه در بيت‌المقدس مي‌گذرد، شرايط فوق‌العاده حساسي است چرا كه رژيم صهيونيستي براي سال 2020 نقشه‌ها و برنامه‌هاي را براي تخريب بيت‌المقدس و مظاهر اسلامي طراحي كرده و به نظر مي‌رسد در طي 62 سال از عمر اين رژيم عملكرد افراطيون رژيم اشغالگر قدس براي تخريب بيت‌المقدس امروز بسيار زياد شده است و متأسفانه نهادهاي بين‌المللي اقدامات جدي و پيشگيرانه‌اي را در اين زمينه انجام نداده‌اند و در اين زمينه سازمان كنفرانس اسلامي به عنوان سازمان مهم و تاثير‌گذار بين‌المللي جهان اسلام اقدام جدي جز صدور بيانيه نداشته است.
وي اضافه كرد كه در چنين شرايطي تنها نهاد قابل نقش آفرين در پارلمان‌هاي اسلامي بين‌المجالس اسلامي است كه با همت جمهوري اسلامي ايران و همراهي تركيه و برخي كشورها توانست در تركيه يك اجلاسي را در سطح روساي مجالس كميته اجرايي آن برگزار كند.
اين عضو كميسيون امنيت ملي و سياست‌خارجي مجلس تصريح كرد: در اين اجلاس حدود 20 كشور در حد رئيس و نواب آن شركت كرده‌اند و در پايان بيانه‌اي صادر شد. ضمن آنكه در حاشيه اين اجلاس رئيس مجلس ملاقاتي را نيز با مسئولين تركيه‌اي و روساي مجالس برخي كشورها انجام داد.
خبرنگاري در پايان از جلالي پرسيد كه برخي معتقدند اين گونه سفرهاي رئيس‌مجلس موازي كاري در سياست‌خارجي رسمي جمهوري اسلامي است نظر شما در اين زمينه چيست پاسخ داد: اين حرف‌ها غيركارشناسي است چون تصميمات در جمهوري اسلامي ايران به صورت اجماعي و در حد شوراي عالي امنيت ملي اتخاذ مي‌شود و رئيس مجلس به عنوان يك عضو حقوقي اين شورا و تصميم‌گيري‌هاي عالي نظام شركت دارد.
وي تاكيد كرد: امروز ديپلماسي پارلماني كمك‌ كننده ديپلماسي رسمي كشور است و مي‌تواند زمينه‌ساز حركت جدي در حوزه ديپلماسي رسمي باشد.

چهارشنبه ٢٢ ارديبهشت ١٣٨٩
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099