صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار ايران 
اخبار > بهترین زمان برای تصمیم‌گیری درباره فاز دوم هدفمندی بعد از انتخابات است


نسخه چاپي  ارسال به دوست

بهترین زمان برای تصمیم‌گیری درباره فاز دوم هدفمندی بعد از انتخابات است
    نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي گفت: بهترین زمان برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها این است که از انتخابات ریاست جمهوری بگذریم و پس از آن دولت جدید با مجلس به تصمیم‌گیری در این زمینه برسند.

   

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دكتر جلالی ، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در گفت‌وگو باخبرگزاری تسنیم ، در خصوص اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به صورت مفصل در مرکز پژوهش‌های مجلس مورد بررسی قرار گرفته و گزارش‌‌های جامعی در این زمینه تهیه شده و به مجلس و برخی مقامات کشور ارائه شده است.

**در شرایط سیال بودن مؤلفه‌های اقتصادی اجرای فاز دوم هدفمندی به صلاح نیست

وی در خصوص نتیجه بررسی اجرای فاز دوم هدفمندی در مرکز پژوهش‌های مجلس بیان کرد: مهم‌ترین نتیجه این گزارش‌ها این است که در شرایطی که مؤلفه‌های مختلف اقتصادی در داخل کشور سیال است، اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به صلاح کشور نیست.

**دستگاه‌ها اعداد و ارقام مربوط به فاز اول هدفمندی را در اختیار ما قرار نمی‌دهند

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه داد: اولاً باید فاز اول هدفمندی یارانه‌ها به خوبی آسیب‌شناسی شود که در این زمینه ما در فاز اول در بخش اجرای قانون آسیب‌شناسی انجام داده‌ایم. ولی آسیب‌شناسی جامع نیاز به عدد و رقم و آمار دارد که بخشی از این اعداد و ارقام علی‌رغم تکلیف قانونی دستگاه‌ها که باید در اختیار ما قرار دهند، در اختیار ما قرار نمی‌گیرد.

جلالی با بیان اینکه یک بخش از هدفمندی یارانه‌ها اصلاح قیمت‌ها و دادن یارانه به مردم بود، عنوان کرد: در هدفمندی یارانه‌ها اصلاح قیمت‌ها و دادن یارانه به مردم و مقداری از بخش صرفه‌جویی اجرا شده، ولی مابقی آن اجرا نشده است. همچنین اصلاح قیمت‌ها نیز اجرا شده، ولی قانون به صورت کامل  اجرا نشده است چرا که قرار بود ما از ناحیه اصلاح قیمت‌ها درآمد کسب کنیم و 50 درصد این درآمد را به مردم و 50 درصد مابقی را به بخش تولید، کشاورزی و صنعت بدهیم، اما متاسفانه این موضوع اجرا نشد.

**کسری 14 هزار میلیارد تومانی در بخش هدفمندی یارانه‌ها

وی گفت: دولت می‌گوید حدوداً 28 هزار میلیارد تومان از ناحیه هدفمندی یارانه‌ها درآمد کسب می‌کند که بسیاری از دستگاه‌ها این رقم را قبول ندارند و معتقدند که حدود 24 هزار میلیارد تومان است؛ فرض کنیم 28 هزار میلیارد تومان باشد، ولی دولت 42 هزار میلیارد تومان در قالب یارانه‌ها به مردم پول می‌پردازد. حالا 14 هزار میلیارد تومان کسری وجود دارد که این از کجا تأمین می‌شود.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه داد: اگر می‌خواهیم قانون اجرا شود از رقم 28 هزار میلیارد تومان باید 14 هزار میلیارد تومان به صورت یارانه مستقیم به مردم و 14 هزار میلیارد دیگر به بخش تولید و صنعت پرداخت شود.

**مجلس نظر دولت در مورد اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را قبول ندارد

جلالی افزود: دولت برداشت‌های دیگری در بحث یارانه‌ها دارد و می‌‌گوید این به نفع تولید و صنعت شد و در مورد همان برداشت‌ها به این قائل است که قانون اجرا شده است. ولی مجلس به عنوان دستگاه تقنینی کشور و ناظر بر حسن اجرای قانون چنین چیزی را قبول ندارد.

**فاز اول هدفمندی یارانه‌ها به شکل کامل اجرا نشد

وی تاکید کرد: هدفمندی‌ یارانه‌ها در فاز اول به شکل کامل اجرا نشد، ولی در فاز دوم باید گفت یکی از موضوعات بحث قاچاق بود؛ قاچاق سوخت چه زمانی انجام می‌شود؟ زمانی که قیمت، قیمت فوب خلیج فارس باشد. اولاً این موضوع در برنامه توسعه بود، اما متاسفانه زمانی حذف شد همچنین اگر فوب خلیج فارس را در نظر بگیریم، ابتدا باید قیمت ارز تثبیت شود. چرا که اگر قیمت ارز ثابت نشود، هر روز با این نوسان مواجه هستیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس اظهار داشت: زمانی قیمت ارز 1000 تومان بود و بنزین به 700 تومان رسید و جلوی قاچاق گرفته شد؛ هم اکنون قیمت بنزین 700 تومان است و دلار به 3 هزار و 500 تا 600 تومان رسیده است و دوباره ما به سر جای اول بازگشته‌ایم. لذا اولین ضرورت تثبیت نرخ ارز است تا متناسب با آن بتوان از این موضوع جلوگیری کرد.

**در صورت ایجاد ثبات می‌توان فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کرد

جلالی گفت: همچنین در موضوع تورم، نقدینگی و مباحث دیگری که در اقتصاد ما وجود دارد که همه این مؤلفه‌ها سیال هستند. باید به ثبات برسیم تا بتوانیم فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کنیم.

**در اجرای هدفمندی نگاه پول دادن به مردم مورد توجه است

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد در  اجرای هدفمندی یارانه‌ها نگاه پول دادن به مردم مورد توجه قرار گرفته است که می‌توان گفت این موضوع می‌توانست ثمره هدفمندی یارانه‌ها باشد نه خود اجرای هدفمندی یارانه‌ها. ضمن اینکه برای هدفمندی یارانه‌ها اهداف بلندتری در قانون در نظر گرفته شده است.

**دولت جدید در مورد اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها تصمیم بگیرد

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها خاطرنشان کرد: بهترین زمان برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها این است که از انتخابات ریاست جمهوری بگذریم و عملاً دولت جدیدی که روی کار می‌آید مبتنی بر سیاست‌های خود با همکاری مجلس به یک تصمیم‌گیری جدید برسند. ضمن اینکه تا آن زمان می‌توان مؤلفه‌های اقتصادی کشور را به ثبات نسبی نزدیک کرد.
شنبه ١٢ اسفند ١٣٩١
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099