صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبارحوزه انتخابیه 
اخبار > گردهم آيي مراكز پژوهشي جهان در ايران


نسخه چاپي  ارسال به دوست

گردهم آيي مراكز پژوهشي جهان در ايران
    تلاش داريم تا كليه مراكز مطالعاتي پارلمان هاي جهان را شناسايي كنيم و از تجارب آنها استفاده نماييم و شايسته است تا مركز پژوهش ها و مركز مطالعات وزارت خارجه اين پروژه را با كمك هم به جلو ببرند.

   

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دكتر جلالي ، مصطفی دولتیار رییس مرکز مطالعات بین المللی وزارت امور خارجه و معاونين اين مركز با حضور در مركز پژوهشهاي مجلس شوراي اسلامي با كاظم جلالي و معاونين مركز پژوهش ها ، ديدار و گفتگو كردند.
بنا بر اين گزارش در اين نشست كاظم جلالي و مصطفي دولتيار بر استفاده از ظرفيت هاي متقابل دو مركز در راستاي بهره برداري از ظرفيت هاي كشور در تعاملات خارجي تاكيد كردند.
رئيس مركز پژوهشهاي مجلس شوراي اسلامي در اين ديدار گفت: برخي سياست خارجي را فقط در ارتباطات سياسي ديده اند ، در حاليكه دستگاه ديپلماسي كشور و وزارت خارجه بايد كليه مولفه هاي اقتصادي ، فرهنگي و اجتماعي را در كشورهاي جهان پيگيري كرده و اقدامات ديگر وزارت خانه ها و سازمان ها را راهبري نمايد.
كاظم جلالي افزود: اين مساله كه برخي سازمان ها بدون اطلاع وزارت خارجه ، امور خود را در كشورهاي ديگر پيگيري مي نمايند ، يك نقطه ضعف به شمار مي آيد.
وي افزود: مركز پژوهش هاي مجلس و مركز مطالعات وزارت خارجه مي توانند با توجه به ظرفيت هاي بالاي دو طرف اتاق فكر مشترك و تعاملات دو سويه داشته باشند تا شاهد هيچ گونه موازي كاري نباشيم.
عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي گفت: لازم است تا دو مركز به صورت مشترك با مراكز مطالعاتي و پژوهشي پارلمانهاي جهاني ارتباط داشته باشند و در هيات هاي اعزامي از وزارت خارجه به اين مراكز ، مركز پژوهش ها نيز حضور داشته باشد؛ همچنين در ميزباني هيات هاي پارلماني بين المللي ، از ظرفيت هاي هر دو طرف استفاده شود.
جلالي گفت: تلاش داريم تا كليه مراكز مطالعاتي پارلمان هاي جهان را شناسايي كنيم و از تجارب آنها استفاده نماييم و شايسته است تا مركز پژوهش ها و مركز مطالعات وزارت خارجه اين پروژه را با كمك هم به جلو ببرند.
رئيس مركز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي گفت: در نظر داريم كه اجلاسي از مراكز پژوهشي پارلمانهاي جهاني در ايران برگزار كنيم كه نخستين اجلاس آن مي تواند با گرد هم آيي مراكز پژوهشي پارلمان هاي كشورهاي اسلامي و يا جنبش غير متعهدها برگزار شود و ايران بنيانگذار چنين اجلاسي باشد و دبيرخانه آن را بر عهده بگيرد.
رییس مرکز مطالعات بین المللی وزارت امور خارجه در ادامه ضمن استقبال از پيشنهادات كاظم جلالي خواستار توافقات عملي براي انجام آنها شد.
مصطفي دولت يار با تاكيد بر اينكه اعزام هيات هاي مشترك قابل اجراست ، افزود: ما در وزارت خارجه اين نگاه را داريم كه پروژه هايمان با مجلس مشترك باشد.
وي افزود: برگزاري اجلاس مراكز پژوهشي پارلماني جهاني اقدامي قابل توجه است و وزارت خارجه نيز از آن پشتيباني خواهد نمود.
در ادامه اين جلسه بر ايجاد مكانيزم بدون ايجاد ساختار جديد ، براي ارتباط دو مركز و همچنين تشكيل كارگروه مشترك ، معرفي نمايندگان دو طرف و جلسات بعدي توافق حاصل گرديد.
شنبه ٢ دی ١٣٩١
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099