صفحه اصلي > خبرهای ویژه  
اخبار > اجلاس آتي بين‌المجالس اسلامي نداي وحدت كشورهاي مسلمان را به گوش جهان مي‌رساند


نسخه چاپي  ارسال به دوست

اجلاس آتي بين‌المجالس اسلامي نداي وحدت كشورهاي مسلمان را به گوش جهان مي‌رساند
    رييس مركز پژوهشهاي مجلس با بيان اينكه كشورهاي اسلامي با همگرايي و تعامل بايد در مسير وحدت و مبارزه با تروريسم و افراط گرايي گام بردارند، گفت: اجلاس آتي بين‌المجالس اسلامي نداي وحدت كشورهاي مسلمان را به گوش جهان مي‌رساند.

   

دكتر كاظم جلالي رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي امروز (چهارشنبه 22 دي ماه) در نشستي مشترك با «ايساكا سيويبه» رييس مجلس ملي جمهوري مالي ديدار و گفتگو كرد.

دكتر كاظم جلالي در اين نشست كه با حضور «بوبكه گورو ديال» سفير جمهوري مالي در تهران برگزار شد، با اشاره به اهميت و لزوم تقويت روابط ديپلماسي پارلماني بين دو كشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري مالي، تصريح كرد: تشكيل گروه‌هاي دوستي پارلماني به تقويت سطح ديپلماسي پارلماني و مناسبات دو كشور منجر خواهد شد.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس با اشاره به تشكيل گروه دوستي پارلماني جمهوري اسلامي ايران و مالي، گفت: تشكيل گروه دوستي پارلماني در مجالس دو كشور اقدام مثبتي است كه به ارتقا روابط پارلماني دو جانبه و گسترش همكاري‌هاي فيمابين منتهي خواهد شد.

رييس گروه دوستي پارلماني جمهوري اسلامي ايران با مالي با اشاره به برگزاري دور بعدي اجلاس اتحاديه بين‌المجالس اسلامي در كشور مالي ابراز اميدواري كرد تا با همكاري و هماهنگي كشورهاي عضو اتحاديه بين المجالس اسلامي اين اجلاس در بالاترين سطح خود برگزار شود و نتايج مثبتي را براي كشورهاي اسلامي به همراه داشته باشد.

وي افزود: با تلاش‌هاي ارزنده‌اي كه در دبيرخانه اتحاديه بين‌المجالس اسلامي صورت گرفته است بسيار اميدواريم كه دور بعدي اجلاس به خوبي برگزار شود و جمهوري اسلامي ايران و مجلس شوراي اسلامي نيز تمام تلاش‌ خود را براي برگزاري هرچه باشكوه‌تر اين دور از اجلاس به كار خواهند گرفت.

عضو كميته اجرايي بين المجالس اسلامي با بيان اينكه اين اتحاديه براي تشريك مساعي كشورهاي اسلامي مفيد خواهد بود، گفت: زحمات بسياري جهت تاسيس و تقويت اتحاديه بين المجالس اسلامي كشيده شده است و اميدواريم تا اين روند رو به رشد همچنان ادامه داشته باشد.

وي با اشاره به اقدامات تروريستي در منطقه و اقدامات جنايتكارانه آنها، خاطرنشان كرد: بايد از ظرفيت اتحاديه بين‌المجالس اسلامي در جهت تقويت روابط بين كشورهاي مسلمان و ايجاد همگرايي در تقابل با رشد تروريسم در منطقه و جهان استفاده كرد.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينكه جهان اسلام بايد به دنبال وحدت و همگرايي حول محور اسلام باشد، توضيح داد: متاسفانه به دليل دسيسه‌هاي دشمنان، امروز كشورهاي مسلمان با مشكلاتي همچون تفرقه، طائفه گرايي و بروز و ظهور گروه‌هاي افراطي روبرو هستند كه بايد براي رفع اين مسائل از طريق برگزاري نشست‌هايي همچون اتحاديه بين المجالس اسلامي، تصميمات عاجلي اتخاذ شود.

وي با اشاره به جايگاه ارزنده كشور مالي در بين كشورهاي جهان اسلام، تصريح كرد: كشور مالي از موقعيت خوبي كه در بين كشورهاي اسلامي برخوردار است و با موقعيتي كه از برگزاري نشست اتحاديه بين المجالس اسلامي به دست خواهد آورد مي‌تواند نقشي موثر در مبارزه با تروريسم و افراط گرايي در منطقه و جهان اسلام ايفا كند.

رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس تاكيد كرد: در اجلاس آتي اتحاديه بين‌المجالس اسلامي صداي وحدت كشورهاي اسلامي به گوش جهانيان رسانده خواهد شد.

وي افزود: كشورهاي اسلامي با همگرايي و تعامل بين خود بايد تلاش كنند تا از تفرقه در جهان اسلام بكاهند و در مسير وحدت و مبارزه با تروريسم و افراط گرايي گام بردارند.

دكتر جلالي يادآور شد: با حلم و بردباري كه در كشور مالي و مسئولان اين كشور ديده‌ايم اطمينان دارم كه برگزاري اجلاس آتي اتحاديه بين‌المجالس اسلامي در مسير وحدت بين كشورهاي اسلامي خواهد شود.

ايساكا سيويبه رييس مجلس ملي جمهوري مالي نيز در اين نشست با ابراز تاسف و تسليت درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني به ملت و مسئولان جمهوري اسلامي ايران، گفت: روابط خوب ميان دو كشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري مالي و گسترش روابط پارلماني گامي مثبت در تقويت و تحيكم مناسبات دوجانبه است.

وي با اشاره به برگزاري دور آتي اجلاس اتحاديه بين‌المجالس اسلامي در جمهوري مالي، تصريح كرد: حضور و مشاركت تمامي اعضاي اين اتحاديه در ارتقا سطح اجلاس و تقويت روابط بين كشورهاي اسلامي مفيد خواهد بود.

 ايساكا سيويبه با اشاره به جايگاه ايران در بين كشورهاي اسلامي به ويژه در اتحاديه بين‌المجالس اسلامي، تصريح كرد: ايران كشوربزرگي است و تلاش‌هاي ثمربخشي در برقراري صلح در منطقه وجهان انجام داده است.

وي ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران با وجود تحريم‌هاي اعمال شده به خوبي توانست تا با راهكارهايي اساسي به كار خود ادامه دهد.

 رييس مجلس ملي جمهوري مالي در پايان با تاكيد براينكه جمهوري مالي به توسعه مناسبات دوجانبه به ويژه در حوزه پارلماني با ايران اميدوار است، تاكيد كرد: اميدواريم با استفاده از ظرفيت جمهوري اسلامي ايران اجلاس اتحاديه بين‌المجالس اسلامي در سطح بالايي برگزار شود.


چهارشنبه ٢٢ دی ١٣٩٥
امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


تمامي حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دفتر دكتر كاظم جلالي می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع  بلامانع است.

شماره سامانه پیام کوتاه : 3000880099