صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبارحوزه انتخابیه 
اخبار > بررسي طرح صيانت از امنيت عمومي و حقوق شهروندان با حضور مسئولان


نسخه چاپي  ارسال به دوست

بررسي طرح صيانت از امنيت عمومي و حقوق شهروندان با حضور مسئولان
عكس تزئيني است .     به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، كاظم جلالي نماينده مردم شاهرود و سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي كه امروز (يكشنبه) پس از جلسه كميسيون متبوعش با خبرنگاران پارلماني گفت‌وگو مي‌كرد، به ارائه گزارشي از اين جلسه پرداخت و اظهار داشت: جلسه امروز كميسيون امنيت ملي با حضور سردار رادان جانشين فرماندهي نيروي انتظامي، سردار ساجدي‌نيا فرماندهي انتظامي تهران بزرگ و آقايان افشار و محمدي‌فرد معاونين اجتماعي و پارلماني وزارت كشور طرح صيانت از امنيت عمومي و حقوق شهروندان مورد بررسي قرار گرفت.

   

كاظم جلالي نماينده مردم شاهرود و سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي كه امروز (يكشنبه) پس از جلسه كميسيون متبوعش با خبرنگاران پارلماني گفت‌وگو مي‌كرد، به ارائه گزارشي از اين جلسه پرداخت و اظهار داشت: جلسه امروز كميسيون امنيت ملي با حضور سردار رادان جانشين فرماندهي نيروي انتظامي، سردار ساجدي‌نيا فرماندهي انتظامي تهران بزرگ و آقايان افشار و محمدي‌فرد معاونين اجتماعي و پارلماني وزارت كشور طرح صيانت از امنيت عمومي و حقوق شهروندان مورد بررسي قرار گرفت. وي افزود: در ابتداي جلسه جانشين فرماندهي نيروي انتظامي گزارشي از اجراي طرح عفاف و حجاب ارائه كرد. در اين گزارش بيان شد كه طي نظرسنجي از مردم تهران در خصوص دغدغه‌هاي جدي آنها و مطالبه آنها از نيروي انتظامي مشخص شده كه اولين مطالبه آنها مبارزه با اراذل و اوباش و دومين مطالبه مبارزه با مواد مخدر و سومين خواسته مردم برخورد با مزاحمان خياباني و بدپوشي و بدحجابي بوده است. سخنگوي كميسيون امنيت ملي مجلس بر همين اساس يادآور شد: افشار معاون اجتماعي وزير كشور نيز برنامه‌هاي ستاد صيانت از حريم امنيت عمومي را تبيين كرد. وي در عين حال عنوان كرد: در ادامه اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي نقطه نظرات و پيشنهادات خود را مطرح كردند. بي‌ترديد اجراي طرح عفاف و حجاب يك ضرورت جدي است و مبارزه با ارذال و اوباش و بدپوشي و بدحجابي و مزاحمان خياباني كه نواميس مردم را به مخاطره مي‌اندازند، طبعاً يك خواست و مطالبه جدي همگاني و در راستاي دفاع از حريم امنيت عمومي و حقوق شهروندي است. سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: آنچه مهم است اين است كه دولت خود بايد پيشگام حجاب و عفاف باشد و مجموعه تحت مسئوليت دولت نيز بايد در اين بخش حركت جدي را انجام دهد. البته در اينجا منظور از دولت صرف قوه مجريه نيست بلكه مجموعه كساني كه در نهادها و سازمان‌هاي حكومتي فعال هستند، اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادها، صدا و سيما و شركت‌هاي دولتي، قواي قضائيه و مقننه است. وي ادامه داد: بي‌ترديد اگر به هشيارهاي مقام معظم رهبري در مقوله فرهنگ، تهاجم فرهنگي، شبيخون فرهنگي، غارت فرهنگي و ناتوي فرهنگي توجه جدي مي‌شد امروز ما شاهد چنين وضعيتي نبوديم. متأسفانه رويكرد دولت‌ها در ساليان پس از دفاع مقدس رويكردي مبتني بر توجه جدي بر فرهنگ اصيل ديني و اسلامي نبوده است. به گفته سخنگوي كميسيون امنيت ملي مجلس، اعضاي كميسيون متبوعش بر مبارزه جدي با پديده شيطان پرست‌ها، مواد مخدر، شيشه و روان گردان‌ها تأكيد كردند.
دوشنبه ١٧ خرداد ١٣٨٩
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1389/03/25 10:33
0
0
با سلام بنرهاي نصب شده در سطح شهرستان شاهرود با موضوعيت حجاب و عفاف، هرچند به منظور ترويج محور عفاف در سطح جامعه بوده اما تصويري كه در اين بنر به نمايش گذاشته شده، قابل تأمل به نظر ميرسد. در اين بنرها تصوير بانويي محجبه به عموم مخاطبان ارائه ميشود كه بحث برانگيز بوده و نشان از عدم انجام عملي غيركارشناسانه در اين خصوص ميباشد. در فرهنگ ملي- مذهبي ما در هيچ برهه اي از تاريخ، حجاب و عفاف براي زن به طور اخص تعريف نشده است و آنچه در دو سوي محور فرهنگ عفاف، موضوعيت داشته، زن و مرد مشتركا مورد خطاب واقع ميشدند. اگر عفاف امروز زنان جامعه ما با چالش روبرو بوده به يقين عامل آن، فراموش سپرده شدن ارزش عفت و پاكدامني در سطح جامعه ي مردان و زنان به يك اندازه بوده و نه بي حجابي زنان به تنهايي. ترويج اين فرهنگ آن هم در سطح عمومي شهر كه حجاب براي زن بوده و مرد مخاطب اين فهم قرار نگرفته در واقع اين مطلب را به بيننده القا مينمايد كه مرد، نگهبان حجاب زن است كه درحقيقت روا و پسنديده به نظر نميرسد. نمادسازي حجاب صرفا براي زن، تابويي براي كل اجتماع خواهد بود. عقل سليم حكم به تفكيك در اين موضوع و زمان حساس را روا نميدارد. نصب بنرهايي بدون اين ويژگي قطعا نه تنها اشاعه دهنده فرهنگ والاي عفاف نخواهد بود بلكه بازتاب رفتاري طيفي كه هدف اين آگاهي رساني قرار گرفته نيز مثبت نخواهد بود. به نظر ميرسد برنامه ريزان اجتماعي در اين خصوص ميبايست به گونه اي اقدام نمايند كه از بروز هرگونه پيامد سوئي كه حتي مخاطبان آينده خود را نيز شامل شود جلوگيري به عمل آورند. از ديد جامعه شناسي فرهنگي، موضوع حجاب و عفاف آنهم در اين برهه از زمان كه از مهمترين چالشهايي است كه جامعه درگير حل آن بوده و با توجه به بسترهاي اجتماعي و شكلگيري فرهنگي غريب، درست خلاف اجتماع اصيل ايراني اسلامي است هرگونه اقدامي ميبايست با ديد بالاي كارشناسي صورت گيرد تا از هرگونه واكنش افراطي در اين زمينه جلوگيري به عمل آيد. فرهنگ عفاف و حجاب در دين مبين اسلام مختص زن به تنهايي نبوده و نيست. حفظ بنيان خانواده منطقا وقتي مورد انتظار است كه اركان آن همزمان مورد تأييد قرار گيرد و عفاف از موضوعاتي است كه مرد و زن دو ركن اين چهارچوب بوده كه بي يكدگر محتوم به فروپاشي است. ابراهيمي، كارشناس ارشد مطالعات زنان
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099