صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبارحوزه انتخابیه 
اخبار > مردم خط مقدم تحریم‌های ایران هستند


نسخه چاپي  ارسال به دوست

مردم خط مقدم تحریم‌های ایران هستند
    رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خط مقدم تحریم های غرب ضد جمهوری اسلامی ایران مردم هستند، یادآور شد: مسئله هسته ای ایران به مسئله ای سیاسی تبدیل شده است چرا که اگر مسئله ای صرفاً حقوقی بود تاکنون حل شده بود.

   

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه ۲۲ آبان) با هیأت پژوهشی آلمان مشتمل بر بیژن جیرسرایی نماینده ایرانی تبار پارلمان آلمان، واکر پورتز سرپرست گروه، مدیر اجرایی SWP، اعضای هیأت مدیره بنیاد کوربر، جمعی از مشاوران پارلمان آلمان و برخی از وزارتخانه های این کشور و اساتید دانشگاهی آلمان دیدار کرد.

در این جلسه جلالی ضمن خوشامدگویی، حضور هیأت آلمانی در ایران را عامل گسترش روابط بین دو کشور خواند و گفت: مرکز پژوهش های مجلس که وظیفه تحقیق و تفحص را بر عهده دارد ۱۷ سال است که شروع به کار کرده و به قوه مقننه رهنمودهای لازم را ارائه داده است.

نماینده شاهرود در مجلس شورای اسلامی افزود: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی یک شاکله پژوهشی در قالب چند معاونت شامل معاونت سیاسی ـ حقوقی، اجتماعی ـ فرهنگی، اقتصادی ـ عمرانی و چند دفتر کار است که امور این مرکز را هدایت می کند.

واکر پورتز سرپرست هیأت آلمانی نیز به تعریف مؤسسه خود به نام مؤسسه امنیت و سیاست آلمان پرداخت و تصریح کرد: این مؤسسه به دولت و پارلمان آلمان مشاوره هایی در زمینه سیاست خارجی، مسائل بین المللی و خاورمیانه ارائه می دهد و تلاش دارد زمینه های افزایش درک لازم برای بین دولت ها و ملت ها را فراهم کند.

کاظم جلالی در پاسخ به پرسش های این هیأت که در مورد عملکرد مرکز پژوهش های مجلس بود پاسخ داد: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی لوایحی که از سوی دولت می آید و طرح هایی که نمایندگان پارلمان مطرح می کنند را در این مرکز بررسی می کند همچنین لوایح دولت که تقدیم پارلمان می شود یک نسخه از آن به این مرکز ارسال می شود و پس از بررسی های کارشناسی نظرات این مرکز به کمیسیون های تخصصی مجلس ارائه می شود و علاوه بر این در برخی موارد طرح هایی که از سوی نمایندگان و یا به سفارش یک یا چند نماینده (حداقل ۱۰ نفر) مطرح می شود در مرکز پژوهش ها مورد بررسی قرار گرفته و به کمیته های تخصصی ارائه می شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه طرحی در جهت تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی در روزهای آینده قرار است در مجلس مطرح شود یادآور شد: محتوا و روح این طرح این است که به سرمایه گذار ایرانی خدمات بهتری ارائه دهیم تا مقابل فشارهای اقتصادی از سوی کشورهای خارجی ایستاده و اقتصاد داخلی را بهبود بخشیم چرا که معتقدیم در مقابل هر مانع، محدودیت و فشاری باید از فرصت استفاده کرد و شرایط فعلی و تحریم ها فرصت را برای ایران ایجاد کرده است.

وی با تأکید بر اینکه خاصیت پارلمانی ها این است که اگر اختلاف هم نداشته باشند اختلاف بین نمایندگان ایجاد می شود به نظریات مختلف در بحث اقتصادی در مجلس ایران اشاره کرد و افزود: ما در پارلمان درباره مباحث اقتصادی مانند مالیات، نیروی کار، قانون کار و ... مباحث فراوانی داریم به طور مثال مرحله اول هدفمندی یارانه ها که چندی پیش اجرا شد مورد اختلاف نظر واقع شده است و برخی نمایندگان قائل به این هستند که مرحله دوم نیز باید به سرعت اجرا شود و برخی که در اکثریت هستند نیز معتقدند باید به این طرح تنفسی دهیم تا پس از آسیب شناسی ها مرحله دوم آن به اجرا درآید.

یکی از متخصصین مسائل پارلمانی کشور آلمان در ادامه از رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی پرسید که در حال حاضر مجلس کدام بخش از قوانین کشاورزی، تولیدی یا خدمات را در دستور کار قرار داده است که جلالی در پاسخ به این پرسش گفت: ما در بخش های مختلفی قانونگذاری کردیم و بنیادهای قوی از قوانین در تجربه صد ساله پارلمان ایران وجود دارد و همچنین تلاش ما این است که قوانین را به روزرسانی کنیم.

جلالی یادآور شد: یک بخشی از کار پارلمان تصویب لوایح و طرح ها در حوزه مسائل مالی همچون بودجه یکساله کشور است و همچنین بخش دیگر نیز تصویب برنامه های توسعه می باشد که تا کنون ۵ برنامه توسعه در مجلس به تصویب رسیده است و در حال حاضر برنامه پنجم توسعه در حال پیاده شدن است.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال یکی از اعضای هیأت آلمانی که آیا بقیه نمایندگان مجلس هم در مدیریت مرکز پژوهش ها سهیم هستند تصریح کرد: کار این مرکز دادن پیشنهاد و مشاوره به مجلس است و همچنین این مرکز دارای هیأت امنا است و هیأت رئیسه پارلمان این مرکز را اداره می کنند و رئیس مرکز پژوهش ها نیز توسط هیأت امنای مجلس انتخاب می شود.

وی با بیان اینکه مرکز پژوهش ها دارای یک شورای پژوهشی ۱۰ نفره که ۵ نفر ازشخصیت های علمی و پژوهشی داخل پارلمان هستند گفت: علاوه بر این معاونتی به نام معاونت شورای سیاستگذاری شکل گرفته است که مشتمل بر سه بخش است که نمایندگان پارلمان، متخصصین و چهره های دانشگاهی در حوزه های مختلف اعضای این شورا هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین درباره نقش مرکز پژوهش ها در تصمیمات مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: این مرکز می تواند طرح هایی را به مجلس ارائه داده و یا پیش نویس یک قانون را تهیه کند اما تصویب این طرح ها و پیش نویس ها در مجلس و از سوی نمایندگان آن صورت می گیرد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به سؤال یکی از اعضای هیأت آلمانی در این نشست مبنی بر اینکه نقش و توانایی مجلس در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران چقدر است گفت: در پارلمان ایران کمیسیونی به نام کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به ایفای نقش در حوزه سیاست خارجی می پردازد و علاوه بر این، این کمیسیون در دو بخش تصمیم سازی در سیاست خارجی و نظارت بر اجرای سیاست خارجی به اعمال نظر می پردازد.

وی افزود: علاوه بر این وزیر امور خارجه ایران که از سوی رئیس جمهور انتخاب می شود مانند سایر وزرا باید رأی اعتماد خود را از پارلمان بگیرد و لذا وزیر امور خارجه باید برنامه اداره سیاست خارجی را به گونه ای ارائه دهد که پارلمان به وی رأی اعتماد دهد و بعد از آن نیز پارلمان می تواند از وزیر امور خارجه و حتی رئیس جمهور در خصوص مسائل مربوط به سیاست خارجی سؤال کرده و حتی آنها را استیضاح کند.

محمد قاسمی معاون اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس در پاسخ به این سؤال هیأت آلمانی که چگونه می خواهید تحریم های اقتصادی را به فرصت تبدیل کنید گفت: یکی از مشکلات عمده اقتصادی ایران وابستگی منابع بودجه به نفت بود که با اعمال تحریم ها از این مسئله به عنوان فرصت استفاده کردیم و از این طریق به رشد اقتصادی کشور تحرک می بخشیم.

جلالی در ادامه در پاسخ به این پرسش که نقش مجلس در اصلاح قانون اساسی چیست گفت: درباره تغییر قانون اساسی چگونگی این اصلاح در قانون گنجانده شده است و ما یکبار تجربه بازنگری در قانون اساسی را پس از انقلاب داشتیم و این اقدام پروسه ای است که به شکل مشترک از سوی رهبر معظم انقلاب اعلام می شود و از طریق تشکیل شورایی به نام بازنگری قانون اساسی مراحل آن انجام می شود.

وی همچنین در خصوص میزان تأثیرات مجلس در معاهدات و قوانین بین المللی گفت: پارلمان ایران در فرایندهای بین المللی بسیار تأثیرگذار است چنانکه شورای عالی امنیت ملی که بالاترین مرجع تصمیم گیری در خصوص امنیت ملی کشور است رئیس مجلس در آن حضور دارد و بر این اساس هم نظرات پارلمان را به این شورا و هم نتیجه بحث های این شورا به نمایندگان را ابلاغ می کند.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین در مورد تأثیرگذاری مجلس بر معاهدات بین المللی براساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران همه معاهدات باید در پارلمان به تصویب برسد و بر این اساس تصمیم گیری نهایی در خصوص معاهدات بین المللی با پارلمان ایران است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی همچنین انقلاب اسلامی را بزرگترین انقلاب معاصر در جهان خواند و گفت: سیستم سیاسی ایران برخواسته از بزرگترین انقلاب عصر حاضر است که قدرتهای بین المللی شعارهای این انقلاب را بر نتاپیده و به دشمنی با ایران پرداختند.

جلالی افزود: چنانکه در مسئله هسته ای ایران مشاهده می شود جمهوری اسلامی ایران با اینکه قائل به قواعد مهم بین المللی و عضو معاهده NPTاست و همه وظایف خود را به خوبی انجام می دهد اما با دشمنی قدرت های بزرگ مواجه شده است.

وی گفت: براین اساس و به عنوان یک مجموعه پژوهشی و دانشگاهی باید به این سؤال که علت برخورد دوگانه آژانس پاسخ آکادمیک و نه سیاسی ارائه دهیم.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی گفت: این سؤال مطرح است که چرا یک کشوری که NPTرا امضا نکرده است می تواند بمب اتم داشته باشد و کشورهای دیگر را تهدید به حمله نظامی کند و مورد حمایت نیز قرار گیرد و در مقابل کشوری مانند ایران که هم عضو NPTبوده و هم نظارت های آژانس بین المللی انرژی اتمی را پذیرفته است نمی تواند از حقوق مشروع خود برخوردار شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه مردم ایران در خط مقدم تحریم ها قرار دارند تأکید کرد: آیا تحریم های دارویی که ضد ملت ایران اعمال می شود جنایت بارترین بار را بر روی آنها ایجاد نمی کند؟

جلالی تأکید کرد: البته مسئله هسته ای ایران صرفاً مسئله ای حقوقی نیست چرا که اگر حقوقی بود تا کنون حل شده بود و بر این اساس مسئله هسته ای ایران اکنون به مسئله ای سیاسی تبدیل شده است.

مدیر اجرایی هیأت SWPدر پاسخ به اظهارات جلالی تصریح کرد: هیأت ما معتقد است که باید یک راه حلی بر مبنای NPTبرای حل پرونده هسته ای ایران پیدا شود و بر مبنای اعتماد و اطمینان متقابل و اجرای همه بندهای NPTپرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران بسته شود که انجمن آلمانی SWPدر زمینه یافتن راه حل های مختلف برای ایجاد همکاری ایران و جامعه بین المللی تلاش های بسیاری می کند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: همینکه کشور آلمان مبادرت به گفتگو می کند گام مثبت و مناسبی است و دو کشور در این گفتگو ها می توانند به نتایج خوبی دست یابند.
سه شنبه ٢٣ آبان ١٣٩١
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099