صفحه اصلی > آرشیو دستنوشته ها  
اخبار > اهم مصوبات سفر سوم دولت چیست؟ (قسمت اول)


نسخه چاپي  ارسال به دوست

اهم مصوبات سفر سوم دولت چیست؟ (قسمت اول)
    حتماً فردا مصوبات استانی را هم در همین ستون مطالعه کنید.

   

در این نوشته، به مصوبات دولت در خصوص شهرستان شاهرود اشاره می کنم. در نوشته ای دیگر که فردا بر روی سایت قرار خواهد گرفت، به مصوبات استانی دولت خواهم پرداخت.

1/ احداث شهرک سینمایی و تخصیص یکصد میلیارد ریال جهت این پروژه در گام نخست.

2/ ورزشگاه پانزده هزار نفری شاهرود و تخصیص پنجاه میلیارد ریال.

3/ تخصیص مبلغ هشتاد میلیارد ریال به دانشگاه شاهرود جهت ایجاد شش دانشکده جدید (مهندسی برق، فیزیک، معماری و شهرسازی و سه دانشکده علوم انسانی)

* توضیح: قابل توجه اینکه ایجاد این سه دانشکده علوم انسانی برای اولین بار است و بدینوسیله عملاً دانشگاه ما به سمت دانشگاه جامع شدن حرکت کرده است.

4/ انجام مطالعات و اجرای راه آهن طبس-شاهرود-گرگان طی سالهای برنامه پنجم توسعه پس از اخذ مجوزهای قانونی.

* توضیح: این مصوبه شاهرود را کاملاً در قلب کریدور شمال-جنوب و شرق – غرب راه آهن کشور قرار می دهد. از یکطرف اتصال طبس به شاهرود بمعنای اتصال شاهرود به راه آهن جنوب در بندرعباس می شود و از طرف دیگر اتصال شاهرود به گرگان یعنی اتصال به منطقه آسیای میانه و این امتیاز فوق العاده ایست برای شهرستان شاهرود.

5/ مطالعه سامانه انتقال آب از سد کالپوش به شهر شاهرود و شروع عملیات اجرایی پس از اخذ مجوزهای قانونی.

* توضیح: سد کالپوش حدوداً بیست میلیون متر مکعب آب را ذخیره سازی خواهد کرد که بی تردید با حدود ده میلیون متر مکعب همه مناطق مربوط به کالپوش زیر کشت قرار خواهد گرفت و سرزمین وسیعی در آن منطقه آباد خواهد شد واساساً کشت منطقه متحول می شود و از وضعیت کشت  دیم و یکبار برداشت در سال خارج خواهد شد. پس از این مرحله بخش مازاد آن آب را می توان به شاهرود انتقال داد واین یعنی یک تحول بسیار بزرگ برای دو منطقه کالپوش و شاهرود.

6/ انجام عملیات احداث مخازن ذخیره آب و اصلاح تصفیه خانه شهر شاهرود در قالب طرح ملی آبرسانی به شهر شاهرود پس از اخذر مجوزهای قانونی.

7/ مطالعه و توسعه بیمارستان امام حسین (ع) شاهرود با احداث بیمارستان یکصد تختخوابی و رعایت نظام سطح بندی خدمات درمانی طی سالهای 1391 تا 1393.

* توضیح: این یک گام مهمی است. ما به حمد الهی در هر سفر تقریباً یک بیمارستان گرفته ایم(بیمارستان میامی و بیمارستان فاطمیه). این مصوبه یعنی احداث یک بیمارستان جدید و بدین ترتیب شاهرود در آینده به یک قطب بهداشتی و درمانی در منطقه تبدیل خواهد شد.

8/ وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور موظفند با همکاری استانداری و رعایت قوانین و مقررات نسبت به آزادسازی اراضی در اختیار لشکر 58 ذوالفقار شاهرود (متعلق به وزارت مسکن و شهرسازی) جهت احداث مسکن مهر پس از اخذ مجوزهای لازم اقدام نمایند.

9/ تصویب ترک تشریفات جهت واگذاری معادن پتاس طرود به بخش خصوصی توانمند جهت آغاز این پروژه.

* توضیح: این پیشنهاد بنده بود که در دولت مطرح شد و خوشبختانه رأی آورد و اختیار به وزیر محترم صنایع و معادن واگذار شد. الآن یک شرکت توانمندی خواهان استخراج و فرآوری پتاس طرود است که با این مصوبه و با هماهنگی که با وزیر محترم صنایع و معادن انجام شد؛ ان شاء الله این پروژه آغاز خواهد شد. خوشبختانه در مسیر از سمنان تا شاهرود فرصت خوبی جهت گفتگو با وزیر محترم صنایع و معادن در خصوص پروژه های مختلف از جمله این پروژه بود.

10/ تصویب واگذاری پانزده هکتار از زمین های شرکت ذغال سنگ البرز شرقی.

* توضیح: این بند نیز از پیشنهادهای بنده بود که با رأی هیأت دولت تصویب شد. اهمیت این مصوبه آن است که دانشکده علوم پزشکی پس از تبدیل به دانشگاه نیازمند احداث پردیس جدید است. بخشی از ساختمانهای اصلی و مرکزی این دانشگاه در میدان سی تیر در ضلع جنوبی زمین های شرکت ذغال سنگ البرز شرقی است. اخذ این زمین می تواند پردیس جدید دانشگاه که میلیارد ها تومان سرمایه گذاری است را در همین منطقه که از مناطق خوب و مناسب است؛ متمرکز می نماید.

11/ تکمیل سیلوی 10 هزار تنی شاهرود تا پایان سال 1391 از محل فروش اموال شرکت های بازرگانی دولتی.

12/ احداث سیلوها و انبارهای مکانیزه ذخیره گندم در مجموع با ظرفیت چهل هزار تنی در سطح شهرستان شاهرود توسط بخش غیردولتی با تأمین تسهیلات ارزان قیمت از طریق استان.

* توضیح: یکی از مشکلات اساسی ما در شاهرود کمبود سیلوی ذخیره گندم است. به همین دلیل گندم از شاهرود به مرکز استان منتقل می شود. این هم از همان کارهای غیر عادلانه غیرکارشناسی بوده است که قطب تولید گندم شاهرود و قطب سیلو و ذخیره گندم جای دیگری است. با این دو مصوبه میزانی از این مشکل حل خواهد شد.

13/ تأسیس موزه هواشناسی در شهرستان شاهرود.

14/ گازرسانی به شهر بیارجمند از خط انتقال 48 اینچ پارچین-سنگ بست طی سالهای 1390 و 1391.

15/ اختصاص مبلغ 120 میلیارد ریال جهت احداث خط و پست 63 کیلو ولت البرز شاهرود و امیرکبیر سمنان طی سالهای 90 و 91.

16/ تأمین اعتبار مورد نیاز برای تکمیل شبکه های اصلی زیر سد مجن و کالپوش طی سالهای 1390 و 1392.

17/ اختصاص مبلغ 35 میلیارد ریال جهت احداث و تکمیل تأسیسات فاضلاب روستاهای ابر شاهرود و رودبار دامغان تا پایان سال 1392.

18/ اختصاص مبلغ سیصد میلیارد ریال جهت اجرای شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی زیر سدهای موجود و د رحال احداث (سد کالپوش، سد مجن، سد نمرود و سد شهید شاهچراغی.) پس از احداث شبکه اصلی در سطح 20 هزار هکتار طی سالهای 1390 تا 1394 به نسبت 70% توسط وزارت جهاد کشاورزی و 30 % سهم آورده متقاضی.

19/ اختصاص مبلغ هشتاد میلیارد ریال جهت انجام عملیات اصلاح نژادی و حفظ بانک ژن شتر طرود در شاهرود و .... طی سالهای 90 تا 94.

20/ اختصاص مبلغ 4 میلیارد ریال جهت تهیه و نصب ایستگاه ثابت سنجش آلودگی هوا در شاهرود و ... طی سالهای 90 و 91.

21/ ساماندهی دامداریهای سنتی در ذخیرگاه زیستکره توران و پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق مطابق با ظرفیت مراتع با همکای وزارت جهاد کشاورزی و استان.

22/ ایجاد یک واحد سردخانه نگهداری واکسن در شهر شاهرود و همچنین ایجاد آزمایشگاه مرجع (رفرنس) در شهرستان شاهرود طی سالهای 90 و 91.

23/ احداث خوابگاه 350 نفره جایگزین خوابگاه فرسوده دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی شاهرود از محل اعتبار توسعه فضاهای آموزشی دانشگاه.

24/ اختصاص مبلغ 35 میلیارد ریال جهت تکمیل، محوطه سازی و حصارکشی پروژه های آزمایشگاه و سالن تشریح شاهرود و .... .

25/ اختصاص مبلغ 23 میلیارد ریال جهت تکمیل و تجهیز سوله ی چند منظوره فرهنگی و ورزشی  در زندان جدید الاحداث شاهرود و ... و نیز تکمیل ساختمان آسایشگاه سربازان وظیفه و کارگاه و بند خوابگاهی زنان زندان شاهرود و گاز کشی زندان مذکور.

26/ تکمیل و تجهیز کتابخانه مرکزی شاهرود.

27/ اختصاص مبلغ پنجاه میلیارد ریال برای مرمت و احیای بناهای شاخص استان با اولویت کاروانسرای میاندشت، آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی و مجموعه تاریخی بسطام طی سالهای برنامه پنجم توسعه.

28/ اختصاص مبلغ 40 میلیارد ریال جهت احداث مجتمع توانبخشی، ورزشی و فرهنگی ایثارگران در شاهرود.

29/ اختصاص مبلغ 15 میلیارد ریال جهت تکمیل ساختمانهای امور مالیاتی شاهرود و ... و خرید یا احداث ساختمان امور مالیاتی میامی و .... .

30/ ایجاد نمایندگی اداره کل تعاون در شهرهای میامی و ... .

31/ ایجاد شعبه بانک توسعه تعاون در شهرهای میامی و بسطام.

32/ اختصاص مبلغ 22 میلیارد ریال جهت کمک و تکمیل کانون های فرهنگی شاهرود و ... .

 /33 تکمیل مجموعه های ورزشی – فرهنگی کارگران شهرستان های شاهرود و .....

34/ مطلعه و بهسازی مسیر عبارس آباد- کاهک به طول 30 کیلومتر پس از اخذ مجوزهای قانونی.

35/ مطالعه، اصلاح و بهسازی و ارتقاء محورهای بیارجمند-بردسکن، شاهرود- چهارباغ- گرگان، شاهرود-چاه جام- طرود پس از اخذ مجوزهای قانونی.

36/ مطالعه امکان سنجی احداث راههای مجن- دیباج، فرومد- شفیع آباد با مشخصات راه اصلی در سال 1390.

37/ تأسیس اداره راه و ترابری در کالپوش با هماهنگی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور.

38/ مطالعه کمربندی جدید شاهرود.

 39/ احداث تأسیسات تصفیه خانه فاضلاب مجن از محل اعتبارات وزارت نیرو و احداث شبکه های جمع آوری فاضلاب از محل اعتبارات استان تا پایان سال 1392.

40/ تکمیل و تجهیز فرودگاه شاهرود.

41/ احداث جایگاه سوختگیری هواپیما در فرودگاه شاهرود.

42/ مطالعه سد کلاته خیج.

43/ احداث جاده کلاته خیج- میامی.

44/ تسریع در احداث جاده شاهرود- علی آباد کتول.

* توضیح: در این خصوص در دست نوشته ای دیگر توضیح می دهم.

45/ اختصاص مبلغ 32 میلیارد ریال جهت مطالعه و اجرای پروژه های عملیات اجرایی اسکان عشایر در کانونهای پل ابریشم، خارتوران، سرکویر و ... پس از طی مراحل قانونی طی سالهای 90 تا 94.

46/ احداث ساختمانهای مورد نیاز مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان با اولویت پارکهای ملی کویر و توران بر اساس مطالعات جامع و تفصیلی انجام شده با هدف بهره گیری از مشارکت سازمانهای مردم نهاد در امر حفاظت و استفاده عموم مردم از جاذبه های طبیعی و منحصر به فرد مناطق مذکور از محل اعتبارات استانی و تجهیز آن از محل اعتبارات سازمان طی سالهای 90 و 91.

47/ اختصاص مبلغ 45 میلیارد ریال جهت احداث و تجهیز و ... ثبت اسناد و املاک شاهرود و ...

48/ مطالعه و احداث ساختمان تربیت بدنی شاهرود طی سالهای 90 و 91.

در پایان توصیه می کنم حتماً فردا مصوبات استانی را هم در همین ستون مطالعه کنید. اتفاقاً برخی مصوبات استانی در خصوص شهرستان شاهرود دارای اهمیت بسیار بالایی است.

مدیریت سایت: نقل مطالب فوق صرفاً با ذکر منبع مجاز است.

شنبه ١٨ دی ١٣٨٩
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1389/10/19 18:37
0
0
استان شدن بادکنک نیست که بادش کنی !!!!!!!!!!!!!!!!!!
کاربر مهمان
1389/10/18 17:54
0
0
ولی بازهم شاهرود استان نشد .
کاربر مهمان
1389/10/18 11:43
0
0
از تلاش نماینده عزیز نهایت سپاسگذاری داریم .
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099