صفحه اصلی > تمام اخبار > آرشيو اخبار 
اخبار > روابط ایران وروسیه قابل مقایسه با روابط روسیه و آمریکا نیست


نسخه چاپي  ارسال به دوست

روابط ایران وروسیه قابل مقایسه با روابط روسیه و آمریکا نیست
    سفير ايران در روسيه با بيان اينكه در چند ماه گذشته شاهد تبادل پیام های رهبران عالی ایران و روسیه بوده ایم، گفت: روابط ایران وروسیه قابل مقایسه با روابط روسیه و آمریکا نیست.

   

کاظم جلالی عصر سه شنبه در آستانه دیدار روسای جمهور روسیه و آمریکا و مطرح شدن موضوع ایران در این گفتگوها که قرار است فردا چهارشنبه در ژنو سوئیس برگزار شود، در گفت وگو با خبرگزاری ایرنا در مسکو اظهارداشت:  روابط کیفی و کمی جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه قابل مقایسه با روابط فدراسیون روسیه و ایالات متحده آمریکا نیست.

 وی خاطرنشان کرد که روابط ایران و روسیه در مقطع کنونی در سطوح مختلف دوجانبه اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی، امنیتی و در سطوح منطقه ا ی و بین المللی در حال گسترش و روابط در سطح رهبران دو کشور تجلی یافته است.

 سفیر ایران تصریح کرد: در چند ماه گذشته شاهد تبادل پیام های رهبران عالی ایران و روسیه بوده ایم و گسترش و تعمیق روابط دو کشور همواره مورد تاکید مقامات عالی تهران و مسکو قرار داشته است ولی در مقابل روابط آمریکا و روسیه ـ بدون اینکه خواسته باشم دخالتی در این روابط داشته باشم، سرد و رو به وخامت است.

دكتر جلالی گفت: به عبارتی نمودار روابط ایران و روسیه صعودی ولی نمودار روابط روسیه و آمریکا نزولی است بطوریکه که دیدار بایدن و پوتین زمانی اتفاق می افتد که رئیس جمهوری آمریکا از پوتین به عنوان قاتل نام برده و تحریم های های خود را علیه این کشور افزایش و شدت بخشیده است.

 وی افزود: ایران و روسیه در طیف مختلفی از تحولات منطقه ای و بین المللی دارای نگاه مشترکی هستند و همکاری های پویا و راهبردی دارند ولی روابط روسیه و آمریکا رقابتی است و دوستانه نیست.

 سفیرایران اضافه کرد: روسیه هم در عمل و هم در گفت و گو ها نشان داده که پایبند به تعهدات برجامی خود به ایران بوده و همواره از توافق برجام حمایت کرده است و تلاش های مسکو در این دور از مذاکرات در وین موید این نظر است.

 دكتر جلالی با بیان اینکه روسیه بارها بر مخالفت خود با خروج آمریکا از برجام تاکید کرده است، اظهار داشت: هم ایران و هم روسیه بر این اعتقاد هستند که با توجه به عهدشکنی آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ و خروج ا ین کشور از برجام با بهانه تراشی و نقض قوانین بین المللی ازجمله مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت،  واشنگتن باید بدون قیدو شرط به این توافق و اجرای تعهدات خود بازگردد.

 وی خاطرنشان کرد:مسکو بارها بر حق تهران برای استفاده از برنامه هسته ای و اجرا ی طرح های هسته ای صلح آمیز تحت کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرده و این رویکرد روسیه بارها در مجامع بین المللی اعلام شده است.

 سفیر ایران در مسکو تصریح کرد:نکته مهم دیگر این است که روسیه در روزهای سخت تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران، ملت و دولت ایران را تنها نگذاشته است و همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه در دوره خروج آمریکا از برجام نه تنها کاهش نیافت بلکه پروژه های جدید اقتصادی بین دو کشور تعریف و اجرا شد.

دكتر جلالی با بیان اینکه «روابط ایران و روسیه با آمریکا دارای وجوه مشترکی استـ»، گفت: به عنوان نمونه ایران و روسیه هر دو تحت تحریم های یک جانبه آمریکا قرار گرفته و مخالف سیاست های یک جانبه آمریکا در منطقه و در نظام بین المللی هستند.

 وی تاکید کرد:ایران و روسیه مدت ها است به این فهم و توافق مشترک رسیده اند که دوران یکجانبه گرا یی و سلطه گر ی آمریکا در جهان سپری شده و این کشور باید مشی همکاری و احترام به دیگر کشورها را سرلوحه اقدامات و سیاست های خود قرار دهد.

 سفیر ایران در روسیه گفت که بایدن و پوتین می توانند در باره ایران و برجام به صورت ایجابی گفت وگو کنند به این معنا که دو طرف می توانند درباره ضرورت پذیرش قدرت منطقه ای ایران و نه راه های کنترل ایران مذاکره کنند.
سه شنبه ٢٥ خرداد ١٤٠٠
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099