صفحه اصلی > تمام اخبار > اخبار ايران 
اخبار > فساد اداری موجب اخلال در رشد اقتصادی کشور می‌شود/دولت در تشكيل استان شاهوار و شهرستان شدن بسطام اقدام كند


نسخه چاپي  ارسال به دوست

فساد اداری موجب اخلال در رشد اقتصادی کشور می‌شود/دولت در تشكيل استان شاهوار و شهرستان شدن بسطام اقدام كند
    رییس مرکز پژوهش های مجلس برجام را موفقیت تاریخی ملت ایران در برابر فشار و تحریم دانست و گفت: فساد اداری موجب اخلال در رشد اقتصادی کشور می شود.

   

دکتر کاظم جلالی در نشست علنی امروز (یکشنبه 26 اردیبهشت ماه) در نطق میان دستور، با تبریک اعیاد خجسته و مبارک میلاد سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، علمدار دشت کربلا حضرت ابوالفضل العباس(ع) و ولادت حضرت زین‌العابدین (ع) و با گرامیداشت روز پاسدار و جانباز و همچنین تبریک و تسلیت شهادت شهید مصطفی بدرالدین فرمانده نظامی حزب‌الله و همچنین تبریک به مناسبت فرارسیدن نیمه شعبان خجسته میلاد منجی عالم بشریت، با اشاره به انتخابات دهمین دوره مجلس گفت: بی‌تردید درشرایط کنونی باید درک درستی از شرایط منطقه و جهان و تحلیل صحیحی از اوضاع داخلی کشور داشته باشیم.

وی افزود: ایران اسلامی در عرصه جهانی و منطقه به عنوان قدرتی اثرگذار مطرح است که این نیز ره‌آورد ایستادگی و مقاومت ملت بزرگوار ایران اسلامی به رهبری امام عظیم القدر و رهبری فرزانه و نستوه انقلاب اسلامی است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به شرایط کشور، تصریح کرد: باید اعتراف کنیم که اوضاع داخلی کشور به ویژه در حوزه معیشت و اقتصاد در طراز نام بلند ایران اسلامی در جهان نیست.

وی با بیان اینکه رشد اقتصادی کشور منفی یا بسیار پایین است، خاطرنشان کرد: بیکاری جوانان به ویژه تحصیل کردگان به مانند بمب ساعتی به ساعت صفر نزدیک می‌شود.

دکتر جلالی با بیان اینکه اقتصاد کشور از رکود شدید رنج می‌برد، یادآور شد: بسیاری از کارخانه‌های کشور با ظرفیت پایین و شرایط غیراقتصادی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

وی رتبه کسب‌و‌کار ایران را نامناسب دانست و توضیح داد: متاسفانه شکاف طبقاتی در بین جامعه شدت یافته و توزیع درآمد نابرابر شده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه بودجه عمومی افزایش وافری یافته است، گفت: هزینه‌ها در بخش جاری در فربه شدن دولت متمرکز است و بخش عمده‌ای از هزینه‌های دولت بر اثر تورم مستهلک می‌شود .

وی با انتقاد از اینکه نقدینگی کشور به رغم بالای 800 هزار میلیارد تومان رسیده است، گفت: دولت طرح‌های عمرانی نیمه تمام و کلنگ زده شده دولت قبل را در دست دارد که اتمام آنها به اعتباری نزدیک به 500 هزار میلیارد تومان نیاز دارد.

دکتر جلالی با بیان اینکه کشاورزان دچار مشکلات سخت معیشتی هستند، تصریح کرد: متاسفانه کار و درآمد کشاورزی تامین کننده نیازهای زندگی این عزیزان نیست.

وی با اشاره به مشکلات کارگران بازنشستگان کشور خاطرنشان کرد: حقوق پایین کارگران بازنشستگان کفاف زندگی آنها را نمی‌دهد و کارگران با دریافت حداقل حقوق زیربار فشار مشکلات اقتصادی در حال له شدن هستند.

دکتر جلالی تاکید کرد: کارگران معادن زغال سنگ، فولاد و ذوب آهن، باوجود سختی‌های شغلی فراوان حقوق خود را با تاخیر فراوان دریافت می‌کنند که باید به این امر رسیدگی شود.

وی با ابراز نگرانی از اینکه کشور با کمبود نگران کننده آب روبرو است، گفت: سطح آب‌های زیرزمینی دچار افت جدی شده است.

رییس مرکز پژوهشهای مجلس با ابراز نگرانی از وضعیت محیط زیست کشور تصریح کرد: وضعیت مرتبط با محیط زیست از سطح مشکل فراتر رفته است و در برخی مناطق به فاجعه تبدیل شده است.

وی با تاکید بر اینکه نظام اداری کشور دچار مشکلات ساختاری است گفت: فساد اداری موجب اخلال در رشد اقتصادی، ایجاد نظام مالیاتی ناسالم، هدف‌گیری نادرست برنامه‌های اقتصادی، بی‌ثباتی در انباشت سرمایه، رشد ناسالم نقدینگی و در نهایت اخلال در تولید و توزیع ثروت می‌گردد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به آسیب‌های اجتماعی کشور یادآور شد: افزایش گرایش به مواد مخدر صنعتی و روانگردان‌ها، روند نگران کننده ویروس اچ‌آی‌وی، افزایش طلاق و کاهش ازدواج، رشد شهرنشینی و به تبع آن افزایش حاشیه نشینی در شهرها، آمار بالای پرونده‌های قضایی و آمار قابل توجه ورودی به زندان، همه بیان از مشکلات کشور دارد.

وی با تاکید بر اینکه هدف بنده از بیان این مشکلات سیاه‌نمایی و ناامیدی از شرایط کشور نیست، گفت: به آینده بسیار امیدوارم لیکن می‌خواهم به خودم و همه مسئولان کشور هشدار دهم که آیا همه این مشکلات در کنار همدیگر نباید ما را نگران کند‌؟ آیا همه ما از هر طیف و جبهه و جناح اگر همین اکنون اختلافات را کنار نهیم و دست در دست یکدیگر گذاریم چند درصد از مشکلات را می توانیم کمتر کنیم؟ چرا عمدتا اذهان ما به مسائل فرعی معطوف است و این حجم از مشکلات را ندیده یا فرافکنی می کنیم؟

دکتر جلالی با اشاره به صحبت‌های حول انتخابات رئیس مجلس دهم تاکید کرد : این روزها یک بحث کاملا فرعی با عنوان انتخاب رییس مجلس و اعضای هیئت رئیسه مجلس به عنوان بحث اصلی کشور در می‌آید و افرادی با هم در رسانه‌ها در این خصوص نزاع می‌کنند در حالیکه این بحث معطوف به خانه ملت و اراده منتخبان ملت است و اگر اعتلاف عقلانیت و کارآمدی جهت حل مشکلات کشور با شکست مواجه شود در انتخابات هیئت رییسه مجلس طرف پیروزی وجود نخواهد داشت.

وی افزود: برخی هنوز نمی‌دانند برای هموار شدن مسیر عقلانیت و اعتدال در کشور چه خون دلها که خورده نشده و چه گامهایی که برداشته نشده است، آنها امروز در جاده باز تندروانه پا را بر پدال گاز گذاشته‌اند در حالیکه خود زاییده فضای جدید و نه خالق آن هستند و تنها به این حرف اکتفا می کنم که «در خانه اگر کس است یک حرف بس است».

دکتر جلالی تاکید کرد: باید هوشیار باشیم که آستانه تحمل صاحبان اصلی این انقلاب یعنی مردم مستضعف و پابرهنه در حال پایین آمدن است و دیگر وقت اختلاف و دعوا نیست و نظام باید کارآمد و گره گشای مشکلات مردم باشد که در همین راستا باید به دولت کمک کرد.

وی با بیان اینکه دولت امروز در شرایط سختی کشور را اداره می کند تصریح کرد: مدعی نیستم که ایرادی بر عملکرد دولت دولتمردان نیست اما می‌گویم این دولت میراث دار مشکلات دولت‌های قبلی است و همه گرفتاری‌های 37 سال گذشته را نمی‌توان به این دولت نسبت داد و از او انتظار معجزه داشت.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس برجام را موفقیت تاریخی ملت ایران در برابر فشار و تحریم دانست و گفت: 2 دسته به موفقیت برجام آسیب می‌رسانند دسته اول آنانی هستند که سطح مطالبات را افزایش داده‌اند که گویا با برجام باید همه مشکلات کشور حل شود و از این رهگذر به دنبال گسترش دایره قدرت خود هستند و دسته دوم کسانی هستند که علیرغم اینکه می‌دانند عمر برجام در آستانه چهارماهگی است عامدانه در جهت کوبیدن رقبای خود و برای اینکه اثبات کنند مواضع و سخنانشان در ضدیت با برجام صحیح بوده است جریان برجام ستیزی راه انداخته است.

وی تاکید کرد: بنده متواضعانه و دلسوزانه عرض می‌کنم که ما هزینه برجام را پرداخته‌ایم پس اجازه دهید مردم از منافع آن برخوردار شوند.

دکتر جلالی خاطرنشان کرد: اکنون در فضای پسابرجام باید با هدف حل مشکلات مردم و استفاده بهینه از فضای جدید بین‌المللی دست در دست هم بگذاریم‌، ای‌بسا این فضا دیری نپاید و تغییر کند و آنگاه به واسطه عدم استفاده از فرصت کنونی افسوس بخوریم.

وی یادآور شد: بی‌تردید در مقابل زیاده‌خواهی‌های دشمنان آمریکا همه باید از موضع واحد برخوردار باشیم و مسائل سیاست خارجی را دستاویز سیاست داخلی ننماییم.

رییس مرکز پژوهش های مجلس توضیح داد: مجلس دهم با الهام از رهنمودهای مقام معظم رهبری باید به راه حل مشکلات اساسی کشور در چارچوب اقتصاد مقاومتی بیندیشد و از پرداختن به حواشی و احیانا انتقام‌گیری بپرهیزد.

وی افزود: مجلس باید با ریل گذاری درست کشور را به سمت استفاده از فرصت پیش آمده در پسابرجام پیش ببرد.

دکتر جلالی با اشاره به اولویت های مجلس دهم یادآور شد: به نظر بنده مجلس دهم باید به اصلاح 5 قانون ضروری بپردازد. که یکی اصلاح قانون سرمایه گذاری خارجی دوم قانون نظام پولی و بانکی سوم قانون تامین اجتماعی چهارم قانون کار پنجم قانون تجارت خارجی است.

وی تاکید کرد: ما مسئولان باید آنچنان غرق در حل مشکلات کشور و مردم شویم که فرصت پرداختن به مسائل فرعی و ناچیز را نیابیم.

نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس تصریح کرد: در پایان جا دارد از مردم نجیب قدرشناس خطه شاهوار سرافراز در شهرستان های شاهرود و میامی و شهرهای بسطام، بیارجمند، رودیان، کلاته‌خیج و مجن به خاطر اعتمادشان به این فرزند ناچیز در طی چهار دوره متوالی خانه ملت تشکر و قدردانی نمایم و از همین جا اعلام کنم که همه حیثیت خود را متعلق به شما مردم مهربان و با شرافت می‌دانم و تا جان در بدن دارم از هیچ‌گونه تلاش و کوششی برای مردم برای منطقه شاهوار و مردمان بزرگوارش دریغ نخواهم کرد و همواره در کنار نماینده منتخب شما خواهم بود و از شما مردم عزیز به خاطر قصور و تقصیر عذرخواهم و حلالیت می‌طلبم.

وی افزود: در همین جا از دولت خدمتگزار استدعا دارم اولا در جهت ارتقاء منطقه شاهرود به استان شاهوار اقدامات مقتضی را انجام دهد ثانیا در اعلام شهرستان شدن منطقه تاریخی و پرافتخار بسطام به شهرستان اقدام نمایند و مردم شریف این خطه عرفان و تاریخ را از بلاتکلیفی چند ساله درآورند.

دکتر جلالی تصریح کرد: جا دارد ضمن تقدیر و تشکر از همه ملت ایران به خاطر حضور حماسی و پرشور و شعورشان در انتخابات 7 اسفند 94 به ویژه از مردم شریف شهرستان‌های تهران، ری، شمیرانات و اسلام شهر و پردیس به خاطر اعتماد به این خدمتگذار کوچک تشکر کنم.

وی ادامه داد: در پایان این دوره چهار ساله باید از همه همکاران ارجمندم در مجلس نهم تشکر کنم و حلالیت بطلبم خصوصا از اعضای فراکسیون رهروان ولایت که می‌دانم با چه فداکاری‌های مثال زدنی کشور و دولت و مسئولین را کمک نمودند و عقلانیت و اعتدال را تقویت کردند و امیدوارم دولت از این سرمایه‌های بزرگ که عمدتا دارای مناعت طبع به بالا هستند در عرصه‌های مدیریت کشور استفاده نماید.

رییس مرکز پژوهش های مجلس خاطرنشان کرد: با کمال تاسف باید گفت در کشور هیچ‌گونه محملی جهت استفاده نظام‌مند از نمایندگان ادوار وجود ندارد و ما تا هنگامی که بر مدار قدرتیم غافلیم و حتی بعضا با نمایندگان قبل از خود ستیز می‌کنیم که مبادا در جایی از آنها استفاده شود و وقتی نوبت به خودمان می‌رسد دیگر زمان را از دست داده‌ایم و این آسیاب به نوبت در حال چرخش است اما امیدوارم که این دولت که رییس محترم آن خود 5 دوره متوالی نماینده مجلس بوده است و هم در دوران‌های از عمرشان طعم تلخ بی‌توجهی را چشیده‌اند گامی مبتکرانه به پیش نهند و از این حجم نخبگی و ورزیدگی در مجلس نهم به خوبی استفاده نمایند که این خود گامی در جهت عقلانیت و اعتدال است.

 
 
يکشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٥
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099