صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبارحوزه انتخابیه 
اخبار > تجدیدساختار؛ عامل پیوند مرکز پژوهش ها با مجلس


نسخه چاپي  ارسال به دوست

تجدیدساختار؛ عامل پیوند مرکز پژوهش ها با مجلس
    رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با یادآوری تجدیدساختار در مرکز پژوهش ها گفت: این مرکز در تلاش است تا اقداماتی را انجام دهد که با مجلس دارای پیوست دائمی باشد.

   

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دکتر جلالی،  کاظم جلالی در همایش نقش پژوهش در قانونگذاری تصریح کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اقدامات زیادی انجام داده است که یکی از مهمترین آنها بحث تجدید ساختار این مرکز است و در جلسات متعدد هیات امنای این مرکز بحث تجدید ساختار مرکز انجام شد.

 وی ضمن تبریک میلاد امام محمدباقر (ع) و گرامیداشت نام و یاد امام عظیم‌القدر انقلاب اسلامی و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس تصریح کرد: همایش نقش پژوهش در قانونگذاری به مناسبت هفته پژوهش برگزار می‌شود.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی دو هدف را برای برگزاری این همایش نام برد و گفت: هدف نخست قدردانی نسبت به مجموعه مرکز پژوهش‌ها است که ۱۷ سال پیش شکل گرفت و در طول این سال‌ها خدمات بسیاری را به ارکان نظام و یکی از مهمترین کانون‌های تصمیم‌گیری نظام یعنی مجلس ارائه داد.

وی یادآور شد: مرکز پژوهش‌های مجلس در طول سال‌های گذشته نقش برجسته‌ای در تصمیم‌سازی‌های نمایندگان مجلس و مشاوره دادن به مجلس داشت که البته ما امیدواریم همواره مورد راهنمایی و ارشاد نمایندگان قرار گیرد.

جلالی تصریح کرد: امیدوارم در دوره جدید که سیاست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی برعهده بنده گذاشته شده است، با نگاه و رویکرد جدیدی بتوانیم سطح همکاری‌ها میان این مرکز و مجلس را استمرار بخشیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفت: هدف دوم از برگزاری این همایش در ارتباط با نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری است که می‌تواند به بهبود این وظیفه خطیر مجلس منجر شود./

 جلالی در همایش نقش پژوهش در قانونگذاری تصریح کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اقدامات زیادی انجام داده است که یکی از مهمترین آنها بحث تجدید ساختار این مرکز است و در جلسات متعدد هیات امنای این مرکز بحث تجدید ساختار مرکز انجام شد.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی افزود: بر این اساس ساختار این مرکز عبارت است از یک معاونت اجرایی و ۴ معاونت پژوهشی که در گذشته تنها یک معاونت اجرایی و یک معاونت پژوهشی وجود داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معاونت سیاسی حقوقی، اقتصادی، فرهنگی اجتماعی و امور زیربنایی را از معاونت‌های پژوهشی چهارگانه این مرکز برشمرد و گفت: این ۴ معاونت پژوهشی به علاوه یک معاونت اجرایی تشکیلات جدید مرکز پژوهش‌ها را تشکیل می‌دهند که ۱۰ دفتر در ذیل این معاونت‌ها وجود دارد.

جلالی ضمن تشکر از همکاران اجرایی و پژوهشگران جوان گفت: مرکز در تلاش است تا اقداماتی را انجام دهد که با مجلس شورای اسلامی پیوست دائمی داشته باشد و بر این اساس اگر مرکز پژوهش‌ها بتواند نمایندگانی در کمیسیون‌ها و همچنین صحن علنی داشته باشد، می‌تواند فعالتر عمل کند.

وی گفت: علاوه بر این این مرکز در تلاش است تا هر یک از معاونت‌ها در موضوعات مختلف شوراهای راهبردی تشکیل دهند که این شوراها سه‌ضلعی در نظر گرفته شده که ضلع اول صاحب‌نظرترین نمایندگان موجود و ادوار در آن حوزه، ضلع دوم صاحبان تجربه در بخش خصوصی و دولتی و سومین ضلع بهترین تئوری‌پردازان حوزوی و دانشگاهی است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر معاونت‌های این مرکز شوراهای راهبردی سه ضلعی را تشکیل دهند، موضوعات به خوبی پخته می‌شود و همکاری مجلس و این مرکز گسترش می‌یابد.

کاظم جلالی در جمع بندی نخستین همایش نقش پژوهش در فرایند قانونگذاری، گفت: باید وزن گزارش های تولیدی در مرکز پژوهش ها را از حالت ترازویی درآورد و معیاری که از این به بعد برای این مورد خواهیم داشت، نظارت و ارزیابی گزارش ها است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به انتخاب پژوهشگران نمونه در این نشست افزود: اگر من در مرکز پژوهش ها باقی بمانم بر انتخاب پژوهشگران نمونه از سال آینده نظارت خواهم کرد و افراد را به صورت دقیق تری سنجیده و مورد ارزیابی قرار می دهیم.

وی مثال زد: گزارش های مرکز پژوهش ها باید دقیق باشد یعنی گزارش ۵ صفحه ای با کیفیت می تواند نمره قابل قبول تری از یک گزارش ۵۰ صفحه ای که قلم کند و سنگین و محتوای پایینی دارد، بگیرد.

جلالی با تأکید بر ضرورت استفاده از قلم روان و ساده نویسی در گزارش های مرکز پژوهش ها تصریح کرد: نیازی نیست برای پرحجم شدن گزارش مطالب را بپیچانیم و توضیح بیش از اندازه بدهیم زیرا هر موضوع یک سؤال اصلی و چند سؤال فرعی دارد که پژوهش باید به آن پاسخ بگوید.

وی همچنین با اشاره به تغییر چارت مرکز پژوهش های مجلس بیان کرد: رؤسای گروه ها از کسانی انتخاب خواهند شد که تمام وقت کاری خود را در مجلس باشند و این مسئله شامل رؤسای دفاتر نیز خواهد شد و از این به بعد رؤسای گروه ها و دفاتر به صورت پاره وقت نخواهند بود.

جلالی از شرکت کنندگان در این همایش خواست پیشنهادات خود را برای روان سازی گزارش ها اعلام کنند و اضافه کرد: مرکز پژوهش ها باید به سمتی برود که پیشنهادات تهیه شده در آن، به موقع به دست نمایندگان برسد و قابل استفاده باشد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس ادامه داد: اگر ما بتوانیم با پیشنهادات خود نمایندگان را وارد موضوع کنیم، موفق خواهیم بود و تشکیل جلسه بین نمایندگان و کارگروه ها اتفاق مهمی است که باید در پی آن باشیم.

وی گفت: پیشنهادات مرکز می تواند در قالب پیشنهاد نمایندگان وارد صحن علنی مجلس شود.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی از روش اغنا سازی نمایندگان و مشارکت دادن آنها در پژوهش ها به عنوان دیگر رویکردهای مرکز پژوهش های مجلس نام برد./

سه شنبه ٢٨ آذر ١٣٩١
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099