عضویت در سرویس خبری

نام

پست الکترونیکی

محتويات مرتبط
صفحه اصلی > آرشیو پربیننده ترین ها  
اخبار > آخرین وضعیت پروژه پتاس طرود


نسخه چاپي  ارسال به دوست

آخرین وضعیت پروژه پتاس طرود
    دکتر کاظم جلالی نماینده مردم شهرستان های شاهرود و میامی در نوشتاری به تبیین آخرین وضعیت پروژه پتاس طرود پرداخته است:

   

دکتر کاظم جلالی نماینده مردم شهرستان های شاهرود و میامی در نوشتاری به تبیین آخرین وضعیت پروژه پتاس طرود پرداخته است:

در سال یک هزار و سیصد و هشتاد و سه که نماینده دوره هفتم مجلس بودم مقوله پتاس طرود را پی گیری کردم و پس از جلساتی با وزارت صنایع و معادن مقرر شد ایمیدرو بر روی این معادن کار مطالعاتی انجام دهد که این مطالعات بعد از مدتی به پایان رسید و به بنده اعلام کردند اگر بخش خصوصی آماده سرمایه گذاری باشد ما آماده واگذاری معادن هستیم. ابتدا یک سرمایه گذار با بنده رایزنی کرد و چند جلسه هم داشتیم و نهایتاً جهت واگذاری معادن به ایشان با معاون معدنی وقت وزیر صنایع و معادن جلسه داشتیم و پس از آن هم با مهندس محرابیان وزیر محترم وقت صنایع رایزنی کردم اما آن سرمایه گذار عزیز دیگر نتوانست این مسیر پر پیچ و خم بروکراسی بی حاصل را ادامه دهد و کنار کشید.

سال گذشته سرمایه گذار جدید پا پیش گذاشت و با سماجت خواهان انجام این پروژه شد. پس از رایزنی های اولیه، جلسه ای با وزیر محترم وقت صنایع و معادن جناب آقای محرابیان گذاشتم و تقاضا کردم چون منطقه طرود محروم است و جوانان همه مهاجرت می نمایند انجام این پروژه می تواند یک اتفاق مهم برای مردم شریف آن منطقه باشد و شرکت دلتا کیمیا آماده انجام این پروژه است و به من وعده داده اند ظرف یک سال یک کارخانه فرآوری در منطقه ایجاد نمایند.

در جریان سفر سوم ریاست محترم جمهوری و هیئت دولت تقاضا کردیم که وزیر صنایع و معادن به شاهرود عزیمت نمایند تا شاید بتوان با حضور ایشان چند گامی را برای مردم شریف شهرستان شاهرود برداشت. در کنار کارخانه خودروسازی که از سمنان تا شاهرود در گوش وزیر خواندم و از بی کاری مفرط مردم و مظلومیت آنان با استرس تام گفتم و از زمین پانزده هکتاری برای دانشگاه علوم پزشکی و نهایتاً تاکیدم بر پتاس طرود بود و از سرمایه گذاران خواستم که خودشان را سریعاً به شاهرود برسانند. آنان نیز به شاهرود آمده و ملاقات کوتاهی با وزیر محترم داشتند.

بالاخره به بنده تفهیم شد که معادن بزرگ تنها راه واگذاری سریع آن به تصویب هیئت دولت است و باید در دولت تائید شود. بنده در جلسه هیئت دولت در سمنان علیرغم این که دو سه تا کوپن جهت ارائه پیشنهاد نداشتم موضوع واگذاری معادن پتاس طرود را مطرح کردم و بر ضرورت و انجام آن و این که یک شرکت توانمند تقاضای آن را دارد تاکید کردم. هیئت محترم دولت پس از استماع عرایض بنده و سخنان وزیر محترم وقت، این موضوع را تصویب کردند. ما هم شدیداً از این مسئله خرسند شدیم. اما ادامه ماجرا بسیار شنیدنی است.

پس از ان بلافاصله با وزیر محترم صنایع و معادن جناب آقای محرابیان چندین بار ملاقات کردم. هر بار هم ایشان به ایمیدرو دستور دادند که کار واگذاری معادن پتاس طرود به شرکت دلتا کیمیا انجام شود. اما همانند واگذاری زمین پانزده هکتاری به دانشگاه علوم پزشکی، این هم در بروکراسی بی مورد در وزارت صنایع و معادن گرفتار آمد. تا این  که به معاون اول محترم رئیس جمهور مراجعه کردم و ایشان هم دستور دادند. چندین جلسه با مسئولین ایمیدرو که مکرراً تغییر یافتند داشتم باز هم افاقه نکرد.

تا این که وزارت صنایع و معادن به وزارت تجارت، صنایع و معادن تغییر نام داد. به وزیر جدید مراجعه کردم ایشان هم پی نوشت کردند و باز هم کار انجام نشد.

واقعاً ماجرا جالب است. معادن پتاس طرود موجود، بی کاری در منطقه بسیار، مردم در فقر و محرومیت، شرکت توانمند آماده خدمت، پس چرا کار پیش نمی رود؟

هفته گذشته یک جلسه با جناب آقای مهندس جعفری معاون معدنی وزیر محترم تجارت و صنایع و معادن داشتم. همه ماجرا را تعریف کردم. گفتم در جریان سفر سوم ریاست محترم جمهور و هیئت دولت، شاهرود مجموعاً دو مصوبه خوب از وزارت صنایع و معادن داشت. یکی پانزده هکتار زمین بود که حقیقتاً خسته و کوفته شدیم از رفت و آمد و جلسه تا نهایتاً به جاهایی رسیده است. دومین مصوبه هم همین پتاس طرود است که اصلاً‌ عدم واگذاری معادن هیچ توجیهی ندارد. پس مصوبه دولت چه بوده است؟ چرا اجرا نمی شود؟ و افزودم که تنها راهی که برایم مانده سوال از وزیر است.

ایشان به من گفت: « سریعاً‌ با همه طرف های تصمیم گیرنده جلسه ای می گذارم تا کار ها را به نتیجه برسانیم» که این جلسه هفته گذشته انجام شد و ما هم چنان منتظر نتیجه هستیم.

این ماجرا را البته به شکل کلی گفتم و نه ریز نامه ها و جلسات و پی گیری ها. که واقف باشید بر سر مصوبات دولت چه می رود و متاسفانه کسی پی گیر نیست. من اگر بخواهم یک یک مصوبات را نقد نمایم سخن به درازا خواهد کشید و بسیاری از آمار و ارقام و درصد پیشرفت پروژه ها و کارها واقعی نیست.

 

شنبه ٣٠ مهر ١٣٩٠
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1390/08/30 19:8
0
4
باسلام خدمت نماینده دانای شهرستان شاهرود اقا ی دکتر کاظم جلالی با سپاس فروان از زحمات شما که این طور پروژه را به دقت زیر نظر دارید تا انشاء ا... نتایجی حاصل شود که در این منطقه بحث برانگیز شاهد رشد و شکوفایی و در نهایت رفع محرومیت باشیم. ما هم پشت سر تو دست دعا و از خداوند می خواهیم تو را یاری کند و در پایان حدیثی از پیامبر ( ص)می فرماید :خداوند کار خیری را که با شتاب صورت می گیرد دوست میدارد.با تشکر
کاربر مهمان
1390/08/06 15:46
0
0
با سپاس وتشكر فراوان ازشما دكتر عزيز. همه ما ميدانيم بروكراسي اداراي وپيچ وخم هاي آن يكي ازموانع رشد وشكوفايي كشور است.اماشما عزيز دل برادر نبايد از عدم پيشرفت كاروعملياتي شدن معدن پتاس منطقه ي ما متعجب باشيد؟ما اميدواريم كه به همت شما وساير مسئولين ذيربط اين پروژه در آينده نزديك به بهره برداري برسداگر بخواهي ميتواني.
کاربر مهمان
1390/08/01 10:41
0
5
آقاي دكتر خسته نباشيد آفرين بر اينهمه توان و انرژي.از ديگر مسئولين درشهرستان و استان سئوال ميكنيم آيا شما هيچگونه تعهدي در ازاي اين پروژهها و مشكلات مردم علي الخصوص موضوع اشتغال نداريد.باور كنيد در برابر اين مردم مظلوم مسئوليد.
کاربر مهمان
1390/07/30 15:51
1
7
با سلام به حضور نماینده محترم و شهروندان شاهرودی، با اطلاعی که اینجانب از وضعیت معادن مشابه پتاس طرود در کشور دارم با توجه به سودآوری کارخانه مشابه احداثی در خور و بیابانک ، مطمئنا شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بدلیل سودآوری بسیار بالای این پروژه ها با طولانی کردن کار حاضر به واگذاری معادن نخواهد بود بلکه رقبت دارد خود مجری باشد. لذا بهترین راه برای به سامان رسیدن احداث کارخانه این است که مانند پروژه خور ، پتاس طرود هم به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران واگذار شود و راهکار آن در تبصره ذیل سیاستهای اصل 44 دیده شده است.
کاربر مهمان
1390/07/30 14:42
1
8
کاش تمامی مسئولین مملکت مانند دکتر جلالی با شهروندان صادق بودن و مسائل را اینقدر لاپوشانی نمی کردند . و خوشحالم که شاهرود همچین نماینده ای دارد . موفق و موید باشید دکتر جلالی
کاربر مهمان
1390/07/30 10:39
1
9
ما شهروندان این مملکت به عرایض شما واقفیم. از 50 بار مراجعه به شهرداری برای گرفتن پروانه ساختمانی گرفته تا 30 بار رفت و آمد تنها و با ضامن به بان ک برای گرفتن یک دو و یا نهایتاً هفت میلیون تومان وام برای حل یک مشکل یا خرید ماشین. کار اداری هم اگر داشتی باید پس از پایان کار بروی و یک جفت کفش نو بخری. متاسفم که این همه دم از توسعه ، تعالی ، پیشرفت ، تسخیر فضا و ... می زنیم اما در ابتدایی ترین چیزها وامانده ایم. سرعت اینترنتمان در رده آخرین کشورهاست و می خواهیم دولت الکترونیک و شهر الکترونیک و بانکداری الکترونیک و .... برپا کنیم. خنده دار نیست؟ جناب دکتر ، تنها می توانم بگویم خسته نباشید.
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099