صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبارحوزه انتخابیه 
اخبار > ادغام‌ وزارت ارتباطات عقب‌گرد غيرتخصصي است


نسخه چاپي  ارسال به دوست

ادغام‌ وزارت ارتباطات عقب‌گرد غيرتخصصي است
    خبرگزاري فارس: عضو كميسيون امنيت ملي مجلس گفت: ادغام وزارت ارتباطات با راه و مسكن عقب‌گرد به سال‌هاي گذشته و عصر غير تخصصي بودن حوزه‌ها است و به اين معني است كه تخصص‌ها را كنار خواهيم گذاشت.

   

كاظم جلالي در گفت‌وگو با خبرنگار فناوري اطلاعات خبرگزاري فارس، اظهار داشت: در بحث ادغام ابتدا بايد دولت يك كار كارشناسي دقيق انجام مي‌داد و طرح جامع در اصل مديريتي كشور اهميت مي‌كرد الان اين ادغام‌هايي كه انجام شده فاقد توجيه است.
وي گفت: درست است كه در بسياري از كشورها وزارتي به عنوان راه و ترابري نداريم؛ اما در آن كشورها حتما كل كارهاي مربوط به راهسازي خود را انجام داده‌اند؛ براي مثال در كشور سوئيس با 41 هزار و 700 كيلومتر مربع مساحت، به ميزان تمام راه‌هاي ساخته شده در ايران يك ميليون و 600 هزار كيلومتر مربعي، جاده‌ ساخته شده است.
نماينده مردم شاهرود در مجلس شوراي اسلامي گفت: بحث ما و دولت اين است كه دولت بايد يك كار مطالعاتي دقيق انجام دهد؛ مثلا در وزارت كشور معاونتي به نام معاونت عمران وجود دارد، در حالي كه وظايف وزارت كشور اصولاً حاكميتي است.
وي گفت: بنابر اين بهترين كار اين است كه معاونت عمراني از وزارت كشور جدا شود و به وزارت مسكن و شهرسازي ملحق شود.
عضو كميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: به عنوان مثالي ديگر، وزارتخانه رفاه و تأمين اجتماعي داراي بخش مربوط به تأمين اجتماعي و بخش بهداشت و درمان است كه اين ‌بخش ها مي‌تواند به وزارت بهداشت و درمان ملحق شوند.
وي ادامه داد: همچنين بخش‌هاي ديگري نيز در زير مجموعه وزارت رفاه وجود دارند كه شامل شركت‌هايي است كه مي‌توانند خصوصي شوند و و يا به وزارت اقتصاد و امور دارايي اضافه شود.
جلالي تأكيد كرد: ‌همچنين مجموعه‌هاي ديگري از جمله محيط زيست، منابع طبيعي و امور آب باهم سنخيت دارند و مي‌توانند تبديل به يك مجمومه شوند.
وي گفت: مقصود اصلي ادغام اين نيست كه يك وزارتخانه به يك وزارتخانه ديگر منضم شود؛ بلكه مقصود اين بود كه دولت براي كوچك سازي و روان سازي و در عين حال تخصصي كردن دولت يك كار كارشناسي دقيق انجام دهد.
نماينده مردم شاهرود اظهار داشت: اين نوع ادغام خارج از حوزه تخصص است؛ به اين معني كه وزارت ارتباطات و وزارت راه و مسكن از 2 قماش مختلف هستند.
وي گفت: با اين ادغام‌ها در واقع به عصر قديم برمي‌گرديم و تخصص‌ها را كنار مي‌گذاريم، اين ادغام شتاب‌زده، بدون كار كارشناسي و بدون مطالعه به كشور آسيب‌ مي‌رساند و ما را عقب نگه مي‌دارد، ضمن اينكه ما كشوري هستيم كه بايد ادغام‌هايمان بر اساس بومي سازي باشد، نه بر اساس تقليد.
وي گفت: براي مثال بسياري از كشورها نياز به وزارت مسكن و شهرسازي مرتفع شده؛ زيرا مسكن در آنجا ساخته شده و آنها از تب و تاب مسكن گذشته‌اند؛ اما آيا در ايران نيز تب مسكن فروكش كرده و همه خانه دار شده‌اند، يا اگر خانه‌دار شده‌اند، از خانه‌هاي خود راضي هستند؛ پس ما هنوز در بخش مسكن وشهرسازي كار داريم.
نماينده مردم شاهرود در مجلس شوراي اسلامي تأكيد كرد: از سوي ديگر، بخش هواپيما براي خود دنيايي است و بسياري از كشورها در بخش هوانوردي وزارتخانه دارند؛ اما به واقع ما امروز در بخش هواپيمايي و هوانوردي، راه آهن و بنادر در چه وضعيت قرار داريم.
جلالي گفت:‌ سالانه 24 هزار نفر آدم در جاده‌ها كشور كشته مي‌شود؛ در چنين كشوري بايد وزارت راه و ترابري داشته باشيد و وزيري در راس اين ‌وزارتخانه باشد كه هر چه سريع‌تر جاده سازي و ايمن سازي كند و خطرات را از مردم دور كند.
وي گفت: در چنين شرايطي به نظر ما در طرح ادغام وزارت ارتباطات با راه و مسكن، كار كارشناسي انجام نشده و ادغام‌ها شتاب‌زده شكل گرفته است.
پنج شنبه ١٩ خرداد ١٣٩٠
نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1390/03/21 12:32
0
0
بنده با نظر دكتر جلالي كاملا موافقم ودر حيرتم كه چگونه در چنين مسايل مهم چنين شتابزده عمل مي شود وتصميم گيري مي شود كاش چنين ادغامي نه در بخش راه ومسكن و نه در بخش سه گانه راه ومسكن وارتباطات تازه بايد بخش راه خود به چند بخش كاملا تخصصي هواپيمايي و بنادر و راه و راه اهن تبديل شود ما وزارتخانه هاي سبكبار تر زياد داريم به جاي ادغام اين سه وزارت مهم وزارتخانه هاي سبكباري كه گاها در اثر عدم ارتباط وادغام علي رغم مكمل بودن كارهايشان بسياري از مشكلات ايجاد شده مثل وزارت بهداشت و رفاه وتامين اجتماعي
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099